Skocz do zawartości
  • 0

Anteny i burza - wyłączać czy nie ?


kepak
 Udostępnij

Pytanie

Tak się zastanawiam czy wyłączać czy nie moją instalacje podczas burzy. Mieszkam na parterze bloku 4-ro piętrowego. Mam tam przytwierdzone do kraty dwie anteny - siatkową do dvb-t i do satelity mam 90-tkę z obrotnicą (więc trochę wystaje) i konwerterem quad. Wszystko spięte sumatorem. I teraz zasadnicze pytanie. Wyłączać czy nie podczas burzy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

To znaczy niezaprzeczalnie, że istnieje taka możliwość. Jednakże najczęściej jest to po przewodach elektrycznych. Sam to doświadczyłem. I nie pomogła wysokiej klasy listwa zabezpieczającą (dwa bezpieczniki). Spaliło listwę i uszkodziło telewizor a właściwie to jeden z dwóch zamontowanych tam bezpieczników. Dobrze, że tym na ostatnim bezpieczniku się skończyło. Do burzy się nie przyznałem. Serwisant był zaskoczony, że wywalony bezpiecznik mógł tak okopcić telewizor. Naprawa poszła na gwarancji. Jednak w przyszłości nie radzę ryzykować.

Teraz sam wszystko wyłączam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
@bogdan425

Od kiedy bezpiecznik chroni od przepięć? Nie takie jest jego zastosowanie.

Czy ja napisałem do czego służy bezpiecznik? Opisałem zdarzenie po wyładowaniu atmosferycznym oraz to, co po drodze padło

i, w którym momencie się zatrzymało.

A tak przy okazji prawidłowo użyte bezpieczniki są dobrym zabezpieczeniem od niewielkich przeciążeń prądu i dużych zwarć.

 

— Jedni podczas burzy szczelnie zamykają okna, inni je otwierają na oścież i mówią, że wdychają ozon. Kto robi dobrze?

— I jedni i drudzy, według swoich upodobań. Podczas burzy prawdopodobieństwo zagrożenia piorunowego nie wynika z otwartego, czy z zamkniętego okna, lecz z najkrótszej drogi pioruna do przewodzącego elementu połączonego z ziemią. Okno nie stanowi żadnej przeszkody dla wyładowania elektrycznego o napięciu rzędu 100 tys. woltów. W sieci elektroenergetycznej, z której się korzysta napięcie wynosi 230/400 V, a więc widać jaka jest skala proporcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@bogdan425 sorry, ale bezpieczniki to nie te czasy reakcji, które zabezpieczają przed przepięciami.

 

Bezpieczniki zabezpieczają przed zwarciami i to tylko w normalnym zakresie napięć.

 

Jedyne co zabezpiecza przed przepięciami to wielostopniowo zastosowane warystory, ale mało kto je w domach instaluje, bo u nas niestety jest bardzo mała świadomość w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, bezpieczniki chronią przed zwarciem, ale przy znamionowym napięciu. Przy mocnym przepięciu potrafi wyparować.

Zacznijmy od tego, że od kilku lat każda instalacja elektryczna musi mieć ogranicznik przepięć. W rozdzielnicy głównej musi być charakterystyka B+C. Jeżeli do drugiej rozdzielnicy jest więcej, niż 20m (przewodu) to w drugiej musi być C. Charakterystyka C ogranicza przepięcia do 2 kV (bez problemów wytrzymują takie napięcie komputery, telewizory itp). Spójrzcie ile kosztuje taki ogranicznik przepięć B+C, a wy proponujecie taki za 15 zł...

Dodatkowo przy bardzo czułym sprzęcie można kupić typu D (montowany jak najbliżej odbiornika - na ogół w puszce). Powód jest prosty - mimo, że gdy ograniczymy wartość napięcia to może ponownie zaindukować się większy (temu D montujemy jak najbliżej). Za propozycję Jego Cień, aby montować na przewód jak najdalej powinna zainteresować się prokuratura za stwarzanie zagrożenia życia przez takie rady). Taki ochronnik może działać, jeżeli instalacja elektryczna i odgromowa jest poprawnie wykonana (masz w odległości co najmniej 80 cm od masztu i anteny), ekran połączony z główną szyną wyrównawczą i dalej "ochronnik" na przewód antenowy. Jak ktoś chce to znajdzie zdjęcia z powyrywanymi przewodami ze ścian (skutki uderzenia pioruna). Myślicie, że przy takich siłach odłączenie od sieci coś pomoże? Praw fizyki nie oszukacie. Najpierw oszczędzacie grosze, a potem wielki płacz, że sprzęt został uszkodzony.

Pamiętajcie, że ograniczniki przepięć B+C+D nie mają prawa działać poprawnie!

Mieszkam w bloku i nie ważne czy jest burza - u mnie wszystko jest podłączone. Przez 15 lat nie wymieniałem nawet konwertera (nie uszkodził się). Wywaliłem antenę ze względu na to, że na orbicie nie ma nic ciekawego. Kilka razy piorun uderzył w instalację odgromową (szyby tak się zatrzęsły, jakby miały zaraz wypaść i światło delikatnie p[beep]sło (komputer nawet się nie zawiesił). Tak więc użyjcie mózgu (jak ktoś ma) i niech sprawdzi swoją instalację (piorun nie musi uderzyć obok, aby spaliło sprzęt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Postprzez qwerty01 » wczoraj, o 17:47

Jak przeczytałem propozycje zabezpieczeń przepięciowych za 10-15 zł to śmiać mi się chce.

 

 

 

Wiekszosc piszacych w tym temacie nie ma pojecia o czym pisze.[/quote/

 

 

...koledzy @qwerty01 , @ansat ... najłatwiej być złośliwym i wyśmiać innych o braku wiedzy ... ale poradzić coś , podpowiedzieć to już nie , bo to trochę trudu trzeba włożyć w to ... wyjaśnić , opisać podać link to jednak trochę zachodu jest przy tym ... może koledzy macie więcej wiedzy , praktyki , może jesteście wykształconymi fachowcami ? OK to podzielcie się wiedzą , doradźcie tym którzy proszą o poradę a nie wyśmiewajcie ich , bo to trąci trochę arogancją i bezczelnością z Waszej strony ... ja uważam , że to forum jest po to by Ci wszyscy bardziej doświadczeni służyli radą i wiedzą ... tym wszystkim userom którzy borykają się z różnymi problemami technicznymi w świecie mediów elektronicznych .

Ponadto uważam , że moderatorzy powinni usuwać takie posty z forum .

 

P.S. prośba do w/w kolegów ... mnie proszę w przyszłości takich rad nie udzielać ... bo to jest obraźliwe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@qwerty01 Twoja wypowiedź jest momentami tak mało klarowna, że jeśli chcesz być dobrze rozumiany będziesz musiał dopisać do niej parę zdań.

 

Ba, śmiem nawet twierdzić, że w jednej wypowiedzi sam sobie przeczysz, a to nie wygląda dobrze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
@qwerty01 Twoja wypowiedź jest momentami tak mało klarowna, że jeśli chcesz być dobrze rozumiany będziesz musiał dopisać do niej parę zdań.

 

Ba, śmiem nawet twierdzić, że w jednej wypowiedzi sam sobie przeczysz, a to nie wygląda dobrze. :)

Nie przeczę. Stosowanie samego ogranicznika przepięć za 15 zł nie ma najmniejszego sensu, jeżeli nie ma ogranicznika B+C (bez niego nastąpi przebicie i zwarcie na ochronniku nakręcanym na przewodzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...