Skocz do zawartości
  • 0

Anteny i burza - wyłączać czy nie ?


kepak
 Udostępnij

Pytanie

Tak się zastanawiam czy wyłączać czy nie moją instalacje podczas burzy. Mieszkam na parterze bloku 4-ro piętrowego. Mam tam przytwierdzone do kraty dwie anteny - siatkową do dvb-t i do satelity mam 90-tkę z obrotnicą (więc trochę wystaje) i konwerterem quad. Wszystko spięte sumatorem. I teraz zasadnicze pytanie. Wyłączać czy nie podczas burzy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Kiedyś czytałem, że anteny sat są jednymi z najbardziej narażonych rzeczy na uderzenie pioruna, ale nie wiem ile w tym prawdy. Ja robię tak jak @Barti odłączam wszystko z prądu na noc, czy kiedy mnie nie ma. Wiem, że dużo osób straciło swe dekodery, które były włączone po przejściu burzy, czy też nie zachowywały się już poprawnie i trzeba było je oddać do naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

... koledzy @userzy ... z całą pewnością należy wyłączać anteny z gniazd antenowych oraz sprzęty z sieci ... dodatkowo można założyć zabezpieczenie przepięciowe RTV, SAT F AXING (lub inne) link : http://www.ast-anteny.com.pl/zabezpiecz ... kat-1.html .

Ja to założyłem na wszelki wypadek ... np. zapomnienia odłączenia anteny lub nagła burza w nocy itp ... na odbiór tv sat nie wpływa to niekorzystnie ... sygnału nie obniża a koszt jaki zapłaciłem to kilkanaście zł choć teraz widzę , że są po 10 zł i 11,50 zł .

 

Sorry ale powyższy link coś nie działa , ten powinien być OK : http://www.ast-anteny.com.pl/category/a ... ciwburzowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Anonymous

No niestety, można się zabezpieczyć przed wyładowaniami atmosferycznymi, ale to są duże koszty.

 

Przede wszystkim musi być w budynku wykonana w sposób prawidłowy instalacja odgromowa, później można się pokusić o wykonanie zabezpieczeń na sieci elektrycznej, tj. zastosować warystorowe zabezpieczenia antyprzepięciowe klasy B+C, tuż za licznikiem.

Następnie zastosować zabezpieczenie gniazdkowe typu D.

 

Oczywiście można też nakręcić na przewód antenowy zabezpieczenie antyprzepięciowe, jak z inka powyżej, tylko jak najdalej od dekodera/telewizora, tj. najlepiej tuż za anteną.

 

W sumie koszt takich zabezpieczeń + montaż, to ok. 5 stówek, więc lepiej jednak po prostu odłączać od sieci EE na czas burzy dekoder i telewizor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mój dziadek nic nie wyłącza. Spaliło ze dwa razy u mnie też właśnie wzmacniacz w antenie siatkowej, ale zdarzyła się kiedyś taka burza co poszedł nowy telefon. Ja wyłączam wszystko, jedynie jak nagrywam coś ważnego czasami to zostawiam tylko tuner, reszte wyłączam. Mieszkam w domku na wsi, więc mniejsze ryzyko walnięcia w antenę czy coś, ale wolę nie ryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ogólnie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe nie zaszkodzą podobnie jak uziemiony maszt antenowy, ale jak ktoś będzie miał wielkiego pecha i piorun mu walnie tuż obok budynku to nawet jak wszystko będzie odłączone od sieci/anteny to i tak wrażliwsza elektronika może polecieć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak jak @adrian1981 pisze

ale jak ktoś będzie miał wielkiego pecha i piorun mu walnie tuż obok budynku to nawet jak wszystko będzie odłączone od sieci/anteny to i tak wrażliwsza elektronika może polecieć :(

Tu nic nie pomoże nawet najnowsze zabezpieczenia, walnie raz i zrobi robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dokładnie tak!

Bo wówczas powstaje tzw. impuls elektromagnetyczny, promieniowanie jonizujące, które zniszczy elektronikę, mimo iż nie jest podłączona do sieci elektrycznej. :?

Ale mimo wszystko i tak lepiej zawsze odłączyć wszystko z prądu, gdyż podczas burzy może powstać przepięcie w sieci elektrycznej, a wtedy podłączony do niej sprzęt też mogą diabli wziąć... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja odłączam w domu wszystko oprócz lodówki, mikrofali i czajnika - mój wujek jeszcze za czasów analogowej satelity stracił tak TV i tuner więc wole nie ryzykować.

BTW powstaje pytanie do posiadaczy laptopów - czy korzystacie z nich podczas burz (oczywiście na baterii po podłączeniu ich od prądu) oraz czy odłączacie od prądu zasilacze w czasie burzy? (może to pytanie nie pasuje do SAT forum ale jak już podejmujemy ten temat to warto zapytać.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Laptopa nie posiadam, ale bym wyłączał. Telefony, odtwarzacze przenośne na baterie też wyłączam. Nawet wentylator w pokoju. Może i przesadzam, ale tak już mnie nauczono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Telefon komórkowy generuje zaburzenia pola elektromagnetycznego (w sensie, emituje własny sygnał), co ponoć według niektórych jest przynętą dla wyładowań. Trudno jednak się z tym zgodzić, skoro stacje BTS bądź obiekty nadawcze, które pracują ze znacznie większą mocą, rzadko padają ofiarą piorunów. Poza tym wokół nas jest wiele innych źródeł promieniowania o których może nawet nie zdajemy sobie sprawy, a i tak nie mają wpływu na to gdzie nastąpi uderzenie.

 

W przypadku urządzeń domowych, szczególnie tych podpiętych pod zewnętrzne anteny, bądź sieci LAN, odłączanie jest jak najbardziej uzasadnione. Wystarczy, że na przewodach pojawi się nieduży ładunek elektryczny/elektrostatyczny i można nieszczęśliwie coś zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...