Skocz do zawartości

Jakość HD polskich kanałów


TV i HD
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Problem nie dotyczy tylko Eurosportu, ale 3/4 rzeczy z satelity. Transpondery nie są z gumy, niestety chyba dla większości ludzi liczy się ilość, a nie jakość, skoro to oglądają.

Znośne bitrate mają kanały HD ze starej Cyfry+ (poza zapchanym transponderem 10.834), nawet Kuchnia+ w HD potrafi dobić do 10 mega. Natomiast to co jest z dawnej Nki i CP w większości przypadków ma przepustowość odpowiednią bardziej dla kanału SD. TVN HD ma średnio 5.6 Mbps, kilka lat temu miał średnio pod 10 mega. Discovery HD ma 4.4 Mbps, nSport+ 5.7 Mbps, FOX HD 4.1 Mbps, TVP2 HD 3 Mbps... I można tak długo ;).

To jak są nadawane kanały SD to w ogóle jest ciekawostka - np. MTV Rocks, TNT czy AXNy ze średnim 1.3 Mbps w MPEG4 albo BBC Lifestyle czy CBeebies ze stałym 2.7 mega w MPEG2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja, że tp. nie są z gumy, a operatorów naszych nie stać na kilkanaście takich transponderów, żeby nadawać na każdym kanale żyletę. Chociaż jednak mogę śmiało stwierdzić że nc+ stara się podtrzymywać poziom HD, mają w końcu 9 tp. po n i C+.

Jeśli chodzi o przepływność kanałów to nadawcy też mają pewnie coś do powiedzenia, ale co konkretnie to tylko oni wiedzą...

Ja najbardziej jestem zbulwersowany jakością TVP 2 HD z sat, która wygląda gorzej niż w DVB-T mimo że bitrate często ma wyższy (kodery w MUX 3 dają radę). Nie raz nie wiem, czy oglądam program nagrany w HD, czy jest to wysokiej jakości program SD. Jakość jest bardzo słaba (tragiczna!), nawet barwy nie mają ładnych odwzorowań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynka w HD miała 6,5 jak była na MUX 1, a Dwójka w HD miała 10 jak MUX 3 był luźny, tzn. Jedynka była w SD, a ponadto nie było Rozrywki i oddzielnego Info i Regionalnej (tylko były w ramach 1 kanału).

 

Był czas na początku NTC w Polsce, że na Muxie było 5 kanałów TVP, wszystkie w SD i bitrate każdego kanału z osobna był wyższy niż teraz kanałów HD od TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artur912: Maksymalnie dałoby się podkręcić bitrate do 31.668 Mb/s stosując modulację 64-QAM, FEC 7/8 oraz GI 1/32. Oczywiście multipleks z takimi parametrami byłoby bardzo ciężko odebrać. U nas stosuje się modulację 64-QAM, FEC 3/4, GI 1/8 oraz FEC 5/6, GI 1/4, co daje pojemność 24.882 Mb/s. Tutaj można przejrzeć wszelkie kombinacje: https://pl.wikipedia.org/wiki/DVB-T#Schemat_nadawania

 

@TV i HD: No tak właśnie było. Kiedyś kanał HD miał zajmować 3 sloty, potem 2, a teraz 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@azrekbor czytałem o tych modulacjach kiedyś. Gdybyśmy maksa wyciągnęli to by nadajniki z dużymi mocami musiałyby być co parę kilometrów.

 

Era niepowalającego HD nam się zaczyna w DVB-T, jak tylko zacznie nadawać Info w jakość High Definition. Ewentualny kanał HD na MUX 8 być może będzie trochę odstawał od reszty, bo jego przepływność może osiągać nawet około 7 mbit/s co przy takich warunkach będzie być może oko cieszyło.

Edytowane przez TV i HD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Artur912: Maksymalnie dałoby się podkręcić bitrate do 31.668 Mb/s stosując modulację 64-QAM, FEC 7/8 oraz GI 1/32. Oczywiście multipleks z takimi parametrami byłoby bardzo ciężko odebrać. U nas stosuje się modulację 64-QAM, FEC 3/4, GI 1/8 oraz FEC 5/6, GI 1/4, co daje pojemność 24.882 Mb/s. Tutaj można przejrzeć wszelkie kombinacje: https://pl.wikipedia.org/wiki/DVB-T#Schemat_nadawania

 

@TV i HD: No tak właśnie było. Kiedyś kanał HD miał zajmować 3 sloty, potem 2, a teraz 1.

GI? A co to jest za parametr? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam jeszcze analizę godzinnych próbek TVP1 HD i TVP2 HD w MUX-3. Wyniki z TSDoctor:

 

TVP1 HD

10:34-11:34

4,0 Mb/s

 

TVP2 HD

11:35-12:35

3,9 Mb/s

Dopóki nie będzie zapowiadanego kanału w High Definition to na takim poziomie będzie się bitrate utrzymywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnej modulacji dla GI 1/4 jakieś 1,5 mbit, dla GI 1/8 o jakieś 4. To nie dużo w porównaniu z tym jak bardzo zasięg by spadł. To nie ma w ogóle sensu.

W przyszłości jak będzie wprowadzane DVB-T2 to przy optymalnych ustawieniach MUX w tym standardzie daje 36 mbit/s. Dodając do tego nowoczesną kompresję obrazu HEVC, która redukuje zapotrzebowanie na pojemność nawet aż o połowę to w takim MUXie zmieści się 24 kanały SD/12 HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy jak wymieniacie te stacje które mają tak fatalna jakość waszym zdaniem, macie do nich dostęp, czy tylko sprawdzacie w necie bitrate tych stacji. Dla mnie to tylko liczby akurat Adventure HD, ma dobrą jakość obrazu, nie sugeruję się tym ze średnio maja 3-4 Mbits, nie dostrzegam pikseli, obraz jest czysty, zależy oczywiście czy materiał jest w natywnym HD. Nadawca stosuje też wydajne enkodery które jak widać spełniaja swoją rolę.

Przy stacji sportowej takie cos by nie wypaliło, mecze na otwartym Polsacie w HD, były średniej jakości, jednak mecze Lotto Ekstraklasy, która leci na Canal + jest dużo lepsza widać to gołym okiem.

Edytowane przez Michu07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grande To prawda, ale wymieniłem je dlatego, że mają rażąco kiepski bitrate obrazu. W sumie wypadałoby dopisać jeszcze z co najmniej 20 kanałów wyglądających bardzo licho. Do nich zalicza się większość kanałów nadawanych z transponderów CP.

@Michu07 No jasne, że nie mam do nich dostępu, ba nawet nigdy ich na oczy nie widziałem. Spisuję sobie ich bitrate z różnych portali internetowych, bo takie mam hobby. A tak na poważnie, to trochę dodałeś do bitrate'u Adventure HD, który ma średnio niecałe 3 MBit/s. A ten żart o braku pikselozy to Cię udał, nie powiem. No i jeszcze ten słynny mit o tych cudownych enkoderach też jest niezły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...