Skocz do zawartości

Obrotnica Opticum


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zakupiłem obrotnicę oraz wykonałem jej instalację, jednak borykam się z kilkoma problemami odbioru nie których kanałów HD z polskich transponderów i nie tylko, zastanawiam się gdzie jest problem, czy w ustawieniu samej anteny, czy też obrotnica.

Obrotnica to Opticum MH-1 + Antena 80 cm.

Moje zbliżone dane to 52 N stopnie długości geograficznej i 21 E stopni szerokości geograficznej.

Instalację rozpocząłem od ustawienia idealnego pionu na maszcie, w tym przypadku uchwyt balkonowy.

Obrotnicy ustawiłem latitude na orientacyjne 52 stopnie, są dwie podziałki elevation i latitude,Tu pojawia się pierwsze pytanie, którą się sugerować ?

Nie jest to idealny Pion, czytając forum natrafiłem na informację że pion powinien być również zachowany na samej obrotnicy w pozycji 0.

Tu mamy więc kolejną zagwostkę natury instalacyjnej.

Punkt zerowy dla mnie, czyli najwyżej położonej satelity to 21 stopni, w tym wypadku jest to 21.5E, i jego używam jako wzorca, co dalej ? bo teoria mówi że powinienem się ustawić na 21.5E i lekko puknąć w prawą stronę, żeby ustalić swoją teoretyczną pozycję 21 stopni.

Mam problem taki że sygnał na tym satelicie łapię tylko na wybranych kanałach, np udaje mi się ustawić siłę na poziomie 60% i 45% jakości Salah Addin, dla kanału LDC maksymalnie co mogę wyciągnąć to 3% siły i 30% jakości.

Korzystam na Enigmie z USALS.

Zaczynam się zastanawiać czy czasem nie zniekształciło mi się lustro anteny.

Nie ważne czy jeżdze w górę czy w dół ( kąt elewacji ) czy lewo prawo, czy ruszając kąt na obrotnicy nic mi się nie poprawia.

Próbowałem robić korekcję i niestety nic.

Ponieważ dojeżdżając do Hot Birda sygnał na kanałach SD mam na poziomie podobnym jak dla 21.5E, 60 i 45% wydaje się że instalacja raczej przeprowadzona została ok. Problem pojawia się na kanałach HD nadawanych z częstotliwośći 114xx polaryzacja zarówno pozioma jak i pionowa H/V.

Na Hot Bird są to kanały z paczki C+ HD,paczki z grupy TVN HD ( 7, 24, Style) TVP1HD.

Na tych kanałach jakość to 30-40% siła 20-30%, na TVNach 0%.

 

Patrząc w dane satelity z 21.5E kanał LDC to również są podobne częstotliwości.

Wymieniłem już konwerter na inny, próbując eliminować problemy.

Dokonałem również podmiany głowicy, oprogramowania.

 

Czy ktoś może zasugerować od czego zacząć ?

 

1. Czy oprócz Pionu na maszcie ustawić pion na obrotnicy ?

2. W jaki sposób idealnie trafić na 21 stopni

3. Gdzie może leżeć problem ?

4. Proszę o ewentualne sugestię osób które miały doświadczenie z tego typu sprzętem.

 

Wspomnę jeszcze że antena ma lekko uszkodzone lustro u samej jego podstawy, teoretycznie do tej pory nie było problemów z odbiorem tych kanałów do czasu instalacji obrotnicy.

 

Odbiór z nieba to zakres od 45E do 24,5W

 

 

Pozdrawiam i dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co przesadzać z tymi ideałami...

Ustaw się w pozycji zerowej na Astrę (19°E), tak żeby było tam przynajmniej 70–80% sygnału. Bo bez tego nie ma co dalej kombinować. Jakby były problemy, to puść sygnał z pomięciem obrotnicy — być może to ona coś tam tłumi. A jak już będzie silny sygnał na pozycji zerowej, to wtedy można kręcić anteną na boki i patrzeć co się dzieje z sygnałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale pozycja 0 na 19 stopni przy USALS bedzie powodować w pewnym momencie że będę orbitę mieć nad lub pod spodem, czyż nie mam racji ?

W momencie gdy nawet wyślę komendę że chce iść obrotnicą na 13E to obrotnica pojedzie na 11E, co do sygnału ustawiam się na miernik z pominięciem obrotnicy.

Nawet jeśli w menu dekodera podam mu że jestem na szerokości 19 stopni i dlugosci powiedzmy nie zmienie to predzej czy pozniej sygnal chyba tez zostanie stracony.

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice wysokości (elewacji) satelit w pobliżu pozycji zerowej są minimalne i praktycznie nie mają wpływu na odbiór sygnału z tychże satelit; na dodatek sygnały z 19°E i 23°E są u nas bardzo silne. Pozycją 21°E nie ma co sobie zawracać głowy, bo nie ma tam nic godnego uwagi, a sygnały są raczej słabe. Jeśli już koniecznie chcesz, żeby było idealnie, to znajdując się na południku 21°E, ustaw na obrotnicy pozycję 2°W (dwa stopnie na zachód) + szerokość geograficzną zgodnie z instrukcją obsługi i to "zabetonuj". Potem powieś na obrotnicy antenę i łap maksymalny sygnał a Astry na 19°E, ruszając tylko anteną i nie zmieniając ustawień obrotnicy. Dalej jak napisałem wyżej — musi być tu (na pozycji zerowej) silny sygnał, że móc cokolwiek działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Rozmyślam nad zakupem tej właśnie obrotnicy, czyli Opticum MH1 H-H.

Aktualnie posiadam antenę Corab ASC800 (80 cm) z układem "zeza" na Hot Bird i Astrę. Antena ustawiona jest na Hot Bird'a.

Mój tuner to Ferguson Ariva 202E.

I w związku z tym mam kilka pytań:

Czy obrotnica ta jest dobrej jakości? Jak z jej awaryjnością, trwałością?

Czy obrotnica ta byłaby odpowiednia dla mojej anteny i tunera? Wiem, że "zeza" musiałbym wówczas zlikwidować. Ale czy obrotnica ta dobrze współpracuje z Fergusonami serii "Ariva", np. moją Arivą 202E lub pokrewną, np. Ariva 250 Combo?

W moim tunerze, w opcjach konfiguracji obrotnicy (USALS) trzeba podać współrzędne geograficzne mojego położenia. Czy to wystarczy? Bo czytałem też tutaj na forum coś o tzw. punkcie zerowym. Co to dokładnie oznacza? Pozycję satelitarną, na jaką trzeba ustawić antenę "nasadzoną" na obrotnicę podczas jej montażu i konfiguracji?

Mieszkam w odległości kilkunastu kilometrów na zachód od Opola. Jaka pozycja satelitarna byłaby dla mojej lokalizacji punktem zerowym? Jak to obliczyć? Jest w Internecie jakaś strona do tego? A może wystarczyłaby np. Astra 19,2°E?

Obecne umiejscowienie mojej anteny na ścianie domu sprawia, że w przypadku zastosowania obrotnicy musiałbym antenę przenieść w inne miejsce, aby móc wykorzystać możliwości obrotnicy. Mam do tego "wytypowane" pewne miejsce, ale musiałbym wówczas zastosować dłuższy, i to znacznie, uchwyt, np. metrowy lub 1,20 m (np. taki: http://www.sklepsaturn.pl/maszt-sat-120-wzmacniany.html - przepraszam, że to nie jest link do sklepu "Hollex", ale w sklepie internetowym "Hollex'u" nie znalazłem podobnego uchwytu). Czy taki uchwyt byłby odpowiedni, tzn. czy utrzymałby moją antenę razem z tą obrotnicą?

Kabel, który łączy mój tuner z anteną jest o długości mniej więcej 25 metrów. Po przeniesieniu anteny musiałby być jeszcze o kilka metrów dłuższy. Obecnie na większości kanałów z obu satelitów (Hot Bird i Astra) mam jakość sygnału w granicach 75-80%. Czyli jest OK. Jednak czy taka długość kabla zapewni prawidłowe działanie obrotnicy i czy jej zastosowanie nie pogorszy jakości sygnału, zważywszy właśnie na tak długi kabel?

 

Jeśli ktoś z Szanownych Forumówiczów mógł mi pomóc to bardzo proszę o odpowiedź!

Chciałbym uniknąć konieczności korzystania z usługi montażysty (koszty), a do tej pory nie miałem do czynienia z montażem i ustawianiem obrotnicy. Montowałem tylko i ustawiałem moją obecną antenę, co wydaje się prostsze, niż z obrotnicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@jagrok, jeśli już wydałeś pieniądze na obrotnicę, to nie żałuj na nową antenę, bo inaczej będziesz miał wieczne problemy.

 

Poza tym moim zdaniem, instalowanie obrotnicy na balkonowym wysięgniku jest co najmniej pomysłem chybionym, bo by antena miała stałe punkty odniesienia, to musi być umocowana nadzwyczaj stabilnie, najlepiej do ceglanego muru, albo betonu.

 

Warto też powierzyć czynność ustawienia anteny, komuś z dużym doświadczeniem, kto posiada profesjonalny miernik, inaczej bowiem będziesz się tak bawił i bawił, a efekty będą mierne, jak na opisywanym przez Ciebie obrazku.

 

A tak już na marginesie, to instalacje z obrotnicą, są TYLKO dla prawdziwych twardzieli, dla których czas przełączania nie ma większego znaczenia, chyba że antena z obrotnicą, to tylko jeden z elementów instalacji antenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bart - oczywiście, że zadziała z A250. Trwała to ta obrotnica za bardzo nie jest. Mam ją od października, a już trochę rdzewieje, a wygląda strasznie plastikowo. W przyszłości chyba zamienię na sprzęt Power Tech.... Ale na razie działa oczywiście. Mimo wszystko polecam większą antenę, sam mam 100cm. a na niektóre przekazy, czy kanały brakuje cm. W sumie zeza możesz mieć i sobie to kablami poustawiać, że np. jedziesz na HB, przełączasz się w tunerze na DISEQ 1.1(chyba, bo już nie pamiętam jak to z zezem) i korzystasz z Astry i HB. Później przestawiasz na USALS(1.3) i jedziesz dalej gdzie chcesz(no prawie, bo jednak szkoda w ścianę przywalić). Ustalenie pozycji zerowej, południka jest ważne inaczej lipa, a i najważniejsze to prosty(pionowy) maszt. Dla Opola w mapa.szukacz.pl to 17,922424 st. i tym się bardziej sugeruj niż samą satką, potem sobie poprawisz sygnał jadąc np. na Astrę. Ja korzystałem z usług montera(łącznie wyniosło mnie to 100zł z wliczonym dojazdem). Tylko, że to musi być monter który montuje obrotnice bo niestety spotkałem też takiego, który się na tym nie znał. Co prawda kasę wziął tylko za kabel, ale ostrzegam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kilka pytań mogę odpowiedzieć.

 

Na Arivach nie da się połączyć DiSEqC 1.0 i USALS, jak jest obrotnica to tylko pojedynczy konwerter.

 

Dodatkowo sporo wersji softu miało ustawiony bezsensowny limit, że nie obróci dalej niż 60 stopni od pozycji 0. Z jednej strony mało kto w Polsce korzysta z 85.2E i 90.0E - a z drugiej, jednak jest to jakiś limit softu, tam jest kilka ciekawych kanałów FTA.

 

Opiszę jak powinno to technicznie wyglądać:

 

W dekoderze ustawiasz szerokość i długość geograficzną swojej lokalizacji.

1. Ustaw elewację na obrotnicy według instrukcji (to będzie zwykle albo szerokość geograficzna, albo: 90stopni - ta wartość)

2. Następnie instalujesz obrotnicę, kierując ją idealnie na południe - to bardzo ważne (to pierwsza najtrudniejsza rzecz w instalacji obrotnicy). W przypadku pozycji typu 7.0W i 26.0E liczą się wręcz minuty geograficzne. Twoją pozycją zerową, jest długość geograficzna Twojej lokalizacji.

3. Następnie zakładasz antenę, ustawiasz jej elewację. I teraz druga najtrudniejsza rzecz - antena musi być zamocowane idealnie prosto.

Teoretycznie to jest wszystko, w praktyce dokładne ustawienie tych kątów może zająć sporo czasu.

 

Niedokładność w tych dwóch ustawieniach (azymut) możesz kompensować regulując ustawienie długości geograficznej w dekoderze - ale zawężasz sobie zakres odbieranych pozycji (np. przy błędzie rzędu 10 stopni złapiesz tylko pozycje 23.5E - 1.0W).

 

Ewentualnie jeżeli masz łatwy dostęp do obrotnicy i wolisz żeby wszystko zrobił monter, to PW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartolinos

Dzięki za odpowiedź. :)

Powiedz mi, czy za tę cenę (ok. 180 zł) warto kupić tę obrotnicę? Nie chcę wydawać więcej, bo do tego jeszcze dojdzie koszt dodatkowego kabla (na przedłużenie obecnego), nowy, dłuższy uchwyt.

Odnośnie "zeza" to mówisz, że można go zostawić? Nie będzie to kolidowało z obrotnicą? W moim Fergusonie Ariva 202E w ustawieniach jest tak, że jak ustawię typ anteny jako antena stała to w menu instalacji anteny mam dostępne opcje dla przełącznika DiSEqC 1.0 (4 porty), DiSEqC 1.1 i chyba coś tam jeszcze. A jak ustawię typ anteny jako antena z obrotnicą to w tym samym menu mam tylko opcje związane z DiSEqC 1.2 i USALS, czyli tylko te związane ze sterowaniem obrotnicy.

Sprawdziłem też na Google Earth współrzędne geograficzne położenia mojego domu i faktycznie długość geograficzna wynosi coś 17°E. Czyli rozumiem, że to będzie pozycja dla punktu zerowego obrotnicy? Hmm, to tak akurat pomiędzy Astrą 19,2°E, a Eutelsatem 16°E. Czyli ustawienie Astry 19,2°E jako punktu zerowego nie będzie właściwe... :?

 

 

@lpm11

Dzięki również za odpowiedź. :)

No to widzę, że z ustawieniem obrotnicy nie jest łatwo i nie wiem, czy jednak nie dać sobie z tym spokój, bo ustawianie tego to chyba tylko kupa nerwów i zachodu... :roll:

Z ciekawości sprawdziłem i w Opolu montażyści za montaż anteny satelitarnej biorą średnio prawie tyle, co kosztuje ta obrotnica Opticum. :/ Plus do tego jeszcze koszt dojazdu, jeżeli mieszka się poza Opolem, czyli np. ja. :?

Najgorzej to chyba z tym ustawieniem obrotnicy na punkt zerowy. W mojej lokalizacji długość geograficzna wynosi 17°45'32". Czyli rozumiem, że Astra 19,2°E jako punkt zerowy u mnie już nie może być. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie ustawienia południa - tu polecam mapy Google i zorientowanie w przestrzeni punktu wysuniętego na południe od Twojego masztu/uchwytu.

Może graficznie raz jeszcze (link z posta RafiX): images/faq/beztytuumr2ak1qf6.jpg - o to chodzi z ustawieniem czaszy (ta druga najtrudniejsza rzecz).

 

Najczęstszy problem jest taki że wychodzi łamana - tzn. obrotnica jest o kilka stopni przekręcona w lewo, a mocowanie anteny na obrotnicy o tyle samo stopni - w prawo.

 

 

Nieliczni mają szczęście mieć satelitę na punkcie zerowym.

 

Ale u Ciebie wcale nie jest tak źle, masz w pewien sposób kluczowe miejsce - a mianowicie ginie sygnał z 16.0E.

To znaczy, po idealnym ustawieniu na pozycji zero - będziesz miał brak sygnału. W tym momencie lekko naginasz czaszę w poziomie(tylko bez przesady :P) - i powinny wskoczyć najsilniejsze transpondery (z 16.0E). Jeżeli tak będzie - to znaczy że jest dobrze. W ten sposób pomylisz się nie więcej niż o pół stopnia (zakładając że elewację ustawisz prawidłowo).

 

Druga opcja jest taka, że zanim zaczniesz instalację, po prostu podłącz obrotnicę i rozkaż wycieczkę na 16.0E. Obrotnica pojedzie te półtora stopnia od pozycji zero i wtedy - po prostu ustawiasz na najmocniejszy sygnał. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie zobaczysz tej prostej linii jaka jest na rysunku.

 

Trzecia opcja - przy pewnej wprawie można wszystko robić na wyczucie, nawet w przypadku obrotnicy.

W moim przypadku właśnie to wychodzi najlepiej :D

 

Jeszcze małe wyjaśnienie do tego co sporo osób pisze (żeby np. ustalić pozycję zerową jako najbliższy satelita) - po prostu to jest mało precyzyjne. O ile 0.3 stopnia to nie problem - 1.2 już może zabić te najsłabsze transpondery.

 

Po ustawieniu obrotnicy pojeździj nią trochę i zobacz w jakim zakresie dekoder łapie sygnał i co się z nim dzieje. Jeżeli działa, to jedziesz anteną dalej i szukasz. Takie rzeczy bardzo ułatwiają dostrajanie anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kolega @lpm11 już sporo powyjaśniał o co chodzi w instalacji.

Na kilka pytań mogę odpowiedzieć.Na Arivach nie da się połączyć DiSEqC 1.0 i USALS, jak jest obrotnica to tylko pojedynczy konwerter.

A to niemiła niespodzianka. Szkoda, widziałem kiedyś tak podłączony zestaw, ale dekoder z tego co pamiętam to był Opticum. Będę próbował w najbliższym czasie tak podpiąć konwerter kołowy na zmianę(znaczy ustawiam się obrotnicą zwykłym konwerterem na np. 34E, przepinam kabel od konwertera kołowego i odbieram 36E). Zobaczymy jak to się sprawdzi. Kiedyś użytkowałem A210, teraz Showboxa Vitamin - może na nim pójdzie.

Ewentualnie jeżeli masz łatwy dostęp do obrotnicy i wolisz żeby wszystko zrobił monter, to PW :)

No i jeszcze masz możliwość załatwienia sobie montera po znajomości forumowej :jupi:

 

Jeśli chcesz się trochę rozejrzeć po satelitach(a masz cierpliwość do zabawy z nią, bo ustawianie często nie kończy się tylko z odjazdem montera - zawsze można coś poprawić, czy ewentualnie rozwalić :lol2: ), obejrzeć coś ciekawego choć niekoniecznie po polsku(o teraz np. Gold Cup którego w polskiej TV się nie uświadczy FTA przekaz w HD na 7E z bdb sygnałem) to polecam kupno obrotnicy. Ja swoją kupiłem za 149 zł + 20 zł. przesyłka kurierska pobraniowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jeżeli masz łatwy dostęp do obrotnicy i wolisz żeby wszystko zrobił monter, to PW :)

No i jeszcze masz możliwość załatwienia sobie montera po znajomości forumowej :jupi:

Niestety, z tego co widzę to kolega @lpm11 jest z Krakowa. A to lipa, bo ja jestem spod Opola, a więc do Krakowa mam dość daleko. :?

 

Odnośnie ustawienia południa - tu polecam mapy Google i zorientowanie w przestrzeni punktu wysuniętego na południe od Twojego masztu/uchwytu.

Może graficznie raz jeszcze (link z posta RafiX): images/faq/beztytuumr2ak1qf6.jpg - o to chodzi z ustawieniem czaszy (ta druga najtrudniejsza rzecz).

Do określenia współrzędnych mojego domu skorzystałem z Google Earth. Znalazłem w nim moją chałupę i z paska na dole po prawej odczytałem współrzędne.

 

Nieliczni mają szczęście mieć satelitę na punkcie zerowym.

 

Ale u Ciebie wcale nie jest tak źle, masz w pewien sposób kluczowe miejsce - a mianowicie ginie sygnał z 16.0E.

To znaczy, po idealnym ustawieniu na pozycji zero - będziesz miał brak sygnału. W tym momencie lekko naginasz czaszę w poziomie(tylko bez przesady :P) - i powinny wskoczyć najsilniejsze transpondery (z 16.0E). Jeżeli tak będzie - to znaczy że jest dobrze. W ten sposób pomylisz się nie więcej niż o pół stopnia (zakładając że elewację ustawisz prawidłowo).

Rozumiem, że należy to robić na antenie nasadzonej już na obrotnicy, która jest już na maszcie? Ustawianie elewacji to rozumiem, że jest to ustawienie w poziomie, a azymut w pionie? Czy odwrotnie? Bo nie pamiętam już. :?

 

Druga opcja jest taka, że zanim zaczniesz instalację, po prostu podłącz obrotnicę i rozkaż wycieczkę na 16.0E. Obrotnica pojedzie te półtora stopnia od pozycji zero i wtedy - po prostu ustawiasz na najmocniejszy sygnał. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie zobaczysz tej prostej linii jaka jest na rysunku.

Tutaj rozumiem, że podłączam do obrotnicy tylko kabel biegnący z mojego tunera do anteny, przy czym samą obrotnicę nie podłączam jeszcze do anteny? Obrotnicę zakładam już wtedy na maszt jako samą, bez anteny, czy też robię to trzymając obrotnicę np. na podłodze? I na tunerze wybieram wtedy po prostu satelitę Eutelsat 16°E?

 

Trzecia opcja - przy pewnej wprawie można wszystko robić na wyczucie, nawet w przypadku obrotnicy.

W moim przypadku właśnie to wychodzi najlepiej :D

Spoko. Na wyczucie montowałem też moją antenę. Posiłkowałem się też przy tym takim zwykłym miernikiem wskazówkowym pożyczonym wówczas od sąsiada. ;)

 

Jeszcze małe wyjaśnienie do tego co sporo osób pisze (żeby np. ustalić pozycję zerową jako najbliższy satelita) - po prostu to jest mało precyzyjne. O ile 0.3 stopnia to nie problem - 1.2 już może zabić te najsłabsze transpondery.

No właśnie. Czyli u mnie Astra 19,2°E jako punkt zerowy odpada. Również Eutelesat z pozycji 16°E nie za bardzo się na to nada. :? Punkt zerowy wypada u mnie pomiędzy tymi satelitami, ale bliżej Eutelsata. :(

 

Po ustawieniu obrotnicy pojeździj nią trochę i zobacz w jakim zakresie dekoder łapie sygnał i co się z nim dzieje. Jeżeli działa, to jedziesz anteną dalej i szukasz. Takie rzeczy bardzo ułatwiają dostrajanie anteny.

Rozumiem, że gdy "pojadę" anteną na jakiegoś dalszego satelitę i nie uzyskam z niego sygnału to mogę np. trzymając antenę na tej pozycji skorygować samo ustawienie anteny w pionie pochylając ją lekko w dół nie ruszając jednocześnie jej ustawienia w poziomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dobrze że masz współrzędne. Poszukaj na mapach google jakiegoś punktu oddalonego dokładnie na południe od swojego domu. To może być np. 1/3 ściany odległego o 100m domu. Musisz dokładnie wiedzieć gdzie jest południe.

 

Azymut jest w poziomie, elewacja to pion.

a2_1.gif

 

Ten opis z Eutelsatem 16.0E określa jak to powinno wyjść gdy osadzisz antenę na obrotnicy i wszystko dobrze ustawisz (czyli 1. południe; 2. Prosta linia) - taka była pierwsza opcja. Gdybyś mieszkał w GB powiedzmy tam gdzie długość g. jest 1.0E, to nie byłoby tak łatwo.

 

Druga opcja - wszystko tak jak napisałeś, chodzi po prostu o to by obrotnica ruszyła ten ułamek stopnia.

 

Jeżeli chodzi o trzecią opcję, opiszę swoje doświadczenia.

Z czystym sumieniem mogę polecić takie rozwiązanie że ustawiasz "na słuch", tzn. na kanałach radiowych. Zalety są takie, że nie potrzebujesz telewizora i w odróżnieniu od kanałów TV, radio wskakuje natychmiast (nie ma opóźnienia wskazań). Wady są przede wszystkim dwie: Nie widzisz wskazań siły sygnału (chyba że masz telewizor na dachu :D) oraz .. musisz mieć już te kanały radiowe na liście.

Jeżeli nie masz TV na dachu, możesz oceniać siłę sygnału przez zasłanianie anteny i obserwację 'ile trzeba by sygnał zginął'. I przykładowo u mnie, przy 26.0E wystarczy wręcz mocniej dotknąć czaszy i radio milknie. Przy HotBirdzie musiałbym zasłonić połowę czaszy (ale nie robię akrobacji na dachu), w zasadzie dopiero zasłaniając dłonią konwerter w odległości 10cm sygnał zniknął.

 

Wyczucie jednak musi być dużo większe, bo zamiast celować w punkt - tutaj musisz celować w cały tor.

 

Ja zaczynałem zabawę z obrotnicą z kanałami radiowymi tylko z HotBirda i Astry. Jako pozycję zero wybrałem HotBirda (7 stopni od mojej długości 20.0E - a to dlatego że liczyłem się z możliwością porażki; chciałem mieć chociaż jednego działającego HotBirda).

Za pierwszym razem udało mi się złapać zakres 30 stopni - 23.5E - 8W.. znalazłem nowe kanały radiowe z tych skrajnych pozycji - i dopiero mogłem iść na dach próbować dalej. Następna próba przyniosła wynik 28.2E - 0.8W, więc gorzej. Następnie 42.0E - 8W; dopiero potem zorientowałem się że nie mam tej linii prostej o której piszę tyle razy (różnica była kilka stopni, a nie było tego widać na oko) - po następnych próbach wynik docelowy 90.0E - 37.5W (tu już konwerter dotykał dachu). Gdzieś w archiwum forum będą te posty z moich walk (ze 3 lata temu to było), zajęło mi to łącznie kilkanaście godzin.

 

W zasadzie to nie ma jednego słusznego skutecznego sposobu - najlepiej jest połączyć wiedzę z doświadczeniami i wykorzystać wg własnego uznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy chyba trochę przesadzają z tymi dokładnościami, co może tylko odstraszyć od samodzielnego ustawiania obrotnicy. Nie ma potrzeby zaczynania od jakichś superidealnych ustawień, bo jeśli ich nie będzie, to i tak nic złego jeszcze się nie dzieje.

Przez Opolszczyznę przechodzi południk 18°E i śmiało można ustawiać się z pozycją zerową na 19°E (Astra). Wybranie najbliższej satelity na pozycję zerową z praktycznego punktu widzenia jest korzystniejsze niż wycelowanie anteny w puste niebo (np. 18°E) i szukanie tam najsilniejszego sygnału. Sam mieszkam na 17°E i pozycję zerową mam właśnie na 19°E. Mimo to udało mi się idealnie wstrzelić z anteną w prawie wszystkie satelity, w tym w słabe sygnały zarówno z Turksata na wschodzie (42°E) jak i Nilesata na zachodzie (7°W). Jedyne drobne niedokładności występują dopiero na skrajnej u mnie pozycji 60°E, ale i tak łapię wszystkie tamtejsze kanały, jakie są do złapania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga opcja - wszystko tak jak napisałeś, chodzi po prostu o to by obrotnica ruszyła ten ułamek stopnia.

A można zrobić np. coś takiego, że przed nasadzeniem anteny na uchwyt obrotnicy, z tunera puścić "sygnał", żeby obrotnica ustawiła się na Astrę 19,2°E, a następnie nasadzić na obrotnicę antenę, podłączyć ją do obrotnicy i tak ręcznie manewrować anteną i w razie potrzeby też obrotnicą, aby złapać sygnał z tej Astry 19,2°E i potem jeszcze lekko korygować ustawienia anteny i obrotnicy, aby sygnał był możliwie najmocniejszy? Byłoby to dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pod warunkiem że:

a) antenę osadzisz idealnie na ramieniu (tzn. że przy pozycji 0 byłaby ta linia prosta). Wtedy sterujesz obrotnicą i łapiąc południe powinieneś mieć silny sygnał z Astry

2) osadzisz idealnie obrotnicę w kierunku południowym. Wtedy sterujesz anteną i po złapaniu Astry powinna się ułożyć w linii prostej.

Przy sterowaniu naraz jednym i drugim - jest bardzo niewielka szansa dobrego ustawienia.

 

W zasadzie to @mprw może i ma rację.. zależy jak dokładnie chcesz ustawić.

Ja odbieram 90.0E, @mprw z tego co pisze 60.0E (a może coś zasłania?).

Mnie interesuje dokładność, stąd te opisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po południu zamówiłem tę obrotnicę Opticum. :)

Zamówiłem ją w firmie "Hollex". W Opolu nigdzie nie mogłem jej dostać.

Tak więc, czekam na przesyłkę. :) Gdy już przyjdzie to pojadę jeszcze do Opola kupić odpowiedni (dłuższy) uchwyt do anteny i może też przy okazji taki tani, zwykły miernik wskazówkowy do ustawiania anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrotnica już zamontowana. :D

Jak na razie, działa bez problemów. :)

Moja antena to Corab ASC800 80 cm. Dodatkowo mam na niej układ "zeza", który przed montażem obrotnicy rozłączyłem, ale uchwyt "zeza" i konwerter w nim pozostawiłem. :)

Antena wisi na ścianie, nie na dachu. ;) Musiałem jednak zmienić uchwyt ścienny anteny na dłuższy, 120 cm, gdyż wymaga tego usytuowanie mojego domu. Na poprzednim uchwycie nie odebrał bym nic na prawo od Hot Birda, gdyż antena już prawie dotykała ściany swoją lewą krawędzią (patrząc na antenę od przodu).

Jako punkt zerowy ustawiłem Astrę 19,2°E.

Jak dotąd, złapałem takie satelity, jak Astra 2 28,2°E, Astra 3 23,5°E, Astra 19,2°E (jako punkt zerowy), Eutelsat 16°E, Hot Bird 13°E, Eutelsaty z pozycji 9°E, 7°E, 4,8°E, Thor 0,8°W, Amos 4°W, Eutelsat 8 West A 8°W, Telstar 12 15°W, Hispasat 30°W. Z tych dwóch ostatnich satelitów udało mi się złapać jakieś pojedyncze transpondery, na których jakość sygnału mam w granicach 40-50% i na części kanałów obraz szatkuje. Na pozostałych pozycjach satelitarnych sygnał mam w granicach 70-75%, czyli podobnie, jak miałem wcześniej na Hot Birdzie przed instalacją obrotnicy. Pozostałych satelitów na razie jeszcze nie próbowałem szukać z powodu braku czasu. Jak znajdę chwilę to się "wezmę bardziej za wschód". ;)

Nie korzystam jednak z USALS. Wolę DiSEqC 1.2. Wówczas mam nad tym większą jakby kontrolę. ;) Mój Ferguson Ariva 202E bez problemów steruje tą moją obrotnicą Opticum MH1. :D

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Czy ta obrotnica jest dobrze zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi, np. ulewnym deszczem? Ma w sobie jakąś uszczelkę, czy coś? Bo boję się, żeby podczas opadów deszczu (których na razie nie ma :)) woda nie dostała się do obrotnicy i żeby diabli jej nie wzięli... :?:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...