Skocz do zawartości

Obrotnica Opticum


Rekomendowane odpowiedzi

A tego to nie wiem, bo nie próbowałem. Według wykazów transponderów, nie ma tam dla mnie nic wartościowego. Przynajmniej w paśmie Ku. Bo część transponderów tego satelity jest też w paśmie C, a z tego najbardziej wartościowym kanałem byłby tylko chyba kanał VoA, ale on i tak jest też na Hot Birdzie, a ja nie mam konwertera na pasmo C. Ale przypuszam, że skoro udało mi się jako tako złapać pozycję 30°W to i na tę 27,5°W obrotnica da radę się ustawić. :)

Obecnie antenę mam obróconą na pozycję 42°E (satelita Turksat) i tu sygnał również mam całkiem dobry. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie ma znaczenia czy coś jest daleko czy blisko od pozycji 0 - problemy z sygnałem mogą być na skrajnych satelitach w Twoim położeniu np. 90E i dalej, albo 40W i dalej. Tutaj sygnał się potrafi zachowywać jak szalony - nawet jeśli ma około 100% to co jakiś czas na chwilę potrafi zaniknąć całkowicie. U mnie na przykład na 95E czy 45W takie zaniki są co kilkanaście sekund-minutę-dwie mimo silnego sygnału.

O ile słabszy sygnał na 15W faktycznie może być (na niektórych transponderach, niektóre są bardzo silne) to problemy z 30W trochę mnie dziwią - albo faktycznie obrotnica/antena wymagają dokładniejszego ustawienia, albo coś Ci tam przysłania. Ja tak miałem w miejscu gdzie miałem poprzednio zamontowaną obrotnicę (z anteną Corab 90 cm) - drzewo/częściowo budynek sąsiada zasłaniał 30W i dalej, więc odbiór tej pozycji był możliwy na późną jesienią, zimą i wczesną wiosną.

80cm przy tak "szerokim" dostępie do orbity może okazać się za małe, 90 cm to moim zdaniem minimum. Ja ostatnio przesiadłem się na Laminasa 120 cm - jest lekki i wyśmienicie "współpracuje" z już 3 letnią obrotnicą GI 50-120. Jak mam dobry humor to zazwyczaj robię przejazdy 13E-90E, a jak zły to męczę ją w całym odbieranym zakresie 95E-45W :mrgreen: i z konwerterem na pasmo C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

95E "zdobyłem" już jakiś rok temu - na antenie 70 cm. Tutaj filmik:

A teraz raport sprzed chwili (chyba trochę odbiegam od tematu).

 

36562

36563

36564

36572

W planach mam zapolowanie na 96,5E, ale do tej pory nie udało mi się. Próbowałem co prawda w paśmie C bo te wydaje się być silniejsze, z KU raczej nic nie odbiorę. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, dobrze, że w zeszłym tygodniu kupiłem sobie tę obrotnicę Opticum, bo jak widzę teraz w sklepie "Hollex", zdrożała ona o trzy dychy... :?:roll:

 

A swoją drogą, orientuje się ktoś może, czy ta obrotnica Opticum jest jeszcze produkowana przez firmę "Globo"? Chodzi mi o ten model "MH1 HH", który właśnie mam.

Bo sprzedawca, w podobnym do "Hollex'u" sklepie w Opolu, powiedział mi, że oni te obrotnice kiedyś mieli, ale już nie mają i nie będą mieć. Że producent już ich nie oferuje... :roll: A ja potem tego samego dnia zamówiłem ją sobie w "Hollex'ie" bez problemów i widzę, że nadal są one w "Hollex'ie" dostępne, w dodatku teraz po wyższej cenie... :roll: Gdy już otrzymałem z "Hollex'u" zamówioną przeze mnie obrotnicę to pojechałem jeszcze raz do tamtego sklepu w Opolu kupić odpowiedni uchwyt do anteny. Powiedziałem wtedy temu samemu sprzedawcy, że już kupiłem tę obrotnicę i gdzie. To mi powiedział, że mają "tam" (czyli w "Hollex'ie") najprawdopodobniej jeszcze jakieś zapasy w magazynie, bo generalnie obrotnic tych już nie ma... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj w moim tunerze przestawiłem sobie ustawienia obrotnicy z DiSEqC 1.2 na USALS.

Z początku miałem ustawione na DiSEqC 1.2, aby precyzyjniej "kontrolować" ustawianie się anteny.

Jednak ostatnio zaczęło mnie trochę drażnić to, że jak przełączam się pomiędzy różnymi satelitami to zdarza się tak, że antena po automatycznym przestawieniu się "nie trafia" precyzyjnie w satelitę, co skutkuje oczywiście brakiem sygnału. Wówczas musiałem wchodzić z menu tunera do ustawień obrotnicy, wybierać żądanego satelitę i ręcznie dostrajać ustawienie anteny. Z kolei przy próbie ponownego przestawienia anteny na jeszcze innego satelitę sytuacja się często powtarzała. Po ponownym ręcznym dostrojeniu ustawienia anteny, przy próbie powrotu na poprzedniego satelitę antena znów "nie trafiała" właściwie w satelitę. Wkurzony tym, przestawiłem na USALS, wpisując uprzednio w menu tunera współrzędne geograficzne mojego miejsca położenia i teraz wszystko hula elegancko. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Piszę w temacie obrotnicy Opticum MH1 H-H - może ktoś coś pomoże.

 

Przed chwilą odkryłem iż słaby sygnał TV-SAT jest spowodowany koszmarnymi luzami na obrotnicy, a na dodatek gwarancja na nią skończyła mi się miesiąc temu... tak więc nie mam już czego reklamować. Sprzęt ledwo dwa lata wytrzymał i nadaje się na złom... porażka.

 

No i jest problem - czy można coś z tym zrobić samodzielnie? Generalnie chciałbym wiedzieć, czy w tej obrotnicy jest jakakolwiek szansa na skasowanie luzów własnoręcznie? Ktoś to może przerabiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten słaby sygnał, a więc luzy na obrotnicy, które odkryłeś to miałeś tak od początku, jak kupiłeś tę obrotnicę, czy stało ci się to niedawno i że nagle sygnał ci osłabł?

Bo ja też w lipcu br. kupiłem sobie tę obrotnicę Opticum MH1 i jak na razie, działa bardzo dobrze. :) Sygnał na różnych satelitach też mam dość mocny (w granicach 70-75-80%).

Jak często używasz swojej obrotnicy, tzn. jak często nią "kręcisz"? Bo ja niezbyt często. Tak od czasu do czasu. Antenę mam przeważnie ustawioną na Hot Bird'a. Satelitę zmieniam, jak w danej chwili nie mam nic ciekawego do oglądania na naszych polskich kanałach. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luzy się pojawiły po zmianie anteny na większą, potem ustawiłem zestaw perfekcyjnie i zapomniałem o niej. A że używam rzadko, to nie wyszło to wcześniej. No i teraz po wyszło szydło z worka - luz kosmiczny w obie strony jest wręcz mierzalny w stopniach...

 

Generalnie powiem tyle - jak dla mnie to obrotnica jest bublem, skoro nie wytrzymała tak naprawdę nawet dwóch lat i to przy małym używaniu oraz lekkiej, aluminiowej antenie. Strasznie żałuję że przeoczyłem gwarancję raptem o miesiąc...

 

Tak czy siak ponawiam pytanie - czy ktoś zna może rozwiązanie problemu, czy też jedynym rozwiązaniem jest zakup innej, nowej obrotnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@XeNeS - przy obrotnicy jest taka śruba na imbus 6 czy 8. Dokręć ją, a będzie lepiej działała. Ja ją dokręcam co jakiś czas, bo ona jest dość słaba i szybko rdzewieje. Jak nie, to poszukam zdjęć od jednego z użytkowników innego forum, który pokazywał jak można poprawić luzy w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, warto to wiedzieć! :D

Ja nawet nie zwróciłem uwagi na to, że na tej obrotnicy jest taka śruba. :shock:

Raz przy okazji dokładnie się temu przyjrzę. ;) Choć, jak już wyżej wspomniałem, z moją obrotnicą na razie jest wszystko OK. :)

 

A tak przy okazji, jak już jestem w tym temacie...

Jak wygląda sprawa z użytkowaniem tej obrotnicy zimą? Bo wiadomo, mrozy, śnieg, lód itp... Są jakieś specjalne zalecenia dotyczące określonego użytkowania tej obrotnicy zimą? Bo w instrukcji od niej nic na ten temat nie ma. Zima powoli już się zbliża, a ja nie wiem teraz, czy zimą będę mógł tę obrotnicę normalnie używać jak do tej pory, czy też np. przez okres zimowy w ogóle wstrzymać się z "kręceniem" anteną? Poprzedniej zimy obrotnicy jeszcze nie miałem. Kupiłem ją w lipcu br. I chciałbym, aby posłużyła mi ona możliwie jak najdłużej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrotnicę może szlag trafić nawet, gdy jej nie używasz. W zimę się przydaje, bo nie trzeba anteny aż tak odśnieżać, bo wystarczy pojechać na inną sat :) Jasne, że jak leje, sypie, że niczego nie widać, czy też mróź, że nos zamarza to się wstrzymaj z kręceniem, ale bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...