Skocz do zawartości

Cyfrowe Radio - DAB/DAB+


GieKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W takim razie pokazują jacy są kompletnie nie poważni...W harmonogramie zresztą zmienionym już chyba poraz trzeci informują o dacie 1 pazdziernik ,poza tym tą datę jako start kolejnych sześciu nadajników zapowiada ich prezes w wczorajszym wywiadzie na wirtualnemedia pl :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam dość muzycznego miksu-papki stacji komercyjnych, czekam na poważne programy PR, tak jak to było w PRL-u np "Wieczór płytowy" itp audycje. Jedyną wadą był analogowy przekaz i związana z tym jakość. Programy były świetnie zrealizowane pod względem muzycznym, ze standardowymi przerwami pomiędzy utworami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście mam dość muzycznego miksu-papki stacji komercyjnych, czekam na poważne programy PR, tak jak to było w PRL-u np "Wieczór płytowy" itp audycje. Jedyną wadą był analogowy przekaz i związana z tym jakość. Programy były świetnie zrealizowane pod względem muzycznym, ze standardowymi przerwami pomiędzy utworami.

 

"Wieczór płytowy" w takiej formie jak był w latach 80.? Zapomnij! Chyba, że wytwórnie zgodzą się na puszczanie płyt w całości bez zagadywania. Wszystko rozbija się o prawa autorskie! Przecież ta audycja była idealna, aby poznawać wsyzstkie najważniejsze nowości płytowe z rocka i z popu. To był taki obecny peb czy chomik. Spokojnie można było nagrywać całe dyskografie na kasecie magnetofonowej. Sam tak robiłem, bo tych płyt nie było w zwykłych sklepach w Polsce.

 

Tak samo jak już nie wróci audycja, gdzie były emitowane programy komputerowe. :wink: Pewnie młodzi nie pamiętają, ale było tak kiedyś, że w Polskim Radiu były emitowane programy komputerowe (to były czasy kiedy należało wgrać program na komputer za pomocą kasety magnetofonowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo na razie odpalą testy albo to co im wcześniej zajmowało 3 mieś. załatwią w 3 tyg.i ruszą choćby pod koniec pazdziernika.Niech choć trochę twarzy zachowają :twisted:

Niepoprawny optymista z ciebie :twisted: ale nic z tego.Koperty z ofertami będą otwierać cały miesiąc bo to przecież [beep]nie męczące. :lol2: Następny miesiąc będą wybierać ofertę najkorzystniejszą to już będzie grudzień.Więc jak dobrze pójdzie to może na święta się wyrobią oczywiście pod warunkiem,że po drodze nie unieważnią przetargu. :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogą przesunąć nawet na 1 stycznia 2017 roku. Szybciej rozwinie się w międzyczasie sieć bezpłatnych hotspotów i spadną koszta transmisji danych. Smartfony i tablety z możliwością instalacji bezpłatnej aplikacji TuneIn Radio na której można słuchać dowolnej stacji ze świata staną się jeszcze bardziej powszechne i dostępne. Życzę powodzenia z DAB+, gdzie nie ma odbiorników w sklepach stacjonarnych i nadajniki są tylko w wybranych miastach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radia oraz tunery DAB+ są dostępne na Allegro.

 

Czegoś nie rozumiem. Aby mieć odbiornik DAB+, muszę skorzystać z internetu i kupić na wirtualnym Allegro? Ale jeśli już korzystam z internetu, to chyba wystarczy, że włączę streaming stacji radiowej i już mogę słuchać radia cyfrowego. Po co mi jeszcze ten odbiornik, jak mogę słuchać przez internet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz problem z kupnem przez internet? To bardzo wygodne, tanie i bezpieczne. No chyba, że jesteś z tych, którzy muszą wszystko obejrzeć i pomacać osobiście, ale wysypu sprzętu do DAB takiego jak do DVB-T nie ma co w najbliższym czasie oczekiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radia oraz tunery DAB+ są dostępne na Allegro.

 

Czegoś nie rozumiem. Aby mieć odbiornik DAB+, muszę skorzystać z internetu i kupić na wirtualnym Allegro? Ale jeśli już korzystam z internetu, to chyba wystarczy, że włączę streaming stacji radiowej i już mogę słuchać radia cyfrowego. Po co mi jeszcze ten odbiornik, jak mogę słuchać przez internet?

 

Bez przesady nie potrzeba mieć internetu aby kupić radio DAB+, można skorzystać z usług znajomych lub osobiście kupić w sklepie.

Jak koledze odpowiada jakość audycji z internetu to zapraszam, bardzo szeroki repertuar muzyczny i nie tylko bez abonamentu.

 

http://moje.polskieradio.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie! W stacjonarnych elektromarketach właśnie brak odbiorników DAB+. Albo nie ma ich wcale, albo jest jakiś pojedynczy egzemplarz z wygórowaną ceną. Królują radia z samym FM. Wiele osób (zwłaszcza osoby starsze lub lubiące bezpośredni kontakt ze sprzedawcą) przy zakupie nowego sprzętu kieruje się do najbliższego sklepu stacjonarnego. Mają bogatą ofertę odbiorników FM poniżej 100 zł, a DAB+ praktycznie tam nie istnieje. Nawet droższe wieże, sprzęt HI-FI, kina domowe, które mają wbudowane tunery nie dysponują DAB+ (tylko pojedyncze egzemplarze). Jeżeli nadal w elektromarketach jest tak dużo sprzętu bez DAB+, to jak Polskie Radio chce je propagować?

 

A co do streamingu internetowego, to rozumiem, że stacje PR Rytm i PR 24 mają lepszą jakość w DAB+?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość programów w DAB+ dedykowana słuchaczom jest mizerna, dlatego zainteresowanie supermarketów w sprzedaż takich odbiorników jest na niskim poziomie, mały popyt słaby zysk.

Na Allegro sprzedawcy sprowadzają samodzielnie towar i jest duży asortyment odbiorników DAB+. Kto się obawia takiego zakupu zmuszony będzie poszukać salonu z audio sprzętem, posłucha dotknie i zrealizuje zakup za trochę większe pieniądze. Zakupiony towar na Allegro, można odesłać z powrotem przed upływem 10 dni, więc nie widzę problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Polskie radio ogłosiło dzisiaj kolejny przetarg na nadawanie w systemie DAB+. Zamówienie dotyczy emisji w:Koszalinie,Olsztynie,Zielonej Górze,Białymstoku,Rzeszowie oraz Lublinie.Natomiast w Bydgoszczy zamówienie dotyczy tylko na usługę kodowania,multipleksacji i regionalizacji programów radiowych i danych dodatkowych.Termin składania ofert to 5 listopad.http://www.prsa.pl/zamowienia/default.aspx?idr=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

studiolitek » Ciekawa strona dla tych, co twierdzą że w Polsce stacje w DAB+ są nadawane kiepskiej jakości . http://teleko.cz/index.php/dab/aktualni-situace-v-cr

 

Jakość bliska CD wymaga strumienia 128 Kbitów/sek, czyli około 1 MB/minutę. A co mamy? Jedynie ČRo Wave ma 128 kbits/s DAB (MPEG2) :-)

A w MUXie1 DAB+ Warszawa tylko PR2...

 

PR1 - 112 kbps

PR2 - 128 kbps

PR3 - 112 kbps

PR4 - 112 kbps

PR24 - 64 kbps

Rytm - 96 kbps

RDC - 112 kbps

Rzagr - 64 kbps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że dla takiej jakości nie ma sensu inwestować w tuner DAB+ ,( z taką jakością to można słuchać muzyki w samochodzie, w ogródku oraz w kuchni na radiu turystycznym.

Kilkaset internetowych stacji polskich nadaje z jakością 128 kbps, kilka nawet powyżej 192 kbps, więc do jakości płyty CD 16 bit to jeszcze daleka droga. Brak jest nawet płatnych pakietów muzycznych z jakością 320 kbps jak na np na terenie Niemiec, mieszkający w Polsce nie mogą z pakietów zakodowanych skorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że PR nadaje w AAC, nie w MP2/MP3, więc z tym 320 kbit/s to nie ma co przesadzać. Stacje internetowe owszem lecą po 192 kbit/s, też się spotkałem, ale nie AAC, a MP3, przy AAC nadawcy kompresują bardziej. AAC w sieci, jeśli ktoś puszcza 192 kbit/s, to jakieś wyjątki. Zachwyt samym bitrate bez brania pod uwagę po pierwsze kodeka, a po drugie - źródła (jak ktoś gra z MP3 po 192 kbit/s, to może sobie nawet nastawić 640 kbit/s w sieci, a nic z tego nie będzie wynikać) jest nierozsądne. Polskie Radio ma tą przewagę, że gra z płyt, a nawet czasami z winyli i w tej kwestii nikt do nich nie jest w stanie fiknąć, zwłaszcza ze stacji internetowych pędzonych hugon wie czym :>

 

Dla mnie wystarczyłoby tylko wyciągnięcie głównych kanałów do 128 kbit/s. Wystarcza wywalić zagranicę, 64 kbit/s podzielić dla Jedynki, Trójki i Czwórki + dorzucić do Rytm 16 kbit/s. I tyle. Główne stacje miałyby po 128 kbit/s AAC, PR24 64 kbit/s (na gadanie wystarcza), a region i Rytm po 112 kbit/s. PR dla Dzieci/Seniorów i Edukacyjne do kosza, szkoda na to miejsca. Te kanały moim zdaniem nie przyciągną słuchaczy do DAB, a ich słuchalność skończy się na poziomie błędu statystycznego.

 

Dalej - trzeba mieć na uwadze, że nawet jakby chciał te 320 kbit/s (po co, to nie MP2/MP3?) dla wszystkich stacji, to nie jest to możliwe, bo DAB+ ma ograniczoną pojemność multipleksu. 4x320 kbit/s nie wejdzie (nie wspominając, że odpadłaby reszta). Realne są 3 stacje tak nadawane + jedna słabiej. Ale nadal - to jest AAC, nie MP2/MP3, więc ma przewagę.

 

Nie chcę tu jakoś wyjść na obrońcę stanu rzeczy, ale mając na uwadze odkrycie dosyłów PR z satelity w lipcu: viewtopic.php?f=80&t=36327 i poznanie ich jakości (strona 2 wątku) to i tak większość FM jest "pędzona": 128 kbit/s AAC (oprócz wyróżniającej się Dwójki), więc gdyby taka jakość pojawiła się w muxach, to byśmy mieli lepiej nawet niż FM, bo bez konwersji cyfra-analog po drodze. I to też każe przemyśleć sytuację osobom chwalącym jakość FM, bo jak widać wcale jakiejś przepaści teraz między DAB+ nie ma.

 

Sęk w tym, że generalnie na świecie porobiono "mądre" testy, wg których AAC 48 kbit/s nie można rozróżnić "na słuch" od nieskompresowanego audio. W efekcie nadawcy uważają, że można ciąć do woli. Ale za sprawą tej wiedzy pozyskanej w ostatnim czasie PR jeszcze nie przesadziło. Nie jest cudownie, ale nie jest też tragicznie. Zobaczymy na konferencji na SAT Kraku, ale osoby zainteresowane apeluję o odpowiednie przygotowanie, żeby nie wylatywać z 320 kbit/s, bo przy AAC takie teksty to raczej wstyd i świadczą o nieznajomości tematu. Do sprawy trzeba podejść zdroworozsądkowo. Nie wiem jeszcze, czy będę na wystawie i czy wezmę udział w samej konferencji, dlatego moje zdanie wrzucam w wersji forumowej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w uzupełnieniu wypowiedzi kolegi admina dodam od siebie, że pojemność MUX-a DAB+ to jest 1152 kb/s, a najwyższa dopuszczalna przepływność dla jednej stacji wynosi 192 kb/s. Tak, 192 kb/s to jest max, więc o wyższych wartościach można zapomnieć. Wiem o tych aspektach z forum Emitela, gdzie długo się udzielałem.

 

Jestem zawsze zwolennikiem jak najlepszej jakości. Nie ukrywam, że ta dosyłów do FM nieźle mnie zszokowała, negatywnie oczywiście. No ale skoro jest tak, a nie inaczej, to nawet zastosowanie tej jakości w DAB-ie i tak byłoby już sukcesem patrząc na to, co jest obecnie. Czytałem jednak, że PR na pierwszym multipleksie cyfrowego radia chce uruchomić docelowo aż 12 kanałów (10 ogólnopolskich i 2 regionalne). To niestety nie wróży nic dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

192kbps to może dla samego AAC, dla MPEG1 layer II jest to 384kbps. Dla przykładu w Słowenii w tamtejszym DAB, programy mają przepustowość 256kbps. Do tego jeszcze dochodzą programy telewizyjne DMB, które często zawierają się w przepustowościach 320-448kbps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...