Skocz do zawartości

NTC w Kablówce


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam pytanie. Moja sieć cyfrowa która jest kablówka analogową zamierza wprowadzić do swojej oferty odbiór naziemnej telewizji cyfrowej z nadajnika w Przemyslu i kto ma TV z DVB w MPEG-4 będzie mógł dodatkowo oglądać te programy. W związku z tym mam pytanie czy będzie widać różnice w obrazie pomiędzy np. TVN i Polsatem puszczonym w sieci analogowo (na jednym kanale jeden program TV) dla wszystkich czy tym z naziemnej tv cyfrowej puszczonej przez TV kablowa na osobnym kanale (na jednym kanale 1 multiplex) przez dekoder?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego w jakiej jakości nadaje Twoja kablówka kanały analogowe. Ja mam analogową UPC i NTC i widać różnicę. Nie ma przede wszystkim żadnego śnieżenia, obraz jest czysty. Nie jest to jakaś ogromna różnica, ale ja ją dostrzegam. Na przykład u moich rodziców Multimedia nadają analogowo fatalnie, co widać nawet na zwykłym CRT 25". Jak wzięli cyfrową MM to obraz był zdecydowanie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że analogowy odbiór masz czysty bez mory i śnieżenia to różnice powinny być widoczne.

Na telewizorze typu LCD różnice do analogu napewno będzie widać bez względu na wielkość ekranu.

Na większym kineskopowym ( >21 cali) także.

Obraz będzie ostrzejszy od analogowego, bardziej wyraźny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz coś z telewizorem LCD. Jeśli analog jest czysty to jakość na LCD jest znacząco lepsza niż sygnału cyfrowego (nie ma pikseli). Przetwornik obrazu w telewizorze z sygnału analogowego jest w stanie zrobić dużo, z cyfrowego praktycznie nic nie da się zrobić. Oczywiście mówimy o analogu 16:9 a nie 4:3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ponieważ moja obserwacja dotyczy kilkudziesięciu róznych typów i marek telewizorów zarówno LCD, plazmowych oraz LED jak i kineskopowych o róznych wielkościach ekranu i odbierających telewizję analogową na różnych instalacjach antenowych: pojedynczych indywidualnych, zbiorczych, kablówkach itp.

Obraz cyfrowy był zawsze lepszy na każdym typie odbiornika - nawet kineskopowym. Piksele widać też w TV analogowej bo tak naprawdę analogowy jest tylko końcowy przekaz: nadajnik odbiornik. Wszystko przed nadajnikiem jest już od dawna przesyłane cyfrowo. Róznica jedynie polega na tym że w przypadku analogu mamy do czynienia z obrazem mniej szczegółowym i mniej wyrażnym dlatego piksele nie są tak widoczne. Zwłaszcza dotyczy to przekazu w trybie Letterbox oglądanym na telewizorze 16:9 w trybie powiększonym - tak by nie było czarnych pasów na ekranie. Tam szczegółów jest jeszcze mniej i dlatego ilość widocznych pikseli jest mniejsza. Druga sprawa to kompresja sygnału cyfrowego która w torze do nadajnika analogowego jest mniejsza niż w przypadku DVB-T gdzie następuje jeszcze korekta w samym multipleksie. Gdyby kompresja sygnału w NTC była mniejsza pikseli wcale by nie było. Tak powinno się to w praktyce odbywać. Wtedy mielibyśmy odczuwalną poprawę jakości - bez pikseli.

Niestety z powodu zbyt dużej kompresji pozbywając się wad analogu nabywamy wady przekazu cyfrowego co wielu odbiorców rozczaruje. Tych jednak będzie zdecydowanie mniej ponieważ mało kto ma dobry analog w swoim odbiorniku :-).

Ja osobiście wolę trochę pikseli ale bardziej wyraźny i ostry obraz z bardziej widocznymi konturami - takiego dzisiejszy analog nie zapewnia. Nie przeceniałbym również "możliwości odbiorników". To w większości marketing. Owszem zdarzają się wyjątki ale w tej kwestii nie obowiązuje zasada im droższy tym lepszy. Często jest zupełnie odwrotnie.

Telewizję w większości czasu oglądam na telewizorze CRT 32 cale 16:9 (kineskopowy panoramiczny) z dekodera Vectry HD lub tunera NTC. Analog na tym odbiorniku też mam bardzo dobry i ostry ale to nie to samo co cyfrowy. Nie spieszno mi do płaskich odbiorników ponieważ nie zapewniają one odczuwalnie wyższej jakości obrazu ponad to co mam dziś na kineskopie. Nadawcy się w tym zakresie nie starają bo idą na ilość kanałów a nie na jakość.

Czasem też na 22 i 24 LCD - analog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma telewizorów LED na rynku. Jakość 40 calowej plazmy FullHD w porównaniu do CRT 32 calowego to niestety różnica liczona w latach świetlnych. Telewizory CRT też nie są najwyższej jakości. Najlepsze odwzorowanie miały monitory CRT szczególnie Mitsubishi i EIZO. Natomiast telewizory szczególnie koreańskie i czeskie miały obraz raczej średni, do tego rozmywały kąty i oferowały różne inne dysfunkcje geometrii, których nie można było skorygować.

Co do LCD to wiadomo, obraz ostry jak żyleta kolory prawie jak w oryginale :) Marketing to jest pisanie o 16mln kolorów w LCD. LCD najlepsze na rynku mają możliwość odwzorowania 260 tys. kolorów. Ludzkie oko rozróżnia podobno 10mln.

 

Natomiast co do sygnału cyfrowego konwertowanego do analogowego to całkowicie się z Tobą zgadzam. W takim przypadku jakość zależy od jakości infrastruktury między klientem a stacją czołową. Jakbyś porównał naziemną TVP Info w Warszawie a TVP Info Warszawa z satelity to jakość analogu będzie dużo wyższa.

 

Co do reszty wypowiedzi o operatorach to też mam takie zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizory LED to takie które mają poświetlenie matrycy LCD listwą diód zmiast żwietlówki. One właśnie na rynku nazywają sie LED pomimo że technicznie jest to pewne uproszczenie - żeby nie napisać "zmyła" i takie właśńie odbiorniki miałem na myśli.

Prawdą jest że CRT mają wady. Każdy je zna i napewno dobrze sie dzieje że zostały z rynku już wyparte nowszą technologią. Chyba największą i najbardziej istotną jest rozmiar i waga :-). Monitory to osobny temat i możnaby długo też o tym :-).

Tylko co mi po tym że będę posiadał telewizor lata świetlne wyprzedzający poczciwego CRT skoro na zwykłej TV obraz będę miał porównywalny lub gorszy.

Póki CRT działa i się nie rozsypie nie będę go zmieniał. Mój akurat dobrze sobie radzi z geometrią jest mało używany więc się jeszcze nie zestarzał a im dłużej go będę miał tym lepszy sprzęt i za mniejsze pieniądze kupię w przyszłości gdy stary CRT się rozleci :-). A może już nie będzie telewizorów i będzie się kupowało multimedialne centrum rozrywki z panelem dotykowym zamiast klasycznego odbiornika TV :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizory LED istnieją tylko nie ma ich w sprzedaży. Ekrany LED są dużo dostępniejsze. Najpopularniejsze to LED G, OLED i SMD LED. Zasada działania jest taka sama dioda elektroluminescencyjna emituje kolorowe światło, standardowo stosuje się układy RGBG, RGBW i RGBY.

 

Natomiast moim zdaniem przyszłość to projektory krótkodystansowe. A to dlatego że w malutkich mieszkaniach coraz mniej miejsca nawet na płaski telewizor. Ostatnio miałem okazje oglądać obraz z Optomy 3D i byłem pod sporym wrażeniem.

 

Kablówka Full HD 3D w Polsce. Ciekawe za ile wieków :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...