Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tłumaczyłem już Ci już Wiking dwa razy, że KRRiT jednak ponosi odpowiedzialność za to, że w polskiej telewizji zaśmieca się ekran oznaczeniami wiekowymi przez cały czas audycji. Może przypomnę trzeci raz, tym razem bardziej szczegółowo: 25 lutego 1999 roku z inicjatywy KRRiT zostało podpisane przez ośmiu największych wówczas nadawców telewizyjnych kompromisowe porozumienie Przyjazne media, które zakładało zasłanianie fragmentu obrazu telewizyjnego znakami oznaczeń wiekowych przez pierwsze 3 minuty na początku audycji i po wznowieniu jej emisji po przerwie reklamowej, zaś w przypadku telewizji nieprzerywających audycji reklamami co 20 minut. System oznaczeń wiekowych Przyjazne media zaczął obowiązywać od marca 2000 roku. Większość nadawców telewizyjnych na początku jego funkcjonowania lub po pewnym czasie poprawiła go praktyką stosowania - nie stosowali oni bezsensownego oznaczenia "dla wszystkich", które niczego nie ograniczało, a jedynie tylko niepotrzebnie zasłaniało fragment ekranu. Mogli sobie pozwolić na takie poprawki, gdyż system oznaczeń wiekowych Przyjazne media nie był uregulowany prawnie, a był dobrowolnym porozumieniem. Jednak KRRiT zaczęło odbijać. Zaczęło im się nie podobać kompromisowe porozumie, które sami wspólnie z największymi nadawcami stworzyli. Postulowali, aby zwiększyć czas zasłania fragmentu ekranu do skrajnie długiego czasu całego trwania audycji, a także chcieli, aby to nie rodzice podejmowali decyzje co wolno oglądać ich dzieciom, tylko aby były odgórnie ustalone sztuczne granice wiekowe. Jednak żaden normalny nadawca by się dobrowolnie na tak szalone pomysły KRRiT nie zgodził. KRRiT zaczęła przekonywać do swoich absurdalnych pomysłów Sejm. 15 stycznia 2002 roku KRRiT przekazała do prac rządowych swój projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który zakładał zasłanianie fragmentu ekranu oznaczeniami wiekowymi przez cały czas audycji oraz stworzenie sztucznego podziału nieletnich na grupy wiekowe. Wstępny projekt tego systemu oznaczeń wiekowych był minimalnie lepszy od aktualnie obowiązującego - mianowicie miało nie być bezsensownego i nic nie ograniczającego oznaczenia "bez ograniczeń wiekowych", zaś zamiast oznaczenia "od lat 16" miało być "od lat 15". Projekt systemu oznaczeń wiekowych KRRiT został na jesieni 2003 roku zmodyfikowany przez Ministerstwo Kultury, a 2 kwietnia 2004 roku został przyjęty przez Sejm. 23 czerwca 2005 roku KRRiT wydała do niego rozporządzenie, w którym określiła formę graficzną znaków. Rozporządzenie weszło w życie 15 sierpnia 2005 roku i niestety obowiązuje do dnia dzisiejszego. Także mamy trzech winowajców tego, że zaśmieca się ekran oznaczeniami wiekowymi przez cały czas audycji i są nimi: KRRiT, Ministerstwo Kultury i Sejm. A z tych trzech instytucji uważam, że to właśnie KRRiT ponosi największą odpowiedzialność za te zło, gdyż to oni wymyślili. Nie prawdą jest pisanie, że KRRiT jest w tej sprawie niewinna. Mam nadzieję, że nie będę musiał tego czwarty raz nikomu tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wiem to władzą ustawodawczą w Polsce jest parlament, więc to on ponosi odpowiedzialność za obecny stan prawny w kwestii oznaczeń wiekowych. To, że coś postulowali nie oznacza, że Sejm musiał to przyjąć. :) I tak jak już kiedyś było pisane w tym temacie obywatele mogą wyjść z inicjatywą ustawodawczą. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chodzi o pierwszy polski system oznaczeń wiekowych Przyjazne media, o którym Ty piszesz, to na pewno był on znacznie lepszy od obecnego. Największą przewagą nad obecnym system było to, że oznaczenia zasłaniały fragment ekranu przez 3 minuty na początku audycji i po wznowieniu emisji po przerwie reklamowej, a nie jak obecnie przez skrajnie długi czas całego trwania audycji. Drugą jego przewagą nad obecnym systemem było to, że oznaczenia zasłaniały dolny, a nie górny fragment ekranu. Zaś z używania nic nieograniczającego znaku zielonego koła z wyciętym kołem większość nadawców zrezygnowała, więc w praktyce znakowaniu podlegały jedynie audycje zawierające znaczną ilość treści negatywnych i to było trzecią przewagą nad aktualnym systemem. Niewątpliwie był to system lepszy od obecnego, ale też nie idealny. W największych państwach na świecie takich jak Kanada, Stany Zjednoczone, Rosja, Australia oznaczenia wiekowe zasłaniają fragment ekranu jedynie kilka lub kilkanaście sekund na początku audycji i po wznowieniu emisji po przerwie reklamowej. W przeciwieństwie do Polski, w tych państwach tworząc system oznaczeń wiekowych zadbano o komfort i samopoczucie oglądających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem za tym żeby w ogóle nie było żadnych śmieci na ekranie tylko treść audycji a w dobie cyfryzacji każdy by sobie mógł w dekoderze dowolnie włączać i wyłączać co tylko chce na ekranie (logo stacji, oznaczenie wiekowe, czy numery totolotka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem za tym żeby w ogóle nie było żadnych śmieci na ekranie tylko treść audycji a w dobie cyfryzacji każdy by sobie mógł w dekoderze dowolnie włączać i wyłączać co tylko chce na ekranie (logo stacji, oznaczenie wiekowe, czy numery totolotka).

Całkowicie czysty ekran jak w filmach z DVD czy z kina, to marzenie bardzo wielu osób, w tym oczywiście również i moje. Niestety obawiam się, że to marzenie nigdy się nie spełni. Być może doczekamy czasów, w których jedynym znakiem zasłaniającym fragment ekranu ponownie będzie tylko logo, natomiast bardzo wątpliwie jest, żebyśmy doczekali epoki telewizji nadającej z całkowicie czystym ekranem. Pozytywnych przykładów ze świata nadawców nadających z całkowicie czystym ekranem jest bardzo niewiele. W Polsce nie ma nawet jednego nadawcy, który nadawałby swój kanał z całkowicie czystym ekranem. I nie ma co się dziwić, logo ekranowe to reklama dla nadawców i raczej mało który z nich byłby skłonny z niej zrezygnować.

 

W niektórych kanałach te cyferki są za duże, ale nie zwracam w ogóle uwagi na to, nie wiem, dlaczego się tak przejmujecie.

Największe "cyferki" mają kanały Polsatu, Polskich Mediów i Pulsu. Te kanały bardzo przesadzają z wielkością oznaczeń wiekowych! Jak dla mnie, to co wyprawiają ci nadawcy to totalny brak kultury wobec telewidzów. Co do samej przeszkadzalności w oglądaniu spowodowanym zasłanianiem fragmentu ekranu znakami lub obrazami graficznymi, to jest jak już to wcześniej wielokrotnie pisałem odczucie subiektywne. Dla przykładu mi takie zasłanianie ekranu bardzo przeszkadza w oglądaniu i nie rozumiem ludzi, którym to w ogóle nie przeszkadza. Ale każdy z nas ma inny stopień wrażliwości. Są osoby, dla których oglądanie materiału z zaśmieconymi wszystkimi rogami ekranu będzie tak samo komfortowe jak oglądanie materiału z całkowicie czystym ekranem. Prawdopodobnie obecny polski system oznaczeń wiekowych był tworzony przez osoby, którym zasłanianie ekranu nie przeszkadza lub przeszkadza w stopniu bardzo minimalnym. Być może te osoby nawet nie zdawały sobie sprawy, że swoim działaniem krzywdzą wielu telewidzów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowo wymieniając najgorzej narysowane oznaczenia wiekowe nie wspomniałem o Rodin TV, gdyż wymieniłem tylko większych nadawców, a to kanał bardzo niszowy. Wśród wszystkich polskich kanałów Rodin TV ma obecnie najgorzej narysowane oznaczenie wiekowe. Aż strach ten kanał włączyć! Po za tym Rodin TV ma całą grafikę ekranową nieproporcjonalnie spłaszczoną. Dla kanałów 16:9 SD grafikę ekranową należy rysować w sposób anamorfotyczny. Technicy Rodin TV to amatorzy i nawet pewnie nie wiedzą takich podstaw. Niestety, ten sam grzech popełnia TV Trwam :( W TV Trwam logo i oznaczenia wiekowe w audycjach 4:3 są wyświetlane prawidłowo z zachowaniem proporcji, zaś podczas audycji 16:9 są niestety nieproporcjonalnie spłaszczone. Jest to spowodowane tym, że TV Trwam do 16:9 używa tej samej wersji logo i oznaczeń wiekowych co w 4:3, a powinni dla potrzeb formatu 16:9 dorysować oddzielną, anamorfotyczną wersję. Ciekawi mnie kiedy wreszcie TV Trwam poprawi logo i oznaczenia wiekowe w 16:9. Lekko denerwujące jest oglądanie z takim rozpłaszczonym logo i oznaczeniem wiekowym. To samo tyczy się Rodin TV, jednak na tym już mi osobiście nie zależy, gdyż tej stacji w ogóle nie oglądam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenia wiekowe KRRiT są podobne do oznaczeń wiekowych PEGI, więc może omyłkowo nie zwrócili uwagi, że ściągają nie ten znak. Poprzednie, stare, trójkątne oznaczenie Rodin TV ściągnął sobie z Wikipedii, te najnowsze nie wiem skąd ściągnęli. Pewnie również z Wikipedii albo Google Grafika :google: Nie rozumiem dlaczego nie użyli do tego celu strony KRRiT :?: Tam jest plik znaki.zip, w którym znajdują się wszystkie oznaczenia wiekowe i belki o lokowaniu produktu w dobrej rozdzielczości i w paru formatach graficznych do wyboru. Wystarczyłoby jakby przekolorowali kolor biały na czarny, przeskalowali cały znak do mniejszej rozdzielczości i ustawili, aby kolor czarny był interpretowany jako przezroczysty, a także przesunęli trochę suwak intensywności świecenia do tyłu. Ja tak robię i wychodzą mi schludne i bardzo małe znaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...