Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, September77 napisał:

Jeżeli ci się to nie podoba, to nikt ci nie każe oglądać NTC. Kup sobie satelitarną, kablową, internetową, to będziesz zadowolony. 

 Apropos sat.Tam masz jedną antenę i odbiór z dwóch polaryzacji.Nie musisz mieć dwóch talerzy.Działa to prawidłowo.Natomiast anteny naziemne na razie szwankują. Nie wszystkie nadajniki nadają w tej samej polaryzacji ( mux 8 i tak słaby sygnał),To musisz dokupić drugą antenę i ustawić na inny nadajnik. Czy naprawdę o to chodzi,aby anten na dachu przybywało.? Czy producentom należy kabzę nabijać.? Swoją drogą,Ci co mają dobry odbiór,nigdy nie zrozumieją tych,co ma mają kiepski.Krótko mówiąc najedzony nigdy nie zrozumie głodnego.!!!

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.08.2022 o 14:14, dvbtowiec napisał:

Duble nie mają sensu dla nas, ale mają sens dla nadawcy. 

MUX3 po zmianie siatki nadawczej ma utrudniony odbiór na niektórych obszarach, właśnie dlatego że nie przeszedł na DVB-T2. 

Z tego powodu zastosowano duble głównych anten na MUX testowym, aby tam gdzie z MUX3 jest problem, zwiększyć szansę na odbiór z MUX testowego. 

 

Ale z drugiej strony MUX3 ma najwięcej doświetleń, co umożliwia mu dotarcie tam, gdzie MUX testowy lub MUX8 nie dociera. 

 

TVP jest w impasie na własne życzenie. 

Nie zmieni listy stacji na MUX3 i nie przeniesie niczego z tego MUX do innych, aby zasięgu nadających tam stacji nie zmniejszać. 

Nie doda także niczego, bo nie przechodząc na nowy standard, nie ma na to miejsca w MUX3. 

 

Jedynie czego można się spodziewać to roszad w MUX testowym i MUX8, albo znaczne zmniekszanie przepływności kanałów MUX testowego. 

 

Zatem Twoje pomysły z góry są mało realne. 

 

Chyba że do jesieni jednak MUX3 przejdzie na HEVC. 

 

 

No i  mamy spekulacje w temacie: Wirtualnemedia zauważyły problem. https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/jak-odbierac-tvp-dvb-t2-hevc-tvp4k-tvp-nauka-tvp-muzyka-multipleks-testowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, zefir napisał:

 Natomiast anteny naziemne na razie szwankują. Nie wszystkie nadajniki nadają w tej samej polaryzacji ( mux 8 i tak słaby sygnał),To musisz dokupić drugą antenę i ustawić na inny nadajnik. Czy naprawdę o to chodzi,aby anten na dachu przybywało.? 

Na jakiej podstawie twierdzisz że sygnał MUX8 jest słaby? 

Wiesz że są rejony kraju gdzie musisz ustawić 2 anteny na pasmo UHF, osobno np. MUX3 osobno na MUX1 i MUX2? 

Nie macie pojęcia zapewne o tym pisząc takie rzeczy. 

 

Doskonale rozumiem tych co mają problem z odbiorem, bo mamy do czynienia z sygnałem radiowym i są białe plamy. 

Ale miejcie odrobinę uczciwości w swoich wypowiedziach i jeśli nie używacie anten na pasmo VHF, to nie piszczie o słabym sygnale. Najpierw trzeba spróbować odebrać na dedykowanej antenie. 

 

No chyba że idąc tym tokiem rozumowania anteną na pasmo UHF chciałbyś odebrać także satelitarne programy. A tu niespodzianka, trzeba osobną antenę. 

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, zefir napisał:

Natomiast anteny naziemne na razie szwankują. Nie wszystkie nadajniki nadają w tej samej polaryzacji ( mux 8 i tak słaby sygnał),To musisz dokupić drugą antenę i ustawić na inny nadajnik. 

 

Juz wiele razy się spotaklem (większość sytaucji z którymi się spotykam) z tym że do odbioru UHF I VHF, wystarczyła jedna antena. Sygnał jest bardzo dobry. Nie ma żadnych problemów. 

 

24 minuty temu, zefir napisał:

Krótko mówiąc najedzony nigdy nie zrozumie głodnego.!!!

 

Tylko, że niekiedy głodny niebedzie szukał możliwości wyjścia że swojej sytuacji, ale będzie czekał, aż to ktoś go wyciągnie z tej sytuacji! 

 

6 minut temu, Marios napisał:

@dvbtowiec Ty tak na serio w tym ostatnim zdaniu?

 

Taka prawda!

Edytowane przez September77
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, September77 napisał:

Tylko, że niekiedy głodny niebedzie szukał możliwości wyjścia że swojej sytuacji, ale będzie czekał, aż to ktoś go wyciągnie z tej sytuacji! 

Powiem więcej. W miarę jedzenia,apetyt rośnie. Ci co mają dobry sygnał,oczekują czegoś więcej.4K,8K,a ten co nie ma dobrego sygnału,nadal będzie go szukał i podwójnie płacił.!  Nie chciałbym dalej polemizować,ale należy przyznać,że technika się rozwija i dogodzi nam wszystkim. !!! Kiedyś,oglądałem <sami swoi>jak byli w ameryce,gdzie pokazali ponad 100 kanałow w tv.( u nas tylko 3 kanały) Teraz i ja mogę oglądać tyle samo i to w bardzo dobrej jakości.! Życzę wszystkim dobrego odbioru. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zefir napisał:

Powiem więcej. W miarę jedzenia,apetyt rośnie. Ci co mają dobry sygnał,oczekują czegoś więcej.4K,8K,a ten co nie ma dobrego sygnału,nadal będzie go szukał i podwójnie płacił.! 

 

Szczerze, to uważam że NTC nie nadaje się do 4K, a co dopiero do 8K. Obecnie mamy świetne 1080p. Wedlug mnie jest to jakość bardzo dobra i nie potrzebuje wyższej! 

 

Bardzo zazdroszczę, że w czeskiej NTC za darmo dostępny jest Paramount Network. Raczej Viacom nie będzie chcial się pojawić w polskiej NTC, ale brakuje mi takiego prawdziwego kanału filmowego. No ale do takich rzeczy trzeba mieć pieniądze. Tutaj wedlug mnie najlepiej (UWAGA UWAGA) sprawdziłby się Polsat. Kiedyś chcieli uruchomić w NTC kanał Polsat Kino. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polsat Kino od Polsatu miał być zapychaczem slotów by ktoś inny nie nadawał i im rynku nie zabierał. Wygrała Stopklatka TV, którą potem przejęła Grupa Kino Polska SA, która to teraz pośrednio poprzez SPI Int. należy do francuskiej Grupy C+. :-) Ja nie chce kolejnych śmieciowych kanałów od Grupy Polsat Plus by wałkowali "Świat wg. Kiepskich", "Chłopaki do wzięcia" czy "Rolnicy Podlasie" po wszystkich kanałach swoich. Już to leci w ramówce na przejętym od ZPR Media kanale naziemny Nowa TV w MUX8. :-( Kanał stał się takim młynem powtórkowym treści z kanałów Polsatu. :-(

Co do jakości i roz. kanałów w naszym NTC to też jestem zdania że pakowanie się w 4K i zajmowanie przez to połowy MUX-a w DVB-T2/HEVC to niepotrzebne i zbędne. Wystarczy dobra jakość HD 1080p50 w HEVC. Mamy teraz naprawdę przyzwoitą jakość w naszych MUX-ach komercyjnych. Na taką jakość niestety poczekamy sobie w MUX3 TVP dopóki ta nie przełączy swojego MUX-a na nowy standard. No i czekamy na zagospodarowanie pojemności częstotliwości dodatkowych MUX5 i MUX6. Jeden niestety obecnie poprzez swoje testy okupuje TVP. Mogli by to wreszcie uporządkować i dać jej ten dodatkowy jeden MUX i niech pozabiera swoje kanały z MUX1 i MUX8. Jestem nadal za tym by kanały z MUX8 przeszły na pasmo UHF na MUX5 lub MUX6. Wtedy rozpisać na kolejne 4 miejsca dla komercyjnych konkursy i będzie porządek. MUX8 w VHF się niestety nie uchowa bo KRRiTV chce i prze do cyfrowego radia i potrzebuje te częstotliwości na te cele. :-(

  • Popieram 2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pablo21 napisał:

MUX8 w VHF się niestety nie uchowa bo KRRiTV chce i prze do cyfrowego radia i potrzebuje te częstotliwości na te cele. :-(

 

Dalej mnie bawi to, że tłumaczą to rozszerzeniem DAB+. W rzeczywistości na DAB+ nie ma chętnych, ale częstotliwości muszą być przeznaczone pod tą technologię 😂

 

9 minut temu, michael112 napisał:

Ja sie nie zdziwię, jak za kilka lat pojawi się standard DVB-T3 i nowy kodek, które umożliwią nadawanie wszystkich kanałów w 4K na tej samej pojemności multipleksów.

 

Pewnie tak będzie, w końcu sprzedaż telewizorów i dekoderów nie może stać w miejscu 😂

Edytowane przez September77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zefir napisał:

odbiór zakłóca mi wieża telekomunikacyjna przy poczcie.

z góry ś,Anny,(40 km.) ,

na antenie logarytmicznej ze wzmacniaczem,z Kosztowy (60 km) mux 8 tylko w nocy i to nie zawsze.

dla mnie  powinien być odbiór jedną anteną i wszystkie muxy z jednego nadajnika.

No fakt,jest tam z tyłu strasząca wieża z antenami, to gdzieś z bloków z za oświęcimskiej chyba odbierasz...

 

Z Wysokiej to właśnie niestety wiązałoby się z kolejną anteną w innym kierunku i zwrotnicą.

 

Ta babka jest z Kochanowic, to "stara" logarytmiczna ze wzm. LOG2 na dachu piętrowego domu.

Mux8 niby nigdy nie zerwało,a Mux3 niekiedy ,tak mówiła jak jej ponownie doszukiwałem TVS co ma tylko 5 kW i też sygnał ok.

Ale ustawiłem tvp1,2,info z muxu 6. Opticum Lion - czcionka SENIOR. Nie pamiętam czy czeskie muxy miały sygnał, ja zawsze tylko ręczne wyszukiwanie robię,a czechów by nawet nie chciała oglądać.

Robiłem próbę na Wręczycę/Klepaczkę to sygnały super,ale niestety zależało jej na tvs, ale z kolei aby mieć mux 8 ,

musiałbym "jednorazowo" powyginać ostatnie dipole na pion, jak to kiedyś komuś zrobiłem.

MEABA5R_t.jpg

Ten nowy LOGi uważam że gorzej odbiera Mux8, mają w ogóle inną długość-są krótsze, jak i rozstaw dipoli inny.

A potwierdzam to na 100%, bo w poniższym przypadku wisiała też stara logarytmiczna i zachciało się zmieniać na nową

"świecące aluminium" Barczaka. I teraz co jakiś tam czas zakrzaczy, a tam nie ma tunerka, a  LG, co ma czulszą głowicę.

MEBALPK_t.jpg

 

Twierdzisz "niektórzy tak chwalą VHF"  , ich sprawa.

Mnie też nie interesuje ten cały VHF i oby jak najszybciej go przerzucili na Mux5.

I dokładnie jak piszesz, odbiór powinien być tylko jedną anteną i najlepiej z jednego kierunku,

a nie robić z masztu choinki antenowej :(

 

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, irdeto napisał:

a nie robić z masztu choinki antenowej :(

Od tego jest maszt ;) Ja mam zrobioną i nie narzekam.

A DAB+ to na czym będziecie odbierać? Przecież to pasmo VHF, w wielu miejscach jest nadawany w polaryzacji pionowej. Nie wszędzie wystarczy wysunąć antenkę z radia.

Przez dziesiątki lat była w VHF TVP1 i wszędzie były 2 anteny, lub antena siatkowa i nikt nie narzekał, teraz nagle jakiś wysyp niezadowolenia.

  • Popieram 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Przez dziesiątki lat była w VHF TVP1 i wszędzie były 2 anteny, lub antena siatkowa i nikt nie narzekał, teraz nagle jakiś wysyp niezadowolenia

  Gdyby tak było jak piszesz,to dlaczego uruchomiono dziesiątki nadajników i nadal to robią !!!    To,że Ty nie miałeś problemu z odbiorem,to nie znaczy,że inni też. !!! Są nadal odbiorcy,co nie mają w ogóle odbioru,albo częściowy. Poza tym,wraz z rozwojem miast i wsi,przybywa naturanych urządzeń,które zakłócają sygnał ( maszty telekomunikacyjne,wiatraki,LTE,a nawet żelbetony) jest to temat rzeka.!  Wszyscy o tym wiedzą (oczywiście oprócz Ciebie ) i odpowiednio reagują,aby to wszystko poprawić. Tobie,jak piszesz,nie przeszkadza choinka anten na dachu,ale to nie znaczy że innym też.Osobiście bardzo podobała mi się akcja w latach 80-tych,likwidacji anten na dachu bloku i zastąpienie ich jedną z azartem. Już nie chodzi o estetykę,ale dachy przeciekały,a ich naprawa była bardzo utrudniona.! To,co zrobiono w blokach,wprowadzane jest do domów prywatnych,gdzie też jedna antena i kilka odbiorników.A tak swoją drogą,to nie tylko anteny straszą i uszkadzają dachy i elewacje.Do tego dochodzą klimatyzory i inne urządzenia. Choinka,owszem jest ładna,ale jak dla mnie,to tylko w Boże Narodzenie.!!!

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie z "mądrościami" doczekam się odpowiedzi jakiej anteny na pasmo VHF używasz? 

 

 

Godzinę temu, zefir napisał:

To,że Ty nie miałeś problemu z odbiorem,to nie znaczy,że inni też. !!! 

Odpowiem Ci w tym samym stylu, to że Ty masz problemy z odiorem, nie oznacza że to jest problem powszechny i dotyczy wyłącznie MUX8. 

W innych rejonach kraju mają problemy z odbiorem innych MUX z pasma UHF. 

Nieuczciwie uogólniasz swój przypadek. 

 

Godzinę temu, zefir napisał:

Tobie,jak piszesz,nie przeszkadza choinka anten na dachu,ale to nie znaczy że innym też.

Czy ktoś Cię zmusza do zakładania dwóch anten? Nie ma obowiązku. O co Ci wiec chodzi? 

Nie musisz odbierać wszystkich MUX. 

 

Godzinę temu, zefir napisał:

  ale dachy przeciekały,a ich naprawa była bardzo utrudniona.! 

Są spółdzielnie które to ogarniają. Moja tam gdzie nie ma anten zbiorczych, zrobiła specjalnie barierki na dachach każdego budynku, aby w sposób bezinwazyjny każdy chętny mógł prywatny maszt umieścić. Trzeba chcieć ! 

 

Godzinę temu, zefir napisał:

 Poza tym,wraz z rozwojem miast i wsi,przybywa naturanych urządzeń,które zakłócają sygnał ( maszty telekomunikacyjne,wiatraki,LTE,a nawet żelbetony) jest to temat rzeka.!  Wszyscy o tym wiedzą (oczywiście oprócz Ciebie )

Dzięki że mnie uświadomiłeś. Żyję w dużym mieście w którym ciężko się zorientować i być świadomym takich zakłóceń. 

Naprawdę argumenty słabe. Nie żyjesz w wyjątkowym miejscu ze wzgl. na potencjalne źródła zakłóceń. 

 

Zacznijcie używać odpowiednich anten. Pisanie postów nie zmieni waszej sytuacji. Nikt za Was tego nie zrobi. 

Pisanie że MUX8 jest słaby, nie mając odpowiedniej anteny jest świadomym wprowadzaniem w błąd. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie mam anteny na VHF i czekam na przełączenie MUX-8 na UHF żebym mógł w końcu odbierać. Nie mam zamiaru szarpać anteną we wszystkie strony na inne MUXy albo robić żerdzi dla gołębi.

Powtórzę, nadawca, szczególnie publiczny powinien zapewnić łatwy odbiór, a nie zwalać na odbiorcę, szczególnie że duża część z nich to starzy ludzie, trudności w terenie itp.

Nadawcy nie robią łaski że nadają i powinni to robić dla klienta z którego mają kasę, nie robią tego charytatywnie.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marios czyli pisząc posty że MUX8 jest słaby po prostu kłamiesz. Dzięki za potwierdzenie. 

Na marginesie nie ma możliwości zapewnienia łatwego odbioru. Wiele czynników na to wpływa, a nie postawisz nadajników na każdym rogu. 

Nie ma takiej ustawy która mówi że każdy MUX ma mieć 100% zasiegu. 

Powiem więcej żaden nie ma. 

Przeważnie mają ok 93%, co oznacza że każdy MUX nie odbiera w różnych częściach kraju ok 7% populacji. Poza MUX3 który ma pokrycie ok 98% ale to ze wzgl. na dużą liczbę nadajników doświetlających. 

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dvbtowiec napisał:

Pisanie że MUX8 jest słaby, nie mając odpowiedniej anteny jest świadomym wprowadzaniem w błąd. 

  Skoro piszę,że na antenie logarytmicznej ze wzmacniaczem odbieram w bardzo dobrej jakości z nadajnika Kosztowy (oddalony ok.60 km) i czeskiego ( ok.120 km.) w polaryzacji poziomej ( UHF I VHF) wszystkie muxy,oprócz mux 8 !!! ,( sporadyczny dobry odbiór w nocy ),to nie dziw się,że dla mnie !!! najlepszym wyjściem jest,aby przeniesiono mux 8 na UHF. Dalsza dyskusja dyskusja jest z Tobą daremna.!!!

 

1 godzinę temu, dvbtowiec napisał:

Pisanie postów nie zmieni waszej sytuacji

 Doskonale o tym wiemy.!!! Może jednak coś nauczą takich ludzi jak Ty,którzy uważają,że zawsze mają rację. My tutaj wyrażamy swoje poglądy i opinie.Ty masz inne zdanie i ja to szanuję. I na tym to zakończmy.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, zefir napisał:

Może jednak coś nauczą takich ludzi jak Ty,którzy uważają,że zawsze mają rację.

Nie manipuluj moimi wypowiedziami. Nigdy i nigdzie tak nie twierdziłem.  Problemy z odbiorem są i bedą. Ale to nie znaczy że MUX8 jest słaby. Uprawiacie tu tanią propagandę przeciw MUX8 i z tym polemizuję.

Jeśli antena logarytmiczna u Ciebie się nie sprawdza, to trzeba ją zmienić.

Zastosowałeś jedną antenę.

Świat nie jest idealny. Masz do czynienia z sygnałem radiowym zależnym od wielu czynników. Jedni mają problem z MUX8, inni z z innymi MUXami. 

Poczytaj w sieci, są setki postów, a nawet filmów jakie kombinacje i ile testów na ilu antenach wykonują instalatorzy w niektórych miejscowościach, aby odbierać wszystkie kanały z pasma UHF.

Na jakiej podstawie piszecie posty uogólniające sytuację, tak jakby u wszystkich wyłącznie był problem z odbiorem MUX8? 

Jeden nie ma żadnej anteny na to pasmo, drugi zastosował jedną i wnioski daleko idące że MUX8 jest be.

 

1 godzinę temu, Marios napisał:

Obecnie nie mam anteny na VHF i czekam na przełączenie MUX-8 na UHF żebym mógł w końcu odbierać.

To skąd tyle postów o słabym zasięgu MUX8? W jaki sposób to zmierzyłeś, sprawdziłeś, nie mając anteny na to pasmo?

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy TVP doda na stałe TVP 4K to tak dla równowagi oczekiwałbym Polsat 4K i TVN 4K. Więcej takich programów nie trzeba bo nie ma nawet tyle treści UHD. Pozostałe 1080p zupełnie wystarczą tak do 65 cali. Powyżej może być problem z ziarnem , ale zawsze można siąść dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec Chłopie nie ośmieszaj się bo kręcisz i nieudolnie manipulujesz tym co napisałem. Już drugi raz zarzucasz mi coś czego nie pisałem.

@zerojedynkaX Polsat i TVN mają od tego internet, kablówkę i satelitę, jakby chcieli to by juz dawno takie kanały zrobili. W Polsce technologia ślimaczy się strasznie, na tzw. zachodzie już jadą z lepszą rozdzielczością niż 4 k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, zerojedynkaX napisał:

Gdy TVP doda na stałe TVP 4K to tak dla równowagi oczekiwałbym Polsat 4K i TVN 4K. Więcej takich programów nie trzeba bo nie ma nawet tyle treści UHD. Pozostałe 1080p zupełnie wystarczą tak do 65 cali. Powyżej może być problem z ziarnem , ale zawsze można siąść dalej.

NiE! Kanały w 4K nie sobie nadają z satki, w kablówkach czy poprzez internet a nie zajmować połowę MUX-a DVB-T2 pod jeden kanał w 4K. To marnotrastwo pojemności MUX-a i częstotliwości naziemnych. Tylko HD 1080p50 w NTC u nas. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Marios napisał:

Już drugi raz zarzucasz mi coś czego nie pisałem.

Wytłumacz zatem z polskiego na nasze co miałeś na myśli pisząc ten post

W dniu 19.08.2022 o 17:54, Marios napisał:

VHF jest dobry na wieś gdzie sygnał hula bez zakłóceń ale nie w mieście gdzie jest żelbetonowa dżungla i jak nie masz anteny idealnie na nadajnik to lipa.

 

Ty nie masz anteny na VHF, skąd zatem ten wniosek?

Wczoraj robiłem testy odbioru jednego MUX w mieście z pasma UHF, anteną kierunkową na to pasmo z samym symetryzatorem.

Sygnał MUX8 złapałem z odbicia kierując antenę na Kosztowy, na kanale nadającym z Chorągwicy.

Siła i jakość sygnału była nieduża, ale pozwoliła na stabilny odbiór w tamtym czasie. Oczywiście bez prawidłowo ustawionej anteny na dane pasmo, zapewne ten odbiór by zanikał, ale to pokazuje że da się wbrew ogólnej tezie którą postawiłeś. Gdybym zastosował anteną na VHF, wskazania z odbicia zapewne by podskoczyły.

Piszesz zatem tzw. półprawdy, albo wręcz mijasz się z prawdą w swoich postach.

Co nie oznacza że problemów nie ma. W jednej lokalizacji są mniejsze a w drugiej większe. Wszystko zależy od lokalnych warunków.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...