Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam! MUX2 w DVB-T2/HEVC już nadaje na k29 z nadajników Warszawa/Raszyn/PKiN. MUX1 tak samo już nadaje na nowym k43 z Warszawy ale z nim coś jeszcze kombinuje bo sygnał niestabilny i co jakiś czas brak sygnału. Tutaj ma być rozległy SFN kilku nadajników na k43 więc pewnie synchronizują je teraz. Nadal brak emisji MUX Test TVP na nowym k48 (czyli dawnym kanale po MUX2 w DVB-T!). Powiem że jakość kanałów w HD HEVC piękna. Z satki HD to nic w porównaniu z tym co teraz mamy w NTC. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, pablo21 napisał:

MUX1 tak samo już nadaje na nowym k43 z Warszawy ale z nim coś jeszcze kombinuje bo sygnał niestabilny i co jakiś czas brak sygnału.

 

Ja miałem krótkie przerwy na TVN-ie, który jest na MUX-2, więc takie niestabilności mogą jeszcze się zdarzać pewnie.

Nie mam na razie MUX-4 po nowemu. Wy też?

7 minut temu, pablo21 napisał:

MUX1 tak samo już nadaje na nowym k43 z Warszawy[...]

Powiem że jakość kanałów w HD HEVC piękna. Z satki HD to nic w porównaniu z tym co teraz mamy w NTC. :-)

 

No i pierwszy raz okazja zobaczyć TV Rydzyka w HD. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX2 u mnie na k29 stabilny odbiór choć przed chwilą zacina. MUX1 nadal stroją. Na k48 wskoczył już MUX Test TVP z Warszawy. Z Sokołowa Podlaskiego/Chruszczewka nadajnik też ruszył już na k31 z MUX3 w DVB-T doświetlanie. MUX4 w DVB-T2 nadal brak.

A i koniec testów MUX BCAST z Warszawy na k23. MUX zgasł całkowicie. :-(

Edytowane przez pablo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem mix testowy TVP jest w lepszej jakości 

14 minut temu, pablo21 napisał:

Potwierdzam! MUX2 w DVB-T2/HEVC już nadaje na k29 z nadajników Warszawa/Raszyn/PKiN. MUX1 tak samo już nadaje na nowym k43 z Warszawy ale z nim coś jeszcze kombinuje bo sygnał niestabilny i co jakiś czas brak sygnału. Tutaj ma być rozległy SFN kilku nadajników na k43 więc pewnie synchronizują je teraz. Nadal brak emisji MUX Test TVP na nowym k48 (czyli dawnym kanale po MUX2 w DVB-T!). Powiem że jakość kanałów w HD HEVC piękna. Z satki HD to nic w porównaniu z tym co teraz mamy w NTC. :-)

Jaki masz tv?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX4 już w DVB-T2/HEVC też i u mnie ponownie wrócił na k34 z Warszawy. :-) Niestety nadal sygnał MUX1 na k43 szaleje. Chłopaki z Emitela muszą się z nim trochę pobawić bo rozległy SFN kilku nadajników. Najprościej mieli z MUX2 i MUX4 bo to tylko nadal ten sam SFN Raszyna i PKiN.

2 minuty temu, Kukawka napisał:

Moim zdaniem mix testowy TVP jest w lepszej jakości 

Tak tylko Ci się zdaje. Jakość jest taka sama. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się nie udaje wczytać muxa testowego TVP. :( Odbiornik widział tylko siłę, ale bez jakości i nie zapisywał kanałów do listy. Przed chwilą nie widział już nawet siły.

MUX-y 1, 2, 3, 4 i 8 działają normalnie (oczywiście te po refarmingu na nowych częstotliwościach i w nowym standardzie).

Edytowane przez michael112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie znowu MUX Test TVP na k48 znikł. Coś jeszcze robią. :-)

Odbiera u was teraz MUX1 na k43 z Warszawy? U mnie wskoczył na chwilę sygnał i teraz ZERO. Jak widać nadal stroją SFN. MUX Test TVP na k48 tak samo ZERO sygnału teraz. Jedynie MUX 2 na k29 i MUX na k34 stabilnie nadają i bez przerw. Trzeba poczekać do rana żeby technicy Emitela ogarnęli emisję. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaka lokalizacja? Odbierasz chyba nie z Warszawy bo na forum Emitela piszą że też nie mają MUX1 na k43. Co ciekawe złapałem u mnie MUX1 na k30 100/100. Nie widzę tego MUX nigdzie przewidzianego z innych nadajników na tym kanale? Wie ktoś co to za nadajnik teraz łapie? Chyba że technicy Emitela sobie testują na tym kanale teraz i dlatego nie ma emisji na k43?

 

Edit:

U mnie już wszystko działa poprawnie nawet MUX1 na k43 z Warszawy. Na k30 odbieram MUX1 co ciekawe z nadajnika w Ciechanowie. :-) Ale to chyba jakieś chwilowe tropo bo inne MUX-y z tego nadajnika tylko chwilowo odbierają i zaraz znikają.

Edytowane przez pablo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia z 3-go etapu wszelkie problemy z MUXami powinny się zakończyć w nocy, wtedy trwa cała operacja.

Możliwe że jeśli niektóre nadajniki pracują w rozległych SFN, to jakieś dostrajaniw do godzin przedpołudniowych gdzieniegdzie może być wykonywane.

Ale od dziś od godzin popołudniowych, tam gdzie ktoś stracił odbiór raczej powinien zrobić przegląd swojej instalacji, ewentualnie korekty kierunku.

DVB-T2 nadawane są w bardziej wymagającej modulacji, co przekłada się na konieczność stosowania precyzyjniejszych ustawień i lepszych anten kierunkowych.

Spodziewam się na różnych formach kolejnej serii wpisów "działało, a nie działa" :)

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 3 etapie nie wszystko się zakończyło w nocy, MUX testowy TVP był uruchamiany później przez przenoszenie nadajnika.

Co do TV SAT a NTC - jakiejś wielkiej różnicy nie widzę. Owszem, jest skanowanie progresywne, ale jak kanał natywnie jest nadawany w przeplocie, to nawet po obróbce na progres trochę jakość będzie niższa niż w naturalnym progresie...

Chyba że czegoś nie wiem i nadawcy mają 2 dosyły - progres dla NTC i przeplot dla SAT i kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukajcie sobie ręcznie wg, tej tabelki na radiopolska.pl https://radiopolska.pl/blog/2022/06/polska-czwarty-etap-refarmingu Doszły nowe lokalizacje, a w niektórych przypadkach zmniejszenie lub zwiększenie mocy nadajników.

Edytowane przez tomekjot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michael112 napisał:

No to TVP będzie musiała prędziutko przełączyć MUX-3 bo inaczej nie będzie miała gdzie nadawać swoich kanałów.

Nic nie musi zmieniać.

MUX 3 ma pozwolenie na nadawanie DVB-T/DVB-T2 do końca 2023.

MUX 6 ma pozwolenie na testowanie jeszcze przez rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zeusek, chodziło mi o MUX testowy, ten który Ty nazwałeś MUX-6.

9 minut temu, Zeusek napisał:

MUX 6 ma pozwolenie na testowanie jeszcze przez rok.

No cóż, myślałem że to będzie krócej.

 

A chodziło mi oczywiście o to, że gdyby TVP musiała wyłączyć MUX testowy, to by się opłaciło przełączyć MUX-3 żeby nie musieli zabierać z naziemnej kanałów które są w tym multipleksie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie jeszcze, dlaczego od samego początku nie było mowy o przełączeniu MUX-8?

Pomijając w ogóle dywagacje o jego ewentualnym przeniesieniu na MUX-5 i to że Emitel by podobno stracił kasę (ja tego nie łapię), to na razie można przełączyć na tych częstotliwościach które są, po to żeby móc przełączyć kanały na HD i wyeliminować duble ze strony TVP (Kobieta się powtarza na MUX-8 w SD i MUX-6 w HD*)

 

* niezależnie od tego że powtarza się też Kultura, ale to podobno dlatego że MUX-8 ma niepełny zasięg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...