Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, dvbtowiec napisał:

TVP, Metro, WP, Nowa  - Te kanały są nadawane nadal w starym standardzie. Jesteś pewien że dekoder jest przystosowany do nowego standardu?

Tak, sam kupowałem rodzicom na Gwiazdkę, właśnie z tego powodu, dodatkowo jak wyszukuje kanały to na kanałach 1000- i dalej :) odbierają te kanały, więc jest jakiś problem z "normalną numeracją i odbieraniem kanałów. Natomiast na moim telewizorze jest ten sam problem co na dekoderze rodziców, tylko że nie ma numeracji powyżej 1000 :) . Koleżanka z pracy mówiła dziś, że elektryk który się takimi rzeczami zajmuje, mówił że taki problem może być do kilku dni, i powinno potem wrócić do normy. Sporo osób ma podobny problem, piszą o tym na różnych grupach na FB

9 minut temu, dvbtowiec napisał:

@bartek2lp2 Podaj modele telewizora i dekodera. Zobaczymy w sieci czy są zgodne z nowym standardem DVB-T2 HEVC.

Podejrzewam z Twoich opisów że mają DVB-T2 ale kodek AVC, stąd brak odbioru innych kanałów. Te które odbierasz są to kanały nadawane nadal w DVB-T AVC

Dekoder do Opticum Skymaster, modelu telewizora nie pamiętam, a nie mam na razie jak sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc, zaznaczam, ze telewizji nie oglądam więc się nie znam sprawa dotyczy moich rodziców.

 

Mają stary LG 42 cale z 2015 bez HEVC.

Dokupiłam więc Wiwa Maxx nowa wersja.

 

Dekoder podłączony w piątek, wszystko działa. 

 

Rodzice mają kablówkę która udostępnia kablem wszystkie kanały z multipleksów naziemnych oraz dodatkowe od siebie.

 

I tak:

Od wczoraj nie ma 6 kanałów, jak dobrze sprawdzałam są to kanały z MUX1 i 2 a dokładniej te: PULS2, TV6, Super Polsat, Antena Hd, Stopklatka TV, TVP ABC.

 

Dekoder przywracałam dwa razy do ustawień fabrycznych, wyszukiwałam ręcznie i automatycznie, z włączonym LCN i bez i nic, tych zawsze brakuje.

 

Dekoder ma zainstalowaną najnowszą wersję oprogramowania.

 

Rodzice oglądają TV6 i ten kanał działał na pewno do wczoraj na tym dekoderze.

 

Gdzie szukać przyczyny?

Edytowane przez AgnieszkaMalkowska
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AgnieszkaMalkowska Telewizje kablowe zazwyczaj nadają sygnał kanałów naziemnych w standardzie DVB-C, to zupełnie inny standard niż ten z nadajników naziemnych.
W kablówkach zmiana standardu nie dotyczy.

Co to za kablówka?

 

22 minuty temu, bartek2lp2 napisał:

Koleżanka z pracy mówiła dziś, że elektryk który się takimi rzeczami zajmuje, mówił że taki problem może być do kilku dni, i powinno potem wrócić do normy.

Numeracja kanałów sama nie wróci do normy. Jeśli Twój odbiornik telewizyjny programuje kanały od 1000 w górę, tzn. że tak to sobie wymyślił producent.

Trzeba ręcznie dokonać ułożenia kanałów na właściwe pozycje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, AgnieszkaMalkowska napisał:

Proszę o pomoc, zaznaczam, ze telewizji nie oglądam więc się nie znam sprawa dotyczy moich rodziców.

 

Mają stary LG 42 cale z 2015 bez HEVC.

Dokupiłam więc Wiwa Maxx nowa wersja.

 

Dekoder podłączony w piątek, wszystko działa. 

 

Rodzice mają kablówkę która udostępnia kablem wszystkie kanały z multipleksów naziemnych oraz dodatkowe od siebie.

 

I tak:

Od wczoraj nie ma 6 kanałów, jak dobrze sprawdzałam są to kanały z MUX1 i 2 a dokładniej te: PULS2, TV6, Super Polsat, Antena Hd, Stopklatka TV, TVP ABC.

 

Dekoder przywracałam dwa razy do ustawień fabrycznych, wyszukiwałam ręcznie i automatycznie, z włączonym LCN i bez i nic, tych zawsze brakuje.

 

Dekoder ma zainstalowaną najnowszą wersję oprogramowania.

 

Rodzice oglądają TV6 i ten kanał działał na pewno do wczoraj na tym dekoderze.

 

Gdzie szukać przyczyny?

Dokładnie moi rodzice (dekoder) i ja (telewizor) mamy podobny problem, i podobmie jak pani nie znamy się szerze na temacie (częstotliwości, anteny itp). Trzeba próbować (poczekać kilka dni, lub próbować programować kanały) innej metody nie znamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

25 minut temu, bartek2lp2 napisał:

 Natomiast na moim telewizorze jest ten sam problem co na dekoderze rodziców, tylko że nie ma numeracji powyżej 1000 :)

 

 

To nie jest ten sam problem. Dekoder nie znajduje kanałów, czyli może być niezgodny z nowym standardem.

Nie udzielaj odpowiedzi innym użytkownikom forum, bo wprowadzasz ich w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dvbtowiec napisał:

@AgnieszkaMalkowska Telewizje kablowe zazwyczaj nadają sygnał kanałów naziemnych w standardzie DVB-C, to zupełnie inny standard niż ten z nadajników naziemnych.
W kablówkach zmiana standardu nie dotyczy.

Co to za kablówka?

 

Numeracja kanałów sama nie wróci do normy. Jeśli Twój odbiornik telewizyjny programuje kanały od 1000 w górę, tzn. że tak to sobie wymyślił producent.

Trzeba ręcznie dokonać ułożenia kanałów na właściwe pozycje.

 

Tylko problem jest taki że, wiem że to dziwne ale tak jest,  numeracje są dwie od 1 do do 41 w kanałach są braki, na dużo dalszych pozycjach działa normalnie, a co do ręcznego zmieniania, też o tym myślałem, a rodzice chyba sami sobie tego nie zrobią, pożyjemy, zobaczymy, będę próbował różnych rzeczy. Mam nadzieję że do końca tygodnia sobie z tym poradzimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec Tej kablówki dotyczy, rodzice dostali pismo z podwyżką i tam jasno było napisane, ze konieczny dekoder lub nowy telewizor i tak jest bo mają jeszcze starszego Samsunga z 2010 roku i ten nie łapie od wczoraj żadnego kanału z naziemnej przez kablówkę. Natomiast na LG z dekoderem ogólnie jest ok ale 6 kanałów brakuje. 

 

@bartek2lp2 Też mówiłam, że trzeba jeszcze poczekać ale irytuje takie coś. 

Edytowane przez AgnieszkaMalkowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AgnieszkaMalkowska napisał:

@bartek2lp2 Też mówiłam, że trzeba jeszcze poczekać ale irytuje takie coś. 

To akurat prawda, ale pozostaje poczekać, tak jak pisałem, koleżanki w pracy, mają podobne problemy z kanałami, i elektryk który z nimi rozmawiał, że to nie wina anteny, dekodera itp, tylko różnych innych zależności, i trzeba max kilka dni poczekać, poza tym  były u nich próby ustawień anteny, kabli itp i nic nie dawało, zobaczymy co będzie u mnie dziś

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nic nie trzeba czekać :) Zmiana standardu już nastąpiła.

Co do kablówki nadal nie wiem o jaką chodzi.

Jak pisałem kablówki zazwyczaj przesyłają sygnał jako DVB-C.

Przysłanie sygnału naziemnego 1:1 i dołączanie kanałów dodatkowych swoich kanałów na własnych częstotliwościach, to coś bardzo rzadko spotykanego.

1 minutę temu, bartek2lp2 napisał:

 i elektryk który z nimi rozmawiał, że to nie wina anteny, dekodera itp, tylko różnych innych zależności, i trzeba max kilka dni poczekać,

Nie ma to jak "fachowa" pomoc elektryka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dvbtowiec napisał:

Przysłanie sygnału naziemnego 1:1 i dołączanie kanałów dodatkowych swoich kanałów na własnych częstotliwościach, to coś bardzo rzadko spotykanego.

Przesłałam PW.

 

A jednak w tej kablówce tak właśnie jest. Telewizory mają zwykłe DVB-T i do tej pory działały a teraz ten z dekoderem odbiera a ten bez nie ma już naziemnych. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dvbtowiec napisał:

Na nic nie trzeba czekać :) Zmiana standardu już nastąpiła.

Co do kablówki nadal nie wiem o jaką chodzi.

Jak pisałem kablówki zazwyczaj przesyłają sygnał jako DVB-C.

Przysłanie sygnału naziemnego 1:1 i dołączanie kanałów dodatkowych swoich kanałów na własnych częstotliwościach, to coś bardzo rzadko spotykanego.

Nie ma to jak "fachowa" pomoc elektryka ;)

Wyśmiewa pan osoby, która takimi rzeczami się od lat zajmuje? Ciekawe... A co pan powie na krytykę, prestensje na grupach na FB, właśnie z takimi problemami jak nasze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @bartek2lp2 Elektryk, to nie instalator anten.

Rozmawiam z Tobą nie jako laik, także powinieneś to brać pod uwagę. Jeśli wierzysz elektrykowi, to po co pytasz na forum?

Wiele osób krytykujących i mających pretensje w temacie są laikami. Większość problemów wynika z niezrozumienia  i nieznajomości tematu, nie ujmując nic nikomu, bo nie każdy musi na tym znać.

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lech Wałęsa też był elektrykiem i zobaczcie jak daleko zaszedł :D 

Tak czy siak dużo ludzi ma problemy z przejściem na nowy standard i generalnie nie ma wystarczająco dużo informacji na ten temat. A każda "pomocna" dłoń jest tu bardzo przydatna.

Edytowane przez danielpes5
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 minut temu, AgnieszkaMalkowska napisał:

A jednak w tej kablówce tak właśnie jest. Telewizory mają zwykłe DVB-T i do tej pory działały a teraz ten z dekoderem odbiera a ten bez nie ma już naziemnych. 

W takim razie proszę rozmawiać z operatorem kablowym. Jeśli płacisz abonament, to kablówka powinna Ci udzielić wsparcia w temacie, lub zapewnić odpowiedni sprzęt do odbioru.

Nasza wiedza kończy się na rozwiązaniach technicznych jakie w eterze stosuje firma Emitel.

Operatorzy kablowi mogą to różnie technicznie rozwiązywać.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dvbtowiec napisał:

Kolego @bartek2lp2 Elektryk, to nie instalator anten.

Rozmawiam z Tobą nie jako laik, także powinieneś to brać pod uwagę. Jeśli wierzysz elektrykowi, to po co pytasz na forum?

Wiele osób krytykujących i mających pretensje w temacie są laikami. Większość problemów wynika z niezrozumienia  i nieznajomości tematu, nie ujmując nic nikomu, bo nie każdy musi na tym znać.

Dlatego już napisałem wyżej, nie znam się na takich sprawach jak częstotliwości, paramtry itp. Poza tym gdy kupowałem w lipcu 2020 roku, to wybierałem telewizor, pod kątem zmian w NTC, Dodatkowo telewizor jest bardzo nowoczesny posiadający m.in 4K, więc nie sądzę by nie obsługiwał standardu, bo testowo wszystko odbierał normalnie, problem jest dopiero od wczoraj, co do dekodera, to pewnie kwestia programowania kanałów. Mój tata w swoim pomieszczeniu ma telewizor jeszcze lepszy od mojego, a mam podobny problem co ja, więc raczej to nie jest problem nieoubusługiwanego standradu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dvbtowiec napisał:

 

W takim razie proszę rozmawiać z operatorem kablowym. Jeśli płacisz abonament, to kablówka powinna Ci udzielić wsparcia w temacie, lub zapewnić odpowiedni sprzęt do odbioru.

Rozmawiałam właśnie, są trudni w rozmowie, generalnie w kwestiach technicznych nie dowiesz się nic ale wiem już, że trzeba czekać bo coś z tym robią. 

 

W każdym razie gość kazał wyszukać ponownie kanały i przybyły 2: ANTENA HD i PULS 2. 

 

Więc teraz brakuje już tylko 4.

 

Wiem przynajmniej, że dekoder jest niewinny tylko to wina kablówki. :)

 

I tak potwierdzili, że jak telewizor nie obsługuje HEVC to musi być dekoder co wiedziałam i wcześniej bo stary Samsung bez dekodera nie widzi, kanałów naziemnych po wczorajszych zmianach poza TVP któe zostały w starym standardzie.

 

W każdym razie dzięki za wskazówki i temat raczej zakończony. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, bartek2lp2 napisał:

 Poza tym gdy kupowałem w lipcu 2020 roku, to wybierałem telewizor, pod kątem zmian w NTC, Dodatkowo telewizor jest bardzo nowoczesny posiadający m.in 4K, więc nie sądzę by nie obsługiwał standardu, bo testowo wszystko odbierał normalnie, problem jest dopiero od wczoraj,

Co do telewizora już wyjaśniliśmy po Twoich postach że poukładał Ci kanały na wysokich pozycjach, ale generalnie są. Pierwotnie pisałeś że nie masz ich na liście, stąd się nie zrozumieliśmy.

Tutaj nic się nie zmieni od strony nadawczej. Zatem możesz wykonać dwie rzeczy, przywrócić telewizor do ustawień fabrycznych i jeszcze raz wszystko zaprogramować, albo poukładać kanały ręcznie.

Same się już nie przestawią.

Różnie producenci rozwiązują kwestie zapisywania kanałów w pamięci i czyszczenia pamięci.

Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest że kanały są. To że na wysokich pozycjach, to już sprawa telewizora.

@AgnieszkaMalkowska Super. Naciskaj operatora kablowego, tylko oni mają wiedzę jak technicznie jest to rozwiązane u Was.

Jeśli idziesz do przodu, to świetnie. Powodzenia życzę :)

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się, ta sprawa dotyczy dekodera, w telewizorze tych kanałów mi nie wyszukuje (Ja mam swój sprzęt (telewizor), rodzice swój (dekoder), dodatkowo tata ma swój telewizor, którego używa bardzo rzadko, ale chciał bym sprawdził, jak sprawa u niego wygląda, i nie ma połowy kanałów

Teraz, bartek2lp2 napisał:

Nie zrozumieliśmy się, ta sprawa dotyczy dekodera, w telewizorze tych kanałów mi nie wyszukuje (Ja mam swój sprzęt (telewizor), rodzice swój (dekoder), dodatkowo tata ma swój telewizor, którego używa bardzo rzadko, ale chciał bym sprawdził, jak sprawa u niego wygląda, i nie ma połowy kanałów

Poza tym jestem poza domem, po południu, wieczorem sprawdzę jak sprawa wygląda dziś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bartek2lp2 napisał:

 dodatkowo tata ma swój telewizor, którego używa bardzo rzadko, ale chciał bym sprawdził, jak sprawa u niego wygląda, i nie ma połowy kanałów

 

Jeśli jesteś pewien że telewizor jest zgodny z nowym standardem a Twoje dalsze opisy na to wskazują, bo mowa o nowym telewizorze i 4K, to przyczyną może być instalacja antenowa, czyli coś co już poruszaliśmy z innymi osobami, np. przesterowany sygnał antenowy.

Odbiorniki różnie reagują na zbyt mocny i zbyt słaby sygnał.

Masz w instalacji wzmacniacz? Jakich anten używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, AgnieszkaMalkowska napisał:

....

 

I tak potwierdzili, że jak telewizor nie obsługuje HEVC to musi być dekoder co wiedziałam i wcześniej bo stary Samsung bez dekodera nie widzi, kanałów naziemnych po wczorajszych zmianach poza TVP któe zostały w starym standardzie.

 

...

 

Jedna z duzych kablówek w Poznaniu. Brak dekodera, TV podpiety do "ściany". Telewizor bez HEVC i po zmianach wszystko działa. Chyba, że ta Twoja to zbiorcza instalacja, a nie kablówka. 

Edytowane przez MarioPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MarioPL napisał:

 

Jedna z duzych kablówek w Poznaniu. Brak dekodera, TV podpiety do "ściany". Telewizor bez HEVC i po zmianach wszystko działa. 

Pewnie dlatego, że to duża kablówka w Poznaniu, ta moja jest mała i na zadupiu i leci po najmniejszej linii oporu, klienci muszą mieć dekoder do kanałów naziemnych a jak się nie podoba to można wypowiedzieć umowę albo pogodzić się z brakiem kanałów. 

 

Nawet był papier do podpisania z podwyżką i zapisem o zmianie telewizorów lub kupnie dekodera a jak nie akceptujesz warunków to rozwiąż umowę. ;)

 

Niestety w miejscu gdzie rodzice mieszkają ta kablówka jest jedynym kablowym dostawcą Internetu i są na nią skazani bo potrzebujemy stałego łącza. 

 

Takie realia Polski powiatowej. ;) 

Edytowane przez AgnieszkaMalkowska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dvbtowiec napisał:

Jeśli jesteś pewien że telewizor jest zgodny z nowym standardem a Twoje dalsze opisy na to wskazują, bo mowa o nowym telewizorze i 4K, to przyczyną może być instalacja antenowa, czyli coś co już poruszaliśmy z innymi osobami, np. przesterowany sygnał antenowy.

Odbiorniki różnie reagują na zbyt mocny i zbyt słaby sygnał.

Masz w instalacji wzmacniacz? Jakich anten używasz?

Szczerze? Nie wiem, anteny nie kupowałem ja, z resztą mamy ją od wielu lat, to po pierwsze, po drugie znajduje się na dachu, więc pewnie będzie to co sugerowałem wczoraj rodzicom, że będzie trzeba zmienić ustawienia anteny prawdopodobnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MarioPL napisał:

Chyba, że ta Twoja to zbiorcza instalacja, a nie kablówka. 

To mi właśnie z opisów tak wygląda, jak taki rozszerzony pakiet instalacji zbiorczej, bazujący na kanałach naziemnych, przesyłanych na wzmacniaczach kanałowych tak jak są nadawane.

Rozwiązanie nietypowe, ale możliwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bartek2lp2 napisał:

Nie zrozumieliśmy się, ta sprawa dotyczy dekodera, w telewizorze tych kanałów mi nie wyszukuje (Ja mam swój sprzęt (telewizor), rodzice swój (dekoder), dodatkowo tata ma swój telewizor, którego używa bardzo rzadko, ale chciał bym sprawdził, jak sprawa u niego wygląda, i nie ma połowy kanałów

Poza tym jestem poza domem, po południu, wieczorem sprawdzę jak sprawa wygląda dziś

Czyli masz ten sam problem co u mnie, który wcześniej opisywałem.  A odbierasz sygnał z MUX1 (Eska TV, Fokus, TTV, Polo i coś tam jeszcze)? Bo one też nadają w nowym standardzie i u mnie są a MUX2 brak.

Edytowane przez Stusi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Stusi napisał:

Czyli masz ten sam problem co u mnie, który wcześniej opisywałem.  A odbierasz sygnał z MUX1 (Eska TV, Fokus, TTV, Polo i coś tam jeszcze)? Bo one też nadają w nowym standardzie i u mnie są.

Na telewizorze nie, na rodziców dekoderze są ale na odległych pozycjach (dublowanych), Na moim telewizorze, jest w ogóle jest jakieś poplątanie. Np. Na TVP Historia 2 jest TV Puls :). Spróbuję zrobić póżniej aktualizację oprogramowania i kanałów, może w tym rzecz istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...