Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, HansKlos napisał:

Niektórzy tu zaklinają rzeczywistość, ale Hbbtv to przyszłość, nawet gdyby miało podzielić losy 3D. Natomiast radio w TV brzmi już źle, a co dopiero z tego korzystać 😉

Teraz dopiero doczytałem: radio na kodeku HE-AAC wersję drugą - audio 19 kbps (oba kanały, na jeden kanał wychodzi śmieszne ok 9 kbps)

Żarcik?

Nie, to nie żart, do testów miałem 7 odbiorników TV i 3 amplitunery, najmocniejsza kompresja HE-AAC wersji drugiej to ekstremalne poniżej 20 kbps i to jest całościowy strumień który zawiera w sobie oba kanały stereo - działa to naprawdę dobrze, mogę ci próbki wysłać, jest dużo lepiej niż FM :) Nie widzę sensu w naziemnej lepszej jakości dla radia, ta jakość wystarczy na 100 kanałów które umieszczamy w 2 mbitach mux czyli mamy skromne pasmo, wystarczy zaoszczędzić na kontroli błędów i tyle zawsze się znajdzie, a takie 100 kanałów radiowych to całkiem fajna platforma radiowa. Ważne żeby źródło było dobrej jakości czyli nieskompresowane, a nie podwójna kompresja, to jest bardzo ważne bo tutaj wyciśniemy fajną jakość. Masz w specyfikacji kodeka: HE-AAC v2: 24 to 32 kbit/s Stereo (HE-AACv2: AAC-LC + SBR +PS) for good quality audio czyli 24 kbit styka, a moim zdaniem nawet 20. Nie jest to przekaz dla audiofili, bo szczegółów brak przy ekstremalnej kompresji, ale jakość jest przyzwoita.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dvbtowiec napisał:

nadawanie radia w paśmie telewizyjnym dla mnie to kuriozum. Nie, nie przypuszczam aby to miało wzięcie.

Słuchanie radia w telewizji dla mnie to jakiś dziwoląg, nie wspominając już o tym że konsumujesz przy tym tyle energii że mógłbyś odbiornika radiowego chyba przez miesiąc słuchać po jednym dniu zużytej energii na telewizorze.

Nie dziwoląg, przeskanuj sobie Astrę i HotBirda, tam jest średnio ponad 300 stacji radiowych z każdej pozycji satelitarnej, a większość z nich nie ma nawet w wykazach bo ostatnio portale satelitarne nawet nie aktualizują tego, kilka mocnych perełek tam jest i niektórych nie ma w necie, niestety większość to mpeg2 lub 1 , przez satelitę nikt nie chce bawić się w nowe kodeki, a w naziemnej mamy nowsze standardy, więc można tego dużo upchać, nie wiem tylko dlaczego Polska lubi te najstarsze kodeki, może licencja jest tańsza :) Ostatnio skanowałem także mocno oddalone pozycje satelitarne i także dużo radia, Czechy w naziemnej dużo radia, Niemcy w naziemnej też radio jest, a u nas zero , dziwne to jest. 

2 minuty temu, September77 napisał:

Ciekawe co zrobią z wolnym miejscem? :D

Dadzą na pozostałe kanały, tylko lokalne muxy dają dużo kanałów i nowości a te duże trzymają się procedur i nic nowego nie dadzą, same nudy...

Edytowane przez pietrek1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest procedurka i nic im się nie chce, czekają na wybory, a po wyborach łaskawie przełączą się na DVB-T2 HEVC i napiszą, że robili to dla ludu bo był nieprzygotowany :) Już ktoś napisał "państwo w państwie".

Co do jakości HD i ilości kanałów to już Antena TV pokazała, że w tym samym paśmie zamiast SD można nadawać w HD, a pozostali są nadal łosiami, przy odpowiedniej konfiguracji zwykłego DVB-T można te wszystkie kanały poprzełączać do HD z palcem, Antena TV mimo bitrate nadającego się do SD przełaczyła się na HD i jakość wcale nie jest zła..

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że od dawna można te wszystkie kanały poprzełączać na HD przy tym samym bitrate i zwykłym DVB-T - to wcale nie cuda,  dobrym przykładem jest tutaj  kanał Antena TV HD nadający w MUX1.

Minie kilka dni, żeby te pidy wyłaczyć, narazie nadają czarną plansze, a później nic się nie stanie oprócz oddania pasma na pozostałe kanały, pasma tam było mało na tej planszy.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zwolniło. Sprawdzam TV miał minimalną przepływność. To plansza statyczna. 

13 minut temu, pietrek1 napisał:

Minie kilka dni, żeby te pidy wyłaczyć, narazie nadają czarną plansze

Nie ma żadnej czarnej planszy. Kanał został usunięty. Przeskanuj sobie jeszcze raz MUX3 to Ci zniknie z listy :)

Mój telewizor sam go od razu usunął. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2022 o 22:13, pietrek1 napisał:

Nie, to nie żart, do testów miałem 7 odbiorników TV i 3 amplitunery, najmocniejsza kompresja HE-AAC wersji drugiej to ekstremalne poniżej 20 kbps i to jest całościowy strumień który zawiera w sobie oba kanały stereo - działa to naprawdę dobrze, mogę ci próbki wysłać, jest dużo lepiej niż FM :) Nie widzę sensu w naziemnej lepszej jakości dla radia, ta jakość wystarczy na 100 kanałów które umieszczamy w 2 mbitach mux czyli mamy skromne pasmo, wystarczy zaoszczędzić na kontroli błędów i tyle zawsze się znajdzie, a takie 100 kanałów radiowych to całkiem fajna platforma radiowa. Ważne żeby źródło było dobrej jakości czyli nieskompresowane, a nie podwójna kompresja, to jest bardzo ważne bo tutaj wyciśniemy fajną jakość. Masz w specyfikacji kodeka: HE-AAC v2: 24 to 32 kbit/s Stereo (HE-AACv2: AAC-LC + SBR +PS) for good quality audio czyli 24 kbit styka, a moim zdaniem nawet 20. Nie jest to przekaz dla audiofili, bo szczegółów brak przy ekstremalnej kompresji, ale jakość jest przyzwoita.

 

Niemcy dla radia używają AAC L4 dla programów HE-AAC 2/0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adrian96 napisał:

TV Puls zamierza pozwać Skarb Państwa w sprawie DVB-T2 HEVC. Tak mówi prezes TV Puls Dariusz Dąbski

 

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/jak-odbierac-dvb-t2-hevc-tv-puls-mux-3-tvp-skarb-panstwa-pozew-o-odszkodowanie

Bardzo dobrze, ale wiadomo że u nas przegrają lecz jak odwołają się do EU po wyczerpaniu wszystkich instancji w PL to wtedy będą mieli niezłe odszkodowanie, bo sprawa jest prosta i wygrana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale TV Puls jak wynika z artykułu na wirtualnemedia jest w trakcie wyliczeń ile stracili widzów po przejściu województw na DVB-T2/HEVC. Pełne dane podadzą po zakończeniu IV etapu, który odbędzie się za 10 dni. Na 100% zostaną dołączone do pozwu. Ciekawe czy Polsat i TVN Grupa Discovery dołączą do pozwu TV Puls ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nawet nie dołączą w tym pozwie to zrobią osobne, oni też mają podobne wyliczenia że jeden podmiot jest dominujący i z tego powodu ponieśli określone straty za które później Polska zapłaci z naszych podatków, proste. Nigdy nie robi się takich rzeczy, u nas zobacz ile straciliśmy na tym, że nie mogli szybko dogadać się z Czechami w sprawie kopalni i na tym że nie mogli się dogadać z EU w sprawie praworządności, to są ogromne kwoty, a teraz jeszcze to hehehe bogaty kraj jesteśmy że stać nas w obecnych , trudnych czasach na takie szastanie kasą i płacenie tylu kar :) 

Polsat, Puls, Puls2, TVN, TVN7 i TTV ma jednak drobny problem na dolnym śląsku, ponieważ te kanały naziemnie są nadal w starym systemie na mux-ie lokalnym, więc to województwo nie powinno być liczone, tam gdzie nadal nadają w starym systemie nie udowodnią strat, ponieważ nadal nadają po staremu..

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, a straty wylicza jak producenci filmowi, którzy liczą straty w ten sposób, że każdy nielegalnie pobrany film z sieci, to cena biletu w kinie/płyty dvd...

@pietrek1iWiecej polityki w Twoich wypowiedziach niż... rzeczywistości 😉 I mam wrażenie, na przykładzie chociażby Hbbtv, że gdyby to TVN był przodujący w tej kwestii, to nie chciałbyś upychać radia w TV, a Hbbtv byłoby Twoim oczkiem w głowie.

Szkoda, że moderatorzy są tak jednostronni w swojej ocenie postów i ich kasowaniu 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HansKlos Problem polega na tym że to polityka wkrada się wszędzie tam gdzie jej nie było.

Brak przejścia MUX3 na nowy standard jest sprawą zainicjowaną przez polityków i politycznie wykorzystaną. 

Nie da się tego pominąć omawiając takie sprawy jak pozew TV Puls. 

Puls sprawę prawdopodobnie wygra, podobnie jak nie tak dawno wygrała ATM Rozrywka gdy nie dostała przedłużenia koncesji. Gdyby TVN czy TVN7 nie dostały przedłużonej koncesji, sprawa także trafiłaby do sądu i stacja prawdopodobnie by wygrała. 

Kto za to wszystko płaci? Ty, ja i wszyscy podatnicy w Polsce. Odpowiedz sobie na pytanie czy tak to powinno wyglądać i czy naprawdę nie ma ważniejszych potrzeb jak płacenie za przegrane niepotrzebne spory sądowe. A są niepotrzebne, bo nic nie stało i nie stoi na przeszkodzie, aby MUX3 nadawał już teraz w nowym standardzie razem z innymi nadawcami. 

  • Popieram 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa TVN Discovery na swoich kanałach informacje widzów o ostatnim IV Etapie przełączeń na standard DVB-T2/HEVC. Materiał z komunikatem do widzów jest puszczany bardzo często. Dzisiaj widziałem parę razy na TVN, TVN7, TTV oraz Metro TV. Na obu Puls-ach za to pasek na dole z info się przewija i odliczanie do przełączenia w dniu 27 czerwca. Na kanałach Grupy Polsat Plus nic nie widziałem. Polsat-owi chyba mniej zależy na widzach NTC?

Przygotowanie do gotowości na standard DVB-T2/HEVC wśród widzów NTC jednak rośnie:

https://media2.pl/media/167602-Wzrost-gotowosci-na-zmiane-standardu-nadawania-naziemnej-TV.html

To dobrze wróży. :-)

Ludzie którzy utracili dostęp do kanałów TVN, Polsat, Pulsów itd. polecieli pod dekoder lub nowy TV do sklepu. Reszta będzie siedzieć do samego końca póki ich ukochane TVP w MUX3 nie przejdzie na DVB-T2/HEVC i zobaczą na nich czarny ekran. A mogło to wszystko pójść sprawniej i wszyscy od razu przymuszeni czarnym ekranem by wymienili sprzęt. :-( Minister, UKE i TVP namieszało niestety. :-(

Edytowane przez pablo21
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Polsat ma swoje płatne pakiety w Polsat Box na sat. i streamingu, w Netii w kablu oraz w usługach mobilnych Puls-a. :-( Ma to gdzieś! No i płatny MUX4, który mam nadzieję jak skończy się im rezerwacja to UKE zabierze i nie przedłuży oraz przeznaczy na rozwój bezpłatnej TV poprzez rozpisanie konkursów na ten MUX4 w DVB-T2/HEVC. :-(

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP (PiS) moim zdaniem błędnie założyło że tym sposobem zyska oglądalność TVP... oczywiście na początku tak będzie, jednak z czasem to wróci do stanu poprzedniego. Nawet z uwagi na problemy przy SFN TVP może stracić. Zbliża się kanał 4k od TVP i będzie ponowny szturm na sklepy aby kupić dekoder lub telewizor.

  • Popieram 1
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, pietrek1 napisał:

Polsat, Puls, Puls2, TVN, TVN7 i TTV ma jednak drobny problem na dolnym śląsku, ponieważ te kanały naziemnie są nadal w starym systemie na mux-ie lokalnym, więc to województwo nie powinno być liczone

Chyba żartujesz. Mux o mocy promila przekładasz na cały Dolny Śląsk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP zostaje w starym przez wojnę i że jest najrzetelniejszym źródłem informacji, gdzie przy tym sekretarz KPRM obraził TVN. Tyle, że najrzetelniejszy jest Polsat. Nie trzeba być głupim by pomyśleć że to chodzi o wybory...

A co do pozwu - nie byłbym taki hop do przodu że wygrają, bo teraz się dzieją cyrki w sądownictwie. Wczoraj na TVN 24 (z SAT, bo rzecz jasna nie ma w NTC, pewnie zaraz dopilnują by Polsat zakodował Wydarzenia 24, i będzie w NTC tylko TVP Info) podali że... oddalili pozew Brejzy przeciwko Kaczyńskiemu bez żadnej rozprawy. TVP jest instytucją państwową, rządzoną przez PiS, więc takie coś mogą zrobić i tu.

Ale jednak po drugiej stronie medalu jest rosnąca liczba wygranych pozwów przeciwko TVP. Gazeta Wyborcza wygrała, redaktorka TVNu wygrała.

Czas pojaże

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...