Skocz do zawartości

Zajechanie dalej...obrotnicą


Rekomendowane odpowiedzi

Po miesiącu korzystania z obrotnicy GM-50-120 chciałbym wyciągnąć coś więcej z niej. Najbardziej mi zależy na odbiorze satelit z 85E i 90E. Problem w tym, że moja obrotnica ma maksymalny kąt obrotu 80 na wschód i tyle samo na zachód. Moje pytanie brzmi czy da się jakoś "przekręcić" obrotnicę (tak aby mogła zajechać chociażby na 90E)? Czy może jest jakiś inny sposób na jej ustawienie, aby złapać 90E? Na zachód i tak tylko odbieram 24,5W bo dalej mam drzewa, na wschodzie bez problemu odbieram 75E - a chciałbym móc odebrać dalsze pozycje. Po wybraniu np. 90E obrotnica mi wraca do pozycji 0. Dlatego zależy mi na zwiększeniu kąta obrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zwiększyć kątu obrotu tej obrotnicy.Możesz spróbować jedynie pokręcić ręcznie anteną i ustawic ją na pozycji 0 np na 19,2 na Astrze.Wtedy dojedziesz obrotnicą do końca na 99,2 na wschód.Analogicznie punkt 0 wypadający na 13 Hot Bird,dojeżdzasz do 93 stopni,10 do 90 itd.A dalej trzeba ustawiać antenę góra-dół.Jednak szansa na powodzenie odebrania czegokolwiek jest bardzo niewielka.Ale odrobina cierpliwości i może się uda.Trzeba tylko dużej precyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

USALS jest dokładnie pod pozycje geograficzną.Wszelkie próby eksperymentowania z anteną mogą sprawić że będzie on nieprecyzyjny. Ale zawsze można sobie to wszystko poprawić właśnie przez diseqc.Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie przy tym dużo kłopotu.Wiec chyba nie warto ruszać tej anteny.Ale z drugiej strony ta ciekawość...... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez obrócenie anteny na obrotnicy technicznie spowodujesz osłabienie lub brak sygnału na innych satelitach. Ani USALS, ani DiSEqC nie sprawdzi się.

 

To akurat dziwne, bo moja obrotnica(taka sama) dociąga do satelity 90E. Być może jeszcze dalej, ale nie odbiorę tam już nic.

Jak masz dł. geograficzną około 21 stopni, to powinieneś móc dociągnąć talerz do 101E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiekolwiek przesunięcie anteny z punktu zerowego skutkuje zejściem z trasy elewacji. Przy bliskich południa pozycjach nie ma to dużego znaczenia, przy skrajnych satelitach będziesz albo za "wysoko", albo za "nisko" w zależności od tego w którą stronę pokręcisz anteną.

Tam gdzie mieszkasz ostatnią realną do odbioru pozycją na wschód jest Express AM33, o odbiorze czegokolwiek dalej np. z 101E zapomnij.

 

101mGLz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mój błąd. Problemem nie jest to, że nie mogę tam zajechać. Tylko kiedy korzystam z USALS i wybieram np. Yamala to jedzie to pozycji 0 (czyżby obrotnica nie miała w pamięci 90E?). Próbowałem złapać 85E i 90E przez diseqc... ale moje próby zdały się na marne. Albo nie mogę odebrać faktycznie tych pozycji, albo nie mogę ich odnaleźć. Chociaż powinienem, antena 90 cm to wcale taka mała nie jest, w pobliżu jak dla mnie nie ma czegoś co mogłoby zasłać (chociaż nieco dalej jest szkoła i dość duże drzewo, ale chociażby 75E odbieram z dość dobrym sygnałem). To w sumie taka sama tajemnica dlaczego nie mogę odebrać Hipasata mimo, że to chyba silny satelita, a odbieram bez problemu 24,5W (tak dzisiaj poprawnie ustawiłem obrotnice i na tych ostatnich pozycjach na wschodzie i na zachodzie mam silne sygnały).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie?

Co prawda u mnie jest siłowniki ale ustawiasz tak samo.

Wszystkie kąty bardzo precyzyjnie a nawet jeszcze bardziej.

Maszt pion z każdej strony do niego siłownik tak samo, południe łap chyba raczej na Astrę 1E (23.5E) będziesz obok południa o 0.81°W.

Kąt elewacji ustaw według https://satkurier.pl/katy-azymut-elewacja.html i teraz deklinacją ustaw precyzyjnie sygnał z satelity.

Tak mi się wydaje. :mrgreen:

 

Ostatni satelita do odbioru na takiej jak masz antenie jest 90.0E czyli Yamal 201.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że możesz mieć źle ustawioną obrotnicę, dlatego nie łapiesz Hispasatu. Jak ja miałem źle ustawioną, ISy na 68,5E też dobrze działały, tylko potem nagle nic nie było.

 

Sprawdź jak daleko obrotnica pojedzie przy sterowaniu przyciskami znajdującymi do sterowania ręcznego. Nie masz przypadkiem ustawionych limitów?

Zresetuj tuner do ustawień domyślnych (jak Ci szkoda ustawień to zrób kopię zapasową). Ustaw obrotnicę na pozycji zero i wciśnij na 5 sekund oba przyciski do ręcznego sterowania naraz.

Odłącz obrotnicę od dekodera i poczekaj chwilę. Podłącz ją i spróbuj jeszcze raz. Uwaga! Na Yamal 201 co jakiś czas sygnał bardzo słabnie, więc zanim się poddasz to poczekaj chwilę czy się sygnał nie pojawi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że obrotnicę mam dobrze ustawioną (jakby nie było już chyba z 5 razy próbowałem ją ustawiać). Odbieram bez większych problemów większość satelitów od 75E do 24,5W. Te ostatnie tak jak powiedziałem mają bardzo silny sygnał. Tyle że dalej nic już odebrać nie mogę. Żadnego sygnału, nawet jego szczątków. Co do Hipasata, to tutaj winię drzewo. Bo akurat 2 dni temu, zauważyłem, że przy silnym wietrze gałęzie się odchylały to sygnał z Hipasata wskakiwał do około 50%.

Przyciskami ręcznymi podobnie jak w przypadku diseqc pojechać mogę jak najdalej (jak tylko umożliwia mi to obrotnica). Próbowałem odszukać i 85E i 90E przez diseqc, ale nic z tego. Resetowałem i tuner i listę w obrotnicy (ale to nie problem, abym wziął jakiś inny tuner i sprawdził - bo mam kilka). Przez USALS nie mogę zajechać na 85E i90E bo obrotnica wraca na pozycję 0. Najdalej na wschód przez USALS mogę pojechać na 83E, a później przez diseqc jadę już "ręcznie" na wschód w poszukiwanie 85E co nie przynosi żadnych skutków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw jeszcze raz ręcznie antenę na 85,2E, transponder 12600V 30KS/s. I poczekaj. Jaką masz siłę sygnału(pytam o siłę, nie jakość)? Jeśli tak, to poczekaj 3 minuty.

Powinieneś jeszcze raz sprawdzić czy na pewno nic nie zasłania anteny. Pamiętaj, że antena w tej pozycji odbiera sygnały nie z tego kierunku, w którym jest ustawiona czasza.

Sprawdź to dokładnie na stronie dishpointer.com, przelicz sobie gdzie znajduje się ten satelita i z kompasem sprawdź czy w rzeczywistości nic nie zasłania. Pamiętaj że kąt elewacji jest bardzo mały, wynosi nawet mniej niż 5 stopni.

Czy nie masz przypadkiem w dekoderze ustawionych limitów? I w końcu jak sprawa wygląda na innym dekoderze?

Co do ustawienia anteny, ja też kilka razy ustawiałem obrotnicę. Tak samo jak Ty odbierałem dobrze większość satelitów od 68,5E do 12,5W. Tak samo miały silny sygnał i też dalej nic nie mogłem odbierać.. i w końcu tak samo pewny byłem że była dobrze ustawiona. Ja się jednak myliłem:)

 

Jeśli to wszystko nie pomoże i nie wyjaśni przyczyny: Gdy ustawisz na dekoderze (p. USALS) najdalszą satelitę to na obrotnicy zapalą się diody(pod przyciskami).. podaj na jaki kolor i ile razy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Odbieram bez większych problemów większość satelitów od 75E do 24,5W. Te ostatnie tak jak powiedziałem mają bardzo silny sygnał. Tyle że dalej nic już odebrać nie mogę. Żadnego sygnału, nawet jego szczątków...

 

Spróbuj może na tych skrajnych pozycjach powyginać lekko talerz w kierunku góra-dół. Prawdopodobnie w trakcie tego wyginania pokaże się jeszcze silniejszy sygnał. Będzie to oznaczało, że w tym miejscu antena zaczyna „patrzeć" powyżej lub poniżej satelit. Na dalszych pozycjach ta ewentualna niedokładność ustawienia jeszcze się powiększa i dlatego nic dalej nie możesz złapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odkopuję znowu temat bo... odbieram do 30W. Już od jakiegoś miesiąca zauważyłem, że sygnał się zaczął pojawiać na 27,5W ( o dziwo tylko na tym tp w DVB-S2 - więcej nie mogłem zbadać bo mam tuner DVB-S z Mpeg2). Następnie i na Hipasacie - bardzo słabiutko, poziom sygnału wskakiwał tak na około 15-20%, jakości było brak. I tak co sobotę obserwowałem te pozycje. Jako, że liście z drzewa, które podejrzewałem, że zasłania spadały, to trochę im pomogłem bardziej spaść (podcięcie gałęzi, czy potrząsaniem drzewa). Wczoraj wieczorem znowu postanowiłem się wybrać na 30W. I o dziwo na jakimś tp co kilkanaście sekund wskakiwała jakość. No to wybrałem się do drzewka, potrząsnąłem i... kilkanaście transponderów ruszyło. Niektóre bardzo słabo i niestabilnie, niektóre dało się oglądać, sygnał około 40%. Dzisiaj rano piłka, kolejna gałąź odcięta, spora cześć liści też odpadła... Sprawa przedstawia się tak, że z Hipasata chodzi mi stabilnie już kilkanaście transponderów (niestety nie wszystkie, na niektórych wcale nie mam sygnału). Sygnały na nich to albo około 40% (jakość) na silniejszych 50% (tutaj też mowa o jakości). Super :D

Więc teraz się zaczynam zastanawiać czy jednak mam obrotnicę źle ustawioną (niestety dalej niż 30W nic nie udało mi się złapać, próbowałem i 37,5W i 45W nic - ale tutaj mam bardzo blisko kolejny budynek) czy po prostu budynki/drzewa mi zasłaniają dalsze pozycje (głównie na wschodzie - 85 i 90E). Przeleciałem całą orbitę innym tunerem (Humax CI8100-PVR) i też nic. Wydaje mi się, że to dość normalne, że nie odbieram dalszych pozycji na wschodzie - posesja leży tak nisko - ulica jest około 2 metry wyżej i po jej przeciwnej stronie szkoła).

Jednak zakres 75E-30W to nie tak znowu źle. Szkoda, że obok 75E nie ma jakiegoś silnego satelity, najbliższy jest 10 stopni dalej...

Zdjęcia wykonane latem, pokazujące przeszkody na wschodzie:

http://i56.tinypic.com/34gr5he.jpg

http://i52.tinypic.com/htuzip.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...