Skocz do zawartości

Obrotnica Stab HH 90 - PROBLEM


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z Obrotnica Stab HH 90

Jak ustawić antenę - właściwie od jakiego satelity zacząć ustawienia - chodzi mi DiSEqC 1.2 (tutaj mogę ręcznie poregulować ustawienie pozycji anteny), albo USALS (tutaj sytuacja wygląda następująco po przełączeniu kanału antena się obraca automatycznie i precyzyjnie nie mogę jej ustawić)

Antenę mam na dachu bloku ,długość kabla ok 30 m.

 

Może " SAT KURIER " przeprowadził TEST obrotnicy, było by łatwiej gdyż instrukcji w języku Polskim niestety nie posiadam (chyba nawet takowej nie ma)

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawianie swojej obrotnicy zaczynałem od Astry 19,2°E. Mieszkam na takiej długości geograficznej, że Astrę mam niemal idealnie w kierunku południowym. :)

W USALS (DiSEqC 1,3) też masz możliwość dokonywania korekt!

Przy USALS musisz wpisać do odbiornika Twoją długość (i szerokość) geograficzną. Tym oto sposobem można minimalnie "oszukać" obrotnicę. Zmiana będzie miała wpływ na wszystkie pozycje satelitarne.

Jeśli chcesz podregulować tylko wybrane pozycje satelitarne robi się to w ustawieniach satelity. Po prostu wpisujesz do odbiornika, że satelita (przykładowo) Hot Bird jest na pozycji 12,9°E, i od tego momentu obrotnica będzie się obracać do pozycji 12,9°E zamiast do 13,0°E.

Jeśli miałbym wyrazić swoją opinię na ten temat powiedziałbym, że masz źle zamontowaną obrotnicę (lub krzywy maszt). Takie kombinacje alpejskie jakie Ty musisz wyczyniać w ogóle nie powinny mieć miejsca. ;)

Wydaje mi się, że gdzieś kiedyś widziałem w necie instrukcję po Polsku. Chyba, że to była do HH120 nie pamiętam teraz. Pamiętam natomiast, że nie było w niej nic wartościowego na temat montażu (instalacji) obrotnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącz USALS, wprowadź do odbiornika poprawną długość i szerokość, pozwól obrotnicy wyjechać do satelity, którego masz najbliżej kierunku na południe (pewnie będzie to Astra1), zluzuj obrotnicę i przekręć (obróć) ją na maszcie w odpowiednią stronę aż uzyskasz max sygnału.

Jest w necie całkiem fajna instrukcja do HH90 po angielsku. Zapoznaj się z rozdziałem 8 "Fine tracking" (str.10). Masz tam opisane możliwe przypadki (case #1-4), błędy. Wszystko jest wyjaśnione na obrazkach, co zrobić aby pozbyć się błędu. Niestety błędy często występują parami: 1+3, 1+4, 2+3 lub 2+4 (patrz str.10). Cała trudność polega na wykryciu z którymi błędami masz do czynienia.

Podczas montażu obrotnicy najważniejsze to idealnie symetrycznie skręcić ze sobą obrotnice i antenę, oraz maszt musi być idealnie do pionu. Wtedy całość wyregulować jest łatwo - bo błąd 1 i 2 nie występuje, zostaje do wyeliminowania tylko błąd 3 i 4, które są łatwe do wykrycia (gdy występują w pojedynkę, bez 1 i 2) a jeśli podziałka na obrotnicy jest precyzyjna to i błędów 3 i 4 praktycznie nie ma. Zostaje do ustawienia azymut i skew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I w tamtym temacie napisałem, że znalazłem obrotnicę nadającą się do większej anteny.

Jest to Opticum DM 3800.

Posiada metalową mechanikę, maksymalny rozmiar talerza do 140cm.

Prędkość kątowa od 1,9° do 2.5°/sekundę.

Pamięć 60 pozycji.

Rozmiary 345 x 168 x 110 mm.

Waga 3,1 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam problem z poprawnym ustawieniem próbowałem już wszystkiego.

Ustawienia miałem wpisane poprawne, a ona i tak obraca się jak chce.

Już nie chce mi się z nią walczyć.Miałem wezwać montażystę ale niestety z kasą nie wyrobiłem.

 

Chyba że masz może jakiś pomysł.

 

Możesz mi podesłać swoją listę do arivy (90.0E do 37,5W) na maila michalx1974@tlen.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest możliwość podłączenia osobnego pozycjonera tak aby móc sterować [obrotnicą] osobno?

Pewnie, że jest, ale czy jesteś przekonany, iż w tym szaleństwie jest metoda? Przecież ten dodatkowy sprzęt też będzie kosztował, nie lepiej wydać tą kasę na instalatora?

Ale do rzeczy:

Obecny odbiornik łączysz bezpośrednio z konwerterem. Musisz poprowadzić dodatkowy kabel do obrotnicy. Obrotnicę łączysz do dodatkowego odbiornika i z niego sterujesz obrotnicą - może to być najprostszy odbiornik FTA za 20 zł z Allegro, byle tylko obsługiwał obrotnice, wystarczy DiSEqC 1,2.

Ja mam tak u siebie zrobione (prawie). Mam konweter TWIN, jeden kabel do salonu do odbiornika (STB), drugi kabel do pracowni do komputera. Ale obrotnica ma tylko jedno wejście, więc obrotnicą steruję tunerem z salonu. Jak chcę w komputerze odbierać inne pozycje sat to muszę iść do salonu przekręcić anteną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...