Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

kierunkowa

Telkom Telmor DIGIToptima IQ

ASR IQ

To bardzo dobre anteny, ale trzeba z nimi uważać, bo mają automatyczne regulacje wzmocnienia i mogą zgłupieć, jeśli będzie duża nierównomierność mocy dochodzących sygnałów, zwłaszcza, jeśli będą to sygnały zakłócające.

 

Tak samo mogą nie być dobre do odbioru sygnałów o bardzo dużych różnicach mocy (poziomów), bo automatycznie przystosują się do odbioru tych silnych.

 

To chyba nie jest regulacja tylko różne wartości wzmocnienia dla różnych kanałów .

Niestety, to są wartości wzmocnienia w paśmie.

 

Te szeropasmowe kierunkowe w sklepach kosztują 169-200 zł mają dla pasma k.21-k.60 zysk 14 dB i wzmocnienie 30-33 dB czyli suma zysku i wzmocnienia jest do 47 dB ,

Znowuż niestety, tak nie mają.

 

,a 70-80 zł można mieć siatkę z lepszego stopu o sumie zysku i wzmocnienia 51 dB.

Wzmacniacz do odbioru sygnałów DFVB-T to nie tylko wzmocnienie (zresztą zwykle potrzebne jest nie większe niż kilkanaście ... dwadzieścia kilka dB), ale przede wszystkim równomierność amplitudy, fazy i odpowiednio wysoki dopuszczalny poziom wyjściowy.

 

 

Za 119 zł można mieć wypasioną yagi o zysku 25 dB

Gdzie taką można kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest tu ile wzmacnia sygnał tylko co wzmacnia przy okazji, z tego co kojarzę MUX3 z Suwałk to jest prawie 800MHz, więc pytanie czy nie ma nadajnika GSM w pobliżu który może zakłócać sygnał. Płytka w Ryniaku jest do 864MHz, słabo ekranowana. Chociaż może to być jakiś odbiór z tropo i za kilka dni sytuacja się poprawi.

 

Yagi o zysku 25dBi nie istnieje. Najmocniejsze są w okolicach 20dBi, bez symetryzatrora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Te szeropasmowe kierunkowe w sklepach kosztują 169-200 zł mają dla pasma k.21-k.60 zysk 14 dB i wzmocnienie 30-33 dB czyli suma zysku i wzmocnienia jest do 47 dB ,

Znowuż niestety, tak nie mają.

Faktycznie ,coś pokręciłem W opisie DIGIToptimy IQ jest 30 dB dla pasma k.21-k.39 , 30-33 dB dla pasma k.40-k.60 ,ale zaraz,zaraz ,oni podają to jako zysk ,a nie piszą ile dB wynosi wzmocnienie czyli podali sumę zysku i wzmocnienia jako sam zysk .Producenci anten często tak robią .

14 dB zysku to było w opisie ASR IQ ,ale nie podali jakie jest wzmocnienie maksymalne .

 

Za 119 zł można mieć wypasioną yagi o zysku 25 dB

Gdzie taką można kupić?

A chcesz jechać pół Polski po antenę ?

 

Yagi o zysku 25dBi nie istnieje. Najmocniejsze są w okolicach 20dBi, bez symetryzatrora

 

Widziałem w sklepie ,pisało na opakowaniu ,to chyba była 26 elementowa yagi .

 

czy nie ma nadajnika GSM w pobliżu który może zakłócać sygnał.

Pasmo GSM 900 ( 420 ,450 ,850 już się nie stosuje ) zaczyna się od 880 MHz ,a kanał 58 w DVB-T to 770 MHz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko jaką kombinację dwóch anten dobrać aby móc odbierać nadajniki BYDGOSZCZ oraz KONIN z tej lokalizacji (TVP BYDGOSZCZ i TVP POZNAŃ)?

 

http://www.satbroadcasts.com/DVB-T_Rada ... kmMW4xZzc=

 

Ewentualnie jeszcze inne nadajniki jeśli by się udało.

 

http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... 0mNTExMWo=

 

Jakieś pomysły macie - wiem że dużo bym chciał ale mam znajomemu ustawić antenę/y i chcę aby był zadowolony :)

 

Z Konina nadaje zarówno mux z TVP Poznań jak mux z TVP Bydgoszcz więc tam gdzie mieszkasz na jednej antenie bez problemu z Konina powinno obie wersje łapać .

 

Poznań k.27, Bydgoszcz k.36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zaraz,zaraz ,oni podają to jako zysk ,a nie piszą ile dB wynosi wzmocnienie czyli podali sumę zysku i wzmocnienia jako sam zysk .Producenci anten często tak robią .
Telmor sumę zysku anteny i wzmocnienia wzmacniacza nazywa "skutecznością", co trochę dziwnie brzmi, ale jest jakimś rozwiązaniem.

 

A chcesz jechać pół Polski po antenę ? (...) Widziałem w sklepie ,pisało na opakowaniu ,to chyba była 26 elementowa yagi .

Jechać to mi się nie chce, ale z drugiej strony 'widok anteny Yagi z zyskiem 25dB - bezcenny'.

 

25dBi zysku dla anteny Yagi szerokopasmowej to 4 x ATX-107 w synfazie, dlatego chciałbym zobaczyć Yagę o zysku 24dBi krótszą niż dobre kilka, kilkanaście metrów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zysk ma też wpływ to z jakiego stopu jest antena oraz też grubość elementów .Sprubójcie zrobić yagi lutując ze sobą miedziane druciki to nie będzie to samo antena z rurek .

 

Jechać to mi się nie chce, ale z drugiej strony 'widok anteny Yagi z zyskiem 25dB - bezcenny'.

 

No chyba, że jest to antena wąsko-pasmowa, ale do telewizji to raczej nie :P

To była telewizyjna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zysk ma też wpływ to z jakiego stopu jest antena oraz też grubość elementów .Sprubójcie zrobić yagi lutując ze sobą miedziane druciki to nie będzie to samo antena z rurek .

Da się zrobić i z cienkich, jeśli antena będzie miała odpowiedni projekt. Parametry typowej anteny, czyli zysk, kierunkowość, szerokość wiązki przedniej, ilość i wielkość listków bocznych, dopasowania, etc... to jej GEOMETRIA. Materiał z jakiego zrobiona jest antena ma znaczenie wtórne i mało istotne.

 

To była telewizyjna .

To wiadomo, pytanie czy była szerokopasmowa, wąskopasmowa czy może kanałowa, bo wszystkie one mogą być antenami do odbioru TV...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zysk ma też wpływ to z jakiego stopu jest antena oraz też grubość elementów .Sprubójcie zrobić yagi lutując ze sobą miedziane druciki to nie będzie to samo antena z rurek .

Materiał z jakiego zrobiona jest antena ma znaczenie wtórne i mało istotne.

 

A mi przy tej samej płytce ,kablu i zasilaczu siatka z gorszego stopu słabiej odbierała i to pomimo ,że była mniej skorodowana i dodatkowo miała dipol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi przy tej samej płytce ,kablu i zasilaczu siatka z gorszego stopu słabiej odbierała i to pomimo ,że była mniej skorodowana.

Połączenie przypadkowej anteny o przypadkowych parametrach z przypadkowym wzmacniaczem, przypadkowym kablem antenowym i przypadkowym separatorem napięcia zawsze da przypadkowy wynik, raz lepszy, raz gorszy, zależy od parametrów poszczególnych składników instalacji i częstotliwości odbieranych kanałów - dlatego miałeś różnice, a nie dla tego, że same 'siatki' były z różnych materiałów. Gdybyś wymienił wzmacniacz, kabel antenowy czy separator też pewnie byłoby inaczej.

 

Tak na marginesie - w 'siatkach' rdzewieją reflektory i elementy łączące, a nie same same dipole, które to głównie stanowią o zysku 'siatki'. A zresztą, ekran, nawet jeśli cały pordzewiały, i tak pozostaje ekranem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok 26 elementowej anteny Yagi z zyskiem 25dB - bezcenny :)

Znalazłem na popularnym serwisie aukcyjnym antenę za nieduże pieniądze - antena ma prawie 3,5 m długości więc jest niemała, to mały problem z ym że ona jest przystosowana pod kanały 41-45 :)

 

 

Do moderatórów i administratora: To nie jest reklama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi przy tej samej płytce ,kablu i zasilaczu siatka z gorszego stopu słabiej odbierała i to pomimo ,że była mniej skorodowana.

Połączenie przypadkowej anteny o przypadkowych parametrach z przypadkowym wzmacniaczem, przypadkowym kablem antenowym i przypadkowym separatorem napięcia zawsze da przypadkowy wynik, raz lepszy, raz gorszy, zależy od parametrów poszczególnych składników instalacji i częstotliwości odbieranych kanałów - dlatego miałeś różnice, a nie dla tego, że same 'siatki' były z różnych materiałów. Gdybyś wymienił wzmacniacz, kabel antenowy czy separator też pewnie byłoby inaczej.

 

Tak na marginesie - w 'siatkach' rdzewieją reflektory i elementy łączące, a nie same same dipole, które to głównie stanowią o zysku 'siatki'. A zresztą, ekran, nawet jeśli cały pordzewiały, i tak pozostaje ekranem.

Żadne przypadkowe . Zasilacz dedykowany do anten szerokopasmowych , płytka na spodzie miała napisane te same wartości napięć co fabryczna płytka gorzej odbierającej siatki.

Dwie siatki o takich samych wymiarach przy czym ta gorzej odbierająca ma jeszcze dodatkowy dipol czyli o jeden element więcej i teoretycznie powinna mieć większy zysk.

Jeśli wzmocnienie to samo ( bo płytka i zasilacz ta same ) , tłumienie w kablu to samo ( bo kabel ten sam ) ,a mimo to mux na danym kanale na jednej siatce gorzej odbiera niż na drugiej to znaczy ,że te siatki mają róźne zyski .

Jeśli siatka ma o jeden istotny element więcej ,a mimo to ma mniejszy zysk to znaczy ,że materiał też ma jakieś znaczenie .

 

Jeśli różnica w zysku dla danego kanału wcale nie bierze się z różnicy materiałów to może wzięła się z tego ,że zastosowanie dipolu dodatkowego zmieniło charakterystykę zysku siatki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie o dipol chodzi. Antena siatkowa to antena synfazowa z pełnofalowym dipolem szerokopasmowym, to są właśnie te cztery elementy w kształcie litery X. Reszta to direktory i ekran. Być może ma więcej direktorów. Co zwiększa kierunkowość anteny, przy niedokładnym ustawieniu powoduje różnice w sile sygnału. A przy niedokładnym wykonaniu direktorów spadek jakości sygnału. Natomiast materiał ma znaczenie bo częstotliwość drgań zależy od sztywności elementu i jego masy. Cała reszta w zasadzie zależy od geometrii i ułożenia anteny w stosunku do nadajnika.

 

@Crossi - do 25dB to jeszcze trochę brakuje tej antenie :) Taki zysk mają anteny na pasmo SHF, czyli 1.3MHz meteorologiczne. Ale ceny od 250euro wzwyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie o dipol chodzi.

 

Z tym dipolem dodatkowym chodziło mi o to : http://www101.patrz.pl/u/f/12/81/27/1281270.

Trzeba otwierać w Explorerze.

Antena siatkowa to antena synfazowa z pełnofalowym dipolem szerokopasmowym, to są właśnie te cztery elementy w kształcie litery X. Reszta to direktory i ekran.

Te iksy to są połączone z resztą anteny samym plastikiem .

Być może ma więcej direktorów. Co zwiększa kierunkowość anteny, przy niedokładnym ustawieniu powoduje różnice w sile sygnału.

Ilość drutów i iksów ta sama . Obiema antenami kręciłem tak jak się szuka sygnału z satelity tak żeby był najwyższy procent jak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne przypadkowe . Zasilacz dedykowany...
Jeśli wszystkie elementy składowe instalacji antenowej miałyby podane: impedancję falową: 75Ω oraz Return Loss >12dB, to moglibyśmy mówić o złożeniu elementów instalacji, w przeciwnym wypadku możemy mówić jedynie o przypadkowym złożeniu elementów instalacji antenowej. A pokaż mi taki typowy plastikowy separator napięcia od anten siatkowych, wzmacniacz czy samą siatke, które miałyby podane Return Loss...

 

Żeby była pełna jasność - przy przypadkowym złożeniu może być problem nawet konkretnej długości kabla antenowego, gdzie centymetrowe różnice na długości mogą dawać znaczne różnice w poziomach, i jakości sygnałów.

Jeśli różnica w zysku dla danego kanału wcale nie bierze się z różnicy materiałów to może wzięła się z tego ,że zastosowanie dipolu dodatkowego zmieniło charakterystykę zysku siatki ?

To tak, jak najbardziej.

 

Chyba nie o dipol chodzi. Antena siatkowa to antena synfazowa z pełnofalowym dipolem szerokopasmowym, to są właśnie te cztery elementy w kształcie litery X. Reszta to direktory i ekran. Być może ma więcej direktorów. Co zwiększa kierunkowość anteny, przy niedokładnym ustawieniu powoduje różnice w sile sygnału.
Dodatkowe direktory to wzrost zysku anteny oraz niewielkie zawężenie kąta wiązki przedniej.

 

Ale, antena 'siatka' to rzeczywiście układ synfazowy, i jeśli ma niedokładnie wykonane dipole, a co ważniejsze, prowadnice je łączące, jej charakterystyka zysku może być różna. Z tym, że zwykle problemy z pasmem są w rejonie kanałów 21...33, gdzie mogą występować lokalne (jeden, dwa kanały) silne spadki zysku.

 

Natomiast materiał ma znaczenie bo częstotliwość drgań zależy od sztywności elementu i jego masy.
To układ elektroniczny:
  • od geometri układu (wymiarów) zależy częstotliwość rezonansowa;
  • od średnicy rurek dipoli zależy dobroć układu rezonansowego, czyli w ogólności płaskość (przebieg) zysku anteny.
  • od przewodnosci materiału będzie zależeć tłumienie na częstotliwości rezonansowej.

 

Z tym dipolem dodatkowym chodziło mi o to
To jest dipol do odbioru sygnałów w paśmie VHF.

 

Te iksy to są połączone z resztą anteny samym plastikiem .
Taka antena może mieć w zasadzie dowolną charakterystykę w paśmie UHF, mając i bardzo duże zyski lokalne, jak i duże lokalne "doły" odbioru.

 

Ilość drutów i iksów ta sama . Obiema antenami kręciłem tak jak się szuka sygnału z satelity tak żeby był najwyższy procent jak się da.

Weź pod uwagę, że pomijając już przypadkowość składania elementów instalacji, to oczywiście, anteny same z siebie mogą mieć różne przebiegi zysków z uwagi na ich konstrukcję, o czym pisałem wcześniej. Ale, ogólnie, siatki mają dość podobne zyski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka przypadkowość jeśli wzmacniacz , separator napięcia ,itd są w jednej płytce ,ja ręcznie tych elemntów nie lutowałem ,no i kabel i jego długość ta sama .Tą samą płytkę z kablem przetestowałem raz w jednej raz w drugiej siatce .

Za równo w jednej jak i drugiej siatki fabryczna płytka ma podaną impedancję wyjściową 75 Ohm i impedancję wejściową 300 Ohm ,pasmo 6-60 i producentem płytki jest ams .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o pomoc w wyborze anteny. Mieszkam na Podkarpaciu miejscowość Dębica (bloki) odbierałem sygnał z Tarnowa odległość około 30 - 40 km niestety w starej antenie spalił się wzmacniacz a kupno nowego takiego samego jest już nieosiągalne. Proszę o jakąś propozycje bo w ogóle się na tym nie znam i nie wiem na co zwrócić uwagę przy wyborze. Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

najprostszym rozwiązaniem jest zamontowanie symetryzatora w miejscu starego wzmacniacza,

i założenie nowego wzmacniacza przelotowego (np. rurkowego) o zbliżonym wzmocnieniu,np.:

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... B4023.htm;

Są trzy wersje tego wzmacniacza, o większym i mniejszym wzmocnieniu.

Zasilacz (z separatorem) może być ten sam,o ile jest sprawny i ma takie samo napięcie wyjściowe.

Pozdrawiam.

P.S.

Czyżby os.Fredry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest czasem nietypowy rozstaw otworów w płytce wzmacniacza przy niektórych starszych antenach,

np.logarytmicznie periodycznych,niektórych anten Telmor'a,Yagi z anteną III pasma i anteną UHF (jedna za drugą na wspólnej belce) Dipol'a.

Zresztą wzmacniacze płytkowe (bez obudowy ekranującej) nie spełniają już norm i nie należy ich stosować..

M.in dlatego produkuje się wzmacniacze przelotowe.

Dla np.anten z symetryzatorem pętlowym odbierających zawężone pasmo częstotliwości jest to konieczne rozwiązanie.

Ułatwiony jest też dostęp do wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie będziemy gdybać, do MLogów przedwzmacniacze są dostępnę w większości sklepów. Do Telmorów w sklepie producenta a te Yagi od Dipola to chyba były do AZARTów robione. Co do ekranowania to odkąd tak łatwo kupić taśmę aluminiową w każdym spożywczaku nie ma z tym większego problemu.

Wzmacniacz liniowy przelotowy został stworzony do kompensacji strat sygnału na długim kablu. W takim przypadku zalecane jest stosowanie filtrów pasmowych w przeciwnym przypadku wzmacniać będzie też zakłócenia.

 

Kolega musi się określić jaką ma antenę i podpowiemy mu wtedy skąd wziąć części zamienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yagi od Dipola były powszechnie stosowane,ze względu na możliwość regulacji wzmocnienia w III paśmie.

Do azart'ów się nie nadawały,domyśl się dlaczego,to elementarz...

Nie zauważyłem w swoim poście slowa "gdyby",mylisz mnie z kimś innym.

Uważasz,że wzmacniacz dopuszkowy nie wzmacnia zakłóceń?

Wzmacniacz przelotowy służy do wzmacniania...

Przed owinięciem folią AL wzmacniacza płytkowego dobrze byloby wcześniej zawinąć go w gazetę,aby uniknąć zwarć,

po czym okleic plasteliną dla hermetyzacji.Całość pociągnąć bezbarwnym... :D

Pomysłowy Dobromir by się ucieszył.

Kolega nic nie musi,poradę już otrzymał,wybór należy do niego.

Widzę,że masz po prostu ochotę na długą dyskusję,ja wręcz przeciwnie. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz liniowy został stworzony do kompensacji strat sygnału na długim kablu. W takim przypadku zalecane jest stosowanie filtrów pasmowych w przeciwnym przypadku wzmacniać będzie też zakłócenia.

 

Jakiekolwiek zniekształcenia nieliniowe we wzmacniaczu mogą powodować modulację skrośną, a także generowanie wirtualnych sygnałów, które w rzeczywistości nie docierają do anteny. DVB-T jest tutaj bardzo wrażliwe na wszelkie zniekształcenia, dla tego do odbioru telewizji cyfrowej powinno się stosować wzmacniacze, które pracują możliwie najbardziej liniowo.

 

Zakłócenia nie powstają tylko w zakresach częstotliwości poza telewizyjnymi, więc wstawienie filtru pasmowego wiele nie pomoże, jeżeli pojawią się one w paśmie >470MHz lub 174-230MHz (ważne dla MUX8). Filtry pasmowe są raczej po to, aby zdusić zbyt silny sygnał pobliskiej stacji bazowej (telefonii stacjonarnej lub komórkowej) pracującej w paśmie 450, 800 lub 850MHz, jeżeli powoduje to problemy na niektórych odbiornikach, czy kiepskich wzmacniaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o pomoc w wyborze anteny. Mieszkam na Podkarpaciu miejscowość Dębica (bloki) odbierałem sygnał z Tarnowa odległość około 30 - 40 km niestety w starej antenie spalił się wzmacniacz a kupno nowego takiego samego jest już nieosiągalne. Proszę o jakąś propozycje bo w ogóle się na tym nie znam i nie wiem na co zwrócić uwagę przy wyborze. Z góry dziękuję

 

 

a więc tak stara antena to antena o symbolach mx4 zdjęcie poniżej:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ced ... 88410.html

 

 

na zdjęciach jest też stary wzmacniacz którego już podobno nie można dostać

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/207 ... e2353.html

 

w sklepie rtv zaproponowano mi takie rozwiązanie, zastąpić stary wzmacniacz czymś na poniższym zdjęciu tylko żeby obkleić izolacją aby nie robiło zwarcia

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/669 ... 1cba4.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/165 ... a1e87.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/de3 ... c82cb.html

 

tylko że po zamontowaniu tego nic nie udało mi się "złapać"

 

Czy ktoś coś pomoże czy kupić nową antenę ewentualnie jaką ?

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...