Skocz do zawartości
  • 0

Wykorzystanie zbędnej anteny TV-SAT


mekong
 Udostępnij

Pytanie

Dzień dobry,

poproszę specjalistów od TV-SAT o pomoc, bo okazuje się, że  to wiedza tajemna w sieci :-)

Czy można jakoś bez zbędnych nakładów wykorzystać antenę (czasza 90 cm), konwerter unicable - do odbioru darmowych kanałów TV-SAT. Jakichkolwiek. Nawet Arirang :-). Cokolwiek free z Hotbirda 13E. Muszę podjąć decyzję o zleceniu demontażu z dachu lub o jej pozostawieniu, jeśli taka możliwość wykorzystania istnieje ...  

 

Antena swego czasu pracowała w Cyfrowym Polsacie z Evo boxem HD. Dekoder zwrócony, telewizor to Samsung UE65TU8502, więc z tunerem TV-SAT DVB-S/S2. 

Czy potrzebny jest dodatkowy zasilacz do kabla antenowego (na wejściu antenowym TV-SAT telewizora jest napisane 13/18V/0.4A. Czy potrzebna jest mimo wszystko jakaś karta CAM? Nie chcę oglądać kodowanych kanałów, wyłącznie to co jest dostępne free. 

 

W sieci są tak rozbieżne porady, począwszy od: podepnij kabel do TV i szukaj kanałów SAT do kup pierdylion dekoderów/konwerterów i dodatkowych sześć anten. Laik prosi więc o poradę lub źródło informacji...

 

Jak wspomniałem - antena jest ustawiona na Hotbirda 13E. Czy jednak muszę zmienić ten unicable? Z góry dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Żadnego zasilacza nie trzeba. Głowica z telewizora wystawia napięcie 13/18V w zależności od polaryzacji.
Podłącz kabel do gniazda F telewizora i w menu instalacyjnym w TV musisz wybrać zamiast konwertera uniwersalnego - unicable . Nie jestem w 100% pewien ale telewizor powinien mieć obsługę takiego konwertera (jeśli takiej opcji nie ma, spróbuj zmienić kraj np na Niemcy). Jeśli zajdzie konieczność wybrania nośnej to wybierz 1210MHz. Wybierz szukanie automatyczne, hotbird bez diseqc i powinno zadziałać.

Jeśli unicable nie da rady odpalić na tym tv, to wymień konwerter na uniwersalny singiel lub monoblock, koszt cie nie zrujnuje od 30-60zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo, ale to bardzo dziękuję za odpowiedź. Właśnie dlatego żebrzę o pomoc, gdyż wcześniej już próbowałem  wszystkich instrukcji z sieci i poległem. 

1) Telewizor jest podpięty tym samym kablem, który wcześniej był do dekodera (stąd pytanie o ew. zasilacz antenowy).

2) Cokolwiek bym nie ustawił/zmienił - w końcu i tak znajduje tylko programy Polsatu (ok. 35, czasem podwójnie - 70). Wszystkie z doskonałym sygnałem, ale oczywiście zakodowane. Jak był Evobox - tych kanałów było z 300 - ta, dlaczego teraz jest tylko 35?

3) Czyżby Polsat zaszył/zablokował coś już w tym konwerterze (Inverto Unicable II dCSS SCR)? To jest ten model jednokablowy). Mimo, że zeruję ustawienia satelitarne - i tak szuka tylko Polsatu :)).

4) Nie mam w TV opcji wyboru konwertera zmiany regionu (chyba, że całego telewizora). 

5) Nie chcę resetować całego TV do ustawień fabrycznych, pewnie by to pomogło. Za dużo ustawień i synchronizowania z innymi urządzeniami...

W ustawieniach satelitarnych  i LNB przykładowo mam:

- satelita- Hotbird 13E

- transponder - 11158  MHz V/R

- tryb DISEqC 

- dolny oscylator 9750 MHZ, górny 10600MHZ

- ton 22 kHz - auto.

zasilanie LNB - włączone.

Jest jeszcze ustawienia pozycjonera (włączone albo nie).

6) Nie mam pewności, czy to kwestia konwertera, czy zmieniając go coś osiągnę - wiec antena raczej  do demontażu.    

 

Niemniej bardzo serdecznie dziękuję za chęć pomocy. Szczęśliwego Nowego Roku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

11158 to transponder Polsatu, więc wyszukujesz kanały właśnie z niego. Tylko dziwne że nie będąc skonfigurowanym pod unicable znajdujesz wogóle te programy... Nie masz tam opcji szukania automatycznego wszystkich zapisanych transponderów?
Kup singla za 30zł i go podmień, będziesz miał problem z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, kfm877 napisał(a):

11158 to transponder Polsatu, więc wyszukujesz kanały właśnie z niego. Tylko dziwne że nie będąc skonfigurowanym pod unicable znajdujesz wogóle te programy... Nie masz tam opcji szukania automatycznego wszystkich zapisanych transponderów?
Kup singla za 30zł i go podmień, będziesz miał problem z głowy.

Te 11158 to był tylko przykład. Na każdej Wartości transpondera od 10719 MHz do 12731 MHz (bo w takim zakresie przeszukuje) - znajduje tylko ...Polsat. 

Jest nawet ustawienie ręczne tego transpondera, cokolwiek nie wpiszę - odnajduje kanały Polsatu. Zerowanie ustawień satelity w TV - nic nie daje. Ustawienia domyślne są...wiadomo na co. 

Przepraszam za głupie pytanie - "kup singla" to znaczy inny konwerter? Już myślałem, że  może dobrego single malta na jutro :-)). To też dobry pomysł!   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Ktosiu Trzeba czytać wątek od początku, a nie sobie tylko tak wpaść... Kolega już napisał że to unicable 2, więc obstawiam jednowyjsciowy Inverto.
Kabelek chyba podpięty skoro wyszukuje programy Polsatu.
Jeśli jego tv nie obsługuje unicable a na szajsungach bywało z tym różnie to nie uważam, że wymiana konwertera to bez sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A skąd on ma to wiedzieć kiedy ma TYLKO takie ustawienia na których działają też stare konwertery Unicable I nowe Unicable II . Nie podał wcale jaki ma konwerter a ustawienia tunera o niczym nie świadczą.  W obu standardach ubicable  pierwsze 4 czy nawet 8 SCR jest identyczne. 

 

Jak by mu nie obsługiwało Unicable konwertera to mu mu teraz nie działało a coś tam działa. Jeśli jednak obsługuje teraz  Legacy  to przy tych ustawieniach co podaje nie  ma przeprowadzonego skanowania satelity czyli będzie odbierał programy tylko wcześniej zapisane w liście. 

 

Nie ma i nie istnieją żadne blokady na operatorów w konwerterach, każdy konwerter odbiera wszystko co jest dostępne z satelity. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, K63 napisał(a):

Wejdź w Menu > Nadawanie > Ustawienia eksperckie > System satelitarny i zobacz czy pojawi ci się pozycja SatCR/Unicable.

W "Ustawieniach eksperckich" TV jest:

- wybór satelity

- Zasilanie LNB

- Ustawienia LNB

- Ustawienia pozycjonera

- Zeruj wszystkie ustawienia.

Niestety nic na temat konwertera...

 

11 godzin temu, kfm877 napisał(a):

@Ktosiu[...]Kolega już napisał że to unicable 2, więc obstawiam jednowyjsciowy Inverto.
Kabelek chyba podpięty skoro wyszukuje programy Polsatu.
Jeśli jego tv nie obsługuje unicable a na szajsungach bywało z tym różnie to nie uważam, że wymiana konwertera to bez sens.

 

Tak, to wspomniany przeze mnie wcześniej jednokablowy Inverto. Jest to dokładnie ten model:

https://allegro.pl/oferta/konwerter-unicable-ii-dcss-cyfrowy-polsat-10087115450

Moje pytanie (z pierwszego posta) dotyczące konwertera i "zapisanego" na nim jakoś (niczym simlock) sieci sat Polsatu wynikało m.in. z tego, że je sprzedają jako dedykowane do Cyfrowego Polsatu... 

 

Najchętniej być zresetował cały telewizor i pewnie tak w nowym roku zrobię. Tak też mi się wydaje, że te tunery TV-SAT w szajsungach to ściema. Nigdzie nie ma krok po kroku sensownej prezentacji konfiguracji tv satelitarnej w ich odbiornikach w sieci. 

Jeśli to nic nie da, wówczas za radą kfm877 kupię nowy konwerter.

 

Dziękuję Wam wszystkim za chęć pomocy, szczególnie kfm877. Myślę, że na razie zakończymy temat, gdyż pewnie szampan się już chłodzi :-). Wszystkiego dobrego!

 

Edytowane przez mekong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...