Skocz do zawartości

Rozmiar matrycy TV w stosunku do odległości z jakiej się go ogląda


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak myślicie z własnego doświadczenia jak dobierać rozmiar matrycy TV w stosunku do odległości z jakiej ogląda się ten TV?
I nie pytam tutaj o te dane z kalkulatorów dostępnych w necie, tylko subiektywne odczucie.

 

Chciałbym u siebie wymienić TV, który oglądam z odległości ok 220 cm (bezpośrednia odległość - matryca -> linia oczu)
Aktualnie mam staruszka FHD rozmiar 46 cali i zastanawiam się nad zakupem tv w rozmiarze 55 cali.

Czy przy tej odległości 220 cm 55 cali się sprawdzi? Obawiam się nie tyle, że będą widoczne pixele (i tak sporo materiałów już jest w 4k), ale tego ze obraz będzie po prostu za duży, i gałki oczne będą musiały pracować, żeby ogarnąć obraz - co zmęczy oczy itd.


Jakie jest Wasze zdanie?


Tak wg mnie, najlepszy wybór dla mnie to by było 50 cali - problem w tym, że nie ma praktycznie w tym rozmiarze matryc miniLED - a w tego typu TV chcę pójść. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, rafmik napisał(a):

Jak myślicie z własnego doświadczenia jak dobierać rozmiar matrycy TV w stosunku do odległości z jakiej ogląda się ten TV?
I nie pytam tutaj o te dane z kalkulatorów dostępnych w necie, tylko subiektywne odczucie.

 

Chciałbym u siebie wymienić TV, który oglądam z odległości ok 220 cm 
 

Ja u siebie na 43 calach oglądam z podobnej odległości i jest tak w miarę ok, co prawda im dalej tym gorzej.  Brałbym śmiało chociażby 55 cali, mam znajomych co odległości 2 metrów patrzą na 65 cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogląda z odległości ponad 2 metrów niech celuje w 65 cali. Sam oglądam najczęśćiej z odległości ok 2.5 metra. Choć u mnie nie problem zwiększyć odległość i na ponad 4 metry. Ale na 2.5 metra 65 cali jest ok. Viaplay to słabizna i widać spore defekty obrazu ale nikt nie kupuje pod jeden serwis tv. Np taki HBO Max ,Amazon czy C+4K obraz rewelacja. I na tv 65 cali i wyższej klasy będzie to dobrze widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jestem chory trochę xD i zrobiłem takie wyliczenia stosunku cal przekątnej ekranu na cm odległości z jakiego jest oglądany obraz:

Przy aktualnie posiadanym TV 46 cali i oglądaniu go z 220 cm (TV stoi na szafce): 
4,78 cm/cal

Opcją przy nowym TV jest powieszenie go na ścianie - wtedy w teorii zyskuję ten plus że mam środek ekranu na linii wzroku, więc jest lepiej niż na szafce. Z tego co czytałem środek ekranu powinien być na wysokości 105-110 cm od podłogi.

Przy powieszonym TV i uchwycie uchylnym zyskuję dzięki regulacji trochę odległości + 7 cm, czyli oglądam obraz z odległości 227 cm max, i mogę tą odległość zmniejszać w zakresie +40 cm (przyciągając TV bliżej).
Czyli przeliczenie w stosunku cal przekątnej ekranu do odległości z jakiej oglądam TV w cm wygląda wtedy tak:

TV 55 cali oglądany z odległości 220cm: 4
TV 55 cali oglądany z odległości 227cm: 4,12

TV 50 cali oglądany z odległości 227cm: 4,54
TV 50 cali oglądany z odległości 220cm (czyli tak jak mam teraz TV): 4,4
TV 50 cali oglądany z odległości 206cm (tv wyciągnięty na uchwycie maksymalnie, ale nie zasłaniając soundbaru): 4,12
TV 50 cali przy maksymalnym wysunięciu uchwytu oglądam z odległości 187cm : 3,74


Mam nadzieję, że zrozumiecie o co mi wchodzi w tych wyliczeniach stosunku cal przekątnej na cm odległości.
Z tego wychodzi, ze dokładnie ten sam współczynnik co przy 55 calowym TV maksymalnie oddalonym (ile się u mnie da - 227cm) jest ten sam, jak przy TV 50 cali oglądanym z 206cm - co z uchwytem jest do ogarnięcia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zamówiłem 55 cali... W czwartek się przekonam czy dobrze zrobiłem 

To tak przy okazji, na jakiej wysokości powiesić TV (55 cali oglądane z 227cm) - centrum TV ma być na wysokości oczu osoby oglądającej 1:1 (czyli jak oczy mam 115-120cm nad podłogą to na tej samej wysokości montuje środek TV), czy jest jakieś plus/minus?

Tak żeby było dobrze. TV oglądany na wprost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria się kompletnie nie sprawdza bo nikt nie siedzi przed TV wpatrzony poziomo na TV na krześle ale siedzi w fotelu, leży w łóżku itp więc patrzy zawsze pod kątem czyli lekko w górę .

Tak naprawdę optymalne odległości są różne dla każdego a te obliczone zwykle są mniejsze nawet o 20-30% w zależności od typu ekranu a czasami i od rodzaju typu programu ( film, sport, limy telewizyjne )  czy wykorzystaniu go jako monitor do gier gdzie odległość optymalna  drastycznie spada o ponad 50-60% jak nie więcej od zalecanej. :P   

 

 

Sam przez ostatnie tata chyba już z 6x zmieniałem TV z różnymi ekranami 45 do 58 cali i za każdym razem lądował na innej wysokości ale odległość zwykle była stała bo ograniczał ją rozmiar pomieszczenia. Przy doborze przeważał komfort oglądania i patrzenia na ekran z miejsca gdzie najczęściej oglądam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...