Skocz do zawartości

Najlepsze filmy i seriale wszech czasów


Arkon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie uzupełnię jeszcze listę najlepszych filmów i seriali, ale to co jeszcze mogę dopisać do posta powyżej i w 1 kolejności przychodzi mi na myśl, przedstawiam:

Filmy:

"Ojciec Chrzestny" Trylogia

" Atlas chmur"

" Solaris" z 1971 r

" The Doors"

" Chinatown"

" Urodzeni zabójcy'

" Źródło"

" Przeminęło z wiatrem"

" Autostopowicz"

" Łowca androidów"

Seriale:

"Spartakus"

" Gra o tron"

" Rzym"

" Fargo"

" Detektyw"

" Wikingowie"

" Z archiwum X"

" Opowieści z krypty"

" Dark"

" Martwa Góra. Tragedia na Przełęczy Diatłowa"

" TWD"

" Filary ziemi"

" American Horror Story"

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery strony A4, każdy tytuł jeden pod drugim bez żadnych odstępów (czcionka 10, Verdana). Mniej więcej tyle tytułów znajduje się na mojej prywatnej liście ulubionych filmów do których wracam dość często. Część z nich to arcyznane dzieła światowej (wróć! - głównie amerykańskiej kinematografii - pewnie jakieś 90% albo i więcej to kino Made in USA), inne to nieco mniej popularne produkcje, które jednak sam osobiście bardzo sobie cenię. Zawężając tę listę skupię się tylko na tych najbardziej nieśmiertelnych produkcjach z mojej listy, które przychodzą mi do głowy. Niech będzie tylko 5 tytułów, oczywiście fabularnych. Nie biorę pod uwagę animacji:

 

Skazani na Shawshank, bo taka popularność w serwisach ratingowych nie może być przypadkiem (lata mijają, ludzie rodzą się, dojrzewają, umierają, zmieniają się pokolenia, gusta, a Shawshank Redemption wciąż niepodzielnie króluje w rankingach IMDb, Filmwebu i wielu innych popularnych stron internetowych, a mówimy tu przecież o różnych algorytmach. Niestraszne im multikonta z Indii i innych Nigerii). Nie ukrywam, że ja również ubóstwiam ten obraz i za każdym razem po jego projekcji zastanawiam się jak to możliwe, że film mający takie poparcie w sieci miał tak nędzny wynik w boxoffice? Jak to możliwe, że mimo wielu nominacji nie zgarnął choćby jednej statuetki? Jak to możliwe, że z takiej sobie knigi można było wycisnąć takie coś? Ja też chciałbym to wiedzieć Stefan...

 

Ojciec chrzestny = sukces. Chronologicznie było to tak: Książka okazała się jednym z największych bestsellerów w swoim gatunku. Film okazał się boxofficowym gigantem, szczególnie jak na czasy w których miał premierę. Oscary się posypały i tu też użyję argumentu o czasach w jakich miał premierę. Mówimy tu o latach 70. XX wieku, gdzie arcydzieła amerykańskiej kinematografii powstawały taśmowo. Jednym z takich arcydzieł był Ojciec Chrzestny 2. Najlepszy sequel wszechczasów? Bardzo możliwe. Brando, Pacino, De Niro, Keaton, Duvall, Caan, Cazale, Strasberg... może się zakręcić w głowie od tych wszystkich nazwisk... Do dziś trwa dyskusja, który film był tym lepszym. Tak czy siak nie byłoby Godfathera part II, bez Godfathera part I.

 

Przeminęło z wiatrem. Premiera tego filmu okazała się epokowym wydarzeniem. Scorsese kiedyś powiedział o Marlonie Brando, że istniało kino przed Brando i po Brando - on stanowił granicę. Gone with the Wind w 1939 roku było taką właśnie granicą. Mało filmów wyprzedziło swoją epokę tak jak ten wielki klasyk, który pewnie nawet w chwili swojej 100. rocznicy będzie się oglądało wybornie. Mało który film z tamtych czasów ogląda się po latach tak dobrze. Wiem, bo masowo oglądam filmy z tamtych czasów. Do większości już nigdy nie wrócę, a do Przeminęło jak najbardziej. Zwłaszcza w Święta. Wchodzi zawsze przyjemnie.

 

Dwunastu gniewnych ludzi, czyli przykład tego jak niewiele trzeba żeby stworzyć film niezapomniany, kultowy. Wystarczy tylko lub aż wielkie aktorstwo. Myślę, że już w podstawówce można śmiało go pokazać jako inspirację dla przyszłych filmowców, ale też prawników. O ile jeszcze Przeminęło był gigantem kasowym pod względem budżetu i boxofficu to 12 Angry Men ogląda się doskonale pomimo zdecydowanie mniejszych nakładów. Film fenomen.

 

Według Filmwebu średnia moich ocen to 6,6 (o dziwo dotyczy to zarówno filmów jak i seriali) i niestety ciągle spada, bo coraz mniej jest filmów, które oceniam 10/10. Według IMDb mam ocenionych ponad 6000 filmów i seriali. Z czego jakieś jakieś 1100 oceniłem 10/10, ale to też dotyczy m.in. seriali animowanych czy filmów dokumentalnych więc nieco się tego uzbierało. Jakbym miał wybierać tylko ulubione filmy to miałbym niemałą zagwozdkę. Musiałbym chyba sporządzić jakieś TOP 50 z dopiskiem kolejność przypadkowa, bo aż głowa może rozboleć od rozkminiania dlaczego ten film jest lepszy od tego. Musiałbym chyba sporządzić listę według gatunków albo dat żeby to miało jakieś ręcę i nogi.

 

Nad serialami muszę jeszcze pomyśleć.

 

Edytowane przez Project_ALF
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Zmieniam, miejsce nr. 2 "Śubuk", miejsce nr. 3 "Eugenika - w imię postępu"

Co do tego, dlaczego wybrałem Plebanię, serialowy Tulczyn pasuje mentalnie i kulturowo do mojego miasteczka. Chodząc ulicami, czy coś częściowo widzę (wiadomo, że teraz są inne realia) problemy, historie bardzo podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmy

"Cinema Paradiso"

"Szeregowiec Ryan"

"Autostopowicz"

"Przebudzenia"

"Jestem zbiegiem"

"Miasto chłopców"

"To wspaniałe życie"

"Przemineło z wiatrem"

"Sami swoi"

"Los człowieka"

"Purpura i czerń"

 

Seriale

"Ośmiornica"

"Z Archiwum X"

"Strefa Mroku"

"Ostatnie dni Pompei"

"Ostry dyżur"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...