Skocz do zawartości

Instalacja zez na antenie o średnicy 60cm.


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jak w tytule podałem chciałbym zeza na antenie 60cm. Antenę mam na Hotbirda 13.0°E, a chciałbym zeza na Astrę 19.2°E i 23.5°E, ale gdzieś czytałem, że na 60cm odstęp od 13 do 19.2 jest niewielki, ale bardziej się martwię o 23.5, że nic z tego nie wyjdzie. Dodam, że czaszy wymieniać nie chcę. Jeśli się nie uda na obie zrobić to może być jedna, bo i tak 23.5 chcę do tych radiowych dosyłów, a 19.2 do Trwamu i jakiś tam innych FTA. Jeśli się da to jaki polecacie konwerter. Single chyba mi wystarczy, aczkolwiek może rodzice się zainteresują tym, więc twin też będzie ok.

 

Dodam, że pierwszy raz zakładam temat, więc jeśli coś źle to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój problem że nie chcesz wymienić na pewno na większej antenie był by lepszy odbiór.

Dowolne konwertery multifed się idealnie nadadzą.

Jeśli jednak uchwyty zezu nie będą pasować by zmieścić konwerter  miej pretensję tylko do siebie i do swoich wymagań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhhhhhh, szkoda. Pamiętam, że niektórzy pisali, że udało im się na 60 zrobić, więc nie wiem jak to zrobili, ale ok.

Edit: może kiedyś w sumie wymienię, bo ta antena to z cp jeszcze zanim HD wprowadzili, więc

Edytowane przez LisiuKaczkowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem

Trzeba kupić konwertery multiffed to się zmieszczą, do tego uchwyty regulowane albo wymienić uchwyt konwertera na listwowy 

 

zezx4_triax_zloz_duzy.jpg

 

 

Najlepiej to od razu nowa antena przynajmniej 80 z uchwytem na 3-4 konwertery , np.  TRIAX ma gotowe zestawy. 

Do jakiegokolwiek montażu trzeba kogoś z głową i przynajmniej prosty wskaźnik sat jak nie masz miernika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wlodek12 napisał(a):

Na 60-ce, gl.konw. na 13*E, mam zeza na 4,8E, Legnica, odbiór niezly! Próbowalem 9E* bez efektu, ww lapie z II str.

bloku.

No to 4.8E mogę spróbować, bo mieszkam blisko Legnicy.

4 godziny temu, Ktosiu napisał(a):

Do jakiegokolwiek montażu trzeba kogoś z głową i przynajmniej prosty wskaźnik sat jak nie masz miernika. 

Ja i tak jakbym antenę miał wymieniać to bym fachowca jakiegoś załatwił.

A i jeszcze pytanie. Mam dwa dekodery, jeden ma wejście LNB i przelotkę, a drugi dwa wejścia. W tym z jednym LNB przy konfiguracji tunera jest tylko Tuner A gdzie można 4 satelity, a w tym z dwoma LNB jest Tuner A i Tuner B też na 4 satelity i można wybrać sobie też. Moje pytanie jest takie czy jakby na tym z dwoma wybrać w A i B inne satelity to czy by działało normalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 23.5 radiowych dosyłów może się okazać z racji parametrów odbioru i ich ciągłych zmienności odbiór nawet na 90 niemożliwy zwłaszcza paczki RMF gdy np.dekoder,tuner nie poradzi sobie z bardzo niskim sr . Jeśli odbiorą może nie być identyfikacji nazw radia lub sygnał przerywany różnie z tym jest.

Edytowane przez Dj.Graal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.07.2023 o 00:54, Dj.Graal napisał(a):

Do 23.5 radiowych dosyłów może się okazać z racji parametrów odbioru i ich ciągłych zmienności odbiór nawet na 90 niemożliwy 

No to chyba zrezygnuję z tego 23.5°E skoro mogą być problemy. Jednak czy bez wymiany tej czaszy mogę mieć dalej zeza na 19.2°E? Ktoś pisał, że na 60 od Wizji ma, a te anteny od Wizji to właściwie nie wiem co. Jedni piszą, że to bardzo dobre anteny, a drudzy, że to złomy.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada Panie kolego jest taka, że im mniejsza micha tym mniej nałapiesz sygnału, więc jak antena 60cm może być dobra? Poza tym przy antenie 60cm promienniki konwerterów przy zezie HB/Astra prawie na siebie nadchodzą co utrudnia precezyjne ustawienie sygnału. Nie lepiej wymienić na 80cm i założyć monoblock?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2023 o 13:38, LisiuKaczkowy napisał(a):

A i jeszcze pytanie. Mam dwa dekodery, jeden ma wejście LNB i przelotkę, a drugi dwa wejścia. W tym z jednym LNB przy konfiguracji tunera jest tylko Tuner A gdzie można 4 satelity, a w tym z dwoma LNB jest Tuner A i Tuner B też na 4 satelity i można wybrać sobie też. Moje pytanie jest takie czy jakby na tym z dwoma wybrać w A i B inne satelity to czy by działało normalnie?

 

Na każdą GŁOWICĘ w tunerze idzie jeden kabel do którego podłączone są wszystkie konwertery. Konwertery powinny być przynajmniej quad. , by podłączć wszyskie głowice potrzebujesz 3 kabli i 3x przełączniki diseqc.

 

Przy połączeniu jednym kablem wszystkich można co najwyżej odebrać tylko 1/4 pasma z jednego satelity na wszystkich a jeden tuner będzie głównym  czyli bez sensowne rozwiązanie. 

 

Przy instalacji unicable na multiswitch można wszystkie 4 satelity jednym kablem podłączyć tunery i będą odbierały niezależnie.

;)

 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz przestawić antenę tą Twoją z Hot Birda na 23.5 czy 19 i sprawdzić czy działa czy Ci pasuje tylko nie ruszaj góra dół a lewo prawo.Kilka dni pooglądasz podejmiesz decyzje.Zaznacz sobie tylko kierunek na Hot Bird tak abys wiedział jak wrócić do tej pozycji co teraz masz.Różnice są bardzo małe 13-19-23.5 także odrobinkę.Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dj.Graal napisał(a):

Możesz przestawić antenę tą Twoją z Hot Birda na 23.5 czy 19 i sprawdzić czy działa czy Ci pasuje tylko nie ruszaj góra dół a lewo prawo.

Właśnie za bardzo nie mogę przestawić. Od wczoraj rozważam wymianę na 80cm.

Edytowane przez LisiuKaczkowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana satelity praktycznie zawsze wymaga zmiany kąta elewacji na małych antenach, na dużych jeszcze sygnał jest na dopuszczalnym poziomie bez korekcji kąta ale i tak go wymaga. Satelity nie są przecież w linii poziomej ustawione! 

Poza tym dla każdej satelity wymagany jest odpowiednio ustawiony skos konwertera indywidualnie . 

 

Antena na maszcie  to nie obrotnica przecież, tylko obrotnica postawi ustawić sie prawidłowo na satelitę zmieniając na raz  3 wymagane parametry do prawidłowego odbioru z satelity ( elewacje, azymut i skos ) .  

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Ktosiu napisał(a):

Antena na maszcie  to nie obrotnica przecież, tylko obrotnica postawi ustawić sie prawidłowo na satelitę zmieniając na raz  3 wymagane parametry do prawidłowego odbioru z satelity ( elewacje, azymut i skos ) .  

No dokładnie w dodatku ja mam zamontowaną na poręczy od balkonu, więc jeszcze gorzej będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ktosiu napisał(a):

Zmiana satelity praktycznie zawsze wymaga zmiany kąta elewacji na małych antenach, na dużych jeszcze sygnał jest na dopuszczalnym poziomie bez korekcji kąta ale i tak go wymaga. Satelity nie są przecież w linii poziomej ustawione! 

Poza tym dla każdej satelity wymagany jest odpowiednio ustawiony skos konwertera indywidualnie . 

 

Antena na maszcie  to nie obrotnica przecież, tylko obrotnica postawi ustawić sie prawidłowo na satelitę zmieniając na raz  3 wymagane parametry do prawidłowego odbioru z satelity ( elewacje, azymut i skos ) .  

O tym ja doskonale wiem nie pisałem o ustawieniu tylko przestawieniu tak aby kolega zapoznał się z ofertą z tych satelit.Wielokrotnie ustawiałem oddalone satelity na których nic konkretnego zwłaszcza fta nie było. Bardzo dobry pomysł większej anteny ja bym nawet proponował 90 cm.z multifeed'em na kilka konwerterów lub antene wieloogniskową.Ja mam ustawioną właśnie 90 Coraba na 23.5 i na mniejszą bym nie zamienił zwłaszcza że tak jak pisałem Eski będą chodzić ale dosyły RMF z niskim sr niekoniecznie szczególnie,że ciągle parametry są zmieniane.Wieloogniskowa ta 85 cm.tez super będziesz mógł poszaleć na orbicie.Złapiesz trochę techniki i sam będziesz sobie satelity ustawiał zamieniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Dj.Graal napisał(a):

Bardzo dobry pomysł większej anteny ja bym nawet proponował 90 cm.z multifeed'em na kilka konwerterów lub antene wieloogniskową.Ja mam ustawioną właśnie 90 Coraba na 23.5 i na mniejszą bym nie zamienił zwłaszcza że tak jak pisałem Eski będą chodzić ale dosyły RMF z niskim sr niekoniecznie szczególnie,że ciągle parametry są zmieniane.

Ja bym wolał 80cm, ewentualnie 85cm, bo na balkonie nie mam zbytnio miejsca, a na dachu wolę nie ryzykować, a na elewacji to bym musiał po sąsiadach chodzić, więc balkon pozostaje.

 

PS. Wezmę miarkę i spróbuję zmierzyć jaka by była najlepsza.

 

Edit: Co do tego niskiego sr to mam pytanie. Czy Zgemma H9S sobie z tym poradzi? Na 23.5 też RMF nadaje? Patrzyłem Astrę 3B na kingofsacie i nie było tam nic.

Edytowane przez LisiuKaczkowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeśli nie chcesz 90ki 85 ta wieloogniskowa to super wybór poszperać tylko żeby taniej kupić i już.Wiesz na Astrze 3B były dosyły nie tylko RMF'u ale też Agory(Radio Pogoda) przynajmniej do końca roku miała nastąpić reorganizacja tych przesyłów.Aktualnie nie wiem bo nie przeszukiwałem satelity sr  999-1400 lub poniżej 999.Nie wiem jak z tym Twoim dekoderem sprawdz od ilu sr odczytuje w papierach choć czasami jest 2000 a odbiera ponizej1000.Zobacz sobie test tej anteny wieloogniskowej czy będzie Ci odpowiadać gdzieś tam w sieci są.Nie wiem czy znajdziesz instalatora bardzo niechętnie robią instalację na kilka satelit a jak już to kasę za to biorą niemałą.A gdzie mieszkasz jakie województwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Dj.Graal napisał(a):

A gdzie mieszkasz jakie województwo?

Ja mieszkam na Dolnym Śląsku. O Radiu Pogoda to kojarzę, ale też nie słyszałem zbytnio o tym.

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na YouTube M.R Serwis 3 mies.temu "56 wizyta u widza antena multifokus E85" obejrzyj sobie( bedzie podobnie u Ciebie) to mój kolega Miki polecam.Masz przy okazji Coraba 90.Daleko mieszkasz szkoda bym Ci ustawił.

Na 11.651 H 3780 jest paczka RMF aktywna m.in. RMF FM,RMF MAX,Radio Wielkopolska,RMF Classic...

Edytowane przez Dj.Graal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Zmierzyłem dzisiaj na balkonie i 80 się zmieści, na upartego nawet 90 dało by się jakoś, ale nie wiem czy się opłaca. Oglądałem filmy jak montować antenę, ale nie jestem do końca pewien czy dobrze rozumiem. Potrzebuję mieć konwerter, kable, wtyki, czaszę, uchwyt, ramię i co jeszcze? A i mam teraz do 13e konwerter quad HD (quad napewno i chyba HD) nie wiem jakiej marki, mógłbym na nowej antenie zrobić monoblocka quad z głównym ogniskiem na 13e, a bocznym na 19.2e, a ten konwerter co obecnie mam to użyć do zeza na 23.5e?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wieloogniskowej masz sygnał mocniejszy tych dodatkowych satelit i mozliwosc dodania nawet 28 stopni angielskiej bardzo ciekawa pozycia i muzyki dużo,stacji radiowych.Jeśli nie reflektujesz na nią optymalnym na lata wyborem jest Corab 90 lekka aluminiowa waży tyle co 80 a sygnału ma więcej nie rdzewieje bardzo dobrze wytłoczona do tego listwa na kilka konwerterów oryginalna+przełącznik diseq na 4 satelity najlepiej dobrej marki+4konwertery najlepiej Televesa+kabel czarny np.triset113 pe +fki+stojak czy uchwyt do anteny to wszystko.Możesz też zamówić antenę z montażem i nic Cię nie interesuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej niech dokupi obrotnicę z nową anteną i zostanie przy starej antenie, wszystkie widoczne satelity dostępne, jeden konwerter i zero problemów z ustawianiem satelit. 

Problemem będzie tylko prawidłowe ustawienie ale na spokojnie po tygodniu ustawiania ogarnie jak ustawić prawidłowo. :P 

Obrotnice bezobsługowe to tylko te z  USALS ( w opisie powinno być o obsłudze  diseqc 1.3 )  , nie ma potrzeby programować każdej pozycji. 

Obrotnica jako alternatywa może wyjść tyle samo z montażem co systemu z kilkoma konwerterami. 

Problem tylko w tym że może być sterowana głownie z jednego tunera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...