Skocz do zawartości

The Teletext Archive - wielkie archiwum teletekstu


Telewizja Urbanski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, że odkopuję temat, ale ostatnio można już przejrzeć archiwalne strony Telegazety z poprzednich lat.
Link: https://archive.teletextarchaeologist.org/

Niedawno odwiedziłem tę stronę i mam nadzieję że każdy użytkownik, który się tam zarejestruje będzie mógł, oprócz MarcaPL (bo on już to zrobił) wrzucić archiwalne teleteksty sprzed lat.
A tak przy okazji, kto z was, oprócz Marczella potrafi zgrywać teletekst z VHS-ów?

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Obecnie na serwisie archive.teletextarchaeologist.org jest już dostępnych 700 serwisów teletekstowych z Wielkiej Brytanii, Polski i Niemiec.

Niemcy to kolejny kraj który dołączył do tego serwisu 30 marca 2022 i to nie są żarty.

I pamiętajcie żebyście wrzucali kolejne serwisy teletekstowe sprzed lat a zwłaszcza te polskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Niedawno na stronie archive.teletextarchaeologist.org przekroczono magiczną barierę miliona archiwalnych stron i barierę tysiąca serwisów teletekstowych.

Zachęcam do tego abyście wrzucali kolejne serwisy teletekstowe z lat 90. i 2000.

I jeszcze jedna ciekawostka MarcArchiwum vel Marczello zakończył działalność wrzucania starych serwisów teletekstowych.

Liczę że telewision2, Analogowiec albo GrupaAT wrzuci kolejne serwisy teletekstowe.

Liczę też na pomoc nowicjuszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

www.teletextarchive.com - to zupełnie nowa strona internetowego archiwum teletekstu i to nie jest zart. mam nadzieję wrzucicie jeszcze więcej polskich serwisów teletekstowych z TVP, Polsatu czy tvnu i miejmy nadzieję ze będzie ich nieco więcej.

Obecnie jest 1609 serwisów teletekstowych z całego świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na teletextarchive.com znalazłem kilka ciekawostek odnośnie polskich teletekstów.
np. Telegazeta TVP swoje testy zaczeła w 1985 roku, a Gazeta TVN testowała w wakacje 1998 roku,
Linki: https://www.teletextarchive.com/Pages/List/1667 - Telegazeta TVP z 1985 roku.
https://www.teletextarchive.com/Pages/List/1669 - Gazeta TVN z 1998 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Fantastyczna strona ;)

Są tam niezłe perełki, np. słynny blok Orbita bez tajemnic z teletekstu TVP2, wydanie z 11 czerwca 1997:

https://www.teletextarchive.com/Pages/Details/1658973

 

Można przejrzeć ramówki wielu kanałów z dawnych lat, bo często teletekst je właśnie zawierał.

 

Narzędzia do odzyskiwania teletekstu z nagrań VHS przechwyconych odpowiednimi kartami są bezpłatne i otwartoźródłowe: https://github.com/ali1234/vhs-teletext

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jest dużo różnych nadawców w tym pierwotny nadawca PTV Echo, TeDe (bardzo fajna grafika) jak i Trwam Text. Dużo ciekawych perełek. Ja zadam inne pytanie jak archiwizować aktualne dane telegazety ze streama dvb z STB lub pliku TS? Wiem że VLC Player pozwala na podglądanie teletextu. Nie zbiera jednak cashu nie da się tego zapisać w żaden sposób. Pluginy takie jak tuxtxt również niczego nie zapisują. Kiedyś BorgTv potrafił zapisywać cash jeśli ktoś miał karte tv i jest ponoć kilka formatów plików takich cashy, jednak nie ma zbytnio informacji na ten temat w sieci. Ogólnie telegazeta jest z tego co wiem przesyłana w pakietach, takowy cash to bardziej transpozycja danych które już zostały przesłane i nie wiem czy wciąż ten standard reprezentują. (BBC micro Mode 7 też chyba nim całkiem nie jest)

Edytowane przez Yoozek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z transmisji cyfrowych - satelitarnych, naziemnych, bądź kablowych, jeśli tylko strumień zawierający teletekst nie jest zaszyfrowany (w naziemnej nie, na satelicie przeważnie nie, w kablu bywa różnie) można to wyciągnąć.

Kojarzę przynajmniej dwa konwertery z TS:

Na koniec dostaniemy plik .t42 nadający się do przeglądania przez https://teletextarchaeologist.org/software/ lub innych operacji, jakie tam sobie wymyślimy ;)

 

Bez trudu tym prostszym wyciągnąłem z jakiegoś przypadkowego nagrania Full TS dane prosto do t42, wskazując tylko, z jakiego PID ma sobie zabrać dane:

kulttxt.png

 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za instruktaż! Super, u mnie działa i sprawdza się dobrze graber ttxFromTs, o to chodziło! 

Szkoda tylko, że apka nie ma polskiej czocinki, lub wyboru kodowania znaków i taka trochę "ukryta". Przydałoby się coś bardziej opensource.

Za to ten format (t42) pozwala nawet na wyświetalnie nagranej godziny oraz animacji reklamy w jego miejscu.

Ciekawa dobra symulacja wiernie oddająca wrażenie przeglądania prawdziwej telegazety oraz dobrze, że sam teletext nie jest

kodowany, pomimo zakodowanego strumienia wideo i audio na satelicie. Jest co nagrywać :)

Image2.png

Chciałbym się zapytać tylko czy istnieje strona, która podaje szczegółowe dane DVB-T jak w artykule poniżej. (zawierające txt PID)

https://satkurier.pl/news/70864/zmiany-w-dvb-t-zamieszanie-u-widzow.html

Każdy lokalny nadawaca tvp3 ma inny identyfikator pakietu teletextu i nie mogę się doszukać wartości dla mojego regionu.

A to niestety potrzebne by graber mógł zbierać pakiety.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że wystarczy coś co wyświetla informacje szczegółowe na temat plików transportujących strumień(.ts), który podaje pidy.

Czyli w moim przypadku MediaInfo 22.03 z mediaarea.net , który wywołuje się z menu kontekstowego.

Zastanawiam się skąd nagle pojawił sie ten program u mnie? Możliwe że to składnik VLC playera po ostatniej aktualizacji.

Niestety zgrany materiał tvp3 z MUX-3 w dvb-t nie zawiera w sobie telegazety, ani wogóle nie mógł odtworzyć .ts.

Może trza odpalić zewnetrzny stb bo wewnętrzny tuner w tv coś sypie błędami, albo nie do końca jest to prawidłowy .ts.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

W obecnej chwili można sprawdzić dawny teletekst z następujących krajów:

- Wielka Brytania

- Niemcy

- Polska

- Węgry

- Włochy

- Szwajcaria

- Serbia

- Hiszpania

- Austria

 

Brakuje tutaj takich krajów jak Czechy, Holandia, Szwecja, Portugalia czy Francja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...