Skocz do zawartości
  • 0

Dobór anteny wspólnej dla dwóch domów - TV naziemna, 4 gniazdka


PiotrB
 Udostępnij

Pytanie

Dzień dobry,

Na wstępie wspomnę, że jestem laikiem w tych sprawach. Mieszkam w domku jednorodzinnym w zabudowie szeregowej. Okablowanie zostało przygotowane przez dewelopera. Zainteresowany jestem montażem anteny celem uruchomienia tv naziemnej.

Po wstępnym rozeznaniu postanowiłem wspólnie z sąsiadem zamontować jedną antenę celem obsługi 2/4 gniazdek tv/radio (po dwa na dom). Kable mamy wyprowadzone przez komin przylegle do siebie (zdjęcie poniżej).

 

Proszę o pomoc jaki zestaw będzie odpowiedni do odbioru naziemnej TV. Chcielibyśmy aby jedną anteną umożliwić oglądanie telewizji w dwóch domach po dwa pokoje (łącznie 4 gniazdka  jak na zdjęciu).  W każdym pokoju wszystko oparte jest o jeden kabel, a rozdział jest na RADIO i SAT/TV na gniazdku. Nie zamierzamy podłączać dekoderów satelitarnych żadnego operatora, a jedynie wykorzystać tuner wbudowany w telewizor. Obecnie użytkujemy TV OLED LG - wszystkie TV nie starsze niż 3 lata.

 

Proszę o informacje co potrzebuje zakupić aby to zrealizować.

 

Trochę poczytałem i nadal nie wiem wiem czy antena powinna być aktywna czy pasywna.

 

 Czy taki rozgałęziacz wystarczy, jak z linka poniżej - z mniejszą ilością wejść?

https://dvbsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-antenowy-R-8-Signal/126

 

Czy przy takiej odległości od nadajników , ich siły i wewnętrznej instalacji kablowej do odbiorników potrzebuje jakiegoś wzmacniacza lub wzmacniaczy?

 W skrzynce teletechnicznej też musimy dokonać połączenia kabli z pokoi z tym prowadzonymi na dach. Czym je muszę połączyć (rozgałęźnik/rozdzielacz) aby ograniczyć zakłócenia? Dziękuje za wszystkie porady, typy i wskazówki.  Poszukuje rozwiązań budżetowych gdyż TV oglądamy sporadycznie (informacje wieczorne), a w większości treści oglądane zapewniają serwisy VOD.

Czy zaproponowany model anteny zewnętrznej ( Libox LB-900) jest wyborem optymalnym i ekonomicznym w celu realizacji powyższej instalacji, a może zdecydować się na inną aby przyszłościowo również sygnał radiowy DAB ogarnąć?

 

Emisje DAB+ realizowane przez inne podmioty

Obszar  Częstotliwość [MHz]       Kanał

Łódź      178,352               5C

 

Moja lokalizacja i odległość do nadajników ( przykładowo MUX 2 i 8):

https://programtv.naziemna.info/tvnaziemna/nadajniki/lodzkie-lodz-zygry

 

Schowek08.jpg

Schowek07.jpg

 

Kanał 9 [Sugerowany]

Obiekt nadawczy:            Łódź / Zygry

Kanał nadawczy:              9 (205.5 MHz)

Moc ERP:            25 kW

Polaryzacja:        pozioma

Wys. anteny:      315 m (n.p.t.)

Odległość od nadajnika:               27 km

Azymut od nadajnika:     272

 

Kanał 45 [Sugerowany]

Obiekt nadawczy:            Łódź / Dąbrowa

Kanał nadawczy:              45 (666 MHz)

Moc ERP:            26 kW

Polaryzacja:        pozioma

Wys. anteny:      95 m (n.p.t.)

Odległośc od nadajnika:               15 km

Azymut od nadajnika:     72

 

Nie posiadamy przeszkód – zachód

Schowek01.jpg

 

Obecna posiadana instalacja - przewody do wyprowadzenia z przyległych kratek z kominów z obu domów:

- nad kominem drut od instalacji odgromowej na wysokości 80 cm, odległość między kominami 32 cm:

Schowek06.jpg

Schowek05.jpg

 

W pokojach gniazdka identyczne:

Schowek02.jpg

 

Przewody doprowadzone do skrzynki teletechnicznej:

 Schowek03.jpg

 

Przewody puszczone na dach przez komin – RG-6 DIALPONET 1:0/4.8/7.0 750 hm:

 Schowek04.jpg

 

inny sąsiad kupił antenę Antena zewnętrzna Libox LB-900 i się sprawdza, czy ona ogarnie 4 gniazdka?:

https://allegro.pl/oferta/antena-tv-dvb-t2-kierunkowa-combo-4k-hd-zestaw-2tv-10201433406

 

Schowek10.jpg Schowek09.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Na waszym miejscu dopłacił bym i zlecił wszystko komuś by zamontował. 

 

Najpierw to sprawdź czy będzie dostęp do wszystkich mux nadajnika bo jeśli nie to trzeba będzie stosować dodatkową antenę. 

Kup antenę , przetestuj na jednym odbiorniku i podłącz rozdzielacz na resztę. Czy będzie potrzeba więcej to się przekonasz po sprawdzeniu odbioru na wszystkich odbiornikach. . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Osobiście to wziąłbym fachowca,który bardzo szybko to wykonał z odpowiednimi pomiarami.Koszt oczywiście na pół z sąsiadem. Ogólnie wyjdzie szybciej,sprawniej,fachowo i myślę będziecie zadowoleni.Widzę,że Ktosiu ma podobne zdanie.Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dla mnie to zrozumiałe, jeśli robił bym tylko dla siebie i nie mając za bardzo pojęcia jak i sprzętu do pomiarów  to olał bym fachowca, grzebał przy WŁASNEJ instalacji sam.

  Tu akurat jest na dwie rodziny i lepiej mieć fachowca bo każdy problem z odbiorem odbije się na obu rodzinach. 

Razem to możecie spokojnie antenę SAT używać, kupić lepszy zestaw z multiswitch czy nawet zezem na astrę ( 500-700 zł )  a dodatkowo dopiero podłączyć sygnał naziemnej. 

Trzeba czasami myśleć do przodu a nie robi naziemną a potem przy  SAT dodatkowo grzebać. Oczywiście jeśli planujecie mieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki , ale chodziło nam żeby zrobić to ekonomicznie bo rzadko klasyczną TV użytkujemy. Mamy światłowód doprowadzony do domów mieliśmy TV IP , ale po dwóch latach zrezygnowaliśmy i został sam Internet. Nie planujemy żadnej platformy SAT montować Zależy mnie, aby wskazać jakąś sprawdzoną konstrukcję dot. anteny i rozgałęźników. Jak bym chciał płacić zostawiłbym TV od lokalnego operatora kablowego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie straszcie kolegi na zapas. Jeśli z sąsiadem są w dobrej komitywie, będą to robić wspólnie. Tutaj wielkich cudów nie ma, o ile jesteś w dobrym położeniu i sygnał z anteny pasywnej będzie na wysokim poziomie.

Zrób najpierw przyłącze na jeden odbiornik pasywnie. poobserwuj jak się będzie zachowywał. Wskazania odbiornika są wyłącznie wskazówką, ale jeśli będą wysokie i stabilne można mieć nadzieję że anteny przychodzi wystarczająco dobry sygnał. W drugiej kolejności, prosty wzmacniacz (najlepiej masztowy) z kilkoma wyjściami.

Pozwoli Ci pociągnąć jeden kabel do Ciebie, drugi do sąsiada, potem już z podbitym sygnałem, każdy we własnym zakresie rozdzieli to u siebie.

Daj znać jaki jest odbiór na antenie pasywnej. Potem doradzimy coś więcej.

 

Czyli finalnie ja bym to zrobił tak

  • Antena (UHF+VHF) spięte wzmacniaczem na maszcie, zasilanym po kablu koncentrycznym np. takim
  • Po jednym kablu do każdego domu
  • W domu rozgałęzienie np. czymś takim . W zupełności wystarczy jeśli macie tylko zamiar na 2 odbiorniki w każdym domu. 
  • Przed rozgałęzieniem z jednego miejsca w domu separator zasilania, czyli to i do niego podpięty zasilacz 12V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 godzin temu, PiotrB napisał(a):

Czy zaproponowany model anteny zewnętrznej ( Libox LB-900) jest wyborem optymalnym i ekonomicznym w celu realizacji powyższej instalacji, a może zdecydować się na inną aby przyszłościowo również sygnał radiowy DAB ogarnąć?

Mux-8 i DAB+ to pasmo VHF, ale dwa różne kierunki do nadajników - Zygry i komin EC. Jakoś nie widzę tego małego combo jako anteny "zbiorczej". Może na jeden odbiornik wystarczy. No i pytanie jak ten Libox odbiera mux-8?

Aby jak najlepiej odebrać wszystko, osobiście użyłbym 3 anten (2xVHF+UHF).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poprosiłem sąsiada o info zwrotne:
 

Cytat

Antena na Zygry. ± 29kilometrow

Mux 8 kanal 9 205500kHz (sila 97%, jakosc 100%)

Mux4 kanal 21 484000kHz (sila 99%, jakosc 100%)

Mux6 kanal 24 498000kHz (sila 100%, jakosc 100%)

Mux3 kanal 26 514000kHz (sila 100%, jakosc 100%)

Mux? kanal 31 554000kHz (sila 70%, jakosc 100%)

Mux2 kanal 45 666000kHz (sila 100%, jakosc 100%)

Mux1 kanal 46 674000kHz (sila 100%, jakosc 100%)

Tylko tuner tv naziemnej, bez SAT

co do DAB nie upieram się bo amplituner denon ma dostęp do platformy z radiami online

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...