Skocz do zawartości

MUX 1 (komercyjne)


Krispl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam widzę sporą różnice między SD a HD. Osoby piszące, że nie ma różnicy między SD a HD, to chyba mają coś nie tak ze wzrokiem i powinny pomyśleć nad wizytą u okulisty. Według mnie warto poświęcić miejsce dwóch kanałów SD na jeden HD. Po co dwie zapchajdziury SD?! Lepiej przeznaczyć te miejsce na zwiększenie rozdzielczości najważniejszych kanałów do HD. TVP1 HD i TVP2 HD to mądre zagospodarowanie przestrzeni w NTC. TAK dla kanałów HD w NTC!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że programy HD stanowią tylko drobną część materiałów na TVP1 i TVP2, stąd większość osób twierdzi, że nie zauważa różnicy między HD a SD.

 

Oczywiście materiały studyjne w SD wyglądają o wiele lepiej niż to co jest emitowane w SD, więc obraz po przeskalowaniu do HD wygląda nieco lepiej, ale to wciąż nie jest to samo co natywne HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie wszystkie audycje na TVP1 HD i TVP2 HD są w prawdziwym HD, ale to kwestia czasu. Z czasem audycji w prawdziwym HD będzie coraz więcej do tego stopnia, że ciężko będzie natrafić na coś w SD :smile:

 

Szkoda, że TVN HD w NTC to tylko chwilowa "promocja", bo oni emitują najwięcej materiałów w prawdziwym HD :(

 

Oczywiście jestem za tym, aby tworząc wersje HD kanałów wywalać duble SD. Według mnie przynajmniej podstawowe polskie kanały, czyli TVP1, TVP2, TVN i Polsat powinny być dostępne w wersji HD niekodowanie w NTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego mają być tylko uprzywilejowane te kanały? a gdzie Puls, TV4, Eska , Polo TV im już się nie należy HD ? po drugie jeżeli kanały były by w HD to mogło by ich się pomieścić połowę tego co się obecnie mieści, wpłynęło by to zmniejszenie zainteresowanie ludzi NTC . Najpierw trzeba rozwiązać sprawę pomieszczenie wszystkich chętnych do nadawanie w NTC i stworzenie kilku MUXów a nie marnować tak cenne miejsce na HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marnowaniem cennego miejsca to są zapchajdziury ATM Rozrywka, TV6, Polo TV i Puls 2. Po co takie kanały, których i tak się ogląda? Nie zgodzę się z tym, że wszystkich chętnych należy pomieścić w NTC. W NTC powinny się znaleźć wartościowe programy. Owszem HD ma tą wadę, że zajmuje sporo miejsca, ale według mnie lepiej jest mieć jeden porządny kanał HD niż dwie zapchajdziury SD. Uważam, że lepiej jest mieć mniej, ale w lepszej jakości. Przynajmniej najważniejsze polskie kanały powinny być w HD. Wymieniłem tutaj TVP1, TVP2, TVN, Polsat dlatego, że te kanały cieszą się największą oglądalnością i są najpopularniejsze, a na ten status zasłużyły sobie długoletnią pracą. Dla mnie wielką przesadą jest postulowanie, aby w NTC nie było nawet jednego kanału HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, może z tym Polo TV się rozpędziłem. Ja tej stacji w ogóle nie oglądam, ale są osoby, które ją bardzo lubią. Masz rację, pisząc opinię powinien też wsiąść pod uwagę gust innych osób. No ale tego, że ATM Rozrywka, TV6 i Puls 2 nie są zapchajdziurami nikt mi nie wmówi. ATM Rozrywka, TV6 i Puls 2 to ewidentne marnowanie miejsca w NTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamiast zapchajdziur Puls 2 i TV6 przeznaczyłbym to miejsce na zwiększenie rozdzielczości kanałów TVN i Polsat do HD, zaś zamiast ATM Rozrywka dałbym TV Trwam. No ale teraz decyzje już zapadły i nie da się tego zmienić. ATM Rozrywka, TV6 i Puls 2 będą zapychać miejsce w NTC i nic nie da się na to poradzić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamiast zapchajdziur Puls 2 i TV6 przeznaczyłbym to miejsce na zwiększenie rozdzielczości kanałów TVN i Polsat do HD

To by było okaleczenie wysokiej rozdzielczości. Dokładnie takie samo, jakie ma miejsce w przypadku TVP 1 HD, które całe szczęście nie emituje zbyt wiele materiałów w HD. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zamienić kanału SD za HD, ponieważ ten drugi ma o wiele większe wymogi co do przepustowości. Musiały by wylecieć conajmniej trzy kanały aby się zrobiło miejsce dla jednego w HD. Program SD moze mieć 2-3Mbps, ale HD powinien mieć conajmniej 7Mbps.

 

Widać przecież jak TVP2 i TVP INFO w MUX1 zostały okaleczone na rzecz TVP1 HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie dałoby się zrobić tak, aby kanał nadawał ze zmienną rozdzielczością? Tzn. jak materiał mają w SD to rozdzielczość byłaby 720x576, a jak w HD to zmieniałaby się na 1920x1080. To by sprawiło, że byłaby świetna jakość SD (świetny bitrate bez upscalingu) no a HD to HD. Tylko tak sobie myślę, czy odbiorniki by dały sobie z tym radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością dało by się, ale nikt nie wie jak się zachowają w takiej sytuacji odbiorniki. Być może najczęściej będzie to komunikat "Brak lub słaby sygnał", ponieważ telewizor nie będzie potrafił zrozimieć przekazu. Inne odbiorniki wprost przełączą się na inną rozdzielczość, ale to może minąć z kilka sekund, jak ponownie wybierze kanał.

 

Inaczej mówiąc nikt nie będzie ryzykował, natomiast obraz na kanałach SD nie jest taki zły, jak się ma dobry telewizor. Niektóre odbiorniki dvb-t bądź telewizory w sposób uproszczony skalują obraz do fullhd, powodując znaczącą utratę jakości. Inne robią to w sposób poprawiający komfort oglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Konkurs ma wyłonić kanały: dziecięcy (dla dzieci w wieku 4-12 lat), filmowy (z przewagą filmów polskich lub różnorodnych pozycji kina światowego), edukacyjny i społeczno-religijny. Może to być zarówno nowa stacja, jak już nadająca satelitarnie na mocy koncesji wydanej przez KRRiT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Wygląda też na to, że KRRiT otworzyła furtkę przed zagranicznymi nadawcami. Wystarczy, że będą mieli jakąś spółkę w Polsce i już mogą ubiegać się o naziemną koncesję. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo tak bez zagranicznych nadawców to oferta jest tragiczna. Fajnie by było, jakby w NTC pojawił się np. Eurosport, no ale akurat kanału sportowego KRRiT nie chce. Dziecięcy to pewnie będzie ten kanał od Turnera, filmowy to mógłby być jakiś kanał od Canal+, może nowy, może istniejący; edukacyjny - może Edusat? A może po prostu dadzą TVP Film i TVP Nauka do MUX 1 ;). Na społeczno-religijny mój typ to oczywiście TV Trwam. Ciekawe, kto się ostatecznie zgłosi do konkursu. A właśnie - do kiedy nadawcy mają czas na zgłaszanie się? EDIT: A, do 25 lutego. Doczytałem też, że te 4 programy na MUX 1 znalazłyby się nie później niż w kwietniu 2014.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie za sto punktów, bo nie znalazłem odpowiedzi w dokumentach na nie. Co w przypadku, gdy do jednej z ofert nie zgłosi się żaden kandydat? Podejrzewam, że w przypadku kanału filmowego może dojść do takiej sytuacji.

edukacyjny - może Edusat?

Jakby za darmo dawali miejsce to może tak :D Pewnie skończy się na TVP Dokument

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby do tego doszło. Gdyby jednak tak się stało to zapewne konkurs na to miejsce będzie organizowany od nowa. Kanal filmowy miał dac do NTC Canal+, jeśli się nie mylę. Z resztą każdy z nadających na polskiej koncesji kanalów filmowych mógłby się zdecydować na ten krok. Obstawiam, ze miejsce dostanie albo Canal+ (wersja dla NTC), albo TVP Film.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanal filmowy miał dac do NTC Canal+, jeśli się nie mylę. Z resztą każdy z nadających na polskiej koncesji kanalów filmowych mógłby się zdecydować na ten krok. Obstawiam, ze miejsce dostanie albo Canal+ (wersja dla NTC).

Zapowiedzi były ale przed fuzją. Teraz mogą już nie być zainteresowani. Jeśli chodzi o kanały filmowe z polską koncesją to są tematyczne od Canal + i Kino Polska Nostalgia(ale to już było :lol2: )

albo TVP Film.

Boże chroń nas przed tym. Skończyłoby się na starych serialach i filmach z archiwum.

Jeśli nie znajdą się chętni to z takiej okazji skorzysta Telewizja Polska. :)

I tego się boję. IMO przynajmniej jedno miejsce powinno być bez sprecyzowania konkretnej specjalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...