Skocz do zawartości

Jak odnaleźć satelitę


kolin_lodz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Przepraszam, że odgrzebuję stary temat, ale na tej stronie piszą (np tutaj) o kątach skręcenia konwertera względem pionu dla poszczególnych satelitów. O co z tym właściwie chodzi? Coś znalazłem o polaryzacji kołowej, ale czy to dotyczy jej, czy takich zwykłych kanałów też? Czy może to poprawić jakość sygnału np. z Turksata? Proszę o odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam rozumieć, że gdy pisałeś "HotBird i Astra" miałeś na myśli : albo to albo to, a nie razem (zez/monoblock) :?: Raczej na 60 cm zez lub monoblock mogą nie działać poprawnie, za mała antena jak na dwie satelity na raz.

 

Dziala, dziala... ja mam antene po s.p. Wizji TV wraz z monoblock quad. Dziala ok lacznie z TVN HD. Z astry tez doskonale sobie radzi taki zestaw. Calosc ustawialem sam "na oko" - wymagana jest niezwykla precyzja ustawienia anteny i konwertera!!!

Moja antena po Wizji TV zostala bo nie mam czasu jej zmianic, a poza tym na zachodzie PL da sie przezyc z taka wielkoscia - jednak zalecam oczywiscie wieksze "miski" bo na 60 jak sa "ciezkie" chmury to moga byc problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja antena po Wizji TV zostala bo nie mam czasu jej zmianic, a poza tym na zachodzie PL da sie przezyc z taka wielkoscia - jednak zalecam oczywiscie wieksze "miski" bo na 60 jak sa "ciezkie" chmury to moga byc problemy.

 

W środkowej PL również, ale podczas chmur czy nieco większego deszczu znika TVN HD toteż wymiana u brata na 100 cm stała się niezbędna. I prawda jest taka, że tą 100 trudniej się ustawiało niż 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Moja antena wydawło mi sie że jest dobrze ustawiona,a jednak cos jest nie tak nie wiem tylko gdzie leży problem.Po podłączeniu nbox-a wszystko było ok,aktywacja i tak dalej.na początku sygnał skakał mi,przygotowałem sie do pokręcenia anteną i raptownie sygnał skoczyl mi do ok 89 na 83 i wszystko było ok.Później zmalał znowu i zaczął skakać nawet do zera.Tak jakby antena zruszyła sie ale nie sądze,żeby tak sie stało.Na diagnostyce mam 69 na 100 czyli powinno być ok ale w menu antena sygnał skacze i szatkują mi programy TVP 1 i 2,3 Cinemax-y,MGM i jeszcze pare, reszta jest ok.Nie wiem co jest grane,może ktoś miał podobnie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak moje ustawienie anteny było bardzo precyzyjne,mimo że pani z biura obsługi wmawiała mi że napewno to antena i proponowała mi profesjonaliste.A to jednak okazał sie nbox gubił sygnał.Już wymieniłem i sygnał mam lepszy niż w punkcie autoryzowanym.Pozdrawiam wszystkich którzy chcieli pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może mieszkać gdzieś w Polsce gdzie sygnał z satelity jest lepszy, bo tak może być. Być może "ślęczał" nad ustawianiem tej anteny, bo nie chciał kasy wydawać i ustawił bardzo precyzyjnie.

Oglądanie n na 60-tce wg mnie jest bezsensu, nawet jeśli ustawi się dokładnie antenę.

Ma porządny konwerter. Wiele jest powodów dlaczego może odbierać ten kanał na 60. Silny sygnał, dobrze ustawiona antena i porządny konwerter robią swoje :) Ale jednak nie ma to jak większa antena :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prawdzie "n"-ki nie mam, ale transponder TVN HD na antenie 60 cm. odbieram. Antena jest ustawiona idealnie, konwerter Inverto. Po podmianie konwertera na np. Maximum, sygnał zniknął.

Także oprócz dobrze ustawionej anteny, trzeba jeszcze trafić z konwerterem, który będzie dobrze się sprawował w tym paśmie. Jest jeszcze kwestia dopasowania konwertera do anteny, dany konwerter może dawać bardzo dobre wyniki na jednaj antenie, a na drugiej, innej, już nie będzie taki rewelacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod 11523 SR 5000 MS/s V znalazł mi tylko jeden kanał pod nazwą "test", jako że jest to kanał kodowany, nie mogę stwierdzić, czy to jest TVN HD. Wie ktoś może co się kryje za tym kanałem :?: czy to jest TVN HD :?:

Jeśli tak, to oficjalna strona podaje błędne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie,problem wcale nie musi być w ustawieniu anteny jak widać.A jaki masz sygnał w ustawieniu anteny,chodzi mi o siłe i jakość sygnału? Jeżeli ten drugi masz powyżej 60 to wszystko powinno byc ok.jak jest mniejszy to można cos tam skorygować.U mnie sygnał skakał raz było 25 raz 50 a raz 0.To nie była antena tylko nbox.ale jak masz mozliwośc to sprawdź na innej antenie albo w punkcie.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam szanownych kolegów!

 

Ponieważ niniejszy wątek okazał się dla mnie bardzo pomocny, postanowiłem się odwdzięczyć i napisać jak ustawiłem swoją pierwszą antenę.

Czym dysponowałem:

Platforma: n, dekoder: nbox HDTV, antena: Triax 80 TD, konwerter: Golden Interstar GI-201 Platinium X

Lokalizacja geograficzna: okolice Katowic

 

Zaczynamy...

Jeśli chcesz odbierać tv satelitarną, to powinny być spełnione następujące warunki:

- dysponujesz dostępem do dachu lub południowej ściany budynku

- w okolicy nie ma żadnych przeszkód, które uniemożliwiły by ci odbiór sygnału z satelity (drzewa, inne bloki). Antena zazwyczaj jest wycelowana około 30 stopni w górę, więc szukaj przeszkód w tym kierunku.

 

Antena.

Jeśli nie masz jeszcze anteny, to warto poświęcić kilka godzin na szperanie po necie i szukanie testów, opinii itp. Nabyta przy okazji wiedza z pewnością zaprocentuje. Nie warto się śpieszyć, zastanów się dobrze nad wyborem sprzętu, pooglądaj zdjęcia, zwróć szczególną uwagę na to co może Ci ułatwić montaż, np. podziałka kątowa na mocowaniu anteny do masztu. Szukanie właściwej anteny może zająć nawet kilka dni, przy czym w najmniej spodziewanym momencie pojawiają się wątpliwości. Sam już byłem zdecydowany na zakup monoblocka kiedy wyczytałem (zupełnie przypadkiem), że taki konwerter nie ma możliwości skręcenia (skew) co jest bardzo istotne (wyjaśnienie praktyczne w dalszej części tekstu).

 

Dlaczego Triax?

Na moją decyzję wpływ miał głównie sposób mocowania anteny a ponadto:

- ciekawie rozwiązana regulacja kąta elewacji,

- umieszczenie podziałki kątowej (ułatwia wycelowanie anteny),

- zastosowanie do skręcania anteny tzw. "motylków" - dzięki czemu antenę można skręcić praktycznie bez użycia narzędzi (potrzebny był jedynie śrubokręt krzyżakowy do przykręcenia mocowania wysięgnika konwertera)

- no i oczywiście bardzo dobre opinie o jakości wykonania, które potwierdzam.

 

Dlaczego GI-201?

Tani, dobrze wypadł w testach. Dobre zdanie użytkowników po "przejściu" z innych konwerterów na Goldena.

 

Przed właściwym montażem na ścianie...

- skręcamy antenę (bez pośpiechu!), montujemy wysięgnik, zakładamy konwerter

- UWAGA: konwertera na razie nie skręcamy (skew) w żadną stronę! Przykładowo, dla mojej lokalizacji kąt skręcenia konwertera wynosi około 5 stopni a konwerter ma podziałkę ułatwiającą ustawienie. Jeśli jednak skręcimy go o więcej niż te 5 stopni (a wcale nie jest tak łatwo to dokładnie ustawić) to zaowocuje to dużą utratą jakości sygnału! Ponadto zazwyczaj początkujący nie wiedzą czy skręcić w prawo stojąc przed czaszą czy za nią... (ja też nie wiedziałem). Ustawiamy więc konwerter (o ile nie jest jakiś niestandardowy) na "zero" (gniazdem w dół)

- porządnie zakładamy wtyczkę F na kabel (są obrazki w necie, ale opiszę to krótko: delikatnie obcinamy około 1cm izolacji, wywijamy oplot na pozostałą jej część, usuwamy folię ekranującą spod wywiniętego oplotu, obcinamy piankową izolację żyły pozostawiając jakieś 2-3mm, ciasno nakręcamy wtyczkę na oplot wywinięty na izolację - trzeba trochę siły, ale przynajmniej wtyczka nie spadnie, po nakręceniu do oporu obcinamy wystający poza wtyczkę kawałek żyły i gotowe)

- zakręcamy wtyczkę do konwertera (ja zabezpieczyłem ją jeszcze wazeliną techniczną)

- w moim przypadku mocowanie czaszy do masztu było z nią rozłączne, dlatego (kolejna zaleta Triaxa) mogłem je najpierw zamontować na maszt a później dołączyć antenę

 

Żeby było łatwiej "kręcić"...

Jest taki patent z butelką po Ludwiku, którą zakładamy na rurę i na nią mocujemy antenę, ale ja zrobiłem coś innego, mianowicie z plastikowej butelki po wodzie mineralnej wyciąłem środek, przeciąłem go wszerz i powstały pasek owinąłem wokół masztu (dzięki temu ząbki mocowania anteny nie zagłębią się w metal i łatwiej będzie kręcić anteną w poziomie)

 

Ustawiamy!

Teraz powinniśmy wstępnie ustawić antenę. Patrzymy oczywiście jak są ustawione inne anteny w okolicy (u mnie każdy miał w inną stronę, ale kilka było wycelowanych w/g tego co wyliczył kalkulator ustawienia anten - więc przyjąłem, że będzie to kierunek na HB).

Co do kalkulatorów, to ja korzystałem z tego na stronie http://www.satlex.net - po wprowadzeniu namiarów na satelitę i długości, szerokości geogr. naszej miejscowości pokaże się ładny rysunek na którym widać w którą stronę obrócić antenę jeśli stoimy za nią, plecami na północ.

Aby określić gdzie jest północ zerknąłem na google maps - na szczęście mój blok stoi dokładnie w linii wschód-zachód, czyli południowa ściana na której mocowałem antenę jest na prawdę południowa :) (oczywiście z tymi kierunkami to tylko przybliżenie, w celu wyznaczenia geograficznego [nie magnetycznego] południa można posłużyć się gnomonem - o szczegóły pytamy google).

Bardzo ważne w moim przypadku okazało się ustawienie na podziałce kątowej mocowania anteny właściwego kąta elewacji (około 32 stopnie). Antenę obracamy na południowy zachód mniej więcej tak, aby konwerter znalazł się jakieś 5cm od położenia "na południe" (czyli stojąc za czaszą kręcimy 5cm w prawo - te 5 cm odpowiada obrotowi czaszy o 8 stopni wokół osi mocowania, gdzie odległość konwertera od osi obrotu wynosi 50cm).

 

Podłączamy wszystkie kabelki i włączamy dekoder enki. Po chwili powinna ukazać się nam plansza z informacją, że nie odbieramy sygnału z satelity (chyba, że będziemy mieli dużo szczęścia i "trafimy", ale to raczej mało prawdopodobne). Na planszy widać 2 paski: siła (tutaj jest jakaś wartość, w moim przypadku było to 80-90%, bez względu na pozycję anteny) i jakość (tu na początku będzie 0%).

Oczywiście za pierwszym razem nie udało mi się ustawić anteny, ale z racji, że było już ciemno i późno dałem sobie spokój do dnia następnego. Wnioski:

- nie ustawiaj anteny kiedy jest ciemno :), jesteś zmęczony itp - może się nie udać :),

- nie poddawaj się, ustawienie anteny bez satfindera, dekodera analogowego lub pomocy fachowca też jest wykonalne i pewnie łatwiejsze niż myślisz.

 

Jak już jesteś bojowo nastawiony, masz wstępnie ustawioną antenę to:

- stajesz za czaszą,

- delikatnie przesuwasz ją w lewo (dosłownie co kilka milimetrów, ale bez przesady bo przy niewielkim z pozoru ruchu konwerter przesunie się np o 5mm co jest do przyjęcia) obserwując wskazanie sygnału na ekranie tv (nie wyobrażam sobie ustawiania bez tv pod ręką albo w 2 osoby),

- po każdym delikatnym ruchu czekasz 2-3 sekundy (zmieniają się wartości siły, i po każdej zmianie czyli odczycie wartości przez dekoder można kręcić anteną)

- w pewnym momencie, po pchnięciu anteny kolejny raz powinien mignąć na chwilę pasek jakości - to znak, że jesteś blisko :)

- sygnał pojawia się i spada do 0% ale kierunek jest właściwy, kręcimy dalej w lewo aż do uzyskania sygnału około 60% (jeśli jakość spada to wracamy w prawo do najmocniejszego poziomu jaki udało nam się osiągnąć)

- teraz, przy około 50-60% (sygnał się waha) delikatnie korygujemy kąt elewacji (w górę lub w dół, aż uzyskamy jeszcze lepszy sygnał)

- mamy już sygnał około 60%... teraz czas na skręcenie konwertera - delikatnie obracamy go wokół osi i obserwujemy sygnał - jakość powinna wzrosnąć.

 

Ja przekręcając konwerter o kilka stopni w prawo (stojąc za czaszą) uzyskałem jakość lepszą o 15% od ustawionej za pomocą ruchów lewo-prawo i góra dół (max 80%, stabilne 72-76%) co wystarczyło do aktywacji dekodera.

 

Mocowanie anteny trzeba jeszcze dokręcić do masztu, robimy to delikatnie, obserwując wskaźnik jakości sygnału. Udało mi się dokręcić antenę bez straty jakości dzięki "motylkom" stosowanym w Triaxach z serii TD (swoją drogą świetny patent).

 

Dalej poszło już z górki, kilka minut na automatycznej infolinii i po podaniu nr umowy i hasła cyfrowego w ciągu 20 min mogłem oglądać tv. Niestety jakość na dołączonym kablu euro była opłakana, więc podłączyłem HDMI co dało już obraz w jakości zadowalającej (a przy programach nadawanych w HD - bajecznej :))

Tutaj uwaga odnośnie gniazd HDMI w tv - u mnie podłączenie do gniazda nr 3 (najłatwiej dostępnego) zaowocowało kompletnym brakiem sygnału. Jak się okazało, kabel należało podłączyć do gniazd oznaczonych HDMI/DVI.

 

Jest jeszcze metoda ustawiania anteny względem pozycji słońca (nie próbowałem, ale ponoć jest bardzo dobra) ma jednak tą wadę, że trzeba ustawiać około południa (12-13) kiedy większość ludzi jest w pracy :)

link: http://sci.pam.szczecin.pl/~pastupam/satel/az/czasaz.html

 

Życzę powodzenia!

Pozdrawiam,

nowysat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Lamerstwo pierwsza klasa :brawo::lol2:

a wystarczy byle miernik- sadelta ts-30 np, i trochę wiedzy nauki ......

Kolega napisał wykład , jakby dokumentował lot na marsa.

A jakie logiczne uzasadnienie wyboru sprzętu.Brawo.Czy dużo się płaci za taką formę promocji?? :D

A tak na serio ,Adam Słodowy byłby dumny. Wszystkie informacje zawarte w tym artykule zakładają wariant optymistyczny, a gdybyśmy uzyli scenariusza pana A. Hitchkoka? - tzn. Dach 10 piętrowego wieżowca i brak telewizora, (człowiek jeszcze się nie wprowadził)?

Teoria to fajna nauka tyle że niewiela ma wspólnego z życiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego GREGORF1!

Każdy ma prawo prezentować swój punkt widzenia, jednak krytyka moim zdaniem powinna być konstruktywna. Nie doszukałem się konkretnych zarzutów co do mojego sposobu ustawiania anteny satelitarnej poza ogólnikowym określeniem "lamerstwo" i gdybaniem na temat 10 piętrowych wieżowców.

W porządku, tylko co ten post wnosi do dyskusji?

Być może prezentowany sposób jest "lamerski", ale udało mi się ustawić antenę i z powodzeniem odbieram enkę nawet w pochmurne dni i przy mokrym konwerterze. Tak oto "lamer" odebrał chleb doświadczonemu technikowi z wieloletnim stażem i profesjonalnym sprzętem. Powinienem się wstydzić...

 

Co do uzasadnienia wyboru czaszy i konwertera - wybrałem i nie żałuję. Jeśli masz jakieś uwagi co do trafności wyboru, to proszę podziel się nimi, ale tak żeby "lamer" zrozumiał.

Dodam tylko, że nikt mi nie płaci za reklamę, podobnie jak osobom, które w stopce podają markę dekodera czy listę wybranych pakietów programowych.

 

Teraz mój punkt widzenia.

Dzięki ludziom na tym forum zdobyłem wiedzę która pomogła mi w "lamerski" sposób ustawić antenę. Wniosek z tego jest prosty: wiedzą należy się dzielić.

Co z tego, że wiesz lepiej, skoro ta wiedza jest tylko dla Ciebie? Podziel się nią, może ktoś to doceni i okaże wdzięczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Panowie, poniosło mnie. :oops:

Doceniam to, że ktoś ma satysfakcję z udanego "eksperymentu", wiem też że niejeden z uczestników forum , uzywając mózgu ,zdobył potrzebne informacje.

Przepracowanie chyba , oraz kontakt z ludzmi , którzy ze szwagrem ustawiają antęnę z 1lnb na 3 satelity mnie zmylił. Jeśli kogoś uraziłem , to bardzo przepraszam.

Rzeczywiście , moze codzienny kontakt z tym tematem zmylił mój obiektywizm.

A co do doboru sprzętu, to temat, na inna rozmowę , ale nie będe juz zaogniał

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...