Skocz do zawartości

Renta


Nowak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam pytanie może ktoś wie. Ile wynosi najniższa krajowa 2022 netto przy rencie? Ponieważ pracodawca wypłacić 2084.83 zł za luty. Myślę kto jest za mało tylko nie znam się i nie chce od razu zdzwonić do pracodawcy. Od tego chciałem zapytać was o zdanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie orientacyjnie samemu przeliczyć 

https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/kwota-wolna-polski-lad/kalkulator-wynagrodzen-polski-lad/

Ale pamiętaj że to tylko symulacja, bo w Polskim Ładzie jest wiele zmiennych, choćby wspomniany już PIT-2. Jeśli nie został złożony, to Polski Ład powoduje że większy podatek się płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, w przypadku zaliczki na PDOF, ZUS ma pierwszeństwo w pomniejszaniu tej zaliczki, pracodawca w takim przypadku już nie może tego zrobić i powinieneś móc to uczynić dopiero przy rozliczeniu rocznym w 2023 roku. 

Niemniej bez paska wynagrodzenia to trochę gdybanie z mojej strony. Najprościej będzie zadzwonić i zapytać, bo po "genialnych" zmianach rządzących to nie jest takie oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś zatrudniony na stanowisku, na którym pracujesz przy komputerze powyżej 4 godzin to możesz się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów. Musisz mieć, jeśli dobrze kojarzę zaświadczenie o tym wystawione podczas badania lekarskiego, na które skierował Cię aktualny pracodawca, nie może to być zaświadczenie od prywatnego okulisty.

Co do kwoty to już chyba polityka wewnętrzna firmy, w przypadku mojego pracodawcy jest to 350 zł. I jest to zwrot poniesionych kosztów a więc najpierw kupujesz za swoje, po dostarczeniu faktury dostajesz pieniądze a nie dofinansowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ZUS to jest porażka normalnie. Kiedyś byłem na rencie. Następnie według nich cudownie ozdrowiałem i nie ponowili mi renty. Obecnie po kilku latach pracy ponownie się pochorowałem  i to o wiele bardziej ni ż kiedyś. 

Ostatnio jakoś w 2020 roku byłem ponownie na komisji w ZUS w sprawie renty. Lekarz orzecznik przeczytał tylko 5 stron dokumentacji medycznej z 80 stron. Na podstawie tych 5 stron wydał orzeczenie w którym napisał że jestem "Całkowicie niezdolny do pracy na okres 2 lat".

 Po 2 tygodniach przyszedł list z ZUS, że nie da się ustalić od kiedy jest całkowita niezdolność do pracy i z tego powodu ZUS odmawia wypłaty świadczenia. Odwołanie do sądu nic nie dało. Będę w tym roku ponownie składał wniosek o rentę. Może się uda. Czas pokaże.

 

Najchętniej to bym chciał pracować, aby mieć kontakt z ludźmi, ale choroby nie pozwalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest w innych krajach ale w Polsce, niestety, tak to wygląda. Póki pracujesz, płacisz składki to jest ok. Jak masz problemy ze zdrowiem to ZUS robi wszystko, żebyś dostał jak najmniej. Mój tata pracował od 18 roku życia, po 50tce zaczął mieć problemy z chodzeniem, nie był w stanie pracować(praca przy maszynie, na stojąco). Po ponad 30 latach płacenia składek(żadnych zwolnień, przerw w zatrudnieniu), operacji kręgosłupa (która jak się okazało później nie była przyczyną problemów z nogami) i możliwości przejścia na własnych nogach max. kilkuset metrów (po takim dystansie musi usiąść, odpocząć, chodzenie też nie jest normalne, jest to bardziej przesuwanie nóg niż chodzenie) dostał tylko częściową niezdolność do pracy. To nic, że nie jest w stanie sam funkcjonować, że nie jest w stanie podjąć żadnej pracy. Ważne żeby obciąć rentę o 25%. 

 

Ciekawie też było ze zwolnieniem jak czekał na operację kręgosłupa. Wypłatę zwolnienia z ZUS miał dopiero po 3 miesiącach. Co miałby zrobić, gdyby był sam i bez żadnych środków do życia? Umrzeć z głodu? Tak chyba ZUSowi byłoby najwygodniej. 

Edytowane przez mingo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...