Skocz do zawartości

Sport w streamingu


Pawop
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, michael112 napisał:

Chyba jedynym rozwiązaniem satysfakcjonującym kibica bez względu na preferencje jest dobrze zorganizowany serwis streamingowy, nad którym warto popracować żeby nie było usterek technicznych: problemów z jakością obrazu, dźwiękiem, braku niektórych transmisji, żeby linki do transmisji były aktywowane kilka minut przed rozpoczęciem właściwego wydarzenia, itd.

 

Wszystko ładnie pięknie, ale ... nie warto bujać w obłokach. Nie da się stworzyć aplikacji, czy bardziej uogólniając systemu informatycznego całkowicie wolnego od błędów. Nawet najbardziej wrażliwe systemy transakcyjne (np. bankowość elektroniczna) w praktyce nie są zabezpieczone w 100% przed problemami natury technicznej, aczkolwiek w teorii jest to konieczne (np. bywały takie sytuacje, że płacąc kartą w sklepie za pieczywo 5,99 zł na rachunku bankowym pojawiła się blokada kwoty 599 zł; niemal codziennie słyszy się o różnych problemach). Tym bardziej różnych niepożądanych problemów nie unikniemy w przypadku systemów informatycznych dedykowanym usłudze streamingu.

 

Kluczowe w tym wszystkim jest nie to, czy powstanie popularny serwis streamingowy całkowicie wolny od usterek technicznych (jest to po prostu niemożliwe), ale jak szybko usługodawca będzie reagował na zaistniałe problemy. Weźmy przykład Canal+ Online: tu wygląda to fatalnie, od co najmniej kilkunastu miesięcy nie potrafią zlikwidować problemu "kluczyk 18+". Z kolei odnośnie Viaplay: mają problem z sprawną obsługa hitowych wydarzeń (przykłady: ostatnia gala KSW czy Der Klassiker w Bundeslidze) - to z kolei świadczy o tym, że nienależycie zainwestowano w infrastrukturę techniczną (obecne "moce" sprawdzają się do momentu aż nie pojawi nagłe, zwiększone zainteresowanie konkretną transmisją).

 

Sport w streamingu powinien posiadać alternatywne możliwości oglądania transmisji (klasyczna TV/sat itd.).

Edytowane przez grreg2084
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, grreg2084 napisał:

Nie da się stworzyć aplikacji, czy bardziej uogólniając systemu informatycznego całkowicie wolnego od błędów.

 

Nie no, to jest jasne. Pisałem w kontrze do osób które są tak zapatrzone w kanały linearne i nie wyobrażają sobie sportu bez nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michael112 - wszystko jasne. Jednego nie unikniemy: sport w streamingu to przyszłość, jednak kanały linearne pozostaną (będą one coraz bardziej tracić na znaczeniu). Jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej mobilnym i aktywnym, więc konieczne staje zapewnienie możliwości obejrzenia danego meczu w niemalże każdym możliwym miejscu (nieważne czy jesteśmy w pociągu i akurat chcemy obejrzeć Der Klassiker z użyciem aplikacji na smartfona czy u babci na okrągłych urodzinach w restauracji, która akurat odbywa się w czasie, gdy Polska gra swój mecz na Mundialu).

 

Jednak klasyczna TV nie zniknie. Standardem powinny stać się transmisje hybrydowe (streaming + kanały linearne) a nie tylko oferowanie jednego rodzaju transmisji (wcześniej czy później nawet takie Viaplay będzie musiało zaoferować coś ekstra niż tylko streaming).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik Szuwarek
35 minut temu, michael112 napisał:

Ostatnio gdzieś czytałem (chyba na głównej stronie SK) że francuski Canal+ opracował aplikację / technologię na urządzenia Apple która potrafiła zredukować opóźnienie bodajże do 5 sekund.

C+ niczego nie opracował. Będą wykorzystywać rozwiązanie NEA od firmy Ateme.

https://www.ateme.com/press/canal-achieves-low-latency-and-uhd-quality-streaming-with-atemes-nea-solution/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grreg2084Tylko wtedy nie należy narzekać że nadawca nie puścił mojego ulubionego meczu w głównym kanale tylko zaprosił do internetu. Czytałem takie opinie na temat Discovery że promują Playera dlatego nie wrzucają takiej czy innej transmisji do głównych kanałów. (Przepraszam że znowu nawiązuję do tego nadawcy; to nie jest jego reklamowanie, tylko to jest na dziś nadawca najlepiej radzący sobie z modelem "hybrydowym" jak go nazwałeś.)

Weźmy jeszcze na moment taki Viaplay. Poza kwestiami odnoszącymi się awarii (jak ostatnio z KSW), gdzie nie zamierzam bronić Viaplay, to główny zarzut do tego nadawcy jest taki że transmitują w 720p.

OK, dobrze by było gdyby była wyższa rozdzielczość, ale dużo mniej osób zwraca uwagę na to że Viaplay - z tego co czytam (bo nie mam subskrypcji) - wrzuca do swojej aplikacji wszystko do czego posiada prawa.

Osobiście, bardziej sobie cenię mieć jak największy wybór niż tą rozdzielczość. Zawsze lepiej obejrzeć w 720p niż wcale nie móc obejrzeć.

 

Na dzień dzisiejszy nadawcami najlepiej sobie radzącymi w przypadku wielu równoczesnych transmisji są Eurosport i Viaplay, być może jeszcze TVP.

Na drugim biegunie mamy Polsat i Canal+, którym z tego co wiem, trochę transmisji umyka, tzn. nie są udostępniane ani online ani linearnie.

C+ ma te swoje 4 kanały "live" w C+online ale i tak zdarzało się że czegoś nie puścili.

Polsat w Box Go czasem daje dodatkowe transmisje, ale nie ze wszystkiego. Warto zauważyć że zakładka "live" w ich portalu to w dużej części powielenie tego, co i tak leci na kanałach linearnych.

A już najgorzej to jest z Elevenami. Tam jeśli coś się nie zmieści na czterech linearnych kanałach, to nie ma w ogóle, chyba że w powtórce.

Biedni fani ligi portugalskiej, holenderskiej czy szkockiej. Nawet z francuskiej wszystkiego nie ma.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michael112 napisał:

Weźmy jeszcze na moment taki Viaplay. Poza kwestiami odnoszącymi się awarii (jak ostatnio z KSW), gdzie nie zamierzam bronić Viaplay, to główny zarzut do tego nadawcy jest taki że transmitują w 720p.

OK, dobrze by było gdyby była wyższa rozdzielczość, ale dużo mniej osób zwraca uwagę na to że Viaplay - z tego co czytam (bo nie mam subskrypcji) - wrzuca do swojej aplikacji wszystko do czego posiada prawa.

Osobiście, bardziej sobie cenię mieć jak największy wybór niż tą rozdzielczość. Zawsze lepiej obejrzeć w 720p niż wcale nie móc obejrzeć.

 

Dokładnie, tak to wygląda. Przy ogromnym wyborze transmisji bardzo trudno byłoby zadbać o bezawaryjność, gdyby postawiono na masową transmisję w wysokiej jakości (1080p lub wyższej). To kolejny argument pokazujący, dlaczego wariant "hybrydowy" powinien być stosowany, tj.

 

- pełny wybór w streamingu (jednak niższa jakość transmisji);

- ograniczy wybór w kanałach linearnych (lepsza jakość transmisji).

 

Dlatego jestem pewien, że Viaplay wcześniej czy później będzie zmuszony do postawienia na wariant "hybrydowy". Sport w streamingu w przyszłości będzie standardem (jednak ta forma transmisji wydarzeń sportowych ma pewne ograniczenia, aby zadowolić najbardziej wymagających).

Edytowane przez grreg2084
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, michael112 napisał:

Głównym ich atutem jest mniejsze opóźnienie transmisji w porównaniu do streamingu, ale postęp techniki być może rozwiąże tą kwestię. Ostatnio gdzieś czytałem (chyba na głównej stronie SK) że francuski Canal+ opracował aplikację / technologię na urządzenia Apple która potrafiła zredukować opóźnienie bodajże do 5 sekund. Teraz pozostaje rozszerzyć to na inne wiodące platformy (przede wszystkim Android i Windows), a potem upowszechnić u różnych operatorów i tyle.

Czy nie wystarczyłoby wykorzystać technologii z odbiorników Linux E2 (open source'owej notabene), które udostępniają streaming kanałów w jakości 1:1 jak na satelicie/kablu/naziemnej i opóźnieniem max 1 sekundy? Oglądałem wiele razy mecze w streamingu z mojego dekodera na kanałach takich jak PSP czy C+ 4K UHD i nie było żadnych problemów ze stabilnością, nawet jeśli łączyłem się z dekoderem przez VPNa do mojej sieci domowej na światłowodzie. No i do tego oczywiście płynność jak na telewizorze.

Edytowane przez Kamil1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil1000 - sorry, ale mocno mijasz się z prawdą. Ty opisujesz sytuację niemalże idealną, jeden do jeden: z urządzenia X przesyłasz sygnał do urządzenia Y. Z oczywistych względów opóźnienie będzie bardzo niewielkie. A klasyczny streaming to zupełnie inna bajka: z jednego lub kilku "miejsc" przesyłany jest sygnał do masowego grona odbiorców, do tego dochodzi routing/trasowanie itd. i z oczywistych względów opóźnienie będzie znacząco większe. Oczywiście, nie wspominając, że w tym samym czasie potrafi być generowanych wiele transmisji.

 

Dla przykładu: spróbuj z jednego komputera wygenerować pięć transmisji wideo, które prześlesz do 20 różnych urządzeń umieszczonych w różnych regionach kraju. I wtedy zobaczysz, że już przeciętne opóźnienie się zwiększy (może nie tak znacznie, ale jednak będzie widoczna różnica).

 

Dzisiejsze technologie internetowe nie umożliwiają przesyłania na masową skalę sygnału audio/wideo w czasie rzeczywistym (lub z niewielkim opóźnieniem, tj. sekunda lub mniej). Idealny efekt osiągniesz tylko wtedy, gdy np. dla 200 tys. odbiorców, sygnał będzie płynął z ... 200 tys. źródeł (byłoby to niesamowicie kosztowne). A im większa dysproporcja w opisywanych parametrach, tym opóźnienie będzie się zwiększać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...