Skocz do zawartości

Antena do DVB-T domowej roboty


Rekomendowane odpowiedzi

25 km to sporo, robiłem kilka anten, taką z wieszaka i puszki też ale nie zauważyłem aby była specjalnie skuteczna.  Lepiej sprawdzają się anteny typu biquad lub podwójny biquad. Dość dobrze sprawdziła się antena z kabla koncentrycznego i splittera kilka różnych wersji robiłem - inspiracja od JM actualidades z youtube on tych anten miał kilkanaście jak nie więcej. Nie zajmuje to wiele czasu i możesz spróbować. 

 

Na tej antenie ze splittera łapałem sygnał z ok. 19 km, ale antena była na zewnątrz. Na tej z puszki z ok 12 km

Edytowane przez leafeu
uzupełnienie wpisu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Adam.kaslewicz napisał:

Planuję zrobić antenę do telewizji naziemnej z prostych narzędzi - wieszaka i puszek po napoju. Do nadajnika mam 25 km - mieszkam na wsi - czy taka antena zadziała bez wzmacniacza i zasilacza?

 

Zrobiłem taką jak na filmie kilka lat temu. Mieszkam w Wieluniu(Łódzkie) i do nadajnika Kalisz/Mikstat mam około 55 km w linii prostej. Odbiór jest na 80-90%

 

 

 

Możesz take zrobić taki dipol jak na obrazku poniżej. Taki dipol ma impedancję około 300 ohm i aby był prawidłowy odbiór należy zastosować symetryzator antenowy. Koszt symetryzatora to maksymalnie 4-5 zł w sklepie elektronicznym. Na poniższym zdjęciu jest dipol z przedwzmacniaczem antenowym. W takim przypadku potrzebujemy zasilacza antenowego aby zasilić tą "płytkę"

zxc0e5i.jpg

 

Wykonując powyższy dipol trzeba go zrobić w odpowiedniej długości. Aby odbierał cały zakres kanałów 21-49 wykonaj dipol na kanał 35-37. Wymiary masz w linku: https://pastehtml.com/view/bx29j7gjt.html

 

Życzę powodzenia w antenowym majsterkowaniu.

 

Edytowane przez Sławomir Pawłowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób którąś antenę z mojego postu. Mi przy odległości 55 km do nadajnika obie spisują się wyśmienicie. Nie odbierają tylko mux 8 bo są te anteny wyliczone na kanały 21-49.

 

  PS. jeśli zależy Tobie na odbiorze także mux 8, to zrób taką antenę jak na tym filmie poniżej. Ona odbierze wtedy Mux 8 na paśmie VHF. Jeśli w twojej okolicy Mux 8 nadaje w polaryzacji V(pionowej) to te 2 "pręty) daj pionowo, czyli odwrotnie niż na filmie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Jak do telewizora do którego już była podłączona stara antena podłączy się nową, to czy trzeba ponownie wyszukać kanały? Zamierzam zrobić antenę taką jak na filmie poniżej).

 

Czy ta antena będzie działać w odległości 25km od nadajnika?

Edytowane przez Adam.kaslewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adam.kaslewicz napisał:

Czy ta antena będzie działać w odległości 25km od nadajnika? Jak moja antena naziemna zadziała i wszystkie kanały będą na niej dobrze odbierać to ta na dachu poleci na złom.

Jaki masz problem z tą zewnętrzną? Ty na antenie z wieszaka chcesz mieć taki sam odbiór jak na antenie zamontowanej na dachu? To że w niektórych lokalizacjach to jakoś zdaje egzamin, to nie znaczy że tak samo będzie u ciebie.

9 minut temu, Adam.kaslewicz napisał:

Jak do telewizora do którego już była podłączona stara antena podłączy się nową, to czy trzeba ponownie wyszukać kanały?

Jak będzie odbierać z tego samego nadajnika, to nie ma takiej potrzeby. Podejrzewam jednak, że na "wieszaku" tych kanałów odbierzesz mniej (o ile w ogóle jakieś odbierzesz :?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem antenę taką jak na filmie poniżej, tyle że zamiast gąbki są dwa rurki po papierze toaletowym zaklejone taśmą.

Teraz czekam na podłączenie przez tatę anteny do telewizora. Mówił, że ta antena, którą zrobiłem, nada się do radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adam.kaslewicz

Problem polega na tym że antena którą chcesz zrobisz ma słaby zysk własny. Nie spodziewaj się cudów. W sprzyjających warunkach może odbierać, ale na pewno nie będzie lepsza od anteny zewnętrznej kierunkowej, wieloelementowej. Na to nie licz :)

P.s. Nadal nie wiemy co masz na dachu że starasz się własnoręcznie zrobić coś gorszego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@dvbtowiec @K63 Chciałem uniknąć wchodzenia na dach i tym samym poważnych obrażeń. Tata ma tak dużo roboty, że nie ma czasu na wejście na dach i podłączenie kabelka do anteny znajdującej się na dachu. Dlatego zrobiłem sobie antenę domowej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 2.06.2021 o 01:14, Sławomir Pawłowski napisał:

Zrobiłem taką jak na filmie kilka lat temu. Mieszkam w Wieluniu(Łódzkie) i do nadajnika Kalisz/Mikstat mam około 55 km w linii prostej. Odbiór jest na 80-90%

 

 

Zamierzam w przyszłości zrobić tą antenę jak na filmie dla babci od strony mamy (z racji tego, że nie potrzebuje tv sat). Czy można zastosować taśmę klejącą do metalu zamiast lutowania (chcę uniknąć poparzenia się klejem do metalu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...