Skocz do zawartości
  • 0

Modernizacja instalacji


korni007
 Udostępnij

Pytanie

Witam, 

Modernizuję instalację i mam kilka pytań. 

Obecnie wisi antena "siatka" dvb-t nadająca się na śmietnik. 

W jej miejsce chce włożyć dwie anteny - jedna uhf druga VHF - do odbioru wszystkich muxów. 

Dodatkowo ma wisieć antena satelitarna z konwerterem unicable.

Oczywiście do domu chcę wjechać jednym przewodem. 

1.Pytanie - jeżeli w domu nie posiadam gniazd tv/sat to w jaki sposób rozdzielić zsumowany sygnał (dvb-t +dvb-s)? 

2. pytanie - czy jeżeli będę musiał się wspomóc w jednej z anten naziemnych wzmacniaczem, to czy nadal jest możliwość lecieć jednym przewodem z domu? Wzmacniacz potrzebuje 12v,a konwerter sat zasilany jest 19v z głowicy, więc teoretycznie nie ma, chyba że istnieje coś takiego jak sumator naziemna+sat z przetwornicą step down 19v->12v.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Musisz takie gniazdko, choćby natynkowe zamontować, inaczej się nie da.
Trudno wszystko upchać na 1 przewodzie ale jest to wykonalne. Najpierw sumujesz 2 anteny naziemne na zwrotnicy vhf/uhf np Telmor ze zworkami na 12V do danych anten, a z wyjścia zwrotnicy podajesz ja na sumator Mezon, który sumuje naziemną z sat, ale pozwala na zasilenie wzmacniacza anteny naziemnej z dekodera. Czyli póki dekoder podaje zasilanie na konwerter to wzmacniacz naziemnej jest zasilany. Teraz dekodery w płytkim uśpieniu cały czas zasilają konwerter. Całość podajesz na gniazdo rtv/sat.

https://www.sklepsaturn.pl/zwrotnica-uhf-vhf-fm-telmor-zwr-210dc.html

https://www.sklepsaturn.pl/sumator-zw-tv-sat-12v.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No ok, ale jezeli w domu nie mam gniazd, to jak rozszyć sygnał tv/sat na osobno naziemna osobno sat?  Kiedyś czytałem o tzw odwrotnym podłączeniu sumatora ale nie rozumiem jak takie podłączenie miałoby wyglądać. Nie ma po prostu rozgaleznika który zsumowany sygnał rozdzieli na naziemna /sat? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Możesz zastosować gniazdo natynkowe i po prostu położyć go koło telewizora.

A możesz też zastosować zwykły sumator i odwrócić kable, czyli normalnie do sumatora wpinasz kabel od satelity i od naziemnej do osobnych gniazd i prowadzisz z jednego wyjścia jednym kablem na telewizor.
Przy telewizorze na taki sam sumator podłączasz przewód od poprzedniego sumatora do tego samego gniazda jak w poprzednim sumatorze, a wyjście oznaczone jako SAT podłączasz krótkim kablem do gniazda SAT w dekoderze/TV, natomiast wyjście oznaczone jako antena naziemna krótkim kablem z dekoderem z gniazdem telewizji naziemnej.

 

Znalazłem przykładowy obrazek poglądowy

3f8e9cda4e36a4c1c46cb7797023

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, korni007 napisał:

Nie ma po prostu rozgaleznika który zsumowany sygnał rozdzieli na naziemna /sat?

Czytałeś mój post wyżej? Podałem ci przykład sumatorów, które mogą pełnić rolę rozgałęźników pasmowych - z przejściem i bez przejścia napięcia do anteny tv. W przypadku wzmacniacza przy antenie tv, jego zasilanie realizowane jest z gniazda LNB w dekoderze sat.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, K63 napisał:

Czytałeś mój post wyżej? Podałem ci przykład sumatorów, które mogą pełnić rolę rozgałęźników pasmowych - z przejściem i bez przejścia napięcia do anteny tv. W przypadku wzmacniacza przy antenie tv, jego zasilanie realizowane jest z gniazda LNB w dekoderze sat.
 

 

Dzięki za info.
 

 

5 godzin temu, dvbtowiec napisał:

Możesz zastosować gniazdo natynkowe i po prostu położyć go koło telewizora.

A możesz też zastosować zwykły sumator i odwrócić kable, czyli normalnie do sumatora wpinasz kabel od satelity i od naziemnej do osobnych gniazd i prowadzisz z jednego wyjścia jednym kablem na telewizor.
Przy telewizorze na taki sam sumator podłączasz przewód od poprzedniego sumatora do tego samego gniazda jak w poprzednim sumatorze, a wyjście oznaczone jako SAT podłączasz krótkim kablem do gniazda SAT w dekoderze/TV, natomiast wyjście oznaczone jako antena naziemna krótkim kablem z dekoderem z gniazdem telewizji naziemnej.

 

Znalazłem przykładowy obrazek poglądowy

3f8e9cda4e36a4c1c46cb7797023


A są takie sumatory,które zsumują mi 2x dvb-t + sat? Zrobiłbym dokładnie tak jak na rysunku,z tym że zamiast pierwszego sumatora wstawiłbym taki 2x dvb-t + sat o ile takowy istnieje. Wted by to działało? Czy jednak muszę przed pierwszym sumatorem ze zdjęcia zsumować naziemną (pol h + pol v)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, K63 napisał:

Podsumowując:

Anteny: uhf + vhf + sat

Wszystko schodzi się do tego urządzenia : satelita (unicable) do sat1, antena uhf do ant1, antena vhf do ant3.

Całość już zsumowana wychodzi jednym przewodem do domu przez wyjście out1. 

W domu rozgałęźnik na 4 tv (5-2400mhz) a przy telewizorach, najzwyklejszy sumator podłączony na odwrót. 

Dobrze to zrozumiałem? 

Edytowane przez korni007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 godzin temu, korni007 napisał:

W domu rozgałęźnik na 4 tv (5-2400mhz) a przy telewizorach, najzwyklejszy sumator podłączony na odwrót.

Z tego sumatora możesz od razu wyjść na 4 dekodery (unicable lub legacy). Przy odbiornikach nie stosujesz zwykłych rozgałęźników/sumatorów TV, tylko TV/SAT.

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Muszę jednak bić się w pierś. Za dużo wymyślam. Zrobię tak że wjadę trzema przewodami do domu, i tam zsumuje i rozdzielę tym rozdzielaczem z linku. 

Tylko się zastanawiam jaki arot dobrać, docelowo mają iść 3x rg6, 2x h155, 2x rj45 (lub 1). 40mm średnicy wewnętrznej starczy? Czy jednak iść w 60mm? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...