Skocz do zawartości

Wasze opinie o DAB/DAB+


Vampi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jakie macie opinie o cyfrowym radiu DAB/DAB+? Czy według Was jest potrzebne, czy raczej zbędne?
Zakładam temat więc napiszę również swoją opinię.

Osobiście bardzo kibicuję radiu cyfrowemu. Mam nadzieję, że w przyszłości się rozwinie.

Natomiast jestem przeciwny wyłączeniu FM. Według mnie może być i to i to.

Jako, że jeśli chodzi o pasmo FM to jest coraz mniej wolnych częstotliwości. Co za tym idzie... jest mniejsza szansa, że pojawi się coś nowego w eterze.
Z kolei cyfrowe radio da szansę na pojawienie się nowych stacji.

Podsumowując. DAB/DAB+ Tak, ale likwidacja pasma FM zdecydowanie Nie.

A co Wy myślicie? Dajecie szansę DAB/DAB+?
Zapraszam do dyskusji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Mam podobną opinie na ten temat aczkolwiek uważam że DAB+ z uwagi na opór dużych nadawców powinno być przeznaczone na stacje obecne wyłącznie w miastach a więc nie RMF FM czy Radia Zet ale Meloradia, Radia Wnet, sieci lokalnych stacji RMFu czy co najwyżej Radia Eska, Radia Złote Przeboje czy Radia Plus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W przypadku radia DAB bitrate nie jest najważniejsze. Słyszałem wiele stacji nadających 64, 72, czy 80 kbps i wychodził z tego dźwięk, do którego nie można było się przyczepić (raczej nie mam problemów ze słuchem). Dobrą jakość dźwięku nadawcy uzyskują innymi sposobami niż zwiększanie bitrate, a słuchacze sami też coś tu mogą zrobić np. przy pomocy korektora.

Liczba nadających stacji zależy od miejsca. We Wrocławiu i okolicach jest ich chyba ponad 20 – dwa muxy lokalne i ten jeden ogólnokrajowy. Od lat mam radio DAB w samochodzie i UKF-u już właściwie nie słucham, zwłaszcza jak jestem za granicą, choćby w Czechach czy Niemczech. I trzeba mieć nadzieję, że i w całej Polsce kiedyś tak będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 8.10.2021 o 21:29, norbitor2 napisał:

Nie liczyłbym na to, nawet rządowe radio max, co wyciska to 128 kbps i to tylko dla wybranych stacji. Prędzej będziemy mieli mnóstwo stacji w 64 kbps AAC+.

Przy bitrate 256 kbps to w jednym multipleksie DAB+ zmieszczą się raptem 3 stacje, więc nie ma opcji

I tu się tobą zgadzam gdyż 256 kbps to taki radiowy odpowiednik telewizyjnego 4K a 128 kbps to już bardziej coś pokroju HD. Dlatego też 256 kbps nadaje się tylko do emisji w internecie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 8.10.2021 o 14:46, BiL napisał:

Oferta stacji DAB+ według mnie wygląda biednie. Już nie wspomnę o bitrate stacji. Mam nadzieję, że będzie więcej nowych stacji oraz zwiększony bitrate dotychczasowych stacji (minimum 256 kb/s).

Żeby było więcej stacji najpierw na DAB+ musi być pomysł. Moim zdaniem idealnie sprawdzałoby się względem stacji innych niż RMF FM, Radio Zet i Radio Maryja (a więc tych które mają problem z zasięgiem na FM) i Polskiego Radia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł to za mało. Za pomysłem muszą iść słuchacze, bo za słuchaczami idą reklamy.

Wątpię aby rozdrobnienie stacji radiowych wpłynęło na pojawienie unikalnych treści programowo-muzycznych.

W ostateczności liczy się to czy stacja zarobi. 

Programy z wyższej półki sprzedają się słabiej, zatem finalnie każda stacja będzie prezentowała ten sam zestaw muzyczny i te same oklepane wzorce programowe.

Dla słuchacza nie zmieni to kompletnie nic czy takich stacji będzie 30 czy 60.

Nie wspominając już o tym że przepływność jaką przyjęto jest na bardzo niskim poziomie. Jakość muzyki w DAB+ pozostawia wiele do życzenia.

W dniu 31.01.2021 o 09:02, Vampi napisał:

Natomiast jestem przeciwny wyłączeniu FM. Według mnie może być i to i to.

To w praktyce oznacza podwójne koszty dla nadawców i brak korzyści.

Duże stacje radiowe są niechętne do przejścia na DAB+. Dopóki ich nastawienie nie ulegnie zmianie, DAB+ będzie dreptało w miejscu.

Mało kto poza pasjonatami nowych technologii zainwestuje w jakieś nowe stacje radiowe, które nie dadzą mu z opisywanych wyżej powodów żadnych potencjalnych plusów.

 

Ci bardziej wymagający już mają ogromny wybór stacji radiowych w internecie i ja osobiście radia DAB+ nie kupię. Mnie wystarczy sieć jeśli FM zostanie wyłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...