Skocz do zawartości

Sprzęt do odbioru serwisów streamingowych – dyskusja ogólna


szunaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 2.10.2022 o 11:01, Wodnik Szuwarek napisał:

ASUS RT-AX53U

TP-Link Archer AX23

D-Link DIR X1560

Kupiłem ASUSa.

Mam takie pytanie, bo może akurat uda się nie brać światłowodu.

Czy do viaplay wystarczy 7 - 8 Mega internetu?

Na PC mi wystarcza spokojnie.

TV 43 cale + chromecast 4 (czekam na android 12)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, misiaczki @mingo i @Pawop

 

Kupiłem Chromecast. Podłączyłem do telewizora TCL. Ustawiłem przystawkę na 50 Hz. Prime Video - klatkuje. Netflix klatkuje. Nic nowego, nic zaskakującego. Przystawka zachowuje się identycznie jak MiBox, czy C+ Box. Nie mogło być inaczej.

 

Zatem @Pawop telewizor chyba jednak ma znaczenie, skoro u kolegi @nix124 na przystawce C+Box na 50Hz, podłączonej do Samsunga Netflix nie klatkuje, a u mnie na tej samej przystawce podłączonej TCL na 50Hz już tak. Są już 4 dowody na to, że na różnych przystawkach podpiętych do Samsungów, ustawionych na 50Hz takie aplikacje jak Netflix i PV chodzą płynnie.

 

@mingo - pisząc o płynnie działającym Netflixie na Chromecascie 50Hz, podpiętym do budżetowyego telewizora TCL w mieszkaniu które wynajmowałeś, mam następujące teorie:

- coś Ci się pokićkało z miejscówkami i/lub markami telewizorów

- konfabulowałeś

- masz problemy ze wzrokiem

- nigdy nie widziałeś płynnego streamingu

 

Tyle ode mnie w tym temacie.

 

Z ogłoszeń parafialnych:

Mam do sprzedania przystawkę Chromecast w atrakcyjnej cenie. Mały przebieg, bezwypadkowa, Niemiec oglądał tylko w niedzielę jak szedł do kościoła. Chętni na priv. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości , Netflix ma materiały w 24 kl/s ( lub 25 kl/s )   albo 30 kl/s ( dokładniej to jest  29,97 kl/s, 30 kl/s nie używa siew europie tylko w USA i reszcie ameryk  )  , czasami jest dostępność 59,940 kl/s.  Tak samo mają w standardzie wszystkie serwisy streamingowe.    Transmisje z wysokimi ilościami klatek są zarezerwowane głownie na wydarzenia na żywo.  

 

Najczęściej klatkuje dla materiałów 24 kl/s , niektóre TV mają opcję do ustawienia 3:2 pulldown  albo robią to automatycznie , zwłaszcza te z jakimś procesorem do obrazu. Wynika z tego że TLC albo ma nieustawione opcje albo nie ma zaawansowanego  procesora do obróbki obrazu. 

 

Jeszcze jedno, serwisy streamingowe "oszukują" trochę oko widza  i dlatego taka mała ilość klatek by film wydawał sie płynniejszy ( 24 kl/s to 48 obrazów  albo 30 kl/s to 60 obrazów ) , oko  ludzkie obraz płynny odbiera w granicach 8-14 kl/s ( 16-24 obrazów ) w wyjątkowych przypadkach przy wadach wzroku dopiero 15-30 kl/s jest płynne. 

Ze względu na mózg i nadawanie obrazu 24/30 kl/s jest optimum dla odwzorowania tła obrazu w filmach czy programach, im więcej klatek to wszystko zaczyna wyglądać sztucznie bo mózg nie przetwarza wszystkich klatek gubiąc je.  

Prościej mówiąc to mało klatek dla filmów/programów bo są płynniejsze i odbierane w całości przez mózg  a więcej  klatek to zalecane tylko do wydarzeń na żywo gdzie akcja wydaje się bardziej realna i surowa, praktycznie trochę sztuczna. 

 

Wad klatkowania bez względu na ustawienia nie ma praktycznie na kazdym TV  sprzęt Appla i Nvidii ze względu na własne  skalowanie przetwarzanego  obrazu którego nie mają zwykłe boxy czy sticki i obraz z nich przetwarza TV. 

 

 

P.s. Jak ktoś chce to sprawdzić to niech sobie poszuka filmu w 50/60 kl/s i oglądnie to sam zobaczy że aktorzy wydają sie realni ale trochę "sztuczni"  , mózg trochę wariuje i traktuje to jako odwzorowanie normalnego widzenia co czyni grę aktorską troch dziwną jakby udawaną.  Może to trochę głupio brzmi ale takie są realia. 

Wszystko to odnosi sie do programów nadawanych w TV czy odtwarzanych na urządzeniach, dla gier to jest całkiem inna zasada tej płynności bo im więcej klatek tym obraz jest płynny. Niestety tego nei da sie zastosować do TV gdzie materiały sa w konkretnych parametrach a dla gier renderowane w czasie rzeczywistym. 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrezygnowano z 24 klatek na sekundę, ponieważ widzowie przyzwyczaili się do oglądania filmów w tym klatkarzu. Większa liczba klatek powoduje, że oglądający uważają je za zbyt realistyczne. Hobbit w 48 klatkach spotkał się z takim komentarzem ze strony wielu widzów.

Edytowane przez Zuzia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Zuzia, mamy świetny  przykład na Hobbicie jak wygląda oglądanie filmów przy dużej ilości klatek.  Przy okazji już wiadomo dlaczego się tak ich nie robi. Kto był w kinie to wie o co chodzi , bo oglądanie w TV to nie było to samo tylko skalowanie do standardu nadawania w TV czyli zmniejszono ilość klatek. 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2022 o 20:40, Emilio1985 napisał:

coś Ci się pokićkało z miejscówkami i/lub markami telewizorów

Tak łatwo pomylić TCL z Samsungiem czy LG. Bardzo podobne nazwy 😉

 

W dniu 7.10.2022 o 20:40, Emilio1985 napisał:

konfabulowałeś

- masz problemy ze wzrokiem

😂

 

W dniu 7.10.2022 o 20:40, Emilio1985 napisał:

nigdy nie widziałeś płynnego streamingu

Wiadome, klatkuje mi jak [beep]a a tego nie widzę. To pewne. 

 

Nie chce mi się z Tobą dyskutować. Wiem jak działał mi Chromecast na TCL, jak działa na Samsungu. Nie będę Cię na siłę przekonywał bo co mi to da? Za chwilę wykupisz tv wszystkich producentów i będziesz mi udowadniał że nie mam racji. 

 

Wojuj z kimś innym. Pzdr 

 

PS. Może powyłączaj wszelakie ulepszacze obrazu w TCL, one potrafią nieźle psuć obraz. To taka mała wskazówka ode mnie na koniec naszej uroczej dyskusji 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, salva napisał:

Moim zdaniem jeden z najciekawszych BOXów dostępnych w wolnej sprzedaży. Na dodatek już ze wsparciem dla AV1. 

 

 

https://hollex.pl/mini-pc-homatics-box-r-p-4786.html

Ciekawe, ale czy wersja za około czterysta złotych nie jest przypadkiem jakoś okrojona. Ponoć działa to z Kodi, ktoś ma i sprawdzał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem router ASUS i dalej nie ma zasięgu w kuchni - trochę się pojawia zasięg, ale niewiele.

Router leży na podłodze, 5GHz chyba włączone, bo miga na routerze.

Dodam, że mój PC chyba nie obsługuje 5G.

Telefony zresztą też.

Edytowane przez gelo441
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej to samo.

Pewnie wezmę ten światłowód.

A tak przy okazji, czytałem dzisiaj artykuł o nowym chromecaście z google. Podobno ma być tańszy od poprzednika, mają się ograniczyć do HD. W USA 30$, a u nas mają iść po 140 PLN. Nie wiem, czy nie lepiej kupić dzisiejszego chromecasta. Jednym słowem, chłopaki postawili na niższą cenę, a nie na jakość. Ma być jeszcze w tym roku.

A co do światłowodu, to wysłałem maila do firmy i mają do mnie dzwonić, czy u nas mogą założyć światłowód.

 

 

Edytowane przez gelo441
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wodnik Szuwarek

 

7 godzin temu, gelo441 napisał:

Kupiłem router ASUS i dalej nie ma zasięgu w kuchni - trochę się pojawia zasięg, ale niewiele.

Router leży na podłodze, 5GHz chyba włączone, bo miga na routerze.

Dodam, że mój PC chyba nie obsługuje 5G.

Telefony zresztą też.

Pokombinuj z lokalizacją i ustawieniem anten.

https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jak-ustawic-router.html

Edytowane przez Wodnik Szuwarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, gelo441 napisał:

Dla TVP.pl oraz Viaplay kupić obecny chromecast 4K oraz brać światłowód, bo innej opcji nie ma?

Dla Viaplay coś innego niż Android TV, nie wiem jak jest z TVP VOD/TVP GO. Poza tym w Viaplay nie ma 4K, nie wiem, jak w TVP VOD/TVP GO. A światłowód to prawdopodobnie najszybszy internet w Twojej lokalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...