Skocz do zawartości

Uzupełnienie i poprawa DVB-T


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Antena jest ustawiona w kierunku Stryszawy, może Katowic, Skrzycznego? Antenę mam po zachodniej stronie domu. Co do wskaźników, to chciałem dodać, że one strasznie mi skakały, natomiast w przypadku najstabilniejszych kanałów to skok nie był aż tak dotkliwy. Jutro spróbuję też przeskanować automatycznie pasmo, aby sprawdzić, czy czegoś dodatkowego nie odbieram (może testowe DVB-T2?). 

 

Mam jeszcze pytania:

 

1. Co teraz? Osobiście spróbowałbym dokupić antenę, i poszukać MUX 8, a gdybym chciał szukać Czechów, Słowaków, to w jaką stronę obrócić, i dokupić antenę? Wydaje mi się, że w stronę południowej strony - lasów i tych pól. 

2. Z punktu finansowego i pracy lepiej będzie (jeżeli się zdecyduję na antenę i na pracę z nią), jeżeli kabel antenowy od anteny puszczę przez dachówkę, szafę i do telewizora, czy jak w swoim pokoju wiertarką wywiercę niewielką dziurę na zewnątrz? Wiem, musiałbym jeszcze maszt dokupić, więc to troszkę pieniążków kosztuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2020 o 22:51, Gierek napisał:

spróbowałbym dokupić antenę, i poszukać MUX 8

Wybór jest spory, np. anteny VHF/mux-8, ale trudno stwierdzić czy coś odbierzesz. Zacząłbym od CA-RTV 6.

W dniu 12.10.2020 o 22:51, Gierek napisał:

gdybym chciał szukać Czechów, Słowaków, to w jaką stronę obrócić, i dokupić antenę?

Wg mnie marne szanse i trochę szkoda wydawać pieniądze na nową antenę. Zamiast ją kupować, spróbuj najpierw na tej co masz. Najbliższe nadajniki, to słowacki Namestovo (43 km, azymut 188°), czeski Lysa Hora (84 km, azymut 255°).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Po długiej ciszy z mojej strony mam takie pytanie: jak można sprawdzić, czy dany telewizor może odbierać DVB-T2? Korzystałem przez długi czas ze satelity, i dalej będę z niej korzystać, ale tak sobie dzisiaj myślę - skoro TVP ma mux w DVB-T2, to sobie przeszukam pasmo i sprawdzę. Przeszukałem, u mnie na kanale 27 - zero sygnału, i zero jakości - jakby mi nie wykryło tego multipleksu. Czyżby mój telewizor nie posiadał DVB-T2, i powinienem kupić dekoder ze standardem DVB-T2? Znalazło mi podczas przeszukania pasma też TVP 3 Katowice, a tak, to standardowa oferta - MUX od 1 do 3, i Polsat News. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2021 o 20:52, Gierek napisał:

Po długiej ciszy z mojej strony mam takie pytanie: jak można sprawdzić, czy dany telewizor może odbierać DVB-T2? Korzystałem przez długi czas ze satelity, i dalej będę z niej korzystać, ale tak sobie dzisiaj myślę - skoro TVP ma mux w DVB-T2, to sobie przeszukam pasmo i sprawdzę. Przeszukałem, u mnie na kanale 27 - zero sygnału, i zero jakości - jakby mi nie wykryło tego multipleksu. Czyżby mój telewizor nie posiadał DVB-T2, i powinienem kupić dekoder ze standardem DVB-T2? Znalazło mi podczas przeszukania pasma też TVP 3 Katowice, a tak, to standardowa oferta - MUX od 1 do 3, i Polsat News. 

Dopytam , czy w Twoim regionie jest nadawany testowo sygnał w T2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ale myślę, że powinienem odebrać ten multipleks, skoro łapię multipleksy z Chorągwicy. Mam takie pytanie: jak tak dokładnie sprawdzić, z jakiego nadajnika odbieram dany kanał? Wczoraj z ciekawości sobie poszukałem, i całkowicie zgłupiałem :( Normalnie sobie włączyłem telewizor, dany kanał, skanowanie ręczne i była informacja o kanale, to wpisuję numer kanału do wykazu, i... całkowicie zgłupiałem. Otóż... pokazało mi kilka nadajników w wykazie na tym samym kanale, i nie  wiem, na co już patrzyć. Jak można to rozszyfrować, bez używania specjalistycznego sprzętu? 

Szczególnymi zagadkami u mnie są takie kanały:

 

MUX 1:

K21 - albo z Wisły Skrzyczne, albo z Katowic Kosztowy, 

K43 - albo Zakopane Gubałówka, albo Rabka Luboń 

 

MUX 2:

K36 - albo Zakopane Gubałówka, albo Szczawina Prehyby, albo Rabka Luboń,

K40 - albo Wisła Skrzyczne, albo Katowice Kosztowy

 

MUX 3:

K34 - albo Szczawnica Prehyba, albo Zakopane Gubałówka, albo Rabka Luboń, albo Międzybrodzie - Góra Żar, albo Sucha Beskidzka - Sumerówka, 

K41 - albo Katowice Kosztowy, albo Wisła Skrzyczne. 

 

W pozostałych kanałach to  udało mi się rozszyfrować: MUX 1 - K25 - Kraków Chorągwica, MUX 2 - K23 - Kraków - Chorągwica, MUX 3 - K22 - Kraków - Chorągwica, MUX 4 - K24 - Katowice - Kosztowy.

 

Ciekawa jest ta kwestia, a anteny dalej mam po zachodniej stronie domu, skierowane powiedziałbym że w stronę Wisły? Stryszawy? Odbieram kilka multipleksów z województwa śląskiego, i dla zobrazowania sytuacji - jakość zaobserwowana przed chwilą: 

 

MUX 1:

K21 - siła 90 %, jakość 46 %

K25 - siła 82 %, jakość 100 %

K43 - siła 58 %, jakość 20 %

 

MUX 2:

K23 - siła 78 %, jakość 20 %

K36 - siła 70%, jakość 13 %

K40 - siła 54 %, jakość 15 %

 

MUX 3:

K34 - siła 82 %, jakość 100 %

K22 - siła 78 %, jakość 17 %

K41 - siła 34 %, jakość 3 % (jak patrzyłem niedawno to jakość mi dobijała do 30 %, także można oglądać, na pewno z województwa śląskiego mam ten multipleks

 

MUX 4:

K24 - siła 42 %, jakość 14 %

 

Pogorszyła mi się jakość dzięki pogodzie, ale powinno powrócić do normy w najbliższych dniach. 

Edytowane przez Gierek
uzupełnienie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Mam taką ciekawostkę - otóż u mnie... jest sygnał z MUX 8! Wczoraj pod wieczór sprawdzałem antenę pokojową, którą kupiłem (te dwa miesiące temu), wystawiłem ją za okno w sypialni, w stronę lampy ulicznej, i... coś odebrało! Siła sygnału jest ogromna, dobija do 100%, ale jakość... skacze - z kanału 6 jakość dobija do 3-4%, natomiast z kanału 7 - siła 100%, natomiast jakość... 0-1%. Siła jest, tylko jakość bardzo słaba, ale na tyle długa, że udało się zapisać w telewizorze kanały z MUX 8. Myślałem też nad kupnem większej anteny z mocniejszym wzmacniaczem, nie wiem, jak zwiększyć jakość. Co o tym sądzicie? Dzisiaj spróbuję potrenować w moim oknie z pokoju - może coś więcej złapie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dvbtowiec: I tak szukam nowej anteny, wiem, że pokojowa w moim regionie to taki średni pomysł... ale szukałem wtedy czegokolwiek do odbioru MUX 8. Tylko nie wiem, czy nie lepiej byłoby kupić dwóch anten (jedna na VHF, druga na UHF) zamiast jednej dookólnej (na VHF i UHF od razu), jak myślicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Gierek napisał:

Tylko nie wiem, czy nie lepiej byłoby kupić dwóch anten (jedna na VHF, druga na UHF) zamiast jednej dookólnej (na VHF i UHF od razu), jak myślicie?

W tak trudnych warunkach odbiorczych powinieneś był od tego zacząć. A i tak nie ma gwarancji ostatecznego sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy profesjonalista zaleciłby Ci osobne anteny. Jeśli masz warunki na to żeby zrobić taką instalację z osobnych anten na każde pasmo, to idź w tym kierunku. 

Zacznij od spięcia anten zwykłą zwrotnicą, a w puszkach antenowych wyłącznie symetryzatory. 

Zobaczysz ile Ci się uda wyciągnąć, a być może wystarczająco dużo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Teraz mam do dyspozycji tylko jedną antenę, więc działam nią, i odbieram nią MUX 1-4 i 8 (5 nie odbieram, bo nie mam HEVC, a 6 i 7 - u mnie nie istnieją), w dobrej jakości, więc jest dobrze. 

 

Ale... mianowicie mam taki lekki problem - brak pomysłu. 

 

Otóż... myślałem nad podwyższeniem wysokości anteny siatkowej, którą mam (ale ta antena jest na parapecie i bez problemu ją postawiłem - na podstawie ma coś podobnego do podstawki, na której można postawić antenę - antena W1E), ale w ogóle nie mam pomysłu, w jaki sposób to zrobić. 

Dach - odpada, bo nie mam na tyle długiego kabla antenowego. 

Okolice dachu - np. tuż nad okiennicą, lub tuż wyżej niż teraz - też, ale nie mam pojęcia, jak to zrobić, żeby to wyglądało sensownie... Myślałem nad zrobieniem czegoś a'la mini stolik, lub kawałki drzewa, i na nich - mini podstawka, i tam antenę, ale wtedy wchodzi w grę tylko opcja - do okiennicy, lub z prawej strony/lewej strony okna - z powodu wysokości drzewa, które mam w ogrodzie. 

Myślałem też nad np. jakimś kartonem, lub książkami - czymkolwiek, na czym mógłbym postawić wyżej antenę, a żebym nie musiał jakoś bardzo kombinować. 

Wiem, te moje dziwactwa 😛

 

(zrobiłem już wcześniej pomiary sygnału - tak do wysokości połowy okna - i wskaźnik jakości sygnału w większości przypadków, prawie wszystkich - był wyższy niż w przypadku anteny postawionej na parapecie)

 

Czy ma ktoś jakiś pomysł - taki domowy, żeby to nie wyglądało dziwacznie - czyli żebym nie był obiektem żartów ze strony sąsiadów? Z góry przepraszam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj do 23 maja. Podejrzewam, że dvb-t2 zweryfikuje twoje plany w kwestii stabilnego odbioru na antenie pokojowej. Z drugiej strony dziwię sie tym kombinacjom z W1E. W końcu jest to 1/4 zwykłej anteny siatkowej. Czy nie lepiej użyć "normalnej" siatki o większym zysku lub przynajmnie jej "połówki"?

A tego Davbola możesz zamontować w dowolnym miejscu na oknie, przy pomocy przyssawki do szyb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem czegokolwiek wtedy do odbioru MUX 8 - na szczęście się trafiło, ale po jakimś czasie dopiero, bo wcześniej od złej strony podszedłem do tego, ale mogę spróbować popróbować i coś droższego z większym zyskiem kupić, albo taką klasyczną, zwykłą antenę - zobaczymy, co się trafi, jaka dostępność, jakie ceny. 

A o przyssawce w ogóle nie pomyślałem - a czy to może wpłynąć na odbiór? Myślę, że jeżeli antenę zamontuję za pomocą przyssawki, to tak jakbym antenę dał w polaryzacji pionowej, i to mogłoby wpłynąć na odbiór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2022 o 00:16, Gierek napisał:

Myślę, że jeżeli antenę zamontuję za pomocą przyssawki, to tak jakbym antenę dał w polaryzacji pionowej, i to mogłoby wpłynąć na odbiór. 

Przecież przyssawkę możesz zamontować w dowolny sposób. Z tym raczej nie będzie problemu. Większym problemem jest odpowiednie zamontowanie do niej anteny, bo ta pokojówka nie jest przystosowana do montażu na jakimkolwiek maszcie. Najprościej, to chyba na opaskach zaciskowych, ale to mało profesjonalne. Osobiście szukałbym rozwiązania montażu przy pomocy jakiegoś małego cybanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to na stałe by miało być..?

Są też takie rozpórki regulowane, drążki do ćwiczeń,

To jest fest drogie, ale chodzi mi tylko o przykład:

https://allegro.pl/oferta/drazek-gimnastyczny-rozporowy-100-150-cm-srebrny-10106630102

Możliwe że w marketach budowlanych są tańsze na odpowiednią długość ...

 

Chodzi mi,że taki rozpierasz na zewnętrznym parapecie między a górą wnęki okna, o ile nie ma styropianu.

Takie coś można też zrobić samemu, ale to już nie takie proste w każdych warunkach.

Kupujesz odpowiednią długość rury, np 1" fi zew. ma ok 33mm akurat pod uchwyty antenowe.

Fakt, taka jest ciężka , ale 3/4" ma 27 mm , na takiej gorzej się przykręca antenę, ale też da się.

Na jednym końcu by cza dospawać jakąś stopkę, a na drugim końcu wkłada się śrubę z nakrętką i podkładką

M16 lub nawet M20 , do łba przyspawać też stopkę i obie stopki podkleić np. gumami dla przyczepności.

Po włożeniu we wnękę okna kręcić nakrętką aż tego nie da się ruszyć.

Bez-nazwy.jpg

Do takiej pionowej rury już dalej dokręcać ewentualne inne uchwyty, co by podniosły antenę wyżej.

Edytowane przez irdeto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...