Skocz do zawartości

Uzupełnienie i poprawa DVB-T


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. 

 

Mieszkam sobie w Suchej Beskidzkiej, i sobie myślałem (chyba że nieświadomie marzyłem), żeby być może kiedyś troszkę rozbudować, poprawić mój odbiór DVB-T. Głównie chodzi mi o trzy rzeczy:

 

1. Poprawa jakości odbioru multipleksów 1 - 3. 

 

Mieszkam w Suchej Beskidzkiej i odbieram multipleksy z przekaźnika w Stryszawie (około 10 km ode mnie). Niestety zauważyłem, że gdy próbowałem włączyć DVB-T kilka dni temu, przy słońcu,  i zbliżających się burzowych chmurach, to nie odbierałem MUX 1 i MUX 3, a MUX 2 - odbierał z bardzo słabą jakością. 

 

2. MUX 8. 

 

Wiem, że to oznacza antenę w polaryzacji V, ale odbiór MUX 8 myślę, że się przyda. 

 

3. Odbiór czeskich i słowackich multipleksów. 

 

Ciągnie mnie do Czech, Słowacji. Nie umiem patrzyć na mapki pokrycia nadajników, i na to, czy mam szansę na odbiór telewizji z Czech i Słowacji, ale z tego, co zrozumiałem, to chyba szanse na odbiór Żyliny mam. 

 

Informacje techniczne:  

 

Nazwa anteny, wzmacniacza, zasilacza - jestem totalnym zerem w temacie nowinek technicznych, nie mam pojęcia, jak się nazywa ta antena, jaki ma wzmacniacz, i zasilacz. Jak się pytałem w domu o nazwę tej anteny, to mi powiedziano, że kosztowała ponad 100 złotych - ale ona była kupiona jakiś czas temu. 

Poza tym:

Nie wiem, czy to prawda, czy bujda na resorach, ale podobno mieszkam w dziurze. Podobno w Suchej Beskidzkiej jest nadajnik telewizji cyfrowej, i nie mogę go odebrać (osobiście nie próbowałem, więc nie mam pojęcia), bo góra Jasień zasłania teren. 

 

Mieszkam na górze osiedla, a antena jest postawiona, "patrzy się" w prawą stronę od mojego domu. 

 

W związku z tym mam kilka pytań:

 

1. Ile by ta moja zachcianka mogła kosztować? Ile anten? Wydaje mi się, że 2 - 3 anteny się przydadzą, i na dodatek być może jakiś łącznik tych kabli, anten? I być może wzmacniacz jakiś? Być może się kiedyś zabiorę za tą robotę, jeżeli będę wiedział, jak się to robi, i jeżeli mnie będzie stać na takie rzeczy - jestem zerem w temacie techniki ;)

2. Teraz najważniejsze pytanie: Czy w ogóle mam jakiekolwiek szanse na odbiór czeskiej i słowackiej telewizji, czy mogę zapomnieć o tym? Mój tata mieszkał troszeczkę wyżej ode mnie kiedyś, i odbierał Ostrawę, także... być może i mi się uda? W moim regionie jest sporo drzew, i miejsc zamieszkania, to może psuć jakość. 

 

Gdyby ktoś był na tyle łaskawy, i mi odpowiedział, coś może doradził, to byłoby bardzo miło. 

Pozdrawiam serdecznie :) 

 

 

Edytowane przez Gierek
powtórzenie słowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.-2. http://sat-charts.eu/nadajniki.php

Do Chorągwicy masz 42 km i odbiór wszystkich mux-ów ,które Ciebie interesują. Tylko jaką masz widoczność z tym nadajnikiem ?

Można by zastosować do anteny wzmacniacz serii LNA aby poprawić odbiór Mux-8, z tej pozycji. Pod warunkiem że będzie tam pasował.Możesz wrzucić zdjęcie tej anteny ?

Odnośnie odbioru czeskich i słowackich nadajników.

http://www.satbroadcasts.com/DVB-T_transmitters_in_Czechia.html?page=6

http://www.satbroadcasts.com/DVB-T_transmitters_in_Slovakia.html?page=1

W zależności od ukształtowania terenu, Ostrawę/ Czechy można by próbować szukać, Słowacja ma słabsze nadajniki.

Co do anten może wypowie się ktoś bardziej w temacie. Mam zamontowaną "siatkę" z symetryzatorem. Odległość ok. 30 km, widoczność z nadajnikiem bardzo dobra. Odbieram na niej Mux 1,2,3,8.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, jutro zrobię zdjęcie, i przy okazji może będzie też widać moje ukształtowanie terenu. Teraz nie odbieram MUX 8, i chyba chciałbym odbierać ten multipleks. 

 

Z analizy wysokości to mieszkam na wysokości 420 m. n.p.m. na górce, nadajnik w Żylinie znajduje się na wysokości 1451 m. n.p.m. (Krížava) i 769 m. n.p.m. (Straník), myślałem też nad odbiorem z Čadca – Husárik - tutaj nadajnik znajduje się na 820 m. n.p.m. - najsilniejszy jest nadajnik na Krížava - o mocy 10 kW. 

Czechy - interesujący mnie nadajnik w Ostrawie - Hošťálkovice - o mocy 100 kW - bardzo mocny nadajnik. Nie wiem, czy nadajnik z Krížava może dolecieć do Suchej Beskidzkiej, ale to zobaczymy. 

 

Ja generalnie żadnego nadajnika w okolicy nie widzę, widzę dużo drzew, domy - mam średnią widoczność... 

 

 

Edytowane przez Gierek
uzupełnienie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gierek napisał:

Mieszkam w Suchej Beskidzkiej i odbieram multipleksy z przekaźnika w Stryszawie (około 10 km ode mnie). Niestety zauważyłem, że gdy próbowałem włączyć DVB-T kilka dni temu, przy słońcu,  i zbliżających się burzowych chmurach, to nie odbierałem MUX 1 i MUX 3, a MUX 2 - odbierał z bardzo słabą jakością. 

Dzisiaj przejeżdżałem przez Suchą. Zawsze gdy tamtędy przejeżdżam zwracam uwagę na zamontowane na dachach anteny i zastanawiam się jak w tym trudnym terenie wygląda odbiór tv naziemnej.

6 godzin temu, Gierek napisał:

Nie wiem, czy to prawda, czy bujda na resorach, ale podobno mieszkam w dziurze. Podobno w Suchej Beskidzkiej jest nadajnik telewizji cyfrowej, i nie mogę go odebrać

Właśnie dlatego że teren jest wyjątkowo trudny,  w promieniu ok. 10 km umieszczono trzy doświetlenia mux-3 (G. Sumerówka, Stryszawa, Stryszów)

Ze Suchej do Stryszawy jest ok. 5 km i nadawany jest tam tylko mux-3. Jeżeli odbierasz jeszcze mux-y 1 i 2, to musi być sygnał z innych nadajników (Skrzyczne, Chorągwica, Luboń ... :?:). Ale skoro do Stryszawy masz 10 km i Sumerówkę zasłania Jasień, to nie mieszkasz chyba w samym mieście. :?: Które osiedle?

Na których kanałach (częstotliwościach) masz zaprogramowane poszczególne mux-y?

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Administracyjnie ten teren zalicza się jeszcze do Suchej Beskidzkiej, obecnie mieszkam na ulicy Stromej. Właśnie dowiedziałem się, że na górze Sumerówce jest nadajnik, wydawało mi się, że na dachu szpitala też, ale to nie mam pojęcia. Dzisiaj podam kanały, jak wrócę z centrum miasta. A te 10 km to liczyłem od mojego domu do centrum, i z centrum do Stryszawy. 

PS. Ale anten naziemnych to widzę mało, głównie widzę telewizję satelitarną. Cóż, jak widać, jestem niedoinformowany. ;) Więcej informacji ode mnie dzisiaj raczej popołudniem, lub wieczorem :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trudnych warunkach terenowych wyjście jest jedno: kupujesz najdroższą antenę z najsilniejszym wzmacniaczem i wtedy masz pewność, że zrobiłeś wszystko co mogłeś zrobić. Mając taką antenę szukasz dla niej najlepszego miejsca  i najlepszego ustawienia – to niestety dosyć żmudna czynność. Tylko nie kupuj anteny kierunkowej, bo w górach raczej nie ma ona racji bytu. Weź jakiś plastik (tylko on musi kosztować) albo w ostateczności siatkę no i wtedy tym kręcisz i szukasz sygnału – "coś" na pewno złapiesz. I nie słuchaj "fachowców bojących się wzmacniacza", bo w odbiorze DVB-T dobry wzmacniacz jest podstawą, zwłaszcza w górach i dolinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Gierek napisał:

obecnie mieszkam na ulicy Stromej

Rzeczywiście jest ... stroma. Różnica poziomów między jej krańcami to chyba kilkadziesiąt metrów. Dookoła góry i sporo lasów, zatem teren bardzo trudny do odbioru. Teoretycznie (wg Emitel-a) nadajnikiem "pierwszego wyboru" dla mux-3 powinien być ten na Sumerówce., natomiast dla mux 1 i 2 - Luboń. Odbiór mux-8 bardzo utrudniony, a może nawet niemożliwy.W rzeczywistości może być różnie i trzeba próbować odbioru z różnych kierunków - być może z odbicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jestem. Przepraszam bardzo za opóźnienie, ale wczoraj byłem zagoniony - najpierw do miasta, aby sobie badania zrobić, a potem - remont domu, i na sam koniec, koło 21 okazało się, że... nie ma internetu, więc... byłem odcięty od świata. Cóż, takie to uroki większego remontu. :( 

Ale spokojnie, już jestem, już internet mam. Już uzupełniam mój post:

@K63: Główny telewizor mam obecnie chwilowo odłączony, także skorzystałem z zastępczego telewizora babci, i mam takie wyniki wyszukiwania:

578.00 MHz - K34

594.00 MHz - K36

506.00 MHz - K25 (to jest MUX 1 - TV Trwam odbierał, jak go oglądałem, testowo)

626.00 MHz - K40

698.00 MHz - K49

 

W ofercie mam:

- MUX 1

- MUX 2

- dubel MUX 2

- MUX 3

- testowy odbiór Polsat Film HD i Polsat News HD z nadajnika DVB-T - muszę sprawdzić, czy jeszcze na TV to nadaje, czy już nie

 

Zwróciłem też uwagę na wskaźniki jakości i sygnału - sygnał był bardzo wysoki, sięgało do 100 %, a jakość - do odbioru wystarczało (ale jak początkowo włączyłem TV Trwam, to przez kilkanaście sekund nic się nie włączyło, dopiero po kilkunastu sekundach pokazał mi się sygnał, i odbiór TV Trwam), ale to była jakość skacząca od 13 do 26 procent. 

 

Antenę mam przymocowaną do ściany domu, nie wiem, czy na stałe, czy nie, ale możliwości przenoszenia jej mam mocno ograniczone, być może nawet i nie mogę zmienić miejsca tych anten. Musiałbym kupić nową antenę, taką na maszcie, i wtedy się bawić w odbiór kanałów. 

 

A zdjęcia anteny mam, tylko że wolę je na PW wysłać, żebym nie miał nalotu na dom. ;) 

Edytowane przez Gierek
poprawienie błędów i uzupełnienie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gierek napisał:

578.00 MHz - K34

594.00 MHz - K36

506.00 MHz - K25 (to jest MUX 1 - TV Trwam odbierał, jak go oglądałem, testowo)

626.00 MHz - K40

698.00 MHz - K49

W najbliższej okolicy na tych kanałach masz:

k.34 - mux-3 (Sucha B./G. Sumerówka, Rabka/Luboń, Miedzybrodzie/G.Żar, Katowice/Kosztowy)

k.36 - mux-2 (Rabka/Luboń)

k.25 - mux-1 (Kraków/Chorągwica)

k.40 - mux-2 (Wisła/Skrzyczne, Katowice/Kosztowy, a do czerwca nadawał na nim testowo Polsat News HD i Polsat Film  HD)

k.49 - wyłączony (do czerwca br. nadawał na nim mux-2 z Katowic)

Jak widać przysłowiowy "groch z kapustą", bo do anteny docierają sygnały z różnych nadajników - bezpośrednio lub z odbicia.

Powinieneś wykasować wszystkie programy  z listy lub zrobić reset fabryczny telewizora. Po czym zaprogramować odbiornik ręcznie na kanałach na których uzyskasz najlepsze parametry dla danego mux-a.

Sprawdź parametry sygnału:

mux-1 (kanały .21, 25, 43)

mux-2 (kanały 23, 36, 40)

mux-3 (kanały 22, 34, 41)

1 godzinę temu, Gierek napisał:

A zdjęcia anteny mam, tylko że wolę je na PW wysłać

Przecież wystarczy zdjęcie samej anteny, a nie całego domu. Ewentualnie poszukaj zdjęcia takiej anteny w sieci. W ostateczności prześlij na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gierek napisał:

Musiałbym kupić nową antenę, taką na maszcie, i wtedy się bawić w odbiór kanałów.

Antena "siatka" koszt ok. 30 zł, wzmacniacz LNA 177 podobny koszt. Do tego przewód antenowy, czyli całkowity koszt zamknąłby się w granicach ok.100 zł bez masztu. Maszt musiałby być wyższy od obecnie zamontowanej anteny. Dom masz na działce ? Testy należało by przeprowadzić w różnych miejscach w takim razie i zaczął bym od kierunku Chorągwicy. Dosyć ciekawy temat.

Jeżeli chodzi o Mux-3, jaki odbierasz program lokalny TVP teraz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wuzel napisał:

Jeżeli chodzi o Mux-3, jaki odbierasz program lokalny TVP teraz ?

Z zestawienia które zamieścił wynika że odbiera mux-3 na k.34, zatem TVP Kraków. Z doświetleniami tego mux-a w okolicach Suchej B. jest ciekawa sytuacja - z lokalnego na G. Sumerówka nadawany jest na k.34, a z oddalonego o kilka kilometrów w Stryszawie na k.22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak. OK, wysyłam te zdjęcia - z góry bardzo przepraszam za jakość - myślałem, że antena będzie zamontowana na maszcie, i fajnie zrobię zdjęcie - a tu byłem w błędzie, i jakość zdjęcia była średnia. Pierwsze dwa zdjęcia - z ogrodu, z dwóch stron, trzecie - z okna mojego pokoju. 

http://chomikuj.pl/dariusz.semik - na moim chomiku powinny być widoczne trzy zdjęcia (w oknie mam siatkę na komary, muchy, temu nie mogłem zrobić lepszej jakości zdjęcia trzeciego, nie żebym się wymigiwał). 

 

Odbieram teraz program lokalny TVP 3 Kraków. 

 

@K63: A przed szukaniem tych multipleksów mam zmienić ustawienie anteny, czy tak, jak teraz? Będę sprawdzać, szukać, ale to dopiero wtedy, gdy telewizor będę miał w pokoju, i antenę podłączę do niego - raczej do końca tygodnia (może jutro, pojutrze to się stanie?) Zobaczymy. Postaram się szybko posprawdzać odbiór z okolicznych kanałów, jak będę miał możliwość. 

Edytowane przez Gierek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro antena ustawiona na Stryszawę, to domyślam się że wisi na zachodniej ścianie domu. Z mojej analizy wynika, że lepszą opcją byłaby wschodnia dla odbioru z Lubonia (najlepszy profil terenu). Nie wiem tylko czy sąsiednie zabudowania lub drzewa nie będą przeszkadzać. Dlatego najlepszym wariantem byłby dach/komin.

Anteny to chyba chińskie "krokodyle" - coś w rodzaju AX1000. Myślę, ze w tych warunkach lepiej mogłaby się sprawdzić "zwykła" siatka.

Godzinę temu, Gierek napisał:

A przed szukaniem tych multipleksów mam zmienić ustawienie anteny, czy tak, jak teraz?

Najpierw sprawdź przy aktualnym ustawieniu, np. k. 21, 22, 34, 40, 41. Antenę najlepiej ustawiać obserwując parametry sygnału na danym kanału w opcji wyszukiwania ręcznego. Najważniejsza jest jak najlepsza jakość.

Sucha B. - k.34

Stryszawa - k.22

Wisła lub Katowice - k. 21, 40, 41.

Rabka - k. 34, 36, 43

Kraków - k. 22, 23, 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, sprawdzę kanały, jak będę miał dostęp do telewizora, a ta antena, której zdjęcie podesłałeś, jest bardzo podobna do tej, która jest przymocowana do ściany u mnie w domu :) 

 

Mam jeszcze dwa pytania - takie już na przyszłość - cienko u mnie z pieniędzmi obecnie :( :

1. Jak myślicie - Waszym zdaniem w moim przypadku kupno tunera DVB-T2 (w formie dekodera) miałoby sens? Fajnie wyglądają niektóre dekodery, i mnie to troszkę zaciekawiło.

2. Mogę też dokupić antenę w polaryzacji V? Wiem, że nikt mi nie broni, ale nie wiem, czy to ma sens w mojej obecnej lokalizacji. Przy okazji - być może odebrałbym Słowaków? Na pewno do odbioru Czechów, jeżeli jeszcze to jest możliwe, to musiałbym dokupić jeszcze jedną osobną antenę - obecną antenę mam przymocowaną do ściany :( 

 

Ale to dopiero gdzieś w październiku, bo u mnie ciężko obecnie z pieniędzmi. 

 

 

Edytowane przez Gierek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Gierek napisał:

Jak myślicie - Waszym zdaniem w moim przypadku kupno tunera DVB-T2 (w formie dekodera) miałoby sens?

Jeżeli Twój obecny telewizor ma DVB-T2/H.265, to nie ma za bardzo sensu. A jeżeli może odebrać tylko DVB-T, to na taki zakup masz jeszcze czas (do wiosny 2022). W takim przypadku warto rozważyć zakup dekodera combo (na południowej ścianie domu widać chyba antenę sat).

34 minuty temu, Gierek napisał:

Mogę też dokupić antenę w polaryzacji V? Wiem, że nikt mi nie broni, ale nie wiem, czy to ma sens w mojej obecnej lokalizacji. Przy okazji - być może odebrałbym Słowaków? Na pewno do odbioru Czechów, jeżeli jeszcze to jest możliwe, to musiałbym dokupić jeszcze jedną osobną antenę - obecną antenę mam przymocowaną do ściany

Nie ma anten w polaryzacji V. Po prostu antenę montujesz do odbioru polaryzacji H lub V. Podejrzewam ze w Twojej lokalizacji na odbiór tv słowackiej lub czeskiej szanse są niewielkie, ale spróbować można. Do prób możesz wykorzystać jedną z anten które posiadasz. O ile się da, montujesz ją do masztu "na boku", przekręcając o 90 st. Chyba że chodziło Ci o antenę VHF do odbioru mux-8. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli anteny stosowane do odbioru MUX 8 i słowackiej telewizji - czyli te w innej polaryzacji niż te na czeską telewizję, MUX 1 - 3, multipleksy lokalne i testowe nadające w Polsce. 

Na ścianie sąsiadującej mam antenę satelitarną, a co do specyfikacji telewizora, to będę musiał zobaczyć. Ależ ja jestem niedoinformowany, i zacofany w tym temacie... :( 

 

EDIT: @wuzel: Na moim chomiku przed chwilą dodałem dwa zdjęcia z widokami z anten - w którą stronę się patrzyły. Przepraszam za jakość. 

Edytowane przez Gierek
uzupełnienie informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Gierek napisał:

Miałem na myśli anteny stosowane do odbioru MUX 8 i słowackiej telewizji - czyli te w innej polaryzacji niż te na czeską telewizję, MUX 1 - 3, multipleksy lokalne i testowe nadające w Polsce. 

Do odbioru mux-8 potrzebujesz anteny VHF (k.5-12). To czy zamontujesz ją do odbioru pol. V czy H zależy od tego na jaki nadajnik skierujesz. Np. Katowice nadają mux-8 w pol. poziomej , a Kraków, Rabka i Skrzyczne w pionowej.

Do odbioru tv słowackiej używasz takiej samej anteny UHF jak do odbioru tv polskiej czy czeskiej. To czy odbiera pol. H czy V, zależy od zamontowania jej na maszcie.

17 godzin temu, Gierek napisał:

dodałem dwa zdjęcia z widokami z anten - w którą stronę się patrzyły

Lepsze byłyby zdjęcia które pokazują co antena "widzi" od miejsca montażu po horyzont, a nie tylko to co jest przed jej "nosem". Np. takie zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, K63 napisał:

Lepsze byłyby zdjęcia które pokazują co antena "widzi" od miejsca montażu po horyzont, a nie tylko to co jest przed jej "nosem". Np. takie zdjęcie.

O takie właśnie mi chodziło :).

@Gierek patrząc na zdjęcie które zamieściłeś, to antenę satelitarną masz zamontowaną na południu, naziemne na zachodzie. Upierałbym się przy szukaniu Chorągwicy, tylko, że musiał byś umieścić antenę po drugiej stronie domu, w kierunku północnego wschodu, na wysokości szczytu dachu.

https://www.google.com/maps/@49.8560895,19.4651352,10z

Mux 1,2,3, mają mocny sygnał z tego nadajnika. Jeżeli chodzi o zagranicę, to chyba tylko Czechy i Ostrava wchodzi w grę, czyli antena umieszczona na zachodniej ścianie,  ale znacznie wyżej.

 

19 godzin temu, Gierek napisał:

 Ależ ja jestem niedoinformowany, i zacofany w tym temacie... :(

Każdy się uczy i poznaje coś nowego, zobaczysz jaką będziesz miał satysfakcję, jeżeli uda Ci się uzyskać stabilny odbiór :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dobry wieczór!

 

Po półtora miesięcznej przerwie powracam do tego wątku. W końcu mam telewizor w pokoju, i antenę naziemną, i mogę oglądać telewizję. Cóż, takie to mam luksusy. ;) 

 

Przechodząc do rzeczy: pojawił się potężny problem. 

Otóż wczoraj jak rano oglądałem telewizję, to wszystko działało pięknie, każdy multipleks działał bardzo płynnie, dobrze, jakość była wysoka. OK - można by rzec - co jest w tym złego? A mianowicie... jak dzisiaj włączam telewizję, to... nie mam sygnału na żadnym kanale. Włączyłem strojenie automatyczne - o dziwo żadnego kanału mi nie znalazło. Próbowałem, według wskazówek podanych w tym wątku włączyć strojenie ręczne - już na pierwszym kanale mi pokazało, że nie ma sygnału. Pogoda jest bardzo podobna do tej, która była wczoraj. 

 

Wie ktoś może, co się mogło stać? Kabel antenowy (świeżo kupiony w sobotę) już padł, pogoda płata figle, czy co innego? Ech, z takimi problemami to nie wiem, czy kiedykolwiek będę mógł się cieszyć płynnym odbiorem telewizji naziemnej. Miałem też inne pytania, ale na razie ich nie chcę zadawać, bo mi doszedł wyżej przedstawiony problem. 

 

Z góry dziękuję za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Gierek napisał:

nie mam sygnału na żadnym kanale

Skoro zniknął ci sygnał na wszystkich mux-ach, to masz usterkę odbiornika lub  instalacji.  Jeżeli wyeliminujesz usterkę odbiornika, to należy sprawdzić każdy punkt połączenia przewodu z danym elementem instalacji. Gdy wszystkie złącza na 100% są poprawnie wykonane, to usterki należy szukać w elementach instalacji (symetryzator/wzmacniacz, zasilacz, rozgałęźnik, itd. ... co tam masz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Ciebie bardzo za sianie paniki, ale... nie zauważyłem, nie pomyślałem, że w sypialni był przedłużacz do włączenia do odbioru telewizji naziemnej :D Ech, Darek, ależ Ty jesteś tępy... (o sobie mówię)

 

Wracając do tematu, teraz już bez problemu ustawiłem ręcznie kanały, i miałem takie wyniki wyszukiwania:

 

MUX 1:

K21 -  jakość 60 %, siła 91 %

K25 -  jakość 100 %, siła 78 %

K43 -  jakość 21 %, siła 46 %

 

MUX 2: 

K23 - jakość 6 %, siła 70 %

K36 - jakość 35 %, siła 58 %

K40 - jakość 60 %, siła 58 %

 

MUX 3:

K22 - jakość 22 %, siła 60 %

K34 - jakość 30 %, siła 66 %

K41 - jakość 1 %, siła 38 %

 

Co o tym sądzisz? Jak na moją obecną lokalizację wyniki są ciekawe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiór z 3 nadajników - Kraków, Rabka, Skrzyczne (lub Katowice). W którym kierunku ustawiona antena?

Mux-1 z Krakowa - OK, ale parametry pozostałych mux-ów kiepskie (można powiedzieć że na pograniczu odbioru). Jeżeli odbiornikowi to wystarczy, to będziesz miał w miarę stabilnie odbiór. Ale podejrzewam że "różowo" nie będzie. Z jednej strony masz możliwość odbioru z kilku nadajników, ale z drugiej sąsiedztwo kanałów 21,22,23 niekoniecznie może sprzyjać jakości sygnału.

Prawdopodobnie pomocne byłoby zastosowanie strojonego wzmacniacza kanałowego, np. WK-410 i dodatkowej anteny na mux-3 skierowanej na lokalne doświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...