Skocz do zawartości
  • 0

Antena SAT 120cm - slaby sygnal


nowy12345
 Udostępnij

Pytanie

Witam wszystkich serdecznie,

Postanowilem zalozyc tutaj temat, poniewaz mam "maly" problem ze swoja instalacja satelitarna. Mianowicie sytuacja wyglada tak, ze posiadam w domu dwa dekodery Nbox 5800S, podlaczone one sa do talerza SAT, ktory znajduje sie na dachu (zamontowany maszt i do niego przykrecona antena). Wpierw mialem zamontowana czasze 70cm (polsatowski talerz z plastikowym wysiegnikiem), paramtery jakie udalo mi sie uzyskac to okolo 60% AGC i 30-40% SNR. Talerz byl ustawiano z uzyciem miernika cyfrowego, ktory wpiety bezposrednio w talerze poakzwal paramtery na poziomie mniej wiecej 68-70% sygnal i 45-50 jakosc i nie sposob bylo uzyskac wiecej. Na takim ustawieniu kanaly satelitarne ogolnie dzialaly, ale wystarczyl doslownie lekki opad deszczu, czy mocniejsze zachmurzenie i juz pojawialy sie na niektorych kanalach problemy z zacinaniem i szatkowaniem obrazu. Wczoraj zamontowalem inny talerz o srednicy 120cm, konwerter, przewody itp bez zmian. I co? Sygnal dalej jest na poziomie maksymalnie tych 68% i to tez zalezy od kanalu bo na niektorych jest max 50%, jakosc to tak samo na niektorych 30-35% a na niektorych 13-15%. Tak jak pisalem mam dwa dekodery i na kazdym wskazania sa podobne. Konwerter posiadam jakis zwykly, nie pamietam neistety nazwy firmy ani modelu, kupowany byl moze 4-5 lat temu. Talerz jest uzywany, ale prosty, nie zgnity, nie "pofalowany". Wlasciwie jedyne co zostalo ze "starej" instalacji to ten konwerter, poniewaz drugi tuner byl zalozony okolo miesiac temu i byl montowany nowy przewod, nowe zlaczki itp (okolo 10m przewodu miedzy dekoderem a talerzem). I teraz sam juz nie wiem, czy ja jestem za "cienki" zeby to dobrze ustawic, czy ten konwerter jest strzelony (niestety nie mam innego na podmiane). O ile na talerzu 70cm to sie cudow nie spodziewalem to na 120cm chyba nie powinno byc takiej sytuacji. Czy uszkodzony konwerter moze dawa takie objawy, ze ogolnie sygnal jest i telewizja dziala, ale niestety te paramtery sa po prostu slabe? Skret konwertera tez probowalem zmieniac, ale nic to nie daje.

 

Przykladowe paramtery (kanal TVN7)

11f2f2035b91648a.png

 

Stopklatka

b1ba0429000522f0.png

 

HBO

ea6b01a1de840a0c.png

 

TVP3

4084f46a39877915.png

Edytowane przez nowy12345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam ponownie

Dzisiaj zalozylem nowy konwerter i jest znaczna poprawa parametrow. Z sygnalu 60 i jakosc 30 zrobilo sie sygnal 80 i jakosc 76. Nie ustawialalem jeszcze na nowo talerza ze wzgledu na warunki pogodowe, ale juz po samej podmianie jest spora poprawa i telewizja w koncu normalnie dziala. Pozostaje mi jeszcze w ktorys dzien wyjsc na dach i "dostawic" antene tak jak nalezy, wiec mysle, ze temat mozna uznac za rozwiazany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Te parametry to nie są słabe, są tragiczne. To nawet na antenę 70 cm byłyby słabe. Na antenie 80 cm normalnej firmy i z normalnym konwerterem na TVNach powinieneś mieć z 14 dB, na 90-tce z 15,5 dB A czym to ustawiałeś? Prawdziwym miernikiem? Czy tym nędznym wskaźnikiem za 20-30 zł?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie dzieki za odzew. Talerz 70cm (ten co mialem wczesniej), ustawialem wpierw miernikiem analogowym (ten za wskazowka chyba wlasnie za 30zł), a pozniej pozyczylem od znajomego miernik cyfrowy z wyswietlaczem (kosztowal cos okolo 200-220zł). Konwertera wzgledem talerza nie przesuwalem. Zamowilem nowe "oko" bo to koszt nieduzy i sprobuje jeszcze raz ustawic. Zrobie tez jakies zdjecia talerza i widocznosci bo juz sam nie wiem naprawde...

 

@wuzel

Tak, w poziomie i pionie. Mam doswiadczenie w ustawieniach anten internetowych na 5Ghz bo jestem monterem, ale tam nie jest wymagana az taka precyzja.

Edytowane przez nowy12345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@nowy12345 trochę się pośpieszyłeś z zakupem nowej anteny. Jeżeli na dwóch antenach jest podobny problem, to może to być wina konwertera na przykład. Spróbuj stojąc za anteną ponaginać lustro z minimalną siłą tak aby nic nie odkształcić, góra - dół i prawo - lewo i obserwuj miernik, czy będzie poprawa sygnału czy pogorszenie.

 

"Oko" to konwerter czy talerz :) ?

Edytowane przez wuzel
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tylko tu masz parametry jakie się osiąga z anteny 70 cm. Z 120 cm to byś miał SNR po 20 dB jak nie więcej. Jakiej firmy to antena? Jakiej firmy konwerter? Może pokaż jakieś zdjęcia z anteną i jak to masz połączone. Dobrze złącza porobiłeś?

Edytowane przez Ramirez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...