Skocz do zawartości
  • 0

Pogoda a odbiór progamów


Kiko
 Udostępnij

Pytanie

Witam! Być może był już taki temat na tym forum, a jeśli tak to sorry.

Ale do rzeczy. Mam problemy z odbiorem kanałów do czego bardzo często przyczynia się niekorzystna pogoda, choć kiedyś te problemy były mniejsze. Jednak wszystko uległo zmianie na gorsze jakieś pół roku wstecz. Bodajże w lipcu był taki tydzień, że praktycznie codziennie mocno padał deszcz i być może miał on wpływ na to, że teraz nawet minimalna przeszkoda wpływa na jakość sygnału, która przekracza lekko ponad 30% (kiedyś 70%). Dodam też, że w pobliżu anteny jest również sporo drzew, ale jednak wcześniej one nie przeszkadzały i prawie wszystkie programy odbierałem bez problemów. Najpierw zaczął się problem np. z kanałem Viva Polska, a po tym feralnym tygodniu z deszczem, już większość kanałów była bardzo czuła na jakiekolwiek niekorzystne warunki pogodowe. Ciągłe latanie z kijem i poprawianie anteny jest już nużące (niestety antena jest dość wysoko), zwłaszcza teraz, gdy jest śnieg. Chciałem jeszcze dodać, że mam dwa konwertery (Astra i HB). Co może mieć na to wpływ? Być może te drzewa rosnące wokół? A może jednak przydałoby się wymienić konwertery na nowsze? Te, które teraz są zamocowane mają już kilka lat. Ale może nowsze by pomogły? Pomocy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Bardzo możliwe, że do konwerterów dostała się wilgoć. Czaszę mam dość dużą, nie wiem jaka jest jej średnica, ale chyba 80cm. Tak na oko to dwa razy większa od standardowych czasz Cyfrowego Polsatu czy też Cyfry+. Opcja z uszkodzonym kablem chyba najmniej prawdopodobna. Ale na razie dzięki za pomoc. Jeśli macie jeszcze jakieś uwagi to czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystkie współczynniki szumów typu 0,1 db to raczej chwyt marketingowy, taka wartość jest pewnie tylko w jednym miejscu na wykresie. Ale to nie znaczy, że 0,1 db jest gorszy od 0,6 db. Ale konwertery można zmienić.

 

Co to znaczy, że latasz z kijem i poprawiasz antenę? Kijem? To ona jest tak niedokręcona, że kijem ją można ruszać? Najprawdopodobniej po prostu się przestawiła kilka milimetrów w tę albo we wtę i jest efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Co to znaczy, że latasz z kijem i poprawiasz antenę? Kijem? To ona jest tak niedokręcona, że kijem ją można ruszać? Najprawdopodobniej po prostu się przestawiła kilka milimetrów w tę albo we wtę i jest efekt.

 

Ano latam po to, aby zwłaszcza teraz odgarnąć śnieg z czaszy i konwerterów. Antena prawdopodobnie nie przestawiła się, to raczej wina konwerterów. Teraz np. gdy lekko pada śnieg nie mam żadngo kanału, wszędzie widzę ciemność! Natomiast gdy pogoda jest bardziej sprzyjająca część kanałów odbiera, np. TV Polonia, Rai Sportsat, Rai Uno... Widocznie mają lepszy sygnał. Ale takie kanały jak np. Viva Polska to już od bardzo dawna są dla mnie nieosiągalne. W takim razie jakie konwertery wypadałoby kupić, aby nie mieć problemu z odbiorem? Chodzi o konkretną markę, no i żeby cena nie była wygórowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

mogę Ci polecić konwerter firmy Globo http://www.globo.com.pl/pl/konwertery/k_singlels01g.htm ,jest on bardzo tani(ok30 zł),ma współczynnik szumów na poziomie 0.2 db.Mam taki zamontowany na swojej antenie(90 cm) pod obrotnicę.Idealnie się nadaje do odbierania słabych przekazów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Antena prawdopodobnie nie przestawiła się, to raczej wina konwerterów.

@Kiko, najpierw zadaj sobie nieco trudu i sprawdź ustawienie anteny. Nie wierzę, że jest dobrze ustawiona. Już nie myślę tutaj o zmiataniu "kijem" śniegu z czaszy i konwerterów, ale wcześniej pisałeś, że wszystko zaczęło się po silnej wichurze. Takie załamania pogody mogły również wpłynąć na ustawienie anteny, wystarczy przesunięcie o drobny milimetr i może nastąpić dość silny zanik sygnału.

 

Co do konwerterów to nic, że stare i mają współczynniki szumów po 0.6dB. Na konwerterze ze współczynnikiem 0.2dB niewiele lepszą uzyskasz jakość i moc sygnału (bardzo małe różnice w odbiorze), tutaj @michcio dobrze pisał, to taki chwyt marketingowy. Jak chcesz polepszyć sygnał kanałów satelitarnych, to należy ratować się tylko i wyłącznie większą czaszą. Wtedy różnice są zauważalne. Ale w pierwszej kolejności wejdź na drabinę i delikatnie poruszaj anteną w lewo, w prawo i zobacz jaki uzyskujesz sygnał (do pomocy weź drugą osobę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Heh...działa! Z tym, że trzeba było jednak wymienić oba konwertery, bo jak się okazało padły! Mało tego przełącznik DiSEqC też do wymiany! Ciekaw jestem jaka była tego przyczyna? Ekipa, która przyjechała z pomocą męczyła się ok 3 godzin z ustawieniem! Nie mogli złapać sygnału z obu satelit na raz za pomocą przełącznika DiSEqC. Gdy udało się złapać sygnał z Astry wtedy Hot Bird nie reagował i na odwrót, gdy Hot Bird odbierał, Astra milczała! Ale w końcu się udało, choć nie działa to tak jak kiedyś. Teraz muszę chwilkę poczekać gdy przełączam się z jakiegoś kanału znajdującego się np. na Astrze na kanał znajdujący się na Hot Birdzie. Pisze wtedy "Proszę czekać, antena w ruchu". Działa to tak jakby była obrotnica, a przecież jej nie ma. Prawdopodobnie zależy to teraz od ustawień tunera, choć i z tymi niesamowicie się męczyli! Ale cieszę się, że w ogóle odbiera. A może doradzicie mi coś w tym temacie? Jak mam ustawić tuner, aby przełączać się między obiema satelitami nieco szybciej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pitter, ten tuner to Comsat Polonia FTA 16. Instrukcja obsługi jest, ale przypuszczam, że nawet z nią może być ciężko. O ile dobrze pamiętam to u mnie zawsze każdy majster od anteny niemiłosiernie się męczył przy instalacji, czy też jakiejkolwiek innej czynności związanej z tą anteną. Nie inaczej było wczoraj! Chłopaki wpadli na luzie z wizją szybkiego załatwienia sprawy, a wracali ze skwaszonymi minami, po trzech godzinach męki! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Już nie trzeba! Jakimś cudem te ustawienia, których wczoraj próbowali lecz ciągle bez efektu, dziś już działają! Może dlatego, że to ja swoją magiczną dłonią zainterweniowałem. :D A więc podsumowując krótko: wszystko już działa tak jak dawniej! Dzięki za wszystkie cenne uwagi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...