Skocz do zawartości
  • 0

Problem : monoblock - hotbird + astra


rygi
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

Jestem calkowitym amatorem w technologii tv sat, zaczalem grzebac przed

dwoma dniami gdy tato kupil zestaw :). Mam antene offsetowa (85),

konwerter monoblock (10,7-12,75GHz) i tuner Globo 1006. Problem polega

na tym, ze metoda macajewa krecac wszystkim co sie dalo znalazlem w

koncu Hotbirda, niestety wyglada to tak, ze (patrzac w kierunku czaszy)

konwerter jest zaczepiony za prawa "glowke" natomiast lewa zamiast byc

obok niej jest przekrecona nad nia (niemalze w pionie). Elewacja jest

ustawiona na ~~30stopni. Hotbird odbiera bardzo ladnie, z tego co

czytalem, aby odbierac astre wystarczy zlapac hotbird a drugi konwerter

obok od razu zlapie astre (o ile jest poziomo, a u mnie niestety tak

nie jest). Wnioskuje ze hotbirda odbiera ten wyzszy konwerter, bo gdy

tylko go przekrece trace sygnal. Co w takiej sytuacji powinienem

zrobic? Tzn. jak przekrecic czasze? Na chlopski rozum wydaje mi sie ze

powinienem ja odgiac w pionie jednak wtedy nie bedzie 30 stopni... i

dlatego mi tu cos nie pasuje... prosze o pomoc bo juz sie gubie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dziś byłem w punkcie Cyfrowego Polsatu i pytałem o mój problem. Monterzy stwierdzili że wieczorem przerywa mi sygnał ponieważ wytwarzają się naprężenia. Mówią że należy ustawić czaszę wg miernika ew. wymienić konwerter. Co wy na to? czy to o czym mówili może być przyczyną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam

 

Od pewnego czasu mam taki zestaw:

- czasza 90cm

- konwerter monoblock Astra + Hotbird

- tuner Dreambox 500

 

W tunerze mam ustawione następująco:

2 satelites via DiseqC A/B

1 Eutelsat 13.0E DISEqC AA

2 Astra 19.2E DISEqC AB

 

Antena i konwerter:

Monoblock mam zaczepiony - patrząc od strony anteny na lewym "zaczepie".

**********

 

Przy takim ustawieniu działa mi wszystko na Eutelsacie a więc wszystko co mam na 13.0E - jakość sygnału 88% a więc całkiem dobrze.

Nie działa mi nic z Astry, kompletnie nic.

Próbowałem zamienić miejscami zaczepienie konwertera i nie daje to nic. Jak tak zrobię to giną mi nazwy kanałów.

 

**********

Jestem laikiem pomimo, że do tej pory sobie jakoś radziłem to teraz nie bardzo wiem co zrobić dalej żeby za bardzo nie popierniczyć :)

Jedyne co mi przychodzi do głowy to:

1. Mam uszkodzonego monoblocka, ale nie wiem jak się co do tego upewnić.

2. Muszę wyregulować antenę. Tylko nie wiem teraz czy mam zaczepione dobrze i mam regulować przy tak zamocowanym monoblocku czy monoblocka przełożyć na drugi zaczep i dopiero kręcić anteną. Wydaj mi się, że zaczepiłem go dobrze tylko nie wiem czy mam kręcić góra-dół czy lewo-prawo?

 

To chyba na razie tyle moich spostrzezeń proszę o pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Być może antena jest ustawiona na pozycje 13°E i 7°E (powinna być na 13°E i 19°E). Spróbuj może przeszukać częstotliwość 11283 V (27500 3/4) na tym porcie od Astry — jeśli pokaże się kanał M6 Suisse, to znaczy, że jest tak jak napisałem. A jeśli nie, to chyba rzeczywiście monoblokowi coś dolega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam

Mam monoblock i antenę 90cm.

 

Sprawdziłem wszystkie tp. na Astrze i oto wynik (ferguson 8900):

Od 10744 do 11156 jest ok czyli 93-94/99 za wyjątkiem tp TVP 10862 gdzie paski mam na 93/4 % :(nie mogę ty odebrać żadnego kanału).

Potem jest jakiś problem bo na kolejnych 20 transponderach pierwszy pasek pokazuje od 91 do 98, a drugi od nawet 19 do max 82 (raz, bo najczęściej około 50% +/-20%) za wyjątkiem dwóch tp, które mają 98/99).

Potem 6 kolejnych tp na przemian poziomy i pionowy, a te poziome mają drugi pasek na poziomie 32%, 14%, 50% przy pierwszym 97%. Pionowe transp. są OK.

Potem kilkanaście transponderów, z których kilka poziomych ma gorszy drugi sygnał (jedynie jeden pionowy ma 97/44, reszta 96%/99%).

Od 12402 do 12480 jest dobrze czyli ok 93/99%

Od 12515 do końca jest pogorszenie czyli pierwszy pasek na poziomie około 93%, drugi od 20 do powiedzmy 70%

Jedynie 12699 wygląda lepiej w tej grupie bo ma 91/99.

 

Dlaczego? Coś jest nie tak z ustawieniem monobloka czy może jest uszkodzony?

Może powinienem ustawić ten tajemniczy skręt (nie do końca wiem co to)- obydwa konwertery mają skalę na kółku. Czy to znaczy że mogę tym lekko obrócić i tak właśnie się reguluje skręt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, kąt skręcenia (skew) ustawia się poprzez obrócenie konwertera w uchwycie (w prawo lub lewo, zależnie od odbieranego satelity). W konwerterze Monoblock nie za bardzo można ustawić ten kąt, przekręcając konwerter część zezująca powędruje w górę albo w dół, zmieni się w ten sposób kąt elewacji, którego w przypadku HB+Astra nie trzeba ruszać (oba kąty niemal identyczne). Oczywiście możesz spróbować to zrobić, może drobna korekta ustawienia anteny poprawi sygnał.

Uszkodzenie konwertera - bardzo prawdopodobna przyczyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Tak, kąt skręcenia (skew) ustawia się poprzez obrócenie konwertera w uchwycie (w prawo lub lewo, zależnie od odbieranego satelity). W konwerterze Monoblock nie za bardzo można ustawić ten kąt, przekręcając konwerter część zezująca powędruje w górę albo w dół.

 

Jeśli dobrze kombinuję, to skręt w monobloku można ustawić indywidualnie dla każdego konwertera poprzez obrót 'trąbki' ? Na obwodzie jest skala +/-.

 

Właśnie spróbowałem skorygować położenie. Sęk w tym, że mieszkam na 3 piętrze i mam antenę za balkonem- nie zajmuje miejsca i nic nie zasłania, ale coś za coś- mam problem z korygowaniem monobloka.

Wychyliłem się, żona trzymała mnie za nogi (nie wisiałem! tylko wychylony, ale po co kusić licho?), żebym nie spadł. Mimo tego nie mogłem tak dosięgnąć konwertera, żeby go skręcić lub ruszyć cały monoblock. Próbowałem odwrotną stroną kombinerek go chwycić, ale nic z tego. Jednak musiałem coś o milimetr przestawić, bo sygnał mam teraz na tp 10862 17% i odbieram paczkę TVP- to dla mnie znak, że faktycznie muszę coś skorygować- oj będzie ciężko.

Jeszcze przejrzę inne transpondery z Astry aby sprawdzić jak się na nich sygnał zmienił.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...