Skocz do zawartości

Startuje POT


deejay.m
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuacja testów POT ze zgodą UKE

POT - Polski Operator Telewizyjny jednak uzyskał zgodę UKE na kontynuację eksperymentalnych naziemnych transmisji DVB-T w Warszawie i Śremie. Wiceprezes zarządu POT, Tomasz Berezowski potwierdził uzyskanie z UKE zgody na następne pół roku testów. Są już nawet wstępne wyniki testów, które zostaną opublikowane w całości do końca roku.

- Złożyliśmy wnioski o kolejne 6 miesięcy testów i dziś otrzymaliśmy z UKE pozwolenia na ich kontynuowanie - powiedział Tomasz Berezowski, wiceprezes zarządu POT.

 

- Przedłużenie pozwoleń radiowych umożliwi zrealizowanie pełnego zaplanowanego przez POT programu testów. W Wielkopolsce POT będzie testował wpływ różnych trybów modulacji na zasięg odbioru DVB-T, zaś w Warszawie planowana jest równoległa emisja programów w Standard i High Definition.

 

- Do końca roku opublikujemy na naszej stronie internetowej wyniki testów, co powinno pomóc regulatorom w projekcie planu technicznego wdrożenia DVB-T w Polsce. Ale już dziś - po miesiącu testów - mamy wstępne wyniki, które między innymi wskazują na konieczność doświetlenia Poznania miejskim nadajnikiem DVB-T pracującym w sieci SFN z nadajnikiem w Śremie. O taką emisję uzupełniającą występimy do UKE jeszcze w lipcu, po ustaleniu wymaganych parametrów nadajnika - poinformował Tomasz Berezowski.

satkurier.pl

 

fajnie, i jest tak jak większość chciała a w tym także POT, ja też się ciesze chociaż nie mam dostępu do odbioru DVB-T, bo mieszkam w okolicach Łodzi. a szkoda :( ... sorry, że tutaj napiszę, ale czy wiadomo coś na temat jakiś testów DVB-T w okolicach Łodzi :?:

 

pozdrawiam 8)

james_b :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki James za info. chociaż prawdę mówiąc to już wcześniej tą informację na stronie POT zobaczyłem i zanim umieściłeś tu swoją to już zdążyłem sprawdzić, czy coś u mnie się poprawiło - otóż nic się nie poprawiło - nadal testy TVP odbieram bez problemu a testów POT w ogóle nie wyłapuję - w dodatku widzę (po wpisach na forum POT), że podobne problemy mają także osoby mieszkające znacznie bliżej warszawskiego nadajnika niż ja, co przy założeniu, iż moc nominalna POT jest taka sama jak TVP jest chyba trochę dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym nie ma nic dziwnego ze zasiegi POT i TVP sa inne. Telewizja cyfrowa to inaczej niz telewizja analogowa, pozwala na duza dowolnosc dla operatora, ktory moze ustawiac parametry emisji jak chce i to od operatora w duzej czesci zalezy zasieg i jakosc. Administracja dala operatorowi kanal a on moze go w rozny sposob wykorzystac, TVP zastosowala 16QAM 3/4 a POT 64QAM 3/4 wiec niec dziwnego ze zasieg POT jest mniejszy, poza tym POT nadaje na wyzszym kanale co tez minimalnie zmniejsza zasieg ale tu roznica glownie wynika z modulacji a nie z kanalu. Prawde mowiac nie wiem po co POT 64QAM 3/4, w ktorym moznaby upchnac i 7 programow, dla 3 programow mogliby nawet zastosowac QPSK i miec zasieg jeszcze wiekszy niz TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odbieram obydwa (pot i tvp) przekazy dvb-t w Warszawie.Korzystam z tunera Technisat AirStar i softu DVBViewer. O ile programy tvp są odbierane płynnie i z dobrą jakością (bitrate ok 5-6 Mbps) to tvn,polsat i tv4 są bardzo poszatkowane i co trochę się zacinają. W linii prostej od PKiN mam jakieś 4km i anteny się "widzą". Zmieniałem kodeki mpeg2 ale nic się nie poprawiło. Co różni te dwa przekazy, że potu nie da się oglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekazy różnią się znacznie, zarówno jeśli chodzi o bitrate jak i o moc wypromieniowaną z pekinu.

Też mam 4km odległości, anteny się "nie widzą" a odbiór jest bez zastrzeżeń (nie liczę awarii po tamtej stronie, jak np. we wtorek 26 czerwca , kiedy od rana do ok 17 programy TVP były szczątkowe, a TVP_test zamiast TVP 1 z bitrate 1,5Mbit produkował szarą planszę z nielicznymi kwadratami co jakiś czas, w tym samym okresie POT działał ok)

Ostatnio zwiększono moc na kanale 55 ale to nie jest wartość z zezwolenia, sąsiedni, 58 kanał teoretycznie ma 2x większą moc a tymczasem różnica między nimi jest dużo większa, widać to dobrze w progdvb.

Być może sygnał dla AirStar jest ciut nietypowy (wspomniane wyżej 64QAM) i wymagany jest upgrade sterownikowy?

5-6Mbps z TVP? niestety, to dotyczy jedynie TVP1 i to też w okresach kiedy emitel ma dobry humor, czyli np. od końca maja do 1 lipca, od wczoraj mamy znowu zmianę rozdzielczości na 704x576 i zmienne bitrate w okolicach 2 (!) Mbit, a dotychczasowe 6mbit (stałe) z TVP1 jest marnowane na MPEG2 NULL packet.

Niedowiarkom polecam TSReaderLite a w ostateczności zgrane pliki obejrzeć dowolnym softem sprawdzającym coś więcej niż treść nagłówków.

Przy okazji pytanie do kolegów z innych miast gdzie DVB-T działa, czy wszędzie jest jednakowo z tymi przepływnościami?

P.S. Mój zestaw to 2 różne sprzęty Leadteka i 2 różne anteny celem wykluczenia usterek własnych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam ok. 60km na południowy wschód od centrum Warszawy - testy TVP odbieram bez problemu i miałem zamiar "coś pokombinować" aby wyłapać testy POT, ale po informacjach, że z prawidłowym odbiorem POT mają kopoty nawet osoby mieszkające 4km od nadajnika rezygnuje z wszelkich prób :)

 

"Sadownik" napisał, że cyt: "przekazy różnią się znacznie, zarówno jeśli chodzi o bitrate jak i o moc wypromieniowaną z pekinu"

 

Co do mocy obu nadajników tj. TVP i POT to administrator na forum POT zapewnił, że mają one identyczna moc (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spółce TP Emitel nie udało się uzyskać przedłużenia pozwolenia na eksperymentalną emisję cyfrowej telewizji naziemnej na Dolnym Śląsku i w ten sposób zakończyła się emisja DVB-T z nadajnika Wrocław-Żórawina. Nikogo nie poinformowano o tym fakcie.Testy testami, a rozwoju DVB-T w Polsce nie ma nijakiego - Polska cofa się pod tym względem do analogu.

 

Przypomnijmy, że wcześnie ukazało się ogłoszenie KRRiT o przeznaczeniu kanału 28 na rozszerzenie analogowej sieci jednego z nadawców ponadregionalnych. Już wtedy było wiadomo, że test TP Emitela zniknie i to szybko - tak się stało.

 

Według serwisu digital-tv.pl konkurs ogłoszony przez KRRiT jest podobno rozstrzygnięty. Ze względu na zapisy w ogłoszeniu o konkursie wydaje się przesądzone, że kanał 28 przypadnie stacji TV Puls, w której udziały ma News Corp. Ruperta Murdocha.

 

źródło: https://satkurier.pl

 

Edycja Burli: Zmieniony kolor na czarny.

 

P.S.: Panie james b (James Bond) nie widzisz, że napisałem źródło :!::!::!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu nie podałeś ŹRÓDŁA :!::!::!::!: Już ludzie to wiele razy tłumaczyli, to można porównać z kradzieżą kogoś text'u. Ja wiem skąd to jest, bo przed chwilą przeczytałem.Ja zapomniałem wpisać kilka razy(3) źródła i wywalili mi 2 posty a w jednym napisał Moderator źródło- za co jestem dźwięczny(wdzięczny). No głupio, że tylko w jednym miesjcy w Polsce testują i to w Warszawie. Naprawde my się cofamy :!: Ludzie a mamy zdążyć do 2012 roku :!: Ciekawe jak :?: Skoro Ci ludzie odbierają prawa do jakich kolwiek testów no to jak coś zrobić :?:a moje pyt jest takie dlaczego nie można wcześniej wprowadzić DVB-T :?: Przecież co tro za problem zakupić i zamontować nadajniki :?: Sprawdzić czy działają poprawnie. Ludzi uprzedzić wcześniej o tym i wycofać analog a w ten sposób ludzie będą zmuszeni kupic odpowiedni odbiornik i poprostu powiedzieć wcześniej, że zostatnie to wprowadzone i trzeba zakupić odbiornik do któregoś tam miesiąca, bo w tym miesiącu zostanie wylączona telewizj analogowa i mówić, że będzie o wiele lepsza jakość.

 

james_b 8):wink:

 

Edycja Burli: Przecież źródło jest podane.

edycja james_b: w odp na edycje usera @burli: Źródło zostało podane później niż mój post został napisany i nikt mi kitu nie wciśnie, bo wiem jak było, bo nie pisałbym niepotrzebnie, jakieś problemy-PW do mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

James_b pytasz dlaczego nie mozna wczesniej wprowadzic DVB-T bo ze nie ma problemu kupic i uruchomic nadajniki. Oczywiscie ze nie ma problemu uruchomienia (technicznego) jest tylko problem polityczny - jak to sie ladnie mowi "brak jest woli politycznej", bo politycy chca zeby Puls urosl w sile i emitowal ladne prawicowe programy. Zreszta - nikt specjalnie tez nie jest zainteresowany uruchamianiem TV cyfrowej: nadawcy bo koszty i wejscie konkurencji, platformy satelitarne i kablowe tez obawiaja sie spadkow przychodow ze wzgledu na konkurencje DVB-T, moze powiedz mi kto w ogole chce DVB-T i bedzie popieral rozwoj ? Bo ja slysze tylko glosy ludu, ktory odbiera gdzieniegzie 2-3 czasami 4 programy naziemnie a chce wiecej. Ale lud nie ma zadnej mocy sprawczej, no moze co najwyzej w wyborach wymienic politykow wiec w 2009 moze cos sie zmieni w podejsciu politykow bo beda zapewne inni, do tego czasu watpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, tylko powstaje pytanie CO właściwie porównamy?

Nie ma pewności, czy obecne programy pakietu POT są dosyłane do PKiN z przepływnością mniejszą (dawniej 8-9Mbit, obecnie 6Mbit) czy też ponownie kompresowane (wchodzi 9 - wychodzi 6).

Nie wiadomo też, co jest źródłem tego MPEG4, równie dobrze może to być testowanie jak wygląda kolejne przekodowanie MPEG2 na MPEG4, w końcu część obecnych dekoderów MPEG4 tak robi (oczywiście w drugą stronę).

Tak czy siak, stopklatki z newralgicznych momentów emisji w obu przekazach (może czołówka wieczornych Faktów?) można zrobić i ocenicie sami.

P.S. ciekawe dlaczego TV4 jest w tym pakiecie dostarczone w jakiś inny sposób, wygląda jakby kodowano do MPEG2 przekaz ze źródła publicznego (charakterystyczne zakłócenia drobnych szczegółów koloru, których nie ma na pozostałych programach a także na TVP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia jak to POT robi, powinien robic to tak by uzyskac jak najlepsza jakosc zarowno w przekazie MPEG2 jak i AVC. Widz zas moze ocenic jak wyglada "najlepsza jakosc wg POT" przekazu MPEG2 i AVC i do tego sie odniesc. Uwazam ze komentarze widzow bylyby bardzo ciekawe, szkoda ze nie da sie w Polsce kupic odbiornika DVB-T AVC ale moze ktos potrafi to zdekodowac w kompie i opowiedziec wrazenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam Winfast DVB-T USB Dongle i używam najnowszej wersji Winfast PVR2 2.0.2.17. Podobno od wersji 2.0.1.88 jest zaimplementowane "MPEG-4 H.264 viewing", ale na TVN-AVC "widzę ciemność".

 

Kodeki AVC mam zainstalowane i strumień TS po złapaniu mogę jednak odtworzyć (mplayer) i obraz jest.

 

Co trzeba dokonfigurować aby Winfast PVR2 pokazywał obraz w czasie odbioru?

 

Ściągnąłem też ProgDVB (free), ale jeszcze nie uruchomiłem (nie mam przy sobie tego Dongla. Czy on pozwoli na odbiór AVC i czy będzie działał z tym Donglem?

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winfast wymaga zewnętrznego dekodera np. Cyberlinka (czytaj: kup, darmowym z winfastem tego (chyba) nie zrobisz).

ProgDVB z ffdshow, hmm, powiedzmy, że chodzi ( a mógłby jechać).

Póki co bitrate na AVC daje co najwyżej porównywalny obraz więc i ja nie wychodziłem poza oglądanie zrzuconego .ts.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane stopklatki z TVN w MPEG2 i MPEG4 można już obejrzeć tu:

http://dvb-t-warszawa.blogspot.com/

 

Fajne stopklatki choc wyglada na to ze przy ruchomych fragmentach MPEG4 wypada nieco gorzej przynajmniej na tych stopklatkach. Ale jak wrazenia z ogladania? Gdybys mial obejrzec np. film, mecz i mial zarowno MPEG2 jak i MPEG4 jak bys ogladal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając do wyboru MPEG2 i MPEG4 z pakietu POT wybieram MPEG2, różnica obrazu jest widoczna także przy "ślepych" próbach a o meczu nie ma mowy.

Oczywiście "gospodynie domowe" nie zauważą żadnej różnicy, ale skoro nie widzą tego koszmaru co jest na TVP1, TVP2 w platformie satelitarnej na jedną literę, to nic dziwnego.

Posiadacze DVB-T w komputerach mają jeszcze jeden argument przemawiający za MPEG2 - łatwość nagrania na DVD (zwłaszcza w locie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...