Skocz do zawartości

Radio z kablówki - jak to działa?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to prawda, że dawmiej sieci kablowe oferowały swoje usługi także do odbiorników radiowych, a jeżeli tak to jaką drogą się to odbywało? Z tego co wiem, jest taka możliwość techniczna, ale nie wiem jak to działa i czy ma to też zastosowanie w nadawaniu cyfrowym.

Edytowane przez Barti
Poprawiono dość niechlujną pisownię w poście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazdko od kablówki miało "dziurę" na radio i na tv. Podłączałes się do niego tunerem FM i dawało to dostęp do oferty radiowej kablówki (najczęściej kopie stacji z emisji naziemnej, plus parę stacji zagranicznych z satelity). Emisja była prowadzona na wolnych częstotliwościach, tak żeby nie kolidowało to z ew. sygnałami naziemnymi i tak powiedzmy RMF, który normalnie był na 91 FM, kablówka emitowała na 90,2 FM, które było wolne itd itp.

W dzisiejszych czasach po prostu masz muxa z cyfrowymi kanałami radiowymi tak jak na satelicie w usługach typu NC+ Radio.

 

edit: wygląda na to, że jeszcze niektóre sieci dalej puszczają stacje po FMie: http://www.jim-satnet.pl/files/dokumenty/programy.pdf - można sobie u nich słuchać Sunshine Live :D.

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda że dawmiej sieci kablowej oferowały swoje usługi także do odbiorników radiowych a jeżeli tak to jaką drogą się to odbywało. Z tego co wiem jest taka techniczna ale nie wiem jak to działa i czy ma to też zastosowanie w nadawaniu cyfrowym.

Analogowe radio w kablówce czy instalacji zbiorczej to usługa tak stara jak telewizja kablowa czy antena zbiorcza. Technicznie realizuje się to w dwojaki sposób.

 

1. Retransmisja lokalnego eteru FM : Czyli antena kierunkowa lub dookólna na dachu studia kablówki odbiera sygnał całego pasma który następnie jest wzmacniany przez wzmacniacz UKF w stacji czołowej i wpuszczany w sieć kablową w zakresie UKF. Abonenci w gniazdkach otrzymują stacje dostępne naziemnie w dobrej jakości i mocnym sygnale na tych samych częstotliwościach. Zaletą tego rozwiązania była możliwość odbioru w mieszkaniach gdzie antena typu "drucik" nie zapewnia czystego odbioru.

Na tej samej zasadzie działały dawne instalacje AZART i działają dzisiejsze antenowe instalacje zbiorcze w budynkach wielorodzinnych.

 

2. Retransmisja stacji radiowych przy pomocy przemienników częstotliwości i modulatorów UKF. W tym przypadku "eter w kablu" jest inny niż naziemny i stacje radiowe są nadawane na innych częstotliwościach niż naziemnie. Właściciel sieci decyduje które stacje radiowe umieści w kablu a których nie.

W stacji czołowej TV kablowej znajdują się przemienniki UKF które odbierają sygnał danej (jednej) stacji radiowej z anteny naziemnej UKF, zmieniają jego częstotliwość  i wpuszczają do kabla po uprzednim wzmocnieniu. Sygnałowi może towarzyszyć RDS (ten sam co stacji nadawanej naziemnie) ale nie musi - zależy to od ustawień przemiennika i jego możliwości. Tą drogą można też retransmitować sygnały stacji radiowych z satelity (odbiornik SAT z modulatorem UKF) lub dowolnego innego źródła sygnału audio (np. lokalnego radia miejskiego czy TV kablowej).

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wzbogacenia oferty radia UKF w kablu o stacje niedostępne naziemnie w danym regionie lub dostępne w innego kierunku - konieczność stosowania kilku anten UKF.

 

Aby odbierać radio z kablówki czy anteny zbiorczej wystarczy podłączyć tuner radiowy, wieżę która posiada wejście antenowe FM, za pomocą kabla koncentrycznego do gniazda kablówki oznaczonego "R". Podobnie jak podłącza się telewizor i zaprogramować stacje radiowe w tunerze.

 

W przypadku sygnałów cyfrowych stosuje się multiplekser. Najczęściej jeden z transportów cyfrowych DVB-C jest przeznaczony na radio i tam umieszczane są stacje które kablówka otrzymuje z dosyłu sateliternego lub światłowodowego. Mozna też emitować radio analogowe po uprzednim przekonwertowaniu na strumień cyfrowy.

W podobny sposób można transmitować cyfrowe radio DAB+. Zasada jest taka sama.

Tak emitowane paczki cyfrowe można odebrać dedykowanym dekoderem kablowym (DVB-C, DVB-T) albo odbiornikiem telewizyjnym wyposażonym w stosowny dekoder. Jeśli emitowane jest w standardzie DAB+ można odebrać odbiornikiem DAB+ wyposażonym w gniazdko antenowe.

Edytowane przez Robert03
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzisiaj z ciekawości podłączyłem sygnał analogowej z UPC do tunera SONY ST-SE500 i do tunera DVB-T z radiem analogowym (oraz cyfrowym DAB+) - model LV5TDLX DVB-T USB w kompie by zobaczyć czy coś tam jeszcze gra, oczywiście nie równolegle, ale w kolejności: najpierw tuner Sony, potem ten USB, tym samym przewodem.

 

Tuner SONY pokazał parę stacji, nie wiem czy to odbicia, ale przesunięcia są różne.

Nic niżej niż 100,3 MHz

 

Trójkę prawdopodobnie z 99,4 na 100,3 (przesunięcie o +0,9 MHz) Stereo z RDS

Radio Kraków ze 101,6 na 102,7 (przesunięcie o +1,1 MHz) Stereo z RDS

Radio Plus 103,8 mono bez RDS, gra cicho.

Radio ZET prawdopodobnie ze 104,1 na 105,3 (przesunięcie o +1,2 MHz) Stereo z RDS

Radio Plus ze 106,1 na 107,3 (przesunięcie o +1,2 MHz)

 

Tuner DVB-T:

Tutaj jeszcze inne cuda: :o

 

89,9 MHz - nośna mono.

94,7 MHz - Super Polsat - mono i strasznie cicho

105,4 MHz - Normalne reklamy jak tv a następnie kilka reklam pod rząd Star Wars (teraz już było 5 pod rząd). Też w mono i strasznie cicho.

Złapało też PR1 na 89,4, R+Maryja na 90,6 i 101,6 MHz w stereo grające "normalnie" oraz na 96,0 z "dużym" przesterem. Jest lekkie opóźnienie względem tunera (pewnie przez soft tunera), przypuszczam że to naziemny odbiór, chociaż dziwi przester RMF FM.

 

edit 14:25 Jednak to soft ("Złapało też PR1 na 89,4, R+Maryja na 90,6 i 101,6 MHz w stereo grające "normalnie") , bo po zestrojeniu tunera analogowego USB, też jest delikatne opóźnienie. Dziwi tylko ten RMF FM na 96 MHz. :?:

 

To tyle z mojego "podwórka,

 

pozdrawiam. :twisted: :twisted: :twisted:

Edytowane przez daniel103108
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...
2 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

 

Podłącz własną antenę i będzie grać na częstotliwościach z eteru.

Z tym jest problem, bo moja antena jest naprawdę mocna, ale ustawienie jej to jest bolączka. Raz nastawi się tak, że bez problemu złapie odległe stacje radiowe, ale już te blisko nadajnika nie chcą nadawać, a raz na odwrót. Radio z kabla łapie sygnał najczęściej na poziomie 50-56 db, ale różnica jest taka, że np. Radio ZET w 51 dB odbiera idealnie bez żadnych szumów czy trzasków a po podłączeniu "zwykłej anteny" sygnał Zetki wynosi z 60db, ale jak jest cisza w eterze to słychać trzaski. Pytam o możliwość odbioru normalnych stacji radiowych na kablu od kablówki dlatego, że jak go lekko wyjmę z wejścia antenowego w tunerze (i przyłoże go po prostu do niego) to sygnał radia na normalnych częstotliwościach się polepsza. Wygląda to tak, jakby dostawca kablówki specjalnie zakłócał sygnał na standardowych falach. Zatem pomyślałem, że po odpięciu kabla kompletnie od sygnału kablowego i już normalnym podpięciu do tunera sam kabel zrobi robotę i będzie stacje radiowe słychać normalnie na normalnych częstotliwościach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kablówki traktują ofertę radiową po macoszemu. To już nie te czasy, że gniazdko kablowe było przedłużeniem anteny na tej samej zasadzie co antena zbiorcza. Kiedyś UPC oferowało na falach FM nawet zagraniczne radio satelitarne - chyba Star Sat Radio.

Jak bardzo Tobie zależy na prawidłowym odebraniu na FM stacji na rzeczywistych częstotliwościach na których nadają, podłącz swoją antenę, może być nawet zwykły kabel antenowy. 
Problem ze słabym sygnałem rozwiązuje radio internetowe. W internecie znajdziesz stream większości stacji naziemnych, nawet tych nie obecnych w Twojej okolicy. Nie ma problemu, aby przez internet słuchać radia dla Polonii w Chicago czy stacji z afrykańskiego kraju nadające muzykę taneczną zulu-gula. Podłącz komputer lub smartfona do Twojej wieży i słuchaj z aplikacji typu Replaio, Audials lub Tunein.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio FM z gniazdka kablowego oferują już tylko mali, osiedlowi operatorzy. Ci wielcy jak Play-UPC, Vectra czy Orange jedynie w swoich dekoderach mają stacje radiowe. Oferta radiowa przez dużych operatorów nie jest rozwijana, a raczej zwijana. W dekoderach UPC jest dostępnych 19 stacji radiowych naziemnych, a w Play 3 stacje internetowe. UPC przeszło do Play, ale bez radia naziemnego. Podejrzewam, że oferta radiowa w kablówce umrze śmiercią naturalną tak jak telefon stacjonarny i oglądanie telewizji z modułu po DVB-C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, swordfish napisał(a):

Kablówki traktują ofertę radiową po macoszemu. To

3 godziny temu, dvbtowiec napisał(a):

 i tylko te które mają w ofercie

 

Wracając,  u mnie oferta radiowa w tunerze w przypadku anteny z kablówki jest dużo większa niż jakbym słuchał radia przez telewizor. 

15 minut temu, swordfish napisał(a):

Radio FM z gniazdka kablowego oferują już tylko mali, osiedlowi operatorzy. Ci wielcy jak Play-UPC, Vectra czy Orange jedynie w swoich dekoderach mają stacje radiowe. 

No i ja właśnie mam lokalnego operatora, który jest dostępny tylko w Poznaniu i okolicach. Swoją drogą to trochę dziwne, że duzi operatorzy z tego zrezygnowali zwłaszcza, że to oznaczałoby odbiór stacji spoza miejsca zamieszkania co byłoby świetne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, radiofan napisał(a):

Wracając,  u mnie oferta radiowa w tunerze w przypadku anteny z kablówki jest dużo większa niż jakbym słuchał radia przez telewizor. 

No i ja właśnie mam lokalnego operatora, który jest dostępny tylko w Poznaniu i okolicach. Swoją drogą to trochę dziwne, że duzi operatorzy z tego zrezygnowali zwłaszcza, że to oznaczałoby odbiór stacji spoza miejsca zamieszkania co byłoby świetne. 

Ale masz u dużych operatorów internet. Przez WiFi słuchasz tysiąca stacji z całego świata. Wystarczy włączyć aplikację radiową od danej stacji lub agregatora typu Replaio, Audials czy Tunein. Stream radiowy możesz słuchać na smartfonie, tablecie, laptopie, komputerze stacjonarnym czy na dedykowanym tunerze internetowym. Ze smartfona możesz wrzucić dźwięk na głośnik przenośny lub podłączyć bezpośrednio pod wieżę kabelkiem.

Na większości smartfonów nie masz przecież radia FM. Producenci komórek nie instalują w swoich droższych urządzeniach modułu FM. Trochę szkoda, bo w razie awarii sieci, zawsze można skorzystać z alternatywnego odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, swordfish napisał(a):

Ale masz u dużych operatorów internet. Przez WiFi słuchasz tysiąca stacji z całego świata. Wystarczy włączyć aplikację radiową od danej stacji lub agregatora typu Replaio, Audials czy Tunein. Stream radiowy możesz słuchać na smartfonie, tablecie, laptopie, komputerze stacjonarnym czy na dedykowanym tunerze internetowym. Ze smartfona możesz wrzucić dźwięk na głośnik przenośny lub podłączyć bezpośrednio pod wieżę kabelkiem.

Korzystnie z tunera jest jednak dla mnie o wiele wygodniejsze niż codzienne podpinanie urządzenia pod AUX. Myślałem nad przerobieniem tunera poprzez moduł FM, widziałem coś takiego w internecie i myślę, że to będzie rozwiązanie mojego problemu zwłaszcza, że mój wzmacniacz dźwięku najlepiej działa z tunerem. Wracając do tematu, radio kablowe może nie oferuje wszystkich stacji, jakie bym chciał ale to rozwiązanie jest na pewno lepsze od strojenia anteny specjalnie na daną częstotliwość. 

Teraz, radiofan napisał(a):

Korzystnie z tunera jest jednak dla mnie o wiele wygodniejsze niż codzienne podpinanie urządzenia pod AUX. Myślałem nad przerobieniem tunera poprzez moduł FM, widziałem coś takiego w internecie i myślę, że to będzie rozwiązanie mojego problemu zwłaszcza, że mój wzmacniacz dźwięku najlepiej działa z tunerem. Wracając do tematu, radio kablowe może nie oferuje wszystkich stacji, jakie bym chciał ale to rozwiązanie jest na pewno lepsze od strojenia anteny specjalnie na daną częstotliwość. 

Oczywiście nie chodziło mi o moduł FM, tylko moduł WI-FI :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...