Skocz do zawartości
  • 0

Problemy z odbiorem sygnału


mpotasznik
 Udostępnij

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie wiem czy to dobry wątek, ale generalnie to właśnie nie mam sygnału i dlatego tu pytam. Instalacja wygląda mniej więcej tak jak na rysuneczku poniżej:

satx.png

Na antenie są zamontowane 4 konwertery, ale jak na razie dwa z nich (zewnętrzne) nie doczekały się na precyzyjne ustawienie (to jest w sumie mało istotne w tej chwili). Dwa środkowe (hotbird+astra) działały normalnie od momentu instalacji tego wszystkiego, przez prawie 2 miesiące.

Przedwczoraj wieczorem jak zmieniałem kanały, to nagle obraz zniknął i na każdym kanale jest teraz komunikat "Brak, lub zły sygnał". W menu z listą transponderów widać, że na czterech pierwszych transponderach hotbirda jest siła sygnału 80%, a na pozostałych transponderach 0%. Jakość sygnału jest oczywiście wszędzie 0%. Na transponderach astry wszędzie same zera.

Żeby było ciekawie, to telewizor normalnie odbiera z anteny naziemnej - czyli nie jest to problem przerwy w kablu (przynajmniej nie w tym najdłuższym odcinku, co idzie z dachu).

Jak na razie podjąłem następujące czynności diagnostyczne:

- wypiąłem przełącznik z instalacji (łącząc tylko konwerter hotbird) - nie pomogło

- na miejsce konwertera hotbird wstawiłem jeden z tych nieużywanych (na razie) zewnętrznych konwerterów - nie pomogło

- zaktualizowałem soft do najnowszej wersji 115 (tonący brzytwy się chwyta ;) ) - nie pomogło

W planach:

- spięcie konwertera z tunerem bezpośrednio jednym kablem z pominięciem całej instalacji- mam gdzieś w garażu jeszcze taki kabel, dzisiaj tego nie zdążyłem zrobić, bo się ciemno zrobiło...

- w sumie dobrze by było iść do kogoś z tunerem, żeby sprawdzić czy on działa...

 

Zdrowy rozsądek podpowiada mi, że niemożliwe, żeby jednocześnie padły trzy konwertery, które pracują dopiero od dwóch miesięcy (no chyba że było sun OUTRAGE). Wydaje mi się, że padł chyba tuner (?). Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł, którego nie wziąłem pod uwagę? Czy raczej nie warto już kombinować i po prostu odesłać tuner do serwisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wymieniłem sumator i gniazdo na nowe - dzisiaj zakupione - nie pomogło (!). :evil:

 

Poddałem się i zamontowałem osobny kabel od przełącznika bezpośrednio do tunera z wykorzystaniem przelotki okiennej. Nie wiem o co w tym wszystkim chodzi. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że jest to wina tego najdłuższego kabla, który idzie od sumatora do gniazda. Jest to jakiś kabel, który kupiłem w zeszłym roku w Castoramie, prosząc o "kabel satelitarny". Nie miałem jeszcze wtedy anteny satelitarnej, ale brałem pod uwagę możliwość, że kiedyś zechcę mieć. Ten kabel został wpuszczony w peszlu pod styropianem podczas ocieplania domu w zeszłym roku i dlatego zależało mi na wpuszczenie w niego dodatkowo sygnału satelitarnego. Bo ten dzisiaj zamontowany kabel "dynda" mi po ścianie, ale najwyraźniej będę musiał się pogodzić z tą ozdobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziwne...

Kabel - powinien być koncentryk, 75 Ohm.

Skoro sygnał z naziemnej jest przesyłany bez problemów to raczej z kablem jest wszystko O.K. Z opisu wnioskuję, że ta cała instalacja działała i w pewnym momencie przestała. Może odłącz od tej całej instalacji antenę naziemną (zostawiając wszystkie urządzenia), ogólnie przydało by się więcej zabawy z takim odłączaniem poszczególnych elementów, może uda się coś namierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zgadza się, instalacja działała poprawnie przez 2 miesiące i nagle przestała, a sygnał z anteny naziemnej jest w porządku. Mi też to się wydaje co najmniej dziwne. Nie wiem czy to jest możliwe, żeby koncentryk nagle zaczął sam z siebie tłumić sygnał satelitarny, ale nie widzę innego wyjaśnienia, choć to jest dość absurdalne ;). O tym odcinku sumator-gniazdo nie mogę nic więcej powiedzieć poza tym, że był kupiony w Castoramie, że jest biały i stosunkowo grubaśny, ale w miarę elastyczny. Nawet nie ma na nim żadnych napisów. Wszystkie pozostałe kable to jest TRISET-113 PE żelowany (oprócz odcinków antena naziemna-sumator i gniazdo-telewizor, gdzie są jakieś stare kable, które już były wcześniej przed instalacją anteny satelitarnej).

 

Jak jeszcze będę miał trochę samozaparcia to spróbuję z tym powalczyć. W tej chwili sygnał z anteny naziemnej idzie przez sumator i gniazdo do telewizora, a sygnał z anteny satelitarnej osobnym kablem z przełącznika prosto do tunera ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam.Niedawno kupilem zestaw:dekoder opticum x10+karte tnk.Podlaczylem go do posiadanej anteny 60cm.Wczesniej na tej antenie pracowal dekoder satplus s2 [chyba jest to klon heaveta].Byl on kupiony w zestawie :czasza 60 ,satplus s2 i konwerter.Mam taki problem:nie odbiera mi 11508 czyli tv sport ,n sport.i inne programy na tej czestotliwosci[sila-78% jakosc-do 7%].Inne programy np typowo tvn i np tele 5 maja max sila -78% jakosc-58%.Dodam ze na tym starym dekoderze max sila 70% a jakosc 98% np tele 5.Antena jest ustawiona optymalnie wczoraj ustawialem na opticumie milimetr po milimetrze.Aha na satplusie czestotliwosc 11508 tez nie odbiera [sila 78% jakosc ok 40%] ale ten dekoder nie byl nigdy aktualizowany i byc moze to jest powodem.Moje pytanie:co moze byc powodem ze nie odbieram zakresu 11508 i dlaczego na opticumie mam jakosc sygnalu relatywnie nizsza niz na starym dekoderze o ok 40%.Czyzby konwerter nie wspolpracuje dobrze z nowym dekoderem i jest do wymiany.Jeszcze dodam ze antena jest na wys 4 m,w polu widzenia anteny w odleglosci ok 50 -80 m rosna drzewa o wys ok 10-15 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jednak antena nie jest dobrze ustawiona, musisz dalej popracować nad jest ustawieniem. Musisz też ustawić SKEW konwertera, ewentualna wymiana konwertera też by nie zaszkodziła (ale to ostateczność).

Problem z odbiorem tej częstotliwości był już nie raz poruszany (sygnał z tego transpondera jest trochę słabszy), wiec pomęcz wyszukiwarkę i poczytaj co nieco o tym. Zerknij do działu TNK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzieki za szybka odpowiedz.Kat konwertera rowniez ustawialem.Antene ustawialem z kumplem przez tel z 15 min przesuwalem po max milimetrze na maszcie.Zastanawia mnie ta roznica w jakosci na dwoch dekoderach przy tym samym ustawieniu anteny.Najpierw ustawialem na zakresie slabszym 11508 uzyskalem max 15% ale wtedy nie mialem nawet tvn [ok 35%].Pozniej ustawialem na tvn i uzyskalem 58%.NIepokoi mnie te tylko 7% na 11508 bo do odbioru duzo brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Rozumiem Pitter.Rowniez bralem do pod uwage ze sa to wartosci tylko orientacyjne.Jestes z Bialego a ja z okolic bialego tak wiec jak ty masz na 60 sygnal to ija musze miec.Czytalem to co mi poleciles i poprobuje na sasiednich zakresach bo kiedys tak robilem na tym starym dekoderze.Az nie chce mi sie wierzyc ze trzeba tak dokladnie ustawiac antene np z dokladnoscia do 0,5 milimetra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam ponownie.Problem z odbiorem 11508 pozostal tzn.wczoraj nie walczylem z antena bo pogoda byla nie bardzo sprzyjajaca [deszczowo].Dzisiaj sprobuje skorygowac ustawienie poprzez przytarganie tv i ustawianie "na zywo".Mam kilka niejasnosci.Wspomnialem o drzewach ktore byc moze przyslaniaja sygnal.Wlasciwie jest to maly lasek w odleglosci ok 60m.Mam mozliwosc przesuniencia anteny o ok 5m i wtedy sygnal natrawia na wolna przestrzen bo drzewa sa tam wyciete.Czy posiadajac moc sygnalu 78-82% mozna stwierdzic ze drzewa nie przeszkadzaja?Druga watpliwosc to konwerter.Ma on ok 4lata.Czy po jakosci sygnalu na poszczegolnych transponderach mozna stwierdzic ze jest on ok.Mam np jakosc:jakosc najlepsza ok 50-60% mam na zakresach:11219,11411,11526,11566,11604,11642,12169,12539,12692,10796,10873,10949,11355,11766,12418,12673,11393,12465,a najslabsza do 10% mam na:11508.Obraz zaczyna mi szatkowac jak jakosc spada ponizej 32%.Przewod mam dlugosci ok 10m i jest on z tych cienszych ma ok 4l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam.

Mam pewien problem i wolę się Was poradzić niż sam kombinować co zrobić. Jeśli podobne pytanie już były to sorry, ale nie przeglądałem całego tematu.

W domu mam Cyfrowy Polsat (PF, dekoder echostar 717) oraz Cyfrę+ (powitalny i Canal+,dekoder Strong 6880), podłączone do konwertera typu Twin (SAT T-2008 Special Edition, szumy 0.1 dB, na pudełku info, że przystosowany do FULL HD) i to wszystko przy antenie 120 cm (ale ma już kilka lat).

A teraz do rzeczy: antenę ustawiałem przy pomocy miernika Sat Finder sf9000 PLUS (quality 7 kresek na 8, level tylko 4/8 i więcej nie dało rady) i przez to chyba pojawia się problem. Gdy jest słonecznie wszystko jest ok, ale gdy już zaczyna padać, nawet mżawka to na kilku programach brak sygnału lub obraz się zacina (m. in. TVP 1, TVP 2, TVP Info, kanały BBC, Polsat Film i kilka innych z platformy Polsatu oraz kilku programów z Cyfry, w tym paczki Canal+, za wyjątkiem C+Sport2, który działa nawet podczas złej pogody.

Co według Was może być przyczyną tak drastycznych strat sygnału? Kilkuletnia antena, konwerter czy może jeszcze coś innego? Skoro teraz są takie problemy to nie chcę nawet myśleć co będzie się działo, gdy spadnie trochę śniegu, więc chciałbym to wszystko zrobić tak, by w zimę nie mieć pustki w tv...

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi... Może ktoś miał już taki problem i będzie w stanie pomóc? Pozdrawiam i czekam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Konwerter jest dosyć nowy, bo ma jakieś 3 miesiące dopiero, więc też myślę, że nie w tym problem. A na antenie maksymalnie wg tego miernika mogłem uzyskać te 4, a właściwie to 3 i 4 migająca kropkę... Mieszkam w dwupiętrowym boku na 2 piętrze i antenę mam za oknem, więc nic sygnału chyba nie zakłóca... Czy to, że antena ma już z 9, może nawet więcej lat może być przyczyną? Ma ona kilka niewielkich wgnieceń, rdza też ja wzięła, ale tylko od strony domy więc sam talerz jest "czysty"... A może z kablem coś nie tak? Jak pada deszcz to może robi się jakieś zwarcie i coś przerywa? Nie wiem, nie mam pomysłów, ale liczę, że Wy mi pomożecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antena spora, więc i sygnał z niej będzie OK.

Problem może leżeć w jej ustawieniu. Miernik w połączeniu z konwerterem o dużym wzmocnieniu może dawać fałszywe wyniki, szczególnie jeśli między miernikiem a konwerterem jest krótki odcinek kabla. Dobrze było by wprowadzić dodatkowe tłumienie między miernikiem a konwerterem, np. 20 m. "średnio jakościowego" kabla, uzyskasz słabsze wyniki na mierniku ale za to będzie można jeszcze precyzyjniej ustawić antenę.

 

Konwertera bym nie wykluczał, on też może mieć jakąś usterkę (nawet nowy).

 

Kable, złączki - może są stare, może są źle zarobione, dostanie się odrobina wilgoci i zaczynają się komedie, trzeba to sprawdzić, a może nawet wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antenę mam za oknem i ten miernik podłączałem poprzez tuner od Cyfry w pokoju z drugiej strony bloku i długość kabla (też jakoś 3 miesiące ma, puszczony przez dach) to ok. 25 metrów, ale podłączając go do dekodera od Polsatu, długość kabla ok. 5 metrów (ale ten ma już parę lat) uzyskiwane wyniki są identyczne na obu... Anteną ciężko kręcić, nie dość że trochę waży to lata też zrobiły swoje, co dało się maksymalnie osiągnąć napisałem wyżej... Czy ewentualna wymiana na mniejszą miałaby sens? I jak ewentualnie mógłbym sprawdzić konwerter? Gdy jest słonecznie to wszystko działa całkiem dobrze... Co do złączek to są ok, wymieniałem je niedawno (gdy dokupowałem Cyfrę), w tym samym czasie, gdy kupowałem konwerter. Wcześniej przy starym konwerterze i samym Polsacie, też podczas deszczu działy się cyrki i nie każdy program poprawnie odbierał, co przy takiej czaszy chyba nie powinno się (przy słabych) deszczach zdarzać. Może prosty, zwykły miernik będzie lepszy, by tą antenę ustawić niż ten profesjonalny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pozwolilem sobie opisac moje dzisiejsze zmagania z antena a dokladnie z tym nieszczesnym transponderem 11508.Zrobilem jak pisalem wyzej,przytargalem tv na zew i zaczalem ustawiac antene,Pod obejme mocujaca antene do masztu podlozylem kawalek plastyku z butelki 1,5l zeby przeskok byl mniejszy przy ruszaniu czasza.Przewod znajdujacy sie w domu przy dekoderze poscilem przez okno spowrotem do anteny i przedluzylem go takim samym przewodem ok 10m za pomoca beczki.Itu zauwazylem ze poprzez przedluzenie lub z winy laczenia za pomoca beczki stracilem na mocy ,z 78% spadlo mi do 72%.Ale co najwazniejsze nic nie stracilem na jakosci czyli dalej mialem ok 58%.Najpierw ustawialem na tvn ,uzyskalem max jakosc 65% a na tp.11508 mialem ok 10% i to glownie przez to ze konwerter oddalilem maksymalnie od czaszy bo mialem taka mozliwosc przy mocowaniu konwertera za pomoca obejmy do wysiegnika anteny.Pozniejsprobowalem ustawic na tp.11508,stojac za antena przesunalem ok 3milimetry w prawo i uzyskalem jakosc od 0-24% i byl bardzo niestabilny tzn skakal raz mial 0 za moment mial 20 itd.Ale przy tym ustawieniu nie mialem innych kanalow tvn[jakosc ok 10%].Powrocilem do ustawiania na tvn i teraz mam jakosc 65%, na 11508 mam ok 12% wiec jest lipa sportu nie mam a glownie tvp sport i nsport sklonil mnie do zalozenia tvn.Antene ustawialem w poziomie pionie i w skosie konw.W opticumie x10 w w rubryce aktywacja tnk mam moc 78% a jakosc 65%.Zauwazylem jeszcze ze na kanalach polskich niekodowanych mam moc 82%.Poprzez moje dzisiejsze zabiegi poprawilem jakosc na opticumie o ok 7% a na tym wczesniejszym dekoderze satplusie s2 skoczylo mi o ok 20%[oczywiscie tam gdzie mialem nie pelna jakosc np viva z 55 na 75%].Wiem, powiecie zmien antene na wieksza ,ma obecnie 60 ale mnie zastanawia to ze na 11508 mam tylko ok 12% a do odbioru transpondera na opticumie potrzebuje ok 35% jakosci.Moze konwerter do wymiany ale czy poprzez zmiane konwertera da sie uzyskac az tak duza poprawe.Prosze o rady i sorry za tak dlugi opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@andrzej9923

Ponieważ na obu odbiornikach masz słabe osiągi zakładam, że odbiornik sat jest sprawny.

Moim zdaniem drzewa nie są przeszkodą, są dość daleko i są zbyt małe aby przysłonić satelitę.

Jeśli masz możliwość, pożycz od kogoś konwerter i kabel, podmień na próbę i wtedy będzie wiadomo. (Ja zawsze mam jeden konwerter w zapasie. Konwerter kosztuje mniej niż 30 zł.)

Na podstawie tego co opisałeś podejrzewam, że antena jest zwichrowana i źle ma ognisko skupione, lub uchwyt konwertera jest krzywy i konwerter nie leży w ognisku anteny. Spróbuj poruszać konwerterem na wszystkie strony, ale tak aby nie powodować ruchów czaszy (zwierciadła), i zobacz czy coś się poprawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Konwerterem ruszalem bo rowniesz bralem to pod uwage ze moze antena jest zwichrowana.Gdy naginalem konwerter w jedna i w druga strone od polozena orginalnego pow 1 cm to wtedy spadala jakosc do ok 62%.Zauwazylem ze w obecnym mysle optymalnym polozeniu anteny antena ma spora tolerancje tzn gdy ja przesuwam w prawo lub w lewo o ok1,5milimetra to jakosc sie nie zmienia dalej ma 65%.Czy to normalne?Czasza nie jest poobijana wygieta czy cos w tym rodzaju.Kabel mam kiepski RG 59 byl razem w zestawie z czasza i z konwerterem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pociesza mnie fakt ze nie zalecacie wymiany czaszy i nie chodzi tutaj o wydatek rzedu 100 zl tylko kolejna potrzeba montazu anteny.Obecnie koruje sie po zlamaniu nogi i targanie anteny mi sie nie usmiecha.W przyszlosci wstawie jakos 90-tke i nie ma bata musi chodzic.Z braku zajecia bo z przyczyn oczywistych jestem uziemiony cuduje z ta antenka.Tym ktorzy planuja zalozenie sat zalecam omijac miniaturki i zalozyc conajmniej 90 zeby pozniej nie zastanawiac sie co kurde jest ze to nie dziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...