Skocz do zawartości
  • 0

Problemy z odbiorem sygnału


mpotasznik
 Udostępnij

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mam taką hipotezę, że może mieć to związek z absorbcją atmosferyczną fal elektromagnetycznych. Gdyby porównać charakterystyki (tłumienia w funkcji częstotliwości) związków będących w atmosterze, mają one swoje maksima i minima przy różnych częstotliwościach. Inaczej tłumi tlen, inaczej para wodna, inaczej pozostałe związki - po prostu mają max. tłumienie przy innych częstotliwościach. Teraz w zależności od tego, którego związku danego dnia jest najwięcej w atmosferze tłumienie danej częstotliwości jest największe.

Z drugiej strony selektywność tego tłumienia nie jest aż tak duża w zakresie częstotliwości stosowanych w tv sat. Zwykle te największe maksima leżą poza tym zakresem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja bym tu jeszcze dodał że transpondery mogą mieć różne typy wiązek sygnału: widebem, spotbeam, multibeam i steerable

więc może się okazać że na danym obszarze będąc na granicy danego zakresu mocy promieniowanej (mapki nadawców z mocami podanymi w dBW) która dociera na ziemię siła może się zmieniać (tolerancja) ze względu na aktywność słońca oraz zmiany pola magnetycznego ziemi takze porę dnia oraz porę roku dodatkowo niewielkie odchyłki orbity a najbardziej oczywiste dla na to pogoda. Ostatnio też pojawiły się problemy z zakłócaniem przy dosyle sygnału do satelity.(Słynna sprawa z zanikami sygnału TVS zakłócanego z Iranu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niedawno zakupiłem Cyfre i sam ją instalowałem , antena i konwerter do PVR (80+twin) udało mi się uzyskać sygnał ponad 4,5 i byłoby wszystko w porządku gdyby nie to że sygnał zanika na chwilę podczas przelatywania samolotów , czy coś z tym mogę zrobić czy warto jeszcze powalczyć z ustawieniem anteny chociaż ten wskaźnik od tunera cyfry wydaje mi się mało czuły, może ten konwerter od cyfry jest kiepski. Poradźcie bo to moja pierwsza styczność z TV sat i nie jestem w tym temacie za dobry, przerwy te nie są mocno u[beep]liwe ale jednak dają pewien dyskomfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To co opisujesz jest wręcz niewiarygodne. Jak blisko ten samolot przelatuje?

Nie powiesz chyba, że mieszkasz przy samym pasie lotniska tak, że startujące i lądujące samoloty przelatują Ci 3 metry nad strzechą zasłaniając widoczność antena - satelita?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam kilku znajomych mieszkających w Balicach całkiem blisko lotniska "Kraków Balice", i jakby nie TV SAT to w ogóle nie potrzebne były by im telewizory bo naziemnie to niewiele co mogą złapać. Zaden z nich nigdy nic nie wspomniał o problemach z samolotami.

Jest przerozmaita ilość różnych lotniczych systemów nawigacyjnych więc wszystko jest możliwe, poszukałbym jednak innych możliwych przyczyn. Czasami odbiornik po prostu lubi się zacinać na ułamek sekundy i nie ma to związku z niczym. Mój Ferdek np. tak ma. Co ciekawe zauważyłem, że jeśli coś nim nagrywam (PVR) to przy odtwarzaniu te zacięcia przytrafiają mu się w innych miejscach filmu niż podczas nagrywania (zupełnie losowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam philipsa pvr i w drugim pokoju pace sd oba reagują podobnie chwilowa pikseloza czasami w pace pojawi się na ułamek sekundy czerwony kwadracik, nie twierdze, że zawsze przyczyna zacięć są samoloty, ale bardzo często tak jednak jest nie podejrzewam raczej systemów nawigacji trochę za daleko (ja mieszkam blisko centrum miasta lotnisko jest na peryferiach), często jeszcze nie widzę samolotu a po zakłóceniach wiem, że zaraz go zobaczę i jak wspomniałem bardzo często się sprawdza, mam teraz w domu wykrywacz samolotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Powiem Ci, że nie wiem o co chodzi.

Jeśli anteny nie można już precyzyjniej ustawić, spróbowałbym podmienić konwerter. Zawsze mam konwerter w zapasie, takie hobby. Trudno oczekiwać aby każdy miał zapasowe konwertery, więc rozumiem, że może stanowić to problem. Trzeba go kupić, wydać pieniądze a może się okazać, że to nie konwerter jest przyczyną - bo być może kabel. (Nawet samo poprowadzenie kabla np. w okolicach metalowej rynny może mieć znaczenie.)

Temat mnie zainteresował. Chętnie posłucham innch pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak się zrobi cieplej to spróbuje jeszcze powalczyć z anteną bo jak ją montowałem to warunki atmosferyczne nie sprzyjały długiej zabawie na razie da się z tym żyć, zastanawiam się na czym by się dało ją dokładniej ustawić bo ten wskaźnik od tunera nie wzbudza mojego zaufania tylko ciekawe czy dokładniejsze ustawienie zniweluje problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolego, masz źle ustawioną antenę! Nie patrz na pasek, który kłamie! Jak na dekodery Cyfry+, to 4,5 to za mało! Powinno byc 5 pełne! Zerknij, że ten pasek sam siebie oszukuje! Lekko dotkniesz antenę i zamiast spadac do np. zielony i 1/4 to zaraz pokazuje czerwony! Wskaźniki w dekoderach są do bani! Ustaw antene jakimś miernikiem ze średniej pułki (BER) i będzie OK! Co do samolotów???? to , pierwsze słyszę! Do Okęcia w prostej linii mam niespełna 1,5km i startuje/ląduje tu dziennie masa samolotów! Na dodatek kołują itp. By było fajniej, to lotnisko mam dosłownie na wprost anten! Ani elipsa (60x75), ani Famavale(80 i 90) czy Triax100 na dachu nie odczuwają obecności Boeningów w powietrzu! Mit....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do wskaźnika to odniosłem to samo wrażenie jak ustawiałem to ruch anteną o 1cm często nie powodował reakcji i tak jak wspomniałeś powiedzmy 4,5 długo nic i za chwilę brak sygnału brak pośrednich wartości. Co do samolotów to naprawdę tego nie wymyśliłem jest taka reakcja dziwne to ale prawdziwe nie wiem jaka tego jest przyczyna ale jest regułą chociaż nasila się wieczorem. Mam prośbę jaki wskaźnik proponujesz żeby tą antenę w miarę precyzyjnie ustawić bo chyba z tym od cyfry to nie ma co zawracać sobie głowy. Zrobi się ciepło to powalczę z tą anteną i mam nadzieje, że problem z samolotami zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Instalator raczej odpada 90zł za pokręcenie anteną to trochę za dużo to już chyba lepiej w wskaźnik zainwestować szczególnie że mieszkam w miejscu gdzie często mocno dmucha wiatr i nie mam zamiaru co chwilę wzywać instalatora, z tunerem niestety ciężko a szkoda. W najgorszym przypadku powalczę z tym od odbiornika cyfry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Macie rację,Fergusony serii FX mają bardzo czułą głowicę,seria AF ma plus taki że przy ustawianiu anteny mamy również sygnalizację dzwiękową.Ja od samego początku ustawiałem antenę sam,choc na początku jakieś 11 lat temu nie wiedziałem o co chodzi,ale mały spacerek po okolicy bardzo mi wtedy pomógł znajomi wiedzą gdzie mogą przyjśc gdy zakładają jakiś zestaw,bo lepiej wypic dwa piwka po pracy niż wydac stówę na niejednokrotnie 30 minut roboty.Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

to 90zeta biorą instalatorzy u Was? chyba się przeprowadzę :D:D Ja od lat biorę 44 + dojazd :D i to w stolicy

Miernik za 10,20zł??

I proponują to ludzie na forum satelitarnym? :?::idea:

Najlepszym dekoderem do strojenia anteny będzie nBox, bo ma prawidłowe wskazania BER!

lub jakis dekoder który wskazuje C/N {dB} znając C/N mżna obliczyc BER:

Parametry masz tu:

 

C/N -----{dB} ----- BER ----- jakośc

5 ----- 10-3 ----- do kitu, zaniki obrazu Video

8 ----- 10-4 ----- źle, będą zacięcia obrazu od czasu do czasu, brak kanałów HD

10,5 ----- 10-5 ----- mogło by byc; da się oglądac, ale podczas wiatru i deszczu zanik HD

11,7 ----- 10-6 ----- dobrze; tak powinno byc minimum

12,3 ----- 10-7 ----- super, anteny >85cm

12,8 ----- 10-8 ----- rewelacja

13,2 ----- 10-9 ----- rzadko z których instalatorów ustawi takie BER!

 

Ustawiając antenę musisz brac pod uwagę takie rzeczy:

1. jak jest ustawiona w pionie (elewacja)

2. jak jest ustawiona w poziomie (azymut) prawo/lewo

3. jaki masz SKES (skręt konwertera)

4. jak jest wyregulowany konwerter w antenie! nie może on byc ani za blisko czoła czaszy ani za daleko! w uchwycie go zbliżasz i oddalasz od anteny

Jak będzie za blisko nie złapie sygnału z całej powierzchni anteny; jak będzie za daleko będzie odbierał śmieci spoza anteny

5. zwrócic uwagę na instalację! powinna byc zainstalowana w taki sposób, by była jak najmocniej możliwie sztywna!

6. antenę stroi się na transponderach (częstotliwościach) pod platformę!!!!!

tj. jeśli masz Cyfrę+ (interesują Cie częstotliwości Cyfry+ no i tam stroisz wszystko o czym wspomniałem)

Niby to nie ma różnicy w teorii, ale w praktyce już jest!

Zadbaj też o poprawne połączenia dekodera z anteną , dobre wtyki F, i izolację termiczną z PVC.

 

Kończąc, wspomnę, że chyba masz konwerter walniety!!!! i zakładam się na 100% że gdybym go przetestował to wyszła by jakaś wada techniczna!

Jeśli LNB reaguje na wyładowania elektromagnetyczne samolotu to ma coś z ekranowaniem!!!

Jaki masz konwerter w antenie?

 

@marys - nie wszyscy instalatorzy to partacze! instalatorów dzielimy na tych z pasją i zaangażowaniem, i na tych bez pasji i nadmiernym poziomem materializmu w organiźmie własnym :D:D Moim zdanie, antena ustawiona za 100zł ?? powinna działac bez najmniejszego problemu przez co najmniej kilka lat! 100zł......... oh...... miał byś antenke prawie ze złota :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Instalatorów dzielimy na tych z pasją i zaangażowaniem, i na tych bez pasji i nadmiernym poziomem materializmu w organiźmie własnym.

Dzielimy też na takich, którzy udzielają porad z miłości do telewizji i na takich, którzy udzielając się na forum nachalnie reklamują swoje usługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuje za porady część z nich stosowałem część na pewno się przyda. Taką cenę mi zaśpiewali w sklepie ze sprzętem satelitarnym w Gdańsku, a zaznaczyłem, że chodzi o samo ustawienie. Co do konwertera to Cyfra dała razem ze swoją anteną takie coś:Microelectronic Technology Inc. Gray Line AP82-T2F 0,3dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie chwilowa pikseloza też czasami występuje ale lotniska nie mam w okolicy i jest tylko na Hot Birdzie. Podejrzewam przełącznik a w drugiej kolejności konwerter. Oba te elementy nie są drogie i koszt każdego z nich nie powinien przekroczyć 25 zł. Najpierw jednak spróbuj ustawić dobrze antenę na innym tunerze. Pamiętaj, że nie tylko w lewo i prawo kręci się anteną ale również reguluje się góra-dół. Po dokładnym ustawieniu anteny ustawia się również kąt skręcenia konwertera czyli obraca się go w obejmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
to 90zeta biorą instalatorzy u Was? chyba się przeprowadzę :D:D Ja od lat biorę 44 + dojazd :D i to w stolicy

Miernik za 10,20zł??

I proponują to ludzie na forum satelitarnym? :?::idea:

Najlepszym dekoderem do strojenia anteny będzie nBox, bo ma prawidłowe wskazania BER!

lub jakis dekoder który wskazuje C/N {dB} znając C/N mżna obliczyc BER:

Parametry masz tu:

 

C/N -----{dB} ----- BER ----- jakośc

5 ----- 10-3 ----- do kitu, zaniki obrazu Video

8 ----- 10-4 ----- źle, będą zacięcia obrazu od czasu do czasu, brak kanałów HD

10,5 ----- 10-5 ----- mogło by byc; da się oglądac, ale podczas wiatru i deszczu zanik HD

11,7 ----- 10-6 ----- dobrze; tak powinno byc minimum

12,3 ----- 10-7 ----- super, anteny >85cm

12,8 ----- 10-8 ----- rewelacja

13,2 ----- 10-9 ----- rzadko z których instalatorów ustawi takie BER!

 

Ustawiając antenę musisz brac pod uwagę takie rzeczy:

1. jak jest ustawiona w pionie (elewacja)

2. jak jest ustawiona w poziomie (azymut) prawo/lewo

3. jaki masz SKES (skręt konwertera)

4. jak jest wyregulowany konwerter w antenie! nie może on byc ani za blisko czoła czaszy ani za daleko! w uchwycie go zbliżasz i oddalasz od anteny

Jak będzie za blisko nie złapie sygnału z całej powierzchni anteny; jak będzie za daleko będzie odbierał śmieci spoza anteny

5. zwrócic uwagę na instalację! powinna byc zainstalowana w taki sposób, by była jak najmocniej możliwie sztywna!

6. antenę stroi się na transponderach (częstotliwościach) pod platformę!!!!!

tj. jeśli masz Cyfrę+ (interesują Cie częstotliwości Cyfry+ no i tam stroisz wszystko o czym wspomniałem)

Niby to nie ma różnicy w teorii, ale w praktyce już jest!

Zadbaj też o poprawne połączenia dekodera z anteną , dobre wtyki F, i izolację termiczną z PVC.

 

Kończąc, wspomnę, że chyba masz konwerter walniety!!!! i zakładam się na 100% że gdybym go przetestował to wyszła by jakaś wada techniczna!

Jeśli LNB reaguje na wyładowania elektromagnetyczne samolotu to ma coś z ekranowaniem!!!

Jaki masz konwerter w antenie?

 

@marys - nie wszyscy instalatorzy to partacze! instalatorów dzielimy na tych z pasją i zaangażowaniem, i na tych bez pasji i nadmiernym poziomem materializmu w organiźmie własnym :D:D Moim zdanie, antena ustawiona za 100zł ?? powinna działac bez najmniejszego problemu przez co najmniej kilka lat! 100zł......... oh...... miał byś antenke prawie ze złota :D:D:D

 

Pewnie masz rację bo się tym zajmujesz,ale widzisz niektórzy instalatorzy są nastawieni raczej na szybką kasę a nie montaż u klienta przez kilka godzin,moja matka kupiła mini polsatu z anteną,chciałem jej to założyc ale wcisneli jej również montaż,mogę się założyc że nie jest to za dobra robota!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

jarek999 ma rację... co do instalatorów... Jeśli chodzi o Mnie, to..., raczej dodatkowej reklamy w Warszawie mi nie potrzeba... Nawet i gdyby któryś z forumowiczów w stolicy chciał zamówic moje usługi, to odpowiedź brzmi: w tym i przyszłym tygodniu nie ma szans :D brakuje mi dnia; serio... bo, ja na szczęscie jestem ten z pasją; jeśli chodzi o instalatorów, to znam kilka osób, którzy są zatrudnieni w różnych firmach które zajmują się sprzedażą anten... Kasują ludzi po 200-400zł za instalacje... a Ci którzy montują te anteny, dostają resztki po obiedzie! czyli 60-90zł na rękę! Odlicz paliwo; materiały (wiertła nie są wieczne i resztę)-- Myślicie że im się chce marznąc na dachu 2 godziny???

Po drugie... firmy takie, zatrudniają ludzi na zasadzie: masz auto? sprzęt? - masz pracę! i taki człowieczyna, kupuje wiertarkę za 50zł z alledrogo, miernik za 250zł i udaje speca... Troche poczytał tu, trochę tam... Materiał i zarobek na materiale w jego zakresie, więc, najlepiej zarabia się na koncentryku z rynku za 59gr/metr, bo wtedy można przyciąc 1,40 na metrze dla siebie... Taka jest prawda... A później płacz... że płaszcz kabla odpada, wtyki śniedzieją a antenka pokazuje kratkę na ekranie bo konwerter z rynku za 15zł...

Co do kolegi konwertera, MTI, mają zwolenników i przeciwników. Moim zdaniem najtańszy , możliwy... Kiedyś była seria MTI Blue, ale... wycofali, bo nBoxy ich nie trafiły... Jeśli chodzi o serię Green, myślę że to to samo, ale innego koloru... 0.3dB tej marki (MTI) pomnożył bym x2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Antenka w dobrym stanie technicznym , to spokojnie odbierzesz HB więc i pakiet C+, ale skoro masz starą antenkę, to może konwerter na niej jest równie stary i nie jest Full Band?

W takim wypadku wymiana samego konwertera umożliwi Ci odbiór plys oczywiście poprawne ustawienie anteny.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

nie jest FullBand????

:crazy:

 

Jeśli antena od WizjiTV i konwerter Philipsa (oryginał od Wizji) to na bank jest to FullBand!

Czy kolega wie, w jakich czasach były nieFullBandy?

z tego co pamietam, to jeszcze w analogu...

 

Jeśli chodzi o antenkę WizjiTV, jeśli jest w dobrym stanie; nie będziesz miał problemów. Wymień konwerter na nowy i po robocie..

Niestety, musisz ją bardzo dobrze ustawic! Jest mała, i liczy się każda strata sygnału!

Na oko, Sagemem jest ciężko ustawic antenę, bo tuner ten, ma ostre przekłamania w wyświetlaniu poprawnego sygnału nawet w stosunku do samego siebie!

Dwa Sagemy potrafią pokazywac inny sygnał w tej samej czaszy. Miernik w MENU jest tylko i wyłącznie wskaźnikiem informacyjnym!

 

Ostatnio miałem poprawkę ustawienia anteny u klienta. Ustawił On ją sam na 90% jakości! Niby ok, ale... obraz kratkował! Po podłączeniu miernika , okazało się, że BER lata w przedziale 10-3>10-4 (C/N od 5,1 do 8,4)

Po regulacji Mezonem100; BER wzrosło do około 10-6/10-7 z C/N 11,5-12,4dB i problemy z zatrzymywaniem obrazu zniknęły

ale....

dekoder wskazał : to samo, czyli 90% jakości! więc widac, że pasek sygnału w dekoderze można posłac do lamusa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...