Skocz do zawartości

MUX 5 (w planach)


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, Klopseł napisał(a):

Pomyliło ci się z jakością ramówki tych stacji

 

Nie. MUX PR. Jedynka i Dwójka 112 kbps. Trójka i Czwórka 96 kbps. Do tego trzy stacje mono! To nie jest jakość jak przystało na 2024 rok.

 

Spectral Band Replication nie robi cudów. Pasmo nadal jest obcięte. Różne źródła podają, że jakość porównywalna do dobrego, niezaszumionego FM to 160 - 192 kbps.

 

Jeśli chodzi o MUX-5: pierwotne plany cyfryzacji telewizji zakładały 7 kanałów SD na multipleks. Potem zwiększono do 8 SD, a teraz mamy po 8 HD. Może Emitel chce nadawać w trochę lepszej jakości? Wątpię, ale 7 kanałów na multipleks (UHF, 8 MHz) kojarzy mi się właśnie z pierwotnymi planami cyfryzacji w Polsce.

Edytowane przez jaan
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mógłbym ująć tego lepiej. Co więcej, enkoder w przypadku stacji radiowych działa w niekorzystnych warunkach - nie ma tu mowy o kodowaniu dwuprzebiegowym jak w przypadku działania w domowym zaciszu.

Jakość w polskim DABie jest dramatycznie słaba - wystarczy choćby ją porównać do streamingu Polskiego Radia (192 kbps AAC LC). Różnica jest KOLOSALNA.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAB+ to przeżytek w dobie powszechności internetu. A co do jakości także oceniam ją bardzo nisko. W moim odczuciu w DAB+ absolutnie podstawowe programy a kto chce więcej zagląda do internetu. Ja bym w MUX8 na VHF nie rezygnował, bo telewizja jest wypierana na UHF przez operatorów komórkowych pod internet. I na szczęście póki co takich planów nie ma.

  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka lat temu ATM Grupa chciała przedłużyć koncesję dla swojej stacji ATM Rozrywka, później wzięli udział w konkursie na miejsce w MUX 1, które dostała obecna Antena HD, wygrali sprawę w sądzie z KRRiT, jednak nie wrócili do nadawania tej stacji, nawet nie wzięli udziału w następnych konkursach. Czyli tak bardzo opłacalne było dla nich nadawanie tego kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.07.2024 o 08:38, Mariusz Wójcicki napisał(a):

Przeniesienie tam kanałów z MUX-8 jak najbardziej, robienie kolejnych 7 kanałów to jedynie dalsze psucie rynku. No chyba, że oficjalnie to będzie na rozszerzenie koncesji dla stacji już istniejących. 

Dokładnie tak. Zapewne większość bywalców forum popiera takie przenosiny. Także ludzie z branży antenowej popierają.

Przypomnę tylko, że coraz częściej gniazda RTV sprzedawane na terenie UE pasmo VHF mają na wyjściu oznaczonym jako RADIO, a wyjście TV jest tylko dla pasma UHF.

 

Jeśli chodzi o DAB+ Polskiego radia, to nie wiem na jakim sprzęcie niektórzy sprawdzają, ale np. dynamika w DAB-ie jest lepsza niż na UKF. Porównanie mam proste na samochodowym odbiorniku Pioneera z DAB+.
To nie temat o DAB+ i wiele już o tym napisano tutaj i nie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2024 o 09:24, dvbtowiec napisał(a):

DAB+ to przeżytek w dobie powszechności internetu. A co do jakości także oceniam ją bardzo nisko. W moim odczuciu w DAB+ absolutnie podstawowe programy a kto chce więcej zagląda do internetu. Ja bym w MUX8 na VHF nie rezygnował, bo telewizja jest wypierana na UHF przez operatorów komórkowych pod internet. I na szczęście póki co takich planów nie ma.

DAB+ mogłoby się przyjąć gdyby odbiorniki zawierające tylko pasmo FM zastępowały te hybrydowe zarówno z oboma wspomnianymi pasmami jak i agregatami stacji internetowych. 

Co do MUX5 to mam pytanie a mianowicie kiedy waszym zdaniem na nim ruszy nadawanie? Niedawno  słyszałem że będzie to możliwe już pod koniec roku ale nie wiem czy można wierzyć takiej opcji. 

Edytowane przez Kiler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAB to nie przeżytek tylko nowsza generacja rozpowszechniania radia. Przeżytek to FM, SD w telewizji (a w wielu przypadkach jakość VHS) , telefonia , komórkowa drugiej generacji. Jednak wszystko to jeszcze istnieje. Odnośnie jakości dźwięku to musieliby się wypowiedzieć radiowcy , bo przecież najważniejszy jest słuchacz . Prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poland ja też się zastanawiam kiedy może ruszyć Mux 5 jego nadawanie ale póki co ma być rozstrzygnięty konkurs na operatora Muxu 5, i też więc nie wiadomo czy jeszcze w tym roku rozpisany zostanie konkurs na kanały Muxu 5 i mam do Was pytanie jakie kanały tv widzielibyście w Mux 5 o jakiej tematyce, przydałby się na Mux 5 kanał sportowy który by transmitował mniej popularne dyscypliny sportu jak np piłka wodna, koszykówka na wózkach, siatkówka plażowa jakaś niższa liga siatkówki halowej, dar i inne, przydałby się także kanał z serialmi i filmami retro z lat 70 i 80 i 90 tych z różnych krajów ale taki który by prócz tego co było emitowane dawniej w tv i nigdy nie powtórzone ale także nowości z lat 70 i 80 i 90 seriali kryminalnych np. senacyjnych i przygodowych.

 

Przydałby się też kanał gamingowy dla fanów gier komputerowych i na rózne konsole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomeQ38 Jakie niszowe sporty? W naziemnej jest tylko jeden kanał sportowy (kiedyś były 2...), a popularnych sportów jest wiele na których nie ma miejsca na tak dużym rynku. Przykład? Kiedy ostatnio w TV widziałeś hokej? Ostatnie mecze reprezentacji się nie liczą. Młodzieżowa piłka nożna- zajefajnie by było gdyby pokazywali polską ligę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MŚ elity w hokeju, niedawno. Inne reprezentacje niż Polski też były.

 

Ligi nie będą pokazywać całej, PolskiHokej.tv ma swoje platformy, cenowo TVP tyle nie zapłaci.

 

Młodzieżowa piłka nożna czasem jest na YouTube na Łączy nas piłka. Tam w sumie miejsce, jak TVP nie ma tylu kanałów sportowych.

Edytowane przez viaplayfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten multipleks powinien być na obecne kanały z funkcją rozszerzenia koncesji z satelity na naziemną  i było to sprawiedliwe i oczywiście zgodne z porządkiem prawnym a tak nadawcy koncesjonowwni muszą kombinować ze zmianami nazw swoich kanałów tworząc nie potrzebnie nowe twory 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkurs dla MUX-5 powinien być rozpisany, by mogły się o miejsce w nim starać zarówno nowe kanały, jak i te już obecne w telewizji satelitarnej czyli rozszeżenie koncesji sat o nadawanie naziemne, tak by nie było już kombinacji jak przy Republice czy Wydarzenia24. Kto chce nadawać, powinien dostać na to szanse, nie ważne czy to jest kanał który jest nadawany inną drogą niż naziemnie czy też całkiem nowy. 

 

Z ubiegania się o miejsce w MUX-5 powinien kategorycznie zostać wykluczony Polsat który ma najwięcej kanałów w NTC jak i TVP która ma też dużo kanałów. 

Edytowane przez Krosnoludek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...