Skocz do zawartości

BBC Genome


Kirk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to projekt internetowy realizowany przez BBC. Jego celem jest zebranie ramówek stacji telewizyjnych i radiowych nadawanych przez British Broadcasting Corporation. Ramówki te pochodzą z magazynu "Radio Times", trwają prace nad zeskanowaniem wszystkich wydanych numerów od 1923 do 2009 roku. To w zasadzie historia BBC w pigułce, w zasadzie prawie wszystkie ramówki są już wklepane na stronę, choć to dopiero wersja beta projektu. Ale to i tak tylko początek. Drugim celem Genome jest zebranie archiwalnych programów i złączenie ich z ramówkami, przez co nie dość że można sprawdzić co nadano danego dnia, albo kiedy poszedł jakiś program o interesującej nas tematyce, to przy odrobinie szczęścia będzie on już zarchiwizowany. Na chwilę obecną udostępniono ponad 9600 audycji radiowych i telewizyjnych, wśród nich takie unikaty jak radiowe wiadomości z 1 września 1939.

Wszystko to jest dostępne pod tym adresem:

 

http://genome.ch.bbc.co.uk/

 

Dzisiaj przed pierwszą w nocy coś mnie naszło i zaciekawiło. Chciałem sprawdzić, ile było programów o Polsce w BBC. I wyszło mi, że w latach 1923-2009 odnotowano prawie 2 tysiące programów, gdzie było albo mówione o Polsce, albo choćby wspomniane. Przy czym ta liczba nie obejmuje programów informacyjnych (tych powojennych, bo z rozgłośni przedwojennych wyszukuje się stała radiowa korespondencja z Polski). Ciekawa statystyka. Zresztą, to i tak nie jest jeszcze pełne. Bo np. sprawdzając, ile razy wyskoczy mi program poświęcony Wałęsie, to pojawia się program publicystyczny z BBC Four, w którym Wałęsa był gościem, ale w opisie z "Radio Times" nie odnotowano że to były prezydent Polski. Zapewne takich przypadków, dotyczących różnych postaci i innych państw, jest więcej, ale jak na razie nie sprawdzałem tego tak skrupulatnie :)

  • Popieram 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ja co jakiś czas wchodzę na tę stronę i co się okazuje mają całkiem niezłe zasoby programu BBC z programem do 2009 roku

Inną bardzo podobną stroną jest strona z ramówkami od 2010 roku: http://www.bbc.co.uk/programmes

Należy szukać ręcznie dnia miesiąca oraz roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...