Skocz do zawartości

Platforma CANAL+ – dyskusja ogólna


vibor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny bajkopisarz :). Nie było żadnych kilkusetzłotowych kaucji (chyba, że ktoś nie miał pracy, konta w banku, karty płatnicznej - w skrócie C+ podejrzewał, że weźmie dekoder i go sprzeda do lombardu).

Dla potwierdzenia, zrzut z dumpa strony Cyfry+ (niepełnego - stąd dziury w grafikach, ale te nas interesujące akurat są) na web.archive.org z 1999 roku:

 

cyfra1.jpg

 

cyfra2.jpg

 

 

 

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, CashBackPlease napisał:

Zgadza się, również data, ponieważ informacje na temat zmian dotyczyły 9 grudnia, tymczasem zmiany wejdą w życie zaledwie dzień później.

Jakie zmiany? Viaplay czy polsat sport? Co tym razem wymyślisz jak się nie potwierdzi? Skąd bierzesz to za pewnik? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mulik oczywiście, że była. Jeszcze w 1998 roku Cyfra+ pobierała 199zł kaucji za dekoder. Wtedy zastanawiano się jeszcze czy ta opłata nie jest zbyt niska, bo koszt dekoderów dla właścicieli platform był wtedy bardzo obciążający. Biorąc pod uwagę, że minimalne wynagrodzenie w 1998 roku wynosiło 500zł, a przeciętne nieco ponad 1200zł - i są to kwoty brutto - to na wydatek rzędu 199zł mało kogo było stać. Dzisiaj ta bariera wejścia jest wręcz nieporównywalnie niższa biorąc pod uwagę cenę i wynagrodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O proszę, już z "kilkaset złotych" zjeżdzamy do 199 w 1998 roku , gdy rok później kaucji w ogóle nie było na co jest bezsprzeczne potwierdzenie wyzej.

Będe miał chwilę to odkopię jescze starsze rzeczy i sprawdzę jak to było i w 98 i 96... ;).

A o tym, że mało kogo było stać na 199 zł wydatku w późnych latach 90, to może pisać tylko ktoś kto zna ten czas z opowieści...

 

Wtedy po prostu tzw. "szara strefa" stanowiła 1/4 i więcej przepływów gotówkowych (a co za tym idzie "ukrytego" PKB) w kraju na powierdzenie czego jest sporo badań i publikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 199zł to nie jest kilkaset? Czy o czymś nie wiem? 

 

A jeszcze przed chwilą "bajkopisarze" (bo normalnie się zwrócić nie idzie) pisali o kaucjach, których nie było. :)

1 godzinę temu, bgmnt napisał:

Kolejny bajkopisarz :). Nie było żadnych kilkusetzłotowych kaucji (chyba, że ktoś nie miał pracy, konta w banku, karty płatnicznej - w skrócie C+ podejrzewał, że weźmie dekoder i go sprzeda do lombardu).

Dla potwierdzenia, zrzut z dumpa strony Cyfry+ (niepełnego - stąd dziury w grafikach, ale te nas interesujące akurat są) na web.archive.org z 1999 roku:

 

cyfra1.jpg

 

cyfra2.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Delta21 Tak, w cenniku kaucja czy inna aktywacja zdarza się nawet teraz. I tak jak 20 lat temu jest na nią promocja.

https://pl.canalplus.com/-/media/files/regulamin_umowy_o_swiadczenie_uslug_dth_12122018_aktual_28052021_b.pdf

"Kaucja – określona w Umowie, Regulaminie, Cenniku kwota środków pieniężnych wniesiona przez Abonenta tytułem zabezpieczenia należności Abonenta w stosunku do Dostawcy usług;"

 

https://pl.canalplus.com/-/media/ncplus/files/dokumenty-do-pobrania/aktualne/regulaminy/nc_plus_regulamin_22_12_2014.pdf - strona 19, kaucja 1000 zł, aktywacja 59 zł. Ktoś tyle w 2014 płacił? ;)

Tak więc jak pisałem wyżej, jestem prawie pewien, że w 98 roku tak jak w 99 też była kaucja 0 zł w ramach promocji. I jak będe miał możliwość to zweryfikuje temat.

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaucja była niezależnie od papierka. 199 zł płaciłem w 1996 roku za analogowy dekoderek i nie były to jakieś ogromne pieniądze. Przy wymianie go na dekoder cyfrowy w 99 roku, nie musiałem płacić i zwrócili potem kaucje. Kilkuset złotowe opłaty to bzdura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się sprzeczał co do warunków kiedy była konieczność zapłaty kaucji, ale jeśli płaciły ja osoby bez stałego zatrudnienia, to prowadzenie działalności gospodarczej musiałoby być tak traktowane. Sprawdzę, czy jeszcze gdzieś w domu zachowały mi się dokumenty z tamtych czasów (choć tu jestem sceptykiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bgmnt napisał:

"kilkaset «zaimek oznaczający w sposób przybliżony liczbę w przedziale od 200 do 999»"

https://sjp.pwn.pl/slowniki/kilkaset.html

No tak - ta złotówka robi tutaj ogromną różnicę. 😁 aczkolwiek z definicją nie ma co dyskutować. 

Chociaż w tej dyskusji chodzi o zupełnie co innego 

9 minut temu, LorDx napisał:

kaucja była jeśli nie miałeś papierka o zatrudnieniu, sprawdzali czy masz stałe źródło dochodu i jesteś w stanie płacić co miesiąc abonament.

mogla zrabatować kaucje do zera :)

To chyba mogła, a nie musiała skoro niektórzy byli zobowiązani ją wpłacać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzysiek11:) napisał:

Tymczasem czekamy na ruchy na transponderach i jutrzejszy dzień :) 

W sumie z ciekawości napisałem na czacie na stronie CANAL+ i zapytałem czy będą jutro nowe kanały.
Odpowiedź brzmiała, że nie ma ich w planie. Jeśli wierzyć przedstawicielowi ze strony internetowej CANAL+ to jutro (oprócz nowego oprogramowania) nie będzie żadnych nowych kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, LorDx napisał:

kaucja była jeśli nie miałeś papierka o zatrudnieniu, sprawdzali czy masz stałe źródło dochodu i jesteś w stanie płacić co miesiąc abonament.

mogla zrabatować kaucje do zera :)

 

W 1999 r., sąsiad który od prawie 20 lat miał stałe zatrudnienie na kopalni musiał płacić bardzo wysokie opłaty startowe (w okolicach 500 zł). Nawet dla niego to było sporo (dlatego na "przyjemność" z C+ zdecydował się dopiero, gdy z dodatkowej pracy sezonowej w Niemczech przywiózł pokaźną kwotę marek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy tu piszecie o latach 1999r.

W tych latach to większość miała naziemna tv, niektórzy sat analogową kupioną na bazarze. I to nieliczni. Jedna osoba miala Canal+ i była to osoba bardzo bogata. 

Ja dopiero CP miałem chyba w latach 2004. Nie pamiętam. 

Wujek, który pracował w Niemczech miał Wizję w 1998-1999 roku. Drugi inżynier też miał Wizję w tych latach i były to tylko 2 znane mi osoby, które miały Wizję. Mówili, że C+ nie mają bo jest [beep]nie droga. 

Kumpla ojciec kupił c+, ale jego rodzice mieli siano. 

 

Pamiętam czasy, gdy każdy miał pegazusa podróbę z bazaru a ten wyskoczył z PlayStation. Gdy nas zaprosił do domu to był to szok! Koleś nie dość, że miał prestiżowy C+, to jeszcze PlayStation i Nintendo64. To był przeskok. Takiego czegoś się niezapomina. Nowa jakość, która została do dziś w głowie i szok przeskoku z pegazusa na coś lepszego. Niektórzy na PlayStation to do 2006 roku nie mogli pozwolić a on miał chwilę po premierze. 

 

 

  • Popieram 1
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieć Wizję TV w latach jej świetności to też było coś. Bo mieli dosyć oryginalną jak na tamte lata ofertę i prawa na wyłączność do meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej. Wtedy Canal+ był bezpośrednią konkurencją i produktem premium. Rywalizacja była widoczna. Miałem wtedy Wizję TV i było to w tamtym czasie "coś innego", natomiast na Canal plus nadal pozwalali sobie nieliczni. Przynajmniej tak ten okres zapamiętałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tamtych czasach też miałem Wizję TV, a mój znajomy miał Cyfrę+. Najkrócej rzecz ujmując, głównym walorem Cyfry+ była paczka Canal+ serwująca filmy i piłkę nożną typu premium - reszta oferty była dość słaba. Z kolei, walorem Wizji TV był dostęp do HBO na wyłączność oraz bardzo dobra oferta programowa ogólnie. Minusem Wizji TV był brak dostępu do piłki nożnej typu premium, ale zaś walorem różnorodność transmisji sportowych na kanale Wizja Sport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Wizja TV jak i  Cyfra+ wystartowały jesienią 1998 roku. Wizja trochę wcześniej. Nie były aż tak strasznie drogie, ale w małych miasteczkach trudno dostępne. Ja jako kilkuletni abonent Canal+ zapisałem się we wrześniu 1998 roku na Cyfrę+ a dekoder otrzymałem dopiero w lutym 1999 roku.

Edytowane przez Inspektor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszecie. Mieć WizjęTV, czy Canal+ to był prestiż. Nie każdego było na to stać. Ja kupiłem WizjęTV w grudniu 1999 roku (wiem zalatywałem snobem, ale w takim środowisku się wtedy obracałem), bo to było coś. WizjaTV - platforma elit, ale wtedy zarabiałem około 2.000 zł (minimalna wynosiła wtedy coś poniżej 400 zł), więc było mnie stać, jako jednego z nielicznych. Tak wyglądała rzeczywistość roku 2000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...