Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prima Lowe i proglas z MUX-3 z bardzo dobrym sugnałem jest odbierane w Jaworzu k/Bielska-Bialej na K51.Nawet teraz przy deszczowej i mglistej pogodzie odbiór jest stabilny bez zacięc. MUX-2 tez się poprawił po zmianie na k37 i co ciekawe przedtem dla MUX-2 i MUX-3 trzeba bylo nieco ustawic antenę pod ten kierunek,teraz antena ustawiona jest pod odbior z Katowic i Częstochowy(DVB-T) i wszystko dziala jak na razie super przy jednym ustawieniu anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

antenę mam ustawioną w kierunku Ostrawy, nie wiem z czego łapię bo nie mam nigdzie identyfikacji nadajnika. Przestawiałem antenę: wcześniej mux 2 miałem z Trinca, a teraz mam kompromis między Skrzycznym, a Czechami. Mocniejsze skręcenie spowoduje zniknięcie Skrzycznego na tv, satelita sobie poradzi ze słabym sygnałem ale domownicy mnie "powieszą" jak zniknie z TV Skrzyczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać to po wskazaniach stosunku siły do jakości, które ulegają zmianie chwilę po przełączeniu na dany kanał. W tym celu wymyślono emisję synchroniczną, właśnie po to aby tuner mógł sam sobie wybrać z którego źródla wybrać sygnał, jeśli tych źródeł w zasięgu ma 2. Wybiera oczywiście sygnał silniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem dzisiaj drugą antenę ustawioną na Katowice, analog zbierała idealnie z Ostrawy, ale nie ma nic: Skrzyczne nie chodzi, mux 1 tylko Jasenik, mux 2 na k37 chodzi poprawnie, a po mux 3 ani śladu. Pozostaje pokombinować za rok, teraz czas na ogarnianie dvb-t w okolicach Genewy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wiadomo dlaczego oba nadajniki z Lysej Hory to jest MUX 1 i MUX 2 mają różne charakterystyki pokrycia. MUX 1 jest u mnie dużo słabszy (lokalizacja Sosnowiec) bo jest jakby ucięty na wschód od lini Cieszyn, Tychy, Sosnowiec (według dvbtmap.eu) . Z kolei MUX 2 "grzeje" pełną mocą na całe województwo śląskie aż po Kraków. O co w tym wszystkim chodzi, jakieś czasowe ograniczenia związane z zakłócaniem nadajników polskich w okolicy 54 kanału ? Może któryś z kolegów z Czech czytających forum wypowie się na ten temat. Wyraźnie widzę różnicę w mocy obu sygsygnałów: Mux 1 poziom 30-50 i sygnał z błędami (TV plazmowy Samsung) a MUX 2 poziom sygnału 80 i zero błędów. Antena ATX 91 odległość od nadajnika 95 km w lini prostej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są nieoficjalne mapki pokrycia. Autor zastosował różne kryteria dla obu map. Dla MUX1 przyjął założenie, że antena jest umiejscowiona 2 metry nad ziemią, stąd takie słabe pokrycie na wschód, choć tak na prawdę sygnał dolatuje do Krakowa (sam odbieram MUX1 k54 w Krakowie). Dla MUX2 przyjął 20 metrów i różnica pokrycia jest kolosalna (faktycznie zbliżona do rzeczywistego pokrycia obu MUXów). Oba MUXy mają tą samą charakterystyke promieniowania niemniej jednak różnica w długości fali powoduje, że sygnał użyteczny jest większy zatem lepsze wskazania na odbiorniku w przypadku MUX2 k37.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się że różnica długości fali między MUX 1 i MUX 2 jest stosunkowo mała, no może jakieś 20 % natomiast różnica poziomu sygnału jest dużo większa bo prawie dwukrotna. Dlatego nie obstawiałbym w tym wypadku jako przyczyny większego tłumienia fali w atmosferze przy większych częstotliwościach. Skoro nadajniki są identyczne to czy jest możliwe żeby jakiś polski kanał "przykrywał " częsciowo czeski MUX 1 ? Nie mam niestety możliwości zmierzenia analizatorem widma czy na kanale 54 są jakieś "śmieci". Zaskakuje natomiast tak kolosalna różnica w poziomie sygnału :!: Tym bardziej że obie anteny które posiadam mają większy o kilka dB zysk na kanale 54 niż 37.

 

Czy w Krakowie masz identyczne wskazania na obu MUX-ach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...