Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po odpowiednim ustawieniu anteny potwierdzam stabilny odbiór z nadajnika Hostalkovice K54 (sygnał na poziomie 45%). Odbieram też sygnał z nadajnika Jasenik Praded K36 (sygnał stabilny ale zanika). Antena ATX55 i wzmacniacz LNA-177. Mam pytanie do kolegi Młody Technik: Na jakiej antenie udało się Tobie złapać w Zarzeczu, jaki masz poziom sygnału, czy możesz potwierdzić odbiór z Pradziada? Według map terenu Żywiecczyzna ma beznadziejne położenie. Tak prawdę mówiąc zbytnio nie próbowałem odbioru z czech wydawało mi się, że nie szans na odbiór. Jak widać mój post wyżej, jeszcze tydzień temu nie wierzyłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@svenson

Vysílač Hošťálkovice vysílá digitálně pouze MPX-3 K54 s výkonem 5kW ERP a tento kanál bude od 31. 10. 2008 přesunut na vysílač Hladnov (s už novou anténou) a ERP bude zvýšen na těch 10kW ERP. Hošťálkovice začnou vysílat digitálně s plným výkonem (100kW ERP na kanálech 37, 39, 48, 54) až v měsíci květnu (05) 2010. Do té doby se na vysílači musí vyměnit hlavní vysílací anténa pro pásmo UHF. Od roku 2010 by na kanálech 37 a 54 měl začít vysílat i vysílač Lysá Hora (bude s vysílačem Hošťálkovice v režimu SFN - Single Frekvence Network) a ákon by měl být asi 25kW ERP.

Jestem przekonany, svenson, że odbierasz MUX1 z Lysej Hory - z uwagi na położenie nadajnika (na wysokim szczycie, wysoka wieża i duża moc). Hošťálkovice to nadajnik wysyłający bardziej lokalnie. Jak pisal lumca_2 Lysa Hora i Hošťálkovice wysyłają synchronicznie MUX1 na k54. W Katowicach odbiera się czeski MUX1 na przysłowiowym drucie. Ty też masz bliżej Lysú Horu niż Hošťálkovice pod Ostravą.

viewtopic.php?f=148&t=7093&start=76

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greggy - Niemożliwe, żeby złapać coś z Łysej góry musiałbym przestawić antenę kilkanaście cm. na południe. W 1 linii ze Skrzycznym mam Hostalkov i Jasenik. Mapki pokrycia też to potwierdzają. Odbiór z Łysej góry jest niemożliwy u nas sygnał urywa się gdzieś 20 Km od Żywca. Po ustawieniu CT-1 z Frydka-Mistka nie ma niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam stabilny odbiór czeskiej TV PUBLICZNEJ (4 programy) z kanału 36 z nadajnika JESENIK- PRADED , antena siatkowa(szerokopasmowa) + wzmacniacz LNA-177, obszar- północny wierzchołek województwa śląskiego. Na telewizorze Sony Bravia, sygnał z nadajnika wyświetla poziom wysoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@svenson

Jestem przekonany, svenson, że odbierasz MUX1 z Lysej Hory - z uwagi na położenie nadajnika (na wysokim szczycie, wysoka wieża i duża moc). Hošťálkovice to nadajnik wysyłający bardziej lokalnie.

 

Hostalkovice nadają bardziej lokalnie? z mocą 100kW? LH to 25 kW. Zanim LH zaczęła nadawanie cyfrowe to MUX1 z Ostrawy był odbierany na sporej części Górnego Śląska, Podbeskidzia i Małopolski. Nie powiedziałbym, ze to lokalne nadawanie. Poza tym Hostalkovice nadają dookólnie a LH kierunkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki igorlan i svenson za Wasze uwagi.

Rzeczywiście Hostalkovice jak się upewniłem, też dmucha daleko sygnał mux1 na k.54.

Jak widać na mapkach zasięgu mux1 z

Hostalkovic

http://digitalnitelevize.cz/obrazek/multiplex_1_vysilac_ostrava_b.gif

i z Lysej Hory

http://digitalnitelevize.cz/obrazek/multiplex_1_vysilac_frydek_mistek_b.gif

to ten drugi, mimo czterokrotnie mniejszej mocy, ale znacznie wyżej położony, sięga bardziej w[beep] Śląska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam.Mieszkam w Wieluniu(Łódzkie) i odbieram DVB-T z Pradziada.Obecnie sygnał jest bardzo niestabilny i raz siła i jakość jest bardzo wysoka,a za moment prawie zerowa i wszystko się tnie i sypie.Do odbioru tego sygnału używam anteny kierunkowej ATX-91 z byle jakim przedwzmacniaczem Anprela za 10zł. Moje pytanie to: Jak kupię dużo lepszy nisko szumowy przedwzmacniacz z serii A35 polskiej firmy "Ryniak technika" to czy poprawi mi się choć troszkę odbiór Czeskiego DVB-T? Link do strony www z opisem wzmacniacza

 

PS.Czeski analog( CT1 i Tv Nova odbieram całodobowo,choć trochę gorzej niż przed włączeniem Mux1.Sygnał odbieram tunerem ADB2850ST z zestawu TNK. Z góry dzięki za odpowiedź.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najpierw spróbuj odebrać zwykłym odbiornikiem z czułą głowicą dvb-t z mpeg2 (np. pożyczony Panasonic). Mam duże zastrzeżenia do czułości głowic mpeg2 w zewnętrznych tunerach. I w tym właśnie może być problem. Mam to u siebie w N. Soli przy odbiorze z Jestedu. Wystarcza mi antena kierunk. typu ATX55 i wzmacniacz ceramiczny ok. 30dB (za ok. 16 zł) ze standardowym zasilaniem. Nie wiadomo jakie zasilanie pasuje do tego A35. Masz szansę skoro analog raz lepiej raz gorzej ale sygnał ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam kolegów

 

Coś mnie ostatnio podkusiło i postanowiłem dołożyć zasilacz do siatki z LNA-177, której używam do odbioru MUX2 z Namestova. Do tej pory wzmacniacz był zasilany napięciem z tunera. Ku mojemu zdziwieniu wskazania MUX2 trochę poszły do góry więc stwierdziłem, że spróbuję zobaczyć co na k68. I tu wielkie zaskoczenie, pojawił się sygnał :) . Po zmianie zasilania z 5V na 12V sygnał średnio wzrósł o 2dB co spowodowało, że MUX1, który u mnie do tej pory był nieosiągalny pojawił się na dobre. Co prawda trudno tu jeszcze mówić o jako takim odbiorze, niemniej jednak słaby sygnał jest dostępny cały czas. Znamienny jest fakt, iż po wyciągnięciu wtyczki antenowej i ponownym jej włożeniu, sygnał jeszcze odrobinę wzrósł, co pozwoliło na zeskanowanie listy kanałów. W tym momencie przyszła mi na myśl wypowiedź kolegi EndiP'a z innego forum, który wspomniał, że wzmacniacz SWA-49 lepiej pracuje od LNA-177 w górnym paśmie UHF. Śmiem twierdzić zatem choć trochę nieśmiale, że wymiana wzmacniacza na SWA-49 spowodowałaby odbiór MUX1. Przyznam, że już nie wierzyłem, że uda mi się w Krakowie odebrać MUX1 z Namestova a tu taka niespodzianka na koniec roku 2010 :

 

A tu rezultat :)

 

STV1 - k68 Mux1 Namestovo

f57012055d5fc1348226279340453de3_4.jpg

 

STV2 - k68 MUX1 Namestovo

8e9632cb5bbe8032658c1290e828947a_5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@igorlan - no to gratulacje, szczególnie, że łapiesz to na siatce.

Widać że doświadczenie igorlan może pomóc innym. Ja też przez to przeszedłem, bo próbowałem (akurat też ze Słowakami) zaczynać na zasilaniu wzmacniacza prosto z głowicy (5V), ale szybko stwierdziłem, że efekt mizerny. Mam zasilacz z regulowanym napięciem do 18V i spotkało mnie tej zimy inne zaskoczenie. Jak nastały mrozy, to zanikał sygnał Skrzycznego, Słowacjkie, a Czechy zaczęły szatkować! Odkryłem dopiero po 2 tygodniach, że któryś wzmacniacz się wzbudzał w tych niskich temperaturach i wystarczyło obniżyć trochę napięcie. Zatem 5V niedobrze, ale i 18V też nie każdemu wzmacniaczowi pasuje.

Ktoś wie, kiedy MUX z Trzynca na k.57 zacznie nadawać coś więcej niż tylko Barrandov?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@igorlan,@greggy - W pełni potwierdzam Wasze doświadczenia ze wzmacniaczami o zasil. 5 V i 12 V ..... Posiadam ten sam układ do ant. Telmor ,Digit 3DT + wzm. rurkowy 23 dB+ na końcu lini Wzmacn. Bryza 12/24 - zasilam jedynie Wzm. Bryza którym przepuszczam napięcie zmienne 0-12 V do wzm .23 .. Koniecznie musi być zasilacz regul. dający możliwość doboru wzmocnień, zależnie od sytuacji ....

Oglądam programy z nadajn. ok. 130 km ... Pozdrawiam. Do Czech mam już niestet 200 km, za daleko ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.zuk87

Pierwsze słyszę, że z Javoroveho będzie nadawany mux.2.Z tego co wiem to mux2 ruszy pełną mocą na k.37 30.04.2011r.z Ostrava-Host'alkovice z mocą 100kw.oraz z

Lysej Hory ten sam k.37 z mocą 25kw.Tegoż samego dnia ruszy mux.3 ale tylko z Ostrava-Host'alkovice na k.48 z mocą 100kw.Na razie Javorovy nadaje z mocą 100w.a co dalej z tym nadajnikiem,tego nie napisali.

DO SIEGO ROKU! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie, kiedy MUX z Trzynca na k.57 zacznie nadawać coś więcej niż tylko Barrandov?

 

Witam greggy, przyznam, że przysłowie "człowiek się uczy przez całe życie" jest w tym przypadku jak najbardziej trafne. Trochę lat już kombinuje z antenami ale zawsze coś nowego w praktyce wyjdzie.

 

Co do Trzyńca to niestety nie mam dla Ciebie dobrych informacji. Emisja Barrandow będzie trwała tylko do końca kwietnia. Po tym terminie nie będzie już cyfrowego nadawania z tego nadajnika.

 

http://www.digizone.cz/aktuality/tv-barrandov-v-dubnu-ukonci-vysilani-v-trinci/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Jest jeszcze "coś" na k44 ale mam za słaby sygnał żeby to zidentyfikować

To będzie chyba kalisz mistak z MUX 2. Nadajnik 100kW około 190km od nas, wg dvbtmap.eu zasięg aż pod Gliwice czyli w praktyce używając dobrej anteny można złapać. Warunki tobie i mi sprzyjają bo nadajnik prawie w jednej linii z Kosztowami. Jedyny problem to TVP3 kra na kanale 42, który może zakłócić sygnał. Na czym to łapiesz? Na siatce?

 

@igorlan

ta siatka jest obrócona czy normalnie ją masz ustawioną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ lkbol - Najpierw znajdż kogoś w Brzesku kto to odbiera, ale wg. mnie to raczej nikt ,mimo najlepszej anteny / myślę o Namestove , SKV/, ....Odległość nie jest jeszcze największa , ale tereny są b. górzyste/konfiguracja terenu. ... Sprawdż sobie sam mapkę z pokryciem , zasięgiem teoret. /Namestova/, ja u Ciebie w Okocimiu nie widze pokrycia .. www.dvbtmap.eu - Mapy zasięgu ... . Jeśli idzie o dobór dobrej / mocnej w odbiorach odległ. nadajn./ anteny , to wybór jest bardzo duży , zależny też od kwoty którą można wydać na antenę .... Jak się zdecydujesz to na zakup ant. , to napisz raz jeszcze .. W tym roku włączają Muxy-2 /Tarnów, Kraków, Kielce, Sczawnica/ , a również wyjaśni sie sprawa Muxów -1 / myślę około końca IV.b.r. / - dobre ant. / odbiory/ będą niezbędne ... Namestova racze nie złapiesz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...