Skocz do zawartości

Do Rzeczy


Gość wislok
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

50/201 nr Tygodnika "Do Rzeczy"

 

Zacznę nietypowo. W numerze rozmowa z ks. Jackiem Stryczkiem twórcą "Szlachetnej Paczki" "Pieniądze nie są złe". Sam byłem zaangażowany w ten projekt w tym roku, udało się pomóc potrzebującym rodzinom. Cenna inicjatywa, do której zachęcam za rok.

 

Rozmowa ze Zbigniewem Bońkiem o polskim futbolu w wyjątkowym dla polskiej piłki roku. Reprezentacja Polski zagrała w 1/4 EURO 2016,a Legia Warszawa w LM po 20 latach przerwy. Jednak przed polską piłką jeszcze sporo wyzwań i mam nadzieję,że o tym będzie rozmowa. Z. Boniek postuluje ustawę o futbolu.

 

Piotr Kowalczyk pisze o tym co oznacza wynik referendum i dymisja rządu Renziego.

 

Teresa Stylińska pisze o groźbie zalania Europy przez uchodźców w artykule "Turexit". 

 

Piotr Wołczyk pisze o walce ruchów pro-life w Norwegii przeciwko ustawie rozszerzającej prawo do aborcji. 

 

Historię KOR przybliża Piotr Semka.

 

Okładkę zdobi rysunek Andrzeja Krauze. 

 

 

Poznaliśmy laureatów pierwszej edycji plebiscytu "100% polski produkt" : https://dorzeczy.pl/kraj/16400/Drutex-laureatem-nagrody-glownej-100-Polski-Produkt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu Tygodniki Opinii mają ciężko, bo gorące wydarzenia zaczęły się w dniu, w którym pisma poszły do druku. Nie inaczej jest z "Do Rzeczy". Może i lepiej, odpoczniemy przy miłej lekturze.

 

51/202 Nr "Do Rzeczy".

 

Wydanie świąteczne,a więc temat okładkowy jak to zawsze chrześcijański. Tajemnicę grobu Św. Piotra przybliży Piotr Kowalczuk korespondent "Do Rzeczy" z Rzymu. 

Rozmowa z biografką Papieża Franciszka "Austen Ivereigh . Jaki obraz Głowy Kościoła nam się wyłoni z tej rozmowy ?

 

W ramach tematu tygodnia także rozmowa z Biskupem Pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej Michałem Janochą.

 

Ważną częścią numeru będzie rozmowa z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.. Między innymi będzie dyskusja o prawie o zgromadzeniach. Też ważne w kontekście bieżących wydarzeń.

 

Piotr Semka podsumuje rok Premier Beaty Szydło.

 

Swój alfabet przedstawi nam nowy nabytek "Do Rzeczy" Łukasz Warzecha.

 

W dziale opinii tekst Rafała Ziemkiewicza o rewolucji elit bez poparcia narodów, czyli coś aktualnego do bieżących wydarzeń. 

 

W dziale świat rozmowa z z historykiem Nikitą Pietrowem o Rosji. 

 

Łukasz Zboralski prześwietli majątek Gesslerów 

 

Joanna Bajończyk przybliży sylwetkę Melanie Trump.

 

Wydanie liczy aż 132 strony w cenie 6,90 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą to jak zobaczyłem okładkę nowego numeru, to pomyślałem, że o grobie św. Piotra będzie pisać naczelny tygodnika, Paweł Lisicki, jak wiemy on też specjalizuje się w takiej tematyce. Ale Kowalczuk to też dobry wybór, będzie takie spojrzenie "z miejsca" (zresztą to będzie dobra odskocznia, bo ciekawe miesiące przed korespondentami włoskimi nadchodzą).

 

Jeszcze tylko uzupełnię, że najbliższy numer, choć grubszy, nie jest podwójny, co oznacza że tuż po świętach (27 grudnia) pojawi się kolejne wydanie.

 

No i tak już zupełnie na koniec: będzie tekst Waldemara Łysiaka o "człowieku w żelaznej masce".

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo czytałam Do Rzeczy - jako tygodnik konserwatystów. Sama sie do takich zaliczam. Ale musze przyznac, że obecnie dryfuje swoimi poglądami w stronę "W Sieci", a to już dla mnie zbyt populistyczna prawicowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może możliwość sprawdzać Empik u siebie w poniedziałki? Bo jeśli tam wrzucają mało egzemplarzy, to istotnie we wtorki może już braknąć.

Dzisiaj sprawdzałem, były ale tylko 2 sztuki "Do Rzeczy", dla przykładu "Wprost" były 3 sztuki, "Polityka" z 5 sztuk, "wSieci" około 10 sztuk, "Newsweek" około 15-20 sztuk.

W tym tygodniu Tygodniki Opinii mają ciężko, bo gorące wydarzenia zaczęły się w dniu, w którym pisma poszły do druku. Nie inaczej jest z "Do Rzeczy".

" Wprost" o tym jednak napisał,ale to był chyba wyjątek. Edytowane przez fan tv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniej to 2 tygodniki ukazując się w poniedziałek opisały wydarzenia z piątku: "Wprost" (wywiad z posłem Szczerbą) oraz "Angora" (4 strony chyba materiałów o tej sprawie). Wynika z tego, że te 2 tygodniki mają deadline trochę później niż "Do Rzeczy" ("Angorę" zamykają chyba dopiero w sobotę wieczorem).


A co do egzemplarzy: jeśli były tylko 2, to nic dziwnego że już we wtorki nie ma pisma w Empiku. Jeszcze tutaj może wchodzić w grę kwestia godziny, o której byłeś w salonie, ale to już szczegół :)

A "Newsweeka" dali dlatego tak dużo, gdyż to chyba jedyny z głównych tygodników, który wydał podwójny numer od razu na Boże Narodzenie i Nowy Rok, i z tego powodu nakład też jest większy niż zwykle (choć akurat przy świątecznych numerach wszystkie tygodniki mają większe nakłady).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy,że Newsweek sprzedaje niewiele mniej egzemplarzy niż ma cały nakład "Do Rzeczy".  Średni nakład tej gazety to 168 tysięcy przy 111 tygodnika kierowanego przez Pawła Lisickiego. To także ma wpływ na ilość egzemplarzy w poszczególnych punktach. Tymczasem mnie dopiero dzisiaj przyszła gazeta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż czujemy atmosferę świąteczną (choć już się zbliżają święta do końca), za to jutro najnowsze "Do Rzeczy", oto zapowiedź numeru 1/203.

 

W poprzednim numerze nie było tego tematu, dlatego teraz będzie "odrabianie". Mowa oczywiście o wydarzeniach w parlamencie, które rozpoczęły się 16 grudnia i trwają w zasadzie do teraz. Obszerny blok poświęcony temu zagadnieniu wypełnią teksty prof. Andrzeja Nowaka, Piotra Semki, Rafała A. Ziemkiewicza i Wojciecha Wybranowskiego, będzie także wywiad z posłanką Krystyną Pawłowicz.

 

Z racji tego, że zbliżamy się nieubłaganie do nowego, 2017, roku, "Do Rzeczy" proponuje (tradycyjnie już) raport "Wyzwania 2017", w którym publicyści tygodnika (m.in Łukasz Warzecha, Cezary Kaźmierczak, Marek Jan Chodakiewicz, Olivier Bault i Grzegorz Kucharczyk) zaprezentują swoje analizy dotyczące tego, co może być istotne w nadchodzącym roku w polityce krajowej, międzynarodowej, gospodarce i religii.

 

Będzie także wywiad z dyrektorem Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Krzysztofem Liedelem o tym, jakie będzie zagrożenie zamachami w nadchodzącym roku.

 

Oprócz tego:

-Rozmowa z doradcą prezydenta Putina, Aleksandrem Duginem (swoją drogą to będzie równowaga zachowana, bo w numerze świątecznym był wywiad z osobą krytycznie nastawioną do rządów na Kremlu, teraz będzie spojrzenie "z Placu Czerwonego").

-Jacek Komuda przypomni potęgę dawnej Rzeczypospolitej.

-Tomasz P. Terlikowski opowie o objawieniach w Fatimie w związku z ich setną rocznicą, jaka przypada w 2017.

-Katarzyna Pinkosz o tym, kiedy będzie lepsze leczenie Polaków.

 

Na okładce widnieje data 8 stycznia 2017, co może sugerować, że ten numer jest na 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mamy pierwsze wyniki nowej odsłony DoRzeczy.pl, i jak widać, są powody do zadowolenia: http://www.media.pmpg.pl/pr/340013/rekordowe-wzrosty-w-niespelna-dwa-miesiace-po-uruchomieniu-serwisu-dorzeczy-pl

 

Ciekawi mnie, jak to w liczbach wyglądało w 2015. Bo znamy wartości za grudzień 2016 i wzrost procentowy w stosunku rok do roku. Nie jestem orłem z matmy, więc nie będę próbował obliczać, bo się pewnie pomylę, ale to mnie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem koszt jednego numeru w prenumeracie "Do Rzeczy" wzrósł z 3,90 zł na 4,21 . Jednak biorąc pod uwagę,że gazeta kosztowała 5.9 to oszczędność w prenumeracie przy cenie 203 zł wynosił 103,80 zł,a oszczędność przy obecnej prenumeracie pomimo wzrostu ceny 1 egzemplarza wynosi 139,80 zł, czyli o 36 zł więcej oszczędności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadszedł kolejny tydzień, więc czas na zapowiedź "Do Rzeczy", nr 2/204 (pierwszy wydany już w Nowym Roku, bo jak pamiętamy, poprzedni był jeszcze w grudniu)

 

Tematem tygodnia jest w tym numerze opozycja i jej działania, sprawa jest obszernie potraktowana, bo są aż 4 teksty, których autorami są: Agnieszka Niewińska, Piotr Gociek, Rafał A.Ziemkiewicz i Wojciech Wybranowski. Tytuł jednego z artykułów (ale nie powiem który, kto ciekaw, niech zakupi) ma pewne nawiązanie telewizyjne ;)

 

A co poza tym?

- Kamila Baranowska o tym, co może stać się 11 stycznia w Sejmie.

- Łukasz Warzecha o tym, co UE może Polsce zrobić.

- Wojciech Wybranowski przedstawi kulisy sprawy senatora Piniora.

- Tomasz P. Terlikowski opowie, jak został postępowym ojcem (swoją drogą ciekawy tytuł, bo Terlikowski to raczej mi się z konserwatywnymi poglądami kojarzy)

- W dziale "Kultura" będzie artykuł o zbiorach z kolekcji Czartoryskich, które niedawno zakupił Skarb Państwa.

- Będzie także wywiad z Dorotą Karaś, autorką ostatnio wydanej biografii Zbigniewa Cybulskiego (dziś mija 50 lat od jego śmierci)

- W dziale "Opinie" rozmowa z Jonnym Danielsem, prezesem fundacji From The Depths, na temat relacji polsko-żydowskich oraz Donalda Trumpa.

- Na temat Trumpa i jego tworzącego się właśnie gabinetu będzie artykuł w dziale zagranicznym pióra Jacka Przybylskiego.

- Dla miłośników historii tekst o Napoleonie III oraz III Cesarstwie. I tym razem jego autorem nie jest Waldemar Łysiak.

- W dziale sportowym Łukasz Majchrzyk o świetnym początku sezonu dla naszych skoczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem sobie prasę w Empiku i natrafiłem na pismo "Tylko Polska". Jeśli kojarzycie kogoś takiego jak Leszek Bubel, to właśnie to jest jego tygodnik. Podczas przeglądania natrafiłem na wywiad o Fidelu Castro, no i się zdziwiłem. Okazało się, że jest to rozmowa, którą "Do Rzeczy" opublikowało jeszcze w zeszłym roku. Znajdowało się tam nazwisko dziennikarza przeprowadzającego wywiad, ale nie było żadnej adnotacji na dole, że tekst ten pochodzi z innego pisma. Potem spoglądnąłem na stronę obok, tam znajdowały się komentarze polityczne, również zaczerpnięte z "Do Rzeczy", były tam m.in. teksty Kamili Baranowskiej i Rafała A. Ziemkiewicza. W niektórych wypadkach była adnotacja w nawiasie o źródle, a w innych nie.

 

I tutaj zacząłem się zastanawiać nad tym, jak to jest możliwe. Są 2 opcje. Pierwsza to taka, że redakcja "Do Rzeczy" zezwoliła na przedruki tekstów, wtedy jest wszystko w porządku. Natomiast druga to taka, że nie było zezwolenia na przedruk, a i tak go dokonano, co oznacza, że mamy do czynienia ze złodziejstwem. Zastanawiająca sprawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnie jak co tydzień czas na zapowiedź najnowszego numeru "Do Rzeczy", jest to numer 3/205.

 

Temat numeru jest na czasie, bo dotyczyć będzie tego, czy rasizm jest poważnym problemem w Polsce, i czy z tego powodu będzie nowa wojna kulturowa. W ramach tego tematu tekst Rafała A. Ziemkiewicza oraz 2 wywiady: z dr. hab. Piotrem Wawrzykiem, oraz z dr. Michałem Łuczewskim.

 

A poza tym:

- Kamila Baranowska o sytuacji po ostatnich zdarzeniach w Sejmie.

- Łukasz Warzecha o tym, co dalej z Biełsatem.

- Rozmowa z europosłem PiS, Ryszardem Czarneckim.

- Piotr Gociek o pierwszej biografii Marka Kotańskiego.

- W dziale "Opinie" Tadeusz Płużański o niedawno zmarłym Zygmuncie Baumanie.

- Będzie także wywiad z byłym prezesem PSL i byłym premierem, Waldemarem Pawlakiem.

- Tomasz P. Terlikowski o tym, co nowego w reformie papieża Franciszka.

- W dziale "Historia" Piotr Zychowicz o "dziesięciu plagach sowieckich" w stulecie rewolucji lutowej i październikowej.

- Ze świata w tym tygodniu: o woli ludu po włosku, a także wywiad z Bobem Dole'em, jednym z czołowych działaczy Partii Republikańskiej.

- W dziale "Ekonomia" rozmowa z prezesem PZU, Michałem Krupińskim, o planach po przejęciu Pekao SA.

- A w rubryce "Zdrowie i nauka" również temat aktualny, bo o smogu będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nr 4/206

W końcu w "Do Rzeczy" !! Wywiad z Robertem Górskim - polskim satyrykiem i  twórcą "Ucha Prezesa" :)

Łukasz Majchrzyk wróci do problemów z fiskusem Ronaldo, Messiego i innych.

Waldemar Łysiak poświęci swój tekst zdrajcom Powstania Styczniowego. 

Piotr Kowalczuk o Antonio Tajanim , nowym przewodniczącym PE. 

Chyba po raz pierwszy w historii tygodnika "Do Rzeczy" rozmowa ze Stanisławem Michalkiewiczem o tym,że socjaliści nadal trzymają się mocno. 

Rozmowa z Leszkiem Millerem- co naprawdę sądzi o rządzie, dlaczego nie angażuje się w protesty przeciwko niemu - może poznamy odpowiedź. 

Podsumowanie 8 lat prezydentury B. Obamy.

Temat tygodnia to Prezes PiS i liderzy opozycji. Taki temat dość nudny, dlatego go tak późno wymieniam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem sobie prasę w Empiku i natrafiłem na pismo "Tylko Polska". Jeśli kojarzycie kogoś takiego jak Leszek Bubel, to właśnie to jest jego tygodnik. Podczas przeglądania natrafiłem na wywiad o Fidelu Castro, no i się zdziwiłem. Okazało się, że jest to rozmowa, którą "Do Rzeczy" opublikowało jeszcze w zeszłym roku. Znajdowało się tam nazwisko dziennikarza przeprowadzającego wywiad, ale nie było żadnej adnotacji na dole, że tekst ten pochodzi z innego pisma. Potem spoglądnąłem na stronę obok, tam znajdowały się komentarze polityczne, również zaczerpnięte z "Do Rzeczy", były tam m.in. teksty Kamili Baranowskiej i Rafała A. Ziemkiewicza. W niektórych wypadkach była adnotacja w nawiasie o źródle, a w innych nie.

 

I tutaj zacząłem się zastanawiać nad tym, jak to jest możliwe. Są 2 opcje. Pierwsza to taka, że redakcja "Do Rzeczy" zezwoliła na przedruki tekstów, wtedy jest wszystko w porządku. Natomiast druga to taka, że nie było zezwolenia na przedruk, a i tak go dokonano, co oznacza, że mamy do czynienia ze złodziejstwem. Zastanawiająca sprawa...

Z tego co wiem, "Tylko Polska" często dokonuje przedruków z innych czasopism, głównie z "Do Rzeczy". Jest to legalne, nie sądzę żeby taki proceder miał miejsce ciągle i redakcja "Do Rzeczy" nie miała o tym pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest właśnie pies pogrzebany. Bo z jednej strony można sądzić, że jeśli te przedruki już od dłuższego czasu są, to może jest jakaś umowa. Ale też z drugiej strony bardzo prawdopodobna jest opcja, że w redakcji "Do Rzeczy" mogą nie znać takiego tytułu jak "Tylko Polska", czemu trudno się dziwić, bo to jednak jest niszowy tygodnik, a i postać naczelnego, czyli Leszka Bubla, jest już nieco zapomniana. I możliwe że tam też zdają sobie z tego sprawę na zasadzie "jesteśmy niszowi, więc nic się nie stanie jak będziemy od wielkich teksty brać, bo i tak nikt się nie dowie, a grupa naszych czytelników nie będzie na nas donosić".

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...