Skocz do zawartości

Do Rzeczy


Gość wislok
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czas na zapowiedź nowego numeru "Do Rzeczy" (5/207).

 

W tym tygodniu temat tygodnia pod znakiem dziennikarstwa, jest obszerny wywiad z Dorotą Gawryluk oraz tekst Rafała A. Ziemkiewicza "Wielki coming out mediów".

A poza tym:

- Sławomir Cenckiewicz o "pruciu Zetki", czyli otwieraniu Zbioru Zastrzeżonego w IPN.

- Wojciech Wybranowski o tym, kto będzie zbawcą lewicy.

- Trzy rozmowy w dziale krajowym, a wywiadów udzielili: prof. Zdzisław Krasnodębski, Wiesław Johann i Konstanty Radziwił.

- W dziale kulturalnym Andrzej Horubała recenzuje spektakl "Kuroń".

- W dziale opinii rozmowa z Matthew Tyrmandem o prezydenturze Trumpa.

- Trump (choć nie tylko on) także w tekście "Imperia kontratakują" Jacka Przybylskiego w rubryce ekonomicznej.

- Z Rzymu Piotr Kowalczuk o tym, jak Włosi ratują banki.

 

W tym numerze 20-stronicowy dodatek z cyklu Chwała Oręża Polskiego, tym razem o bitwach Legionów Piłsudskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 latach się doczekałem. Dorota Gawryluk była felietonistką "Uważam Rze" Pawła Lisickiego. Powiem otwarcie jedną z pierwszych rzeczy jaką zrobiłem gdy miałem w ręku nr 1 w "Do Rzeczy" to szukałem felietonu redaktor Gawryluk. Niestety, obecnie można ją czytać w tygodniku "Idziemy". Dobrze,że przynajmniej po czterech latach doczekałem się wywiadu i mogłem się delektować tą krynicą mądrości. Taka miła twarz, uśmiechnięta bije z okładki. Przyznam się,że to moja "jedna z pierwszych miłości" TV .

"Do Rzeczy" dostało "Gołębia Nadziei" Diecezji łomżyńskiej.  

"Do Rzeczy dziś świetuje czwarte urodziny -info z facebooka. 

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof Kłopotowski rezygnuje ze współpracy z "Do Rzeczy" po tym jak drugi raz zamówiony tekst został odrzucony i nie zamieszczono go w piśmie: http://sdp.pl/felietony/13767,plusminus-dodatni,1485882683#.WJDIBqj7MlI.facebook

 

Tekst nt. Trumpa, który nie znalazł się w "Do Rzeczy", będzie opublikowany 11 lutego w sobotnim magazynie "Rzeczpospolitej" - "Plus Minus", czyli w miejscu, w którym Kłopotowski pracował przez 20 lat i z którego odszedł w grudniu zeszłego roku (o tej sprawie mówiliśmy w "Medialnych").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że mam chwilę przerwy podczas przygotowań do jutrzejszego egzaminu ustnego to mogę zająć się zapowiedzią jutrzejszego "Do Rzeczy" (nr. 6/208).

 

Temat tygodnia to obszerny, i jak zapowiada redakcja, ostry wywiad z prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim.

A co poza tym?

 

-Sławomir Cenckiewicz o sprawie TW "Bolka"

-Ustalenia redakcji ws. znikających pieniędzy z sejfu mazowieckiego KODu przedstawi Marcin Makowski

-Piotr Semka o Muzeum II Wojny Światowej

-Łukasz Warzecha o Polsce rozbrojonej

-Piotr Gociek o seksie w PRL, zapewne w kontekście premiery filmu o Michalinie Wisłockiej i wznowienia jej "Sztuki kochania"

-Korespondencja Grzegorza Drymera z Londynu o szafirowym jubileuszu Elżbiety II. Królowa zasiada na tronie Zjednoczonego Królestwa już 65 lat, najdłużej w historii.

 

I jeszcze informacja: Rafał A. Ziemkiewicz podał na Twitterze, że jego najnowsza książka, czyli "Złowrogi cień Marszałka", będzie dostępna na Targach Książki w Warszawie. Czyli w maju, bo targi są w dniach 18-21 maja. Pora nawet pasuje tematycznie do książki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny tydzień, to i kolejny numer "Do Rzeczy" (7/209).

 

Temat tygodnia będzie związany z mediami, a dokładniej ze sprawą 10 sierot z Aleppo i manipulacją w tej kwestii. W ramach tematu tygodnia teksty przygotowali Witold Repetowicz i Rafał A. Ziemkiewicz.

 

A co poza tym?

-Kamila Baranowska o planach repolonizacji mediów.

-Ciąg dalszy śledztwa "Do Rzeczy" w sprawie finansów KODu.

-Maciej Pieczyński o leczniczej marihuanie.

-Piotr Semka o wizycie kanclerz Niemiec w Polsce.

-Z okazji Walentynek Waldemar Łysiak napisał tekst o... jednorożcu.

-Rozmowy z: prof. Romualdem Szeremietiewem, prof. Andrzejem Rychardem i Cezarym Stypułkowskim

-Łukasz Warzecha w dziale opinii będzie pisać o Tusku

-Tomasz P. Terlikowski (również w dziale opinii) o niechcianym efekcie Franciszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedziela wieczór, więc pora na zapowiedź kolejnego "Do Rzeczy" (nr. 8/210).

 

Temat numeru to śledztwo tygodnika w sprawie tego, co działo się w ostatnich latach w Biurze Ochrony Rządu, a więc instytucji o której sporo się ostatnio mówi. W ramach tematu tygodnia teksty przygotowali Wojciech Wybranowski i Rafał A. Ziemkiewicz.

 

Poza tym w numerze:

-Raport "Do Rzeczy" pod tytułem "Wielka zmiana", o tym jak prawica przejmuje władze w kolejnych krajach i czy Francja będzie następna?

-Rozmowa z szefem MSZ, Witoldem Waszczykowskim

-Marcin Makowski o działaniach ministra Ziobry

-Agnieszka Niewińska o Lewandowskich

-Piotr Semka w polemice dotyczącej relacji z Ukrainą

-Piotr Zychowicz o rzezi Polaków w Armii Czerwonej

-Sporo materiałów ze świata: Jacek Przybylski o konflikcie na linii prezydent Trump - służby specjalne, korespondencja Cezarego Gmyza z Berlina o Martinie Schulzu, głównym rywalu Merkel w walce o stanowisko kanclerza Niemiec, będzie także o ostatnich demonstracjach w Rumunii i watykańskiej geopolityce.

-W dziale ekonomicznym wraca Tomasz Wróblewski z tekstem "500+ dla każdego Polaka?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu dawać dodatek o Bitwie Warszawskiej w Lutym. 

Jednak co jest zauważalne. To nie są dodatki samodzielne. Te dodatki sponsoruje PGNIIG, PGE czy PWPW . NBP z kolei ma sponsorowany cykl, także inne spółki mają materiały sponsorowane,a to o akcji "Święć się " itp. 

Portal Do Rzeczy.pl finansowany jest przez PZU i PWPW.  Te dwie oraz Energa i Orlen to partnerzy plebiscytu "Strażnik Pamięci". 

 

Czy to wszystko nie powoduje,że można powiedzieć,że "Do Rzeczy" siedzi w kieszeni rządzących? Czy taka sytuacja silnego wsparcia nie rodzi ryzyka ,że tematy niewygodne dla władzy, afery będą przemilczane,a będzie się dobrze pisać o spółkach czy rządzących by źródeł finansowania nie stracić. Czy w ogóle powinna istnieć jakakolwiek forma finansowania gazet przez Spółki Skarbu Państwa. Co o tym wszystkim co tu poruszyłem sądzisz Kirku ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia dofinansowywania pism przez spółki Skarbu Państwa jest istotnie ważna, ale też problematyczna. To już od paru dobrych lat występuje, tyle tylko że zmieniły się tytuły. Kiedyś to w "Newsweeku" czy "Polityce" były materiały od NBP (cykle o Euro czy oszczędzaniu), teraz więcej materiałów sponsorowanych znajdziemy w "Do Rzeczy" czy też "Gazecie Polskiej", tam na przykład PZU sponsoruje serię dodatków o historii pisma. Na pewno takie zasponsorowanie dodatku jest dobrą formą reklamy dla danej spółki, buduje się wtedy wizerunek firmy, która nie tylko zajmuje się sprawami, do których została stworzona, ale też wspiera inicjatywy edukacyjne. Dla pisma to też korzyść, bo dostają środki na wydrukowanie danego dodatku, więc nie trzeba podnosić ceny z powodu umieszczenia.

 

Tyle tylko że te plusy nie przesłaniają minusów, o których wspomniałeś, i one są bardzo poważne. Ryzyko przemilczania afer w spółkach Skarbu Państwa jest, o ile pamiętam to taka sytuacja nawet miała miejsce w 2014 roku przy aferze podsłuchowej, bo początkowo stenogramy miała opublikować "Polityka", ale z racji umowy z NBP tego nie zrobiono. Więc jest możliwe, że gdyby coś teraz się stało, to mogłyby wystąpić naciski by wstrzymać publikację.

Czy powinna istnieć możliwość dofinansowania... cóż... gdyby pojawiły się zapowiedzi jakiegoś prawnego zakazu takowych działań, to dam sobie rękę uciąć, że byłby ze strony zarówno spółek jak i redakcji sprzeciw. Myślę, że to powinno być transparentne - powinna być jasna informacja od spółek, ile pieniędzy, dla jakiej redakcji i na jaki dokładnie cel je przeznaczono. Zastanawiam się też, czy dałoby się zrobić jakiś wykaz działań, które można finansować (np. edukacja finansowa czy też wsparcie projektów historycznych). Ewentualnie też można dać jakiś limit środków, które można przeznaczyć. No i też warto by było móc kontrolować, czy nie następują jakieś naciski po dofinansowaniu, żeby nie było zamiatania pod dywan niewygodnych spraw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirku,a nie brakuje Ci rozmów z politykami opozycji?  Widać wyraźną przewagę - dużo jest rozmów z politykami obozu rządzacego. Niekiedy w jednym numerze 3-4. Ja z chęcią bym przeczytał wywiad z Mateuszem Kijowskim, lider póki co jednak nie tak małego, może nie tak wielkiego jakby chcieli,ale ruchu przeciw obecnej władzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, jak się prześledzi spisy treści ostatnich numerów (albo choćby rozpiski które tu publikujemy), to zawsze musi być przynajmniej jedna osoba bezpośrednio z rządu i do tego jeszcze 2 albo 3 parlamentarzystów partii rządzącej. A ostatni wywiad z politykiem opozycyjnym, jaki kojarzę, to chyba z Waldemarem Pawlakiem sprzed ponad miesiąca. Brakuje głosów drugiej strony, ja bym ogólnie chciał się dowiedzieć, co mają do powiedzenia politycy opozycyjni. A nie będę kupować 5 tygodników na raz, by mieć te wywiady, bo po prostu nie mam na to środków. Więc przydałoby się publikować rozmowy z politykami z opozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej Pieczyński robi od niedawna na dorzeczy.pl przegląd prasy ze wschodu. Moim zdaniem powinni wykorzystać zarówno Piotra Kowalczuka, Cezarego Gmyza, Oliviera Baulta, Dominikę Cosic,a także Matthew Tyrmanda(ew. J. Przybylskiego) i robić przeglądy prasy odpowiednio z Włoch, Niemiec, Francji, Brukseli, USA. 

Moim zdaniem nad portalem powinni popracować, bo trudno coś znaleźć. Powinien być albo wykaz autorów lub wykaz cyklów- felietonów codziennych, Opinii Do Rzeczy, Subotnika Ziemkiewicza, cyklu Ztchowicza itd. Tak to trzeba ręcznie w wyszukiwarce.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro poniedziałek, więc czas na rozpiskę nowego numeru (9/211).

 

Temat tygodnia to obszerny wywiad z Pawłem Kukizem, który przeprowadził Maciej Pieczyński. Czy ktoś z redakcji czyta forum czy jak? Bo dopiero co pisaliśmy że za mało wywiadów z ludźmi z opozycji ;)

 

A poza tym między innymi:

-wywiad z wiceszefem MONu, Bartoszem Kownackim (czyli proporcje zachowane)

-Piotr Zychowicz o Żołnierzach Wyklętych z apelem, by ich nie pudrować.

-Piotr Semka o sprawie dalszego piastowania stanowiska szefa RE przez Tuska

-Wojciech Wybranowski o grzechach wymiaru sprawiedliwości.

-O reformie sądownictwa - wywiad z byłym sędzią, Adamem Tomczyńskim

-Piotr Gociek recenzuje serial "Belle Epoque"

-Tomasz Kwaśnicki o polityce zagranicznej administracji Trumpa

-Łukasz Warzecha o sprawie wycinki drzew

-Wywiad z Adamem Małyszem.

 

Jutrzejszy numer ma 120 stron, bo będzie dodatek o Bitwie Warszawskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kukiz to ich były kolega redakcyjny, kilka z nim okładek i wywiadów było, jednak to nie cała opozycja. Wywiady z politykami opozycji(niekoniecznie parlamentarnej) z wyjątkiem Kukiza przeprowadza dla nich Migalski. Jednak proporcje nie są zachowane. Wkurza mnie to nadużywane w przypadku Do Rzeczy określeń "Mocny" lub "Ostry" na okładce zapowiadającego wywiad. Nie odpowiadają one rzeczywistości. 

Edytowane przez wislok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy portal i to z partnerem. Ciekawe, ciekawe. Może będzie więcej materiałów? Bo jak na razie większość tego, co publikują w obecnej wersji portalu, to fragmenty tekstów z pisma.

 

A co do tego nadużywania słów niektórych na okładkach - faktycznie nieco przesadzają. Przypomina mi to taktykę stosowaną na YouTube, tam obojętnie jakie nagranie dotyczące polityki, czy to zapis programu z telewizji, czy też jakaś audycja internetowa, musi mieć w prawie każdym przypadku zapisane w tytule słowo "masakruje", "zaorał" itd., choć w wielu przypadkach to nie jest adekwatne do treści programu. Co prawda w "Do Rzeczy" po takie słownictwo na szczęście nie sięgają, ale jednak takie szafowanie określeniami "mocny", "ostry", nieco przeszkadza. Tak jakby nie było innych przymiotników. Wiadomo, to się robi dla zwiększenia sprzedaży, ale myślę, że dobry wywiad, artykuł czy też materiał, potrafi obronić się i bez tego "ostrego" na okładce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro kolejny poniedziałek i kolejny numer "Do Rzeczy" (10/212).

 

Temat numeru to rozmowa z Magdaleną Ogórek, tym razem zapowiadana na okładce jako "szczera".

 

A poza tym m.in.:

-Rozmowa z szefem MON, Antonim Macierewiczem, o zmianach w dowództwie armii

-Wywiadu udzielił także Janusz Korwin-Mikke

-Piotr Semka o niepewnym siebie pokoleniu JP2 w kontekście spektaklu "Klątwa" i reakcji na to co tam odstawiono

-Katarzyna Pinkosz o depresji

-Wojciech Engelking o tegorocznych Oscarach

-Szymon Nowak o zdrajcach Żołnierzy Wyklętych (przeczuwam że to będzie fragment jego najnowszej książki, pod tytułem "Zdrajcy Wyklętych").

-Specjalny, 12-stronicowy dodatek o przyszłości Starego Teatru w Krakowie.

-Ze świata: Dominika Cosic o wyborach w Holandii, Oliver Bault o wyborach we Francji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny tydzień nadchodzi, więc czas na zapowiedź najnowszego "Do Rzeczy" (nr.11/213)

 

Temat numeru to ostatnie wydarzenia w Brukseli i wybór Donalda Tuska na 2 kadencję szefa Rady Europejskiej. Będą teksty Piotra Semki i Marcina Makowskiego.

 

A poza tym między innymi:

-Rafał A. Ziemkiewicz o konflikcie na linii "wymiar sprawiedliwości - władza"

-Rozmowa z Janem Wróblem o TOK FM i apartheidzie kulturowym

-Wojciech Wybranowski o przeszłości ambasadora Przyłębskiego

-Magdalena Ogórek o niechcianej sztuce

-Łukasz Warzecha o przedsiębiorcach w sieci skarbówki

-Piotr Gociek o serialu "Tabu"

-Tomasz P. Terlikowski podsumowuje 4 lata pontyfikatu papieża Franciszka (dokładnie jutro przypada 4 rocznica wyboru)

-Rozmowa z posłem ugrupowania Kukiz'15, Piotrem Apelem.

-Teresa Stylińska o kulisach kryzysu emigracyjnego

-Łukasz Zboralski o nowym polskim lekkoatletycznym Wunderteamie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekst Ziemkiewicza udowadnia,że nie jest to wbrew wyobrażeniu wielu pismo partyjne. Czyżby w takim pisano o tym,że PiS łamie prawo, nagina konstytucję? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyręczę Kirka (12/2014) nr "Do Rzeczy"

Temat Tygodnia to powrót jeszcze do szczytu w Brukseli i porównanie prowadzenia polityki zagranicznej przez naszą władzę i Orbana.  tekście "Czego uczy nas Orban?" odpowiada Rafał Ziemkiewicz. Ponadto wywiad Ł Warzecha  z prof. Zdzisławem Krasnodębskim.

.

 

 

Ponadto:

Polemikę z Ziemkiewiczem podejmuje P. Semka w tekście "Krajobraz po bitwie".

O roli realizmu w polityce w perspektywie historycznej w odniesieniu do wydarzeń brukselskich pisze P. Zychowicz w tekście " Fałszywa historia mistrzynią fałszywej polityki".

MKiDN odpowiada w tekście "Odzyskiwanie dzieł" na zarzuty M. Ogórek yrażone w artykule "Niechciana sztuka w poprzednim numerze,

Waldemar Łysiak pisze o upadku sztuki współczesnej

D. Zdort (chyba debiut na łamach) recenzuję najnowszą książkę Pawła Lisickiego "Poza polityczną poprawnością" w tekście "Młot na Franciszka .

J. Przybylski pisze o "Efekcie Snowdena".

 

Numer tygodnika można nabyć z filmem O. Stone'a "Snowden".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...