Skocz do zawartości

CrazyBDA - uniwersalny sterownik do wielu modeli kart DVB


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nowość od crazycat'a :jupi: Ale to dla zaawansowanych użytkowników. Jak wiadomo każda karta rozszerzeń przy instalacji w kompie potrzebuje sterowników. Te dostarczają producenci i są lepsze albo gorsze, a o poprawki niekiedy ciężko się doprosić. A co by było, gdyby do wielu kart istniał jeden, uniwersalny, zaawansowany sterownik? :D No właśnie - taki powstał - CrazyBDA ;) Oczywiście nie obsługuje całkiem wszystkich kart DVB, ale już teraz na starcie wiele modeli. Jest to w pewnym sensie rozwinięcie pomysłu sterownika dla Prof7500 - kto ma tą kartę, to wie, że żeby działał CrazyScan, to trzeba było instalować zmodyfikowany sterownik od crazycat'a, poprawiający brak bezpośredniego dostępu do podzespołów karty.

 

Aktualnie (02-11-2014) sterownik działa z kartami:

- TBS Qbox (5910, na bazie STB6000/STV0288),

- Prof 1100 (5910 OEM),

- TeVii S630 (bazowany na Zarlink ZL10313),

- TBS QBox2 (5920, bazowany na STB6100/STV0903BAB),

- Prof 7500 (OEM 5920),

- TBS QBoxCI (5980, bazowany na STB6100/STV0903BAC),

- TBS 5925,

- TBS 5922,

- TeVii S660 (bazowany na DS300x),

- StarBlazer SB340 (S660 OEM)

- egzotyka DVBWorld DW2104A/B (pierwszy bazowany na Sharp NIM STV6110/STV0903BAB, drugi na EARDA NIM STB6100/STV0903BAB - to samo jest w TBS 5920/Prof 7500).

 

W tej chwili sterownik działa z:

- generalnie ze wszystkimi programami DVB przez BDA - ze standardowymi możliwościami,

- zaawansowane możliwości potrafi wykorzystać biblioteka StreamReaderEx-BDA w wersji 1.2.0.1221 (i nowszych)

- także z zaawansowanych możliwości skorzysta moduł BDA2 dla AltDVB w wersji 0.2.1.1220 (i nowszych)

- aplikacja BDADataEx (DiSEqC, odczyt adresu MAC, dostęp do wskazań sygnału RF Level/SNR/BER, obsługa MIS i filtra MODCODE dla TBS5925/5980)

 

Aktualne funkcje/możliwości/zalety:

- podstawowa obsługa BDA (w tym DiSEqC wg Windows 7), więc powinny pracować wszystkie popularne aplikacje DVB,

- rozszerzony bezpośredni dostęp do sprzętu, w tym zaawansowane wstrajanie, rozszerzone informacje o sygnale, kontrola diod LED, obsługa MIS (tylko karty na STV090x), filtrowanie MODCODE (modulacja/FEC, tylko dla STV090x),

- na razie brak obsługi zarządzania energią, co oznacza, że na sterownikach karty mogą NIE uruchamiać się przy wybudzaniu systemu z uśpienia/hibernacji,

- za to nie ma błędów znanych ze sterowników producentów, zawieszeń, ograniczeń itp. :jupi:

 

Crazycat używa sterownika na TBS 5980, Prof 7500 i TeVii S630 (posiada szybki analizator spektrum za sprawą chipu Zarlink). Przy użyciu aplikacji z biblioteką StreamReaderEx-BDA w 100% zweryfikowane, bezpośrednia kontrola (I2C) i kontrola diod LED (choć to może nie działać na starszych DVBWorld lub QBox'ach).

 

Sterownik obecnie jest w wersji 1.0.0.1 z 1 października 2014 i jest do pobrania TU

Informacja źródłowa: http://rickcaylor.websitetoolbox.com/po ... count=1298

 

Czy muszę/powinienem zmienić sterownik?

Jeśli wszystko działa i jesteś zadowolony - nie, a jeśli nie boisz się testować, chcesz pomóc w rozwoju tego pomysłu, ryzykując ew. namieszanie sobie w systemie - to polecam ;)

 

Zamiana sterownika

Niestety nie jestem tu w stanie wstawić ani własnych raportów z testów ani też opisu zmiany sterowników, ponieważ nie mam obecnie żadnej ze wspieranych kart, ale spróbuję zdobyć 5980 do celów badawczych ;)

Ogólnie instalacja zależy od systemu.

 

Najprościej jest w Windows 7 32-bit (x86), gdyż nie sprawdza on podpisów cyfrowych sterowników i w sumie przyjmuje cokolwiek co mu się podstawi. Aby przeskoczyć trzeba zajrzeć do Menedżera urządzeń, tam znaleźć kartę w kategorii Kontrolery dźwięku, wideo i gier, wybrać prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wskazać Odinstaluj, a w okienku zaznaczyć Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia. Po wszystkim klikamy ikonę Szukaj w poszukiwaniu zmian sprzętu. Wszystko będzie OK, jeśli karta się wyszuka, ale napisze, że nie można jej zainstalować, bo nie ma sterowników. Jeśli sterowniki wskoczą, to operację z odinstalowaniem z usunięciem plików trzeba powtarzać aż do skutku. Może tak się dziać, jeśli w przeszłości aktualizowaliśmy sterowniki bez kasowania starych. W efekcie przy odinstalowaniu system wraca do poprzednich wersji ze swojej lokalnej bazy. Po wszystkim wskazujemy kartę, której sterowników nie ma, wybieramy ją prawym przyciskiem myszy i wskazujemy opcję Aktualizuj oprogramowanie sterownika. Na pierwszym ekranie klikamy "Przeglądaj Mój komputer..." i na następnym ekranie wybieramy ścieżkę. Do końca klikamy dalej i ew. potwierdzamy. Raz pojawi się ostrzeżenie, że sterownik nie podpisany, ale można to przejść. Te kroki powinny wystarczać.

 

W Windows 7 x64 (64-bit) aktywna jest kontrola podpisów cyfrowych dla sterowników to już generuje pewne schody. W archiwum z CrazyBDA jest pliczek testcert.cmd. Po wypakowaniu klikamy go prawym przyciskiem myszy i wybieramy Uruchom jako administrator. Następnie restartujemy system. Skutki uboczne to informacja w prawym dolnym rogu ekranu, że system jest w trybie testowym (chociaż może nie u wszystkich się pokaże). Nie wiem jak to odkręcić. Nie ma innych skutków ubocznych, tylko ten napis ;) Dalej sterowniki instalujemy tak jak pisałem wyżej.

 

W Windows 8 jeszcze więcej schodów - trzeba znaleźć i wyłączyć Secure Boot - najpierw w systemie, a później w BIOS-ie, podpowiedź: http://itsfoss.com/disable-uefi-secure- ... windows-8/

 

Ostrożnie z testami, bo przy sterownikach namieszanie sobie może prowadzić do różnych nieprzewidywalnych sytuacji.

 

Jeśli mi się uda zdobyć choćby na parę chwil którąkolwiek ze wspieranych kart, to zrobię eksperyment i cały proces zmiany sterowników w Win7 x64 opiszę precyzyjniej, a jeśli nie to czekam na odważnych ;)

 

Podziękowania dla crazycat'a za kolejny pomysłowy projekt :D

Thanks to crazycat for another one great project :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem podmienić sterowniki w karcie Pinnacle PCTV 7010iX ale niestety system (windows 7 64-bit) jest szybszy i po deinstalacji sterowników szybciej ode mnie je instaluje. Próbowałem kilka razy i to samo.

Napis w rogu ekranu o trybie testowym mi się pojawił. Wprawdzie tej karty nie ma na liście z wspieranymi modelami ale też jest "cześć satelitarna" w tym modelu oparta na Zarlink ZL10313.

Jak macie jakieś, sugestie to piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem podmienić sterowniki w karcie Pinnacle PCTV 7010iX ale niestety system (windows 7 64-bit) jest szybszy i po deinstalacji sterowników szybciej ode mnie je instaluje. Próbowałem kilka razy i to samo.

Da się temu zaradzić. Panel Sterowania -->Menadżer Urządzeń-->Wybierz urządzenie-->Aktualizuj oprogramowanie....-->Przeglądaj mój komputer...--->Pozwól mi wybrać z listy...-->Wybierasz sterownik(ten co chcesz pewnie będzie drugi na tej liście) z pola Model(może być niepodpisany cyfrowo) --> Dalej itp.

 

Ja tak sobie radzę z donglem na chipsecie Realtek. Jak chcę poglądać DTV to wybieram sterownik systemowy, a jak chcę pobawić się w SDR/RTL to wybieram ten drugi. Trwa to 30s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Udało się podmienić w ten sposób sterownik jednak na żadnym sterowniku od wspieranych modeli karta się nie uruchamia.

Mam jeszcze inny problem. Mam kartę Omicom S2 PCI jednak po zmianie komputera system nie wykrywa mi urządzenia. Przekładanie między dwoma dostępnymi slotami PCI nic nie daje.

Istnieje jakaś możliwość aby sprawdzić czy karta jest wykrywana - działa. Na poprzenim kompie nie miałem takich problemów ale trzeba było ja w specyficzny sposób w slocie umieścić.

Czy istnieje możliwość sprawdzenia gdzieś w BIOS-ie czy ona jest wykrywana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gonzales - z tego co widzę Pinnacle PCTV 7010iX nie jest na liście wspieranych kart przez CrazyBDA, więc sterownik z nią nie zadziała (najwyżej jeśli coś się pozmieniało).

Co do Omicom S2 PCI - BIOS rzadko podaje takie informacje, możesz spróbować poszukać na własną rękę. Po umieszczeniu w slocie w ogóle pojawia się w systemowym Menedżerze urządzeń? Jest jakoś opisana (przeważnie jeśli się nie instaluje, to jest tam jakiś komunikat błędu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że mi się nie pojawia w menadżerze urządzeń ale muszę w takim razie na spokojnie popróbować różnych stawień karty względem slotu PCI i ewentualnie sprawzdzić ją na jeszcze innym kompie. Teoretycznie nie powinna się uszkodzić ale złośliwość rzeczy martwych jest chyba znana nam wszystkim.

 

Co napisu "tryb testowy" po zmianie sterowników to spróbuję go może usunąć poprzez systemowy punkt przywracania a jeżeli pojawi się jakieś inne rozwiązanie tego "problemu" to proszę o informację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta, nawet niedziałająca, powinna w Menedżerze urządzeń się zgłaszać - najwyżej byłaby z żółtym trójkątem i informacją o błędzie. Jeśli całkiem jej nie ma, to spróbuj sprawdzić na innym PC.

 

Co do przywracania systemu to nie jest raczej dobry pomysł, bo o ile napis zniknie, to przywróci Ci także stare sterowniki sprzed zmiany (generalnie to robi przywracanie - przywraca całą konfigurację sprzed ostatniej zmiany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta, nawet niedziałająca, powinna w Menedżerze urządzeń się zgłaszać - najwyżej byłaby z żółtym trójkątem i informacją o błędzie. Jeśli całkiem jej nie ma, to spróbuj sprawdzić na innym PC.

 

Niestety próby sprawdzenia karty Omicom na 4 komputerach nie dały pozytywnego efektu. Prawdopodobnie to jej koniec. Najbardziej boli, że obchodziłem się z nią ostrożnie i chyba jednak została uszkodzona.

Nie mam pojęcia co się mogło uszkodzić. Kupiłem ją do sprawdzania MIS-ów jako dużo tańszy substytut 6925.

 

Temat do tego nie właściwy ale nie sądzę, żeby ktoś mi mógł w jakikolwiek sposób pomóc więc chyba może tutaj zostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...