Skocz do zawartości
  • 0

różnice między FEC takim a innym i SR


james_b
 Udostępnij

Pytanie

Jaka jest różnica między SP np. 27500(np. Cyfra+) a 22000(TVP-Astra), bądź 30000? A jaka jest różncia miedzy FEC 2/3(n), 3/4(Cyfra+, CP) a 5/6(TVP-Astra)? Bądź jakieś inne np. FEC 1/2, SR 17360 :?: niebędę się rozpisywał no niema po co, a więc czym różni się jedno do drugiego :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Najczęściej stosowany jest FEC równy 3/4 - na każde 4 bity, 3 niosą informację, a tylko jeden jest korekcyjny.

Im mniej bitów korekcyjnych przypadających na całkowitą ilość bitów, tym większe ryzyko błędów i sygnał mniej miejsca teoretycznie zajmuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

N może pozwolić sobie na 2/3 ponieważ stosuje wydajniejszą kompresję sygnału. TVP ma 5/6 ponieważ pewnie planuje dorzucić n kanałów.

SR zależy od sumarycznej szerokości pasma przeznaczonej dla kanałów danej paczki. Czyli im więcej kanałów w paczce, tym wyższy SR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jaki może max'ymalny SR a jaki FEC :?: A dlaczego nie można(może można) powiększyć SR w Cyfrze+? Wiem, że to byłoby ciężkie do zrobienia, bo to są już inne "dane" dla danego kanału i jak zmienią to już nie będą działały(aż do czasu zmiany listy kanałów) głupio to z mojej strony zabrzmiało(wypowiedź) ale niemam siły teraz myśleć, bo jutro szkoła i 3 języki i rozmowa z moją nauczycilką od MUZYKI ale to nie temat tej rozmowy. Czy zmiana SR na większy idzie w parze ze zmniejszeniem jakości obrazu :?: Czy nie mogli od pocztku mieć SR np. 30000 a nie 27500 :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

SR to jest liczba megasymboli na sekundę (sekundę? dobrze mówię?). Można to porównać to łącza internetowego, im szybsze tym więcej filmów (przyrodniczych) możesz ściągnąć w ciągu danego czasu (np. 1 godziny).

Oczywiście transponder ma pewne ograniczenia i nie można w nieskończoność podnosić szybkości. Niektóre transpondery są dzielone na kilka mniejszych i tam na poszczególnych ich częściach prędkość może być np. do SR 5632.

 

FEC jest to częstotliwość sprawdzania poprawności w płynących danych. Porównujemy do zakładów mięsnych, FEC 7/8 - znaczy na osiem szyneczek tylko jedna zostanie skontrolowana, FEC 1/2 - co druga szyneczka jest kontrolowana, znikoma możliwość zarażenia się salmonellą. :wink:

Mniejsza kontrola pozwala zaoszczędzić miejsce (mniej kontrolerów Sanepidu :P ) i można wstawić więcej taśm produkcyjnych, yyy kanałów TV :)

 

Mam nadzieję, że nie potraktujecie tego całkiem poważnie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Jaki może max'ymalny SR a jaki FEC :?: A dlaczego nie można(może można) powiększyć SR w Cyfrze+? Wiem, że to byłoby ciężkie do zrobienia, bo to są już inne "dane" dla danego kanału i jak zmienią to już nie będą działały(aż do czasu zmiany listy kanałów) głupio to z mojej strony zabrzmiało(wypowiedź) ale niemam siły teraz myśleć, bo jutro szkoła i 3 języki i rozmowa z moją nauczycilką od MUZYKI ale to nie temat tej rozmowy. Czy zmiana SR na większy idzie w parze ze zmniejszeniem jakości obrazu :?: Czy nie mogli od pocztku mieć SR np. 30000 a nie 27500 :?:

 

Im większy SR tym jakość obrazu powinna być lepsza.... ale nie musi tak być koniecznie :P Ważniejszy jest "bitrate" danego danego kanału :) Zobacz, że np. AXN ma takie same parametry FEC i SR jak np. TVN24, a jakość AXN jest słaba - bo bitrate jest niski. To jest praktycznie tak jak w komputerze.

 

 

PS. FEC w komputerze tez jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

możecie podać "bitrate" niektórych kanałów :?: np. NGC, Canal+'ów, kanałów TVP z Cyfry, MTV Polska, VH1 Polska, HBO, TVN'ów z góry dzięki. a z CP np. Boomerangu, Polsatu, TVP z CP, Travel Channel. Albo porównania Jetix'a z TP Cyfry i z CP. A odejdę trochę od tematu, na jednej ze stron inter, znalazłem takie coś, może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego jest taka rozdzielczość :?: i czy 1.66 Mbps w MPEG4 to oznacza dobrą lub bardzo dobą jakość :?: dopiero zaczynam myśleć o takich technologiach

 

TV-SD-CRYPT

 

Boomerang

 

65535x65535 px

TS: 1.66 Mbps

MPEG-4

CONX

 

46 27500

2/3

526

526

15115

1400

318

AC3

 

TS: 139 kbps

ITI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tabela z wykazem średnich bitrate kanałów pokaże się w którymś z kolejnych SK (być może 2/2007 jeśli pozwoli miejsce). Już zdążyłem zbadać niemal wszystkie FTA i prawie cały Cyfrowy Polsat, ale w poczekalny Cyfra +. Niestety prawdopodobnie n-ka wyleci z porównania - z dwóch powodów - porównywanie MPEG-2 i MPEG-4 jest w gruncie rzeczy bez sensu, bo można uzyskać lepszą jakość przy mniejszym bitrate materiału, a do tego w praktyce nie ma możliwości sprawdzenia rozdzielczości bez zdekodowania, a n-ka nie rozprowadza modułów - nbox nie wyświetla tego typu informacji i nie ma możliwości sprawdzenia tego.

 

Teraz co do tego co wkleiłeś - poznaję SatcoDX - rekord pochodzi z platformy n :P

 

Rozdzielczość jest błędna - na SatcoDX nie opracowali jeszcze metody badania rozdzielczości kanałów z MPEG-4 i wpisują głupoty. Nie ma takiej rozdzielczości 65535x65535 (pomijając kosmiczne wartości nie trzyma się to proporcji - ani 4:3, ani 16:9 ani żadna inna - nie ma w TV 1:1). Ciężko też powiedzieć na ile prawdziwa jest wartość bitrate, ale 1.66 Mb/s przy MPEG-4 to może nie rewelacja, ale wartość przyzwoita. Bitrate audio widać na oko, że nie zgadza się - dźwięk w TV cyfrowej leci zwykle ze stałym bitrate, ale o wartościach 60, 96, 128, 160, 192, 256 itp. Czyli opcja 139 nie wchodzi w grę.

 

EDIT: Temat przeniesiony do działu Problemy - tu chyba lepiej pasuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...