Skocz do zawartości

vectra - pytanie o kabel


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

cześć, mam pytanie do użytkowników vectry odnośnie kabelka zakładanego przy okazji montażu paczki - tv + internet, czy regułą jest, że przy prędkości internetu 10 mb, zakładany przewód ma długość, licząc od splitera, ledwie 1,5 - 2m? technik oznajmił, że tak robią a internet leci wówczas po wi-fi, z kolei dłuższy przewód dedykowany prędkościom od 60mb wzwyż, jak dla mnie to jakiś kiepski żart z ich strony, a co w sytuacji gdybym nie posiadał urządzeń obsługujących dostęp zdalny...? no mniejsza..., a druga sprawa, to czy można w takim razie go sobie wymienić na dłuższy we własnym zakresie, w sensie, że nie stanowi to ingerencji w coś tam/coś tam operatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na jakiej częstotliwości mają kanały downstream. Im wyższa częstotliwość, tym większe tłumienie pasywow i kabla. Jeśli mają dobry sygnał, to myślę że spokojnie można zrobić dłuższy kabel niż 2 metry. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość kabla i wykonanie złączek, żeby po pierwsze nie spadł nam sygnał kanału downstream bo to wiąże się ze spadkiem transferu, po drugie żeby nie zakłócić sobie odbioru kanału upstream, który działa w narażonym na zakłócenia paśmie zwrotnym ok 50-60 MHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie zakładają tak krótki kabel i tak to uzasadniają to większej bzdury nie słyszałem dawno. Dobrej jakości kabel RG6 na 10m ma małe tłumienie. Zakładając, że do mieszkania dostarczany jest sygnał na poziomie ok. 75 dBuV nie ma najmniejszego problemu żeby to podzielić na dwa tv i internet obojętnie jaka jest konfiguracja pomieszczeń. Tłumaczenie takie można także wyjaśnić w banalny sposób - technikom nie chce się ciągnąć kabla przez mieszkanie do miejsca gdzie abonent sobie życzy aby modem był zainstalowany. Jeśli natomiast mają kiepski sygnał do mieszkania to należy go poprawić a nie takie bzdury ludziom opowiadać.

 

Ja osobiście co prawda korzystam z innej sieci tvk, ale od klatki schodowej do pokoju mam ok. 15 m kabla. Modem podłączyłem sobie do odgałęźnika 8 dB, za odgałęźnikiem mam jeszcze z 3 metry kabla. Na modemie mam sygnał na downstreamie pomiędzy +5 a +10 dBmV ( 65 a 70 dBuV) zależnie od temperatury na zewnątrz a na upstremie ok 40 dBmV. Prawda, że z klatki schodowej mam bardzo wysoki sygnał, ale gdyby nawet był on o 10 dBuV mniejszy działało by wszystko bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odpowiedz jest taka:

1. To kiepski żart albo "zalecenie" lokalnego BOK celem obniżenia kosztów montażu (różnie to w lokalnych BOK'ach bywa).

2. Możesz sobie wymienić kabel na swój. To co robisz w mieszkaniu nie może być traktowane jako ingerencja w sieć operatora chociaż w przypadku gdy zrobisz to źle ( np. źle założysz złączki i nie będziesz miał sygnału) i napiszesz reklamację to Ci jej nie uznają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...