Skocz do zawartości

Prawa konsumenta a parowanie kart, brak modułu CAM w ofercie


drboss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przejrzałem ostatnio oferty SAT (a także operatorów DVB-C) nie których krajach UE i co?

Albo nie oferują parowania karta - dekoder, albo jeśli to robią to obligatoryjnie w ofercie mają zestawy karta - CAM tak aby konsument nie był zmuszany do korzystania z najmu dekodera. Często wprowadzenie zestawów karta - CAM (nawet wypożyczenie CAM razem z kartą) wynika ze stanowisk odpowiedników w innych krajach naszego UOKiK. Instytucje te stoją na stanowisku że jest to

- ograniczenie swobody wyboru dla konsumenta nie uzasadnione jakością usług na które się decyduje (nie musi wybrać zależnych od dekodera, albo świadomie zgodzić się na ich brak)

- jest to wymuszanie opłat dzierżawnych znacząco przekraczających wartość oferowanego sprzętu lub analogicznego dostępnego na rynku

- z punktu widzenia rynku jest to ograniczenie konkurencyjności czy wręcz eliminacja rynku dekoderów.

 

Czy ktoś z was próbował sprawą zainteresować UOKiK lub przedstawiał takie stanowisko dawnej N i C a obecnie NC+ zważywszy na widoczne tendencje wymuszania przejścia na zestawy parowane (usługi VOD, net) i braku w ofercie CAM

pzdr

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie - nie można zmusić do jednego konkretnego dostawcy o ile bierze się za to forsę!. Jak dekodery są za darmo w wynajem - to można parować. Dekoder jest niby za darmo użyczony - a płacimy za tzw. aktywację. Taki wybieg. A generalnie to ze 100 skarg - i UOKiK.

 

Bardzo śliską sprawą jest tzw. miesięczny czynsz za wynajem. W sądzie dostawca nie ma wtedy szans. Kiedyś Polsat bodajże tłumaczył się, że konkretny typ wprowadza dbając o dobro abonentów czyli chce jak najlepiej. Niestety, Polska Norma nie definiuje parametrów technicznych dla sat, jak wiemy HD to takie lepsze SD itd. Mając jednak opinie biegłego z zakresu tzw. kompatybilności elektromagnetycznej o tym, że sprzęt dostarczany abonentowi nie ma nic wspólnego z najwyższą jakością na aktualnym rynku - UOKiK i każdy sąd nie dadzą pola do popisu nadawcom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, to jest cos czym sie tez powinno zajac UOKiK. Sam jestem w n-ce i po ostatniej wymianie tv wyczekiwalem tej fuzji wlasnie w nadzieji na to ze bede mogl przejsc na moduł CAM do nowego TV. A tu chca zmuszac do wykorzystywania swojego sprzetu, jeszcze starym cyfrowcow sie na chwile upieklo ale to tylko odwleczenie wyroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w sytuacji, gdy telewizory z tunerami satelitarnymi oraz gniazdami na moduły CI+ stają się już jeśli nie standardem to łatwo dostępną opcją, oferowanie jedynie własnych dekoderów przez operatora i to jeszcze z tak "udanym" modelem MR jest po prostu śmieszne. No ale cóż, u nas jest przecież "wolny rynek" więc kogo to obchodzi...

 

Zresztą weselej będzie wtedy, gdy po jakimś czasie nc+ wyłączy kodowanie Nagra/Seca i przymusowo wprowadzi dla wszystkich swoich klientów własne dekodery sparowane z kartami w systemie Conax. Ciekawe czy jest o tym coś wspomniane w zawieranych obecnie umowach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I rozwiewa to cale watpliwosci odnosnie modulu CAM, plany maja jasne, tylko na karte!!! Co mi z takiej oferty!

 

Niestety udowodnili juz ze nie mja za krzty pomyslunku, i pewnie maja gdzies ze wiecej straca na tym niz zarobia na potencjalnym vod ktory wmusza dzieki dekoderom. [beep]na strategia, jeszcze co innego gyby po prostu nie oferowali od poczatku, ale spora czesc ich aktualnych abonentow z tego korzysta i naprawde mysla ze ci zrezygnuja z wlasnych dekoderow i tv by im doplacac. Szczyt glupoty!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie coraz więcej platform satelitarnych w UE nie oferuje camów, to niebezpieczny trend który się nasila, czy ktoś ma dokładny ogląd sytuacji na najważniejszych rynkach telewizyjnych w UE ???

 

martwią mnie postanowienia z regulaminu NC+, jest tak pokrętny że daje nadawcy możliwość odebrania prawa odbioru na własnym sprzęcie z dnia na dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinus:

..."postanowienia z regulaminu NC+, jest tak pokrętny że daje nadawcy możliwość odebrania prawa odbioru na własnym sprzęcie z dnia na dzień."

 

Masz rację. Adres UOKiK już był podawany ze sto razy. Nie mogą odebrać prawa odbioru z dnia na dzień skoro przy podpisaniu umowy im to odpowiadało.

Ja do UOKiK podałem chyba z siedem punktów - tego akurat zapomniałem.

Gdyby były u nas silne federacje konsumentów, znaleźliby ekspertów, udowodniliby łamanie prawa i ewentualnie koordynowałyby pozwy zbiorowe.

Jak jest u nas, każdy widzi.

Jak nie zmusimy do działania UOKiK to sami musimy im dostarczyć dowody, że oferowany sprzęt nie jest wcale najlepszy, że preferują bez przetargu dziwnego dostawcę, że płacimy za moduły w najnowszych telewizorach mając zapewnienie o możliwości w nich odbioru tv sat! Nazbiera się tego trochę.

To powinny robić federacje konsumentów, rzecznicy konsumentów - ale nie w Polsce. Tu Encepence może ciągnąć bezkarnie zawyżoną kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już od dawna jestem zdania, że "parowanie" kart ze sprzętem platform satelitarnych jest niezgodne z prawem, bo właśnie ogranicza swobodę wyboru oferty jaką klient może odbierać (na "sparowanym" dekoderze "NC+" nie odbierzemy przecież "Cyfrowego Polsatu").

 

Zwróciłbym też uwagę, że tak samo niezgodne z prawem jest według mnie narzucanie przez operatora kolejności kanałów na liście, bez możliwości jej swobodnej edycji, bo to też ogranicza swobodę klienta (tu platforma mogłaby się niby próbować bronić, że skoro daje swój sprzęt do odbioru, to może w nim ustalać listę kanałów, ale tu natychmiast wracamy do sprawy narzucania przez platformę jej sprzętu).

 

Problem w tym, że wielu osobom nie zależy na zgłaszaniu skarg w takich kwestiach, bo albo się do tego przyzwyczaiły, albo uważają, że to i tak nic nie da, a moim zdaniem przykład skarg do "UOKiK" po powstaniu "NC+" i siła profilu "Anty NC+" na "Facebooku" pokazały, że wcale tak być nie musi !

 

Może założymy profil np. "Anty Parowanie", albo coś w tym stylu :D???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być tak jak z komórkami - kiedyś były sim-locki - teraz ich nie ma, więc z jednym telefonem można "skakać" po różnych operatorach. Tak samo powinno być z własnym tunerem i możliwością skakania po różnych platformach tv-nie_tylko-sat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że powstał ten temat tutaj, bo jest to moja kolejna bolączka gdy myślę o przejściu do tych cwaniaków... Ciągle siedzę i myślę jak tutaj rozwiązać co raz to nowe kłopoty z przejściem do nich, a raczej powinno być na odwrót.

 

Sam posiadam n i C+, obie platformy z MR i teraz kolejnym kłopotem jest z jakim sprzętem zostać... Mi osobiście pasują karty C+ bo mam uniwersalny tuner i robię z nim co tylko dusza zapragnie, zaś mój ojciec (z którym dzielę MR) używa dekodery Pace i tego czarnego boxa z n. Musimy zrezygnować z jednej platformy i przejść do nc+ ale oczywiście kłopot zaczyna się gdy należy wybrać z jakim sprzętem zostajemy... Ojciec woli skrzynki z n. I wcale mu się nie dziwię, bo ich tunery są o niebo lepsze, ale to oznacza, że ja będę też zmuszony do używania białego tunera n. A nie po to kupiłem uniwersalny tuner....

 

Moduł CAM powinien być do wynajęcia tak jak dekoder (za niższą opłatą, rzecz jasna) i zakazane powinno być narzucanie własnych rozwiązań klientowi. Ja chcę od platformy satelitarnej otrzymać prawa do odbioru kanałów, które oni oferują, a nie ich przestarzałe i ograniczone technologie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jest szansa jeszcze oprotestować ofertę sprzętową NC+. Jak dostarczą pisma z zachętą do migracji dla abonentów Cyfry+ to można wtedy w UOKiKu oprotestować brak modułów i parowanie. Aktualnie to nie ma podstaw do oprotestowania... Abonenci nki jak mieli sprzęt operatora tak mają (a w zasadzie to oni dostali pisma), a w C+ jednak będzie inaczej. W C+ trochę klientów posiada własny sprzęt. Swoją drogą C+ sama do wyższych opcji dawała TV za 1plz. "Tłusty" klient może nie chcieć dodatkowego pudełka.

Zastanawiałem się nad ofertą n na kartę, a tam po oczach bije obowiązek posiadania tunera jedynie słusznej firmy ADB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad ofertą n na kartę, a tam po oczach bije obowiązek posiadania tunera jedynie słusznej firmy ADB

Hmm, przecież "n na kartę" dostępna jest też w opcji z modułem CAM. Cena ok. 200 zł, w tym są 3 miesiące pełnej oferty gratis. Moduł CAM w tej ofercie jest modułem CI+ w trybie legacy, co daje możliwość jego zastosowania także w tunerze ze "zwykłym" CI (bez "plusa").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem z Cyfrą+ nieprzerwanie od 2003 roku. Od zawsze miałem własne tunery do odbioru Cyfry+, od operatora nie miałem niczego oprócz karty abonenckiej. Po dziesięciu latach z Cyfrą+ jestem już tak bardzo rozpieszczony własnymi tunerami i ich zaletami, że nie wyobrażam sobie żadnego dedykowanego superhiperturbodekodera od platformy i nie dam się tak łatwo do platformowych dekoderów zmusić! :mrgreen: Będę się sprzeciwiał narzucaniu mi sprzętu do odbioru tak długo, jak tylko się będzie dało - to znaczy, dopóki będzie istniała konkurencja udostępniająca karty+moduły bez wciskania wszystkim swoich dekoderów. Już będę wolał nawet odrobinę uboższą ofertę konkurencyjną (Cyfrowy Polsat albo jakiś prepaid bez przymusowych dekoderów), byle tylko móc korzystać z własnego sprzętu :!: Nawet najtańsze Fergusony mają dla mnie dużo więcej zalet, niż jakikolwiek platformowy superhiperturbodekoder.

 

Najważniejsze moim zdaniem zalety posiadania własnego tunera:

1. Własna lista kanałów (może dla niektórych to drobiazg, ale ja byłbym bardzo poirytowany, gdyby operator mi przymusowo ustawiał na miejscu pierwszym jakiś TVN, którego nie cierpię!)

2. Możliwość odbioru nie tylko z Hotbirda i Astry (niektórzy mogą być zainteresowani tym, żeby mieć Cyfrę+ i kanały z jakiegoś egzotycznego satelity, a wszystko to na jednym tunerze)

3. Możliwość korzystania z dwóch platform na jednym tunerze (jeżeli tuner posiada dwa gniazda CI, albo jedno gniazdo CI i jeden czytnik kart)

4. Jeśli na satelicie pojawia się jakiś ciekawy kanał niekodowany, możemy mieć do niego dostęp od razu, nie czekając, aż operator zechce (albo nie zechce) dołączyć go do listy.

5. Wiele własnych tunerów daje możliwość nagrywania kanałów na zewnętrzny nośnik w formie niezaszyfrowanej. Nagrania takie można obrabiać na komputerze (wyciąć reklamy, zbędne fragmenty, zbędne ścieżki dźwiękowe), można oglądać na dowolnym sprzęcie odtwarzającym pliki wideo (laptop, smartfon itd), a co ciekawsze nagrania można zachować sobie na stałe na dysku twardym.

 

Może komuś przyjdą do glowy jeszcze jakieś zalety, ja wymieniłem te, które moim zdaniem są najistotniejsze. @Sky Hunter tutaj wspomniał o telewizorach z tunerami satelitarnymi, które stają się (a może już się stały) łatwo dostępnymi produktami. Właśnie, to też jest bardzo dobry argument przeciwko parowaniu kart. Większość posiadaczy takich telewizorów raczej nie marzy o tym, żeby kupować do nich dodatkowe "pudło" z dodatkowym pilotem i dodatkowymi kablami, tylko woli włożyć moduł z kartą do telewizora i odbierać wszystko na telewizorze.

 

Dla mnie platforma, która paruje karty z dekoderami i nie udostępnia przynajmniej modułów CAM, jest platformą spaloną i nie rozpatruję takiej poważnie. Z tego powodu nigdy nie miałem dobrego zdania o platformie N i nawet się nie interesowałem jej ofertą, kiedy ruszyła, jak tylko się dowiedziałem, że będzie parować karty z dekoderami. Teraz niestety N'ka przejęła Cyfrę+ :] Choć oficjalnie niby jest na odwrót, ale sami widzimy jak to wygląda: prawie wszystko w nowej platformie jest na N'kowskich zasadach i coraz mniej pozostałości po starej dobrej Cyfrze+ :( A wiele wskazuje na to, że docelowo w tej NC+ zostaną tylko cudowne dekodery ADB ze sparowanymi kartami, a abonentów Cyfry+, którzy korzystali z samej karty, wcześniej czy później i tak zmusi się do wymiany sprzętu... :( Ale mnie to już nie będzie dotyczyło, bo po zakończeniu umowy z Cyfrą+ za kilka miesięcy zmigruję. Najpewniej do Cyfrowego Polsatu. Chyba że NC+ do tego czasu jednak wprowadzi moduły, ale bardzo w to wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dziwi jedno ludzie wypozyczaja dekodery od platform i jeszcze narzekają, ze lista programów niezgodna jes z prawem. Czyli prawnie to wygląda to tak , ze pozyczam sąsiadowi samochód a sąsiad skarży mnie do sądu, ze tapicerka mojego samochodu obraża jego uczucia..!! Nie podoba ci się tuner operatora kup sobie własny.. A operatorom powinno zależeć na niparowaniu kart!! Ale temat parowania bądź nie to temat na całkiem inny i ciekawy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby Polsat przestał parować karty, to miałby jeszcze z 100-300 tys więcej abonentów od ręki, ale nie pomyśleli o tym.

Najtańsze dekodery np. fergusony za 210 zł są bardzo dobre i mają jedynie uniwersalny czytnik kart, ale ten czytnik jest kompatybilny prawie z każdym systemem kodowania , które nie ma parowania kart np. seca,nagra,conax. Moim zdaniem takie rozwiązanie jest najtańsze i najlepsze, działa super z cyfrą oraz NC+, szkoda że do Polsatu trzeba CAM (taki dekoder jest droższy i są same komplikacje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godunow, 90 procent nie wiedziało nawet że można mieć swój dekoder w cyfrze. Gdyby wszyscy o tym wiedzieli ta grupa stanowilaby 80 procent (osoby z własnym sprzętem)

 

Wasyl, świetny post, sam bym tego lepiej nie ujął.

 

Musimy założyć fanpage na facebooku ,,nie dla parowania"

 

Bo z jednej strony odpowiadamy sobie że się weźmie Polsat, ale jak będziemy nagrywać mecze czy takie fajne filmy jak Rio, który przed chwilą oglądałem? To byłby koniec, nawet ich cudowny ADB nie zmieniłby mojego zdania - koniec z NC+, ale też i tu z większym żalem koniec meczów, filmów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

godunow, ależ nie krępuj się, porozmawiajmy o parowaniu kart z dekoderami, czy modułami, przecież ten wątek jest jak najbardziej odpowiedni.

 

To powiadasz, że nie podoba Ci się krytyka dekoderów ADB?

 

Zważ jednak, że być może w platformie, która reklamuje się jako awangarda elektronicznych mediów telewizyjnych, może zabraknąć alternatywy dla ADB i co, wówczas również będziesz uważał, że wszystko jest OK?

 

Monopol, monopol i jeszcze raz monopol, a jak się komuś nie podoba to fora ze dwora?

 

Nie tak to miało wyglądać.

 

Pewnie skończy się na tym, że wykupię abo w SKY UK i oleję cały ten nc+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety popularnosc tego tematu jawnie pokazuje ze nc+ moze sobie poczynac jak chce. Szczegolnie z ludzmi dawnej cyfry co sie rzucili byle tylko przedluzyc umowy na starym sprzecie. Co szczerze mowiac sprawi ze za rok jak umowy wygasnie cyfra na bank nie pozowli juz na ta samowolke, i na krzyk bedzie juz za pozno.

 

UOKiK nie bedzie interweniowal dla jednostek, do dzialania zmusza go tylko grupowe naruszenie dobra konsumentow i to sporej grupy. Okno na to raczej przemija i juz sprawa jest raczej przegrana. W n-ce oczywiscie ten segment jest nikly, moze takie jednostki jak ja co wymienily ostatnio sprzet na tv z wbudowanym dvb-s, a w cyfrze zbyt wielu sie raczej pola[beep]o na chwilowe odroczenie wyroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

godunow, ależ nie krępuj się, porozmawiajmy o parowaniu kart z dekoderami, czy modułami, przecież ten wątek jest jak najbardziej odpowiedni.

 

To powiadasz, że nie podoba Ci się krytyka dekoderów ADB?

 

Zważ jednak, że być może w platformie, która reklamuje się jako awangarda elektronicznych mediów telewizyjnych, może zabraknąć alternatywy dla ADB i co, wówczas również będziesz uważał, że wszystko jest OK?

 

Monopol, monopol i jeszcze raz monopol, a jak się komuś nie podoba to fora ze dwora?

 

Nie tak to miało wyglądać.

 

Pewnie skończy się na tym, że wykupię abo w SKY UK i oleję cały ten nc+.

Cytuje cały post ponieważ odpowiadam prawie na wszystko w nim zawarte.

1. Co do dekoderów ADB ( dekoderów nk-i_ miałem kiedyś taki 250 Giga i odszedłem z prozaicznego powodu.. Dekoder ten praktycznie nie ma programów satelitarnych radiowych aby aktywować radia sat trzeba było podłączać dekoder do Internetu.. swoiste kuriozum. O zgrozo tę zasadę zachowały nowe dekodery ( Media i Turbo) .. Tego typu problemów nie ma na tunerach własnych i tunerach cyfry np. PACe który posiada o ile zostanęw Cyfrze z migruję do NC+ pozostawię PACE bo nie mam zamiaru ciągnąc pajęczyn po mieszkaniu a jeżeli zechcę oglądać treści zawarte w Internecie na odbiorniku TV podłączam tablet lub laptop bezpośrednio do TV bez ciągnięcia dodatkowych kabli czy zabudowy dodatkowych ruterów .

 

- Odszedłem od nki też dlatego że parowano karty.. Obecnie nie używam MR ponieważ nie mam takiej potrzeby dzieci się po wyprowadzały i jeden telewizor w mieszkaniu wystarczy. Ale mam " ferdka " Obecnie zabudowałem go w innym lokum (w górach) jadąc tam wyciągam obecną kartę z PACE i po przyjeździe w góry gdy najdzie mnie ochota mam dostęp do tych samych kanałów co w domu..

Samo parowanie kart chroni jedynie platformę a nie nas odbiorców.. Ja uważam skoro kupuje pakiet platformy to powinien mieć dostęp do wykupionych programów na terenie całej Polski.. Dostęp na terenie całej Polski na sprzęcie własnym.. Jeżeli wypożyczamy sprzęt od operatora to musimy się liczyć z upodobaniami operatora , operatorów.. Niestety coś za coś..

Czy doczekamy czasów że operatorzy platform będą jedynie sprzedawać karty nieparowane z odbiornikami a sprzęt wypożyczany będzie jedynie jako opcja .. Tak jak to było w Cyfrze.. Niestety NC+ idzie drogą nkii gdzie potrzebny był sprzęt od operatora i parowana karta..

Moim zdaniem szerszy rozwój TV naziemnej może spowodować zmianę polityki względem parowania kart zarówno CP jak i nc+. Niestety to perspektywa kilku lat..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze miałem własne tunery do odbioru Cyfry+, od operatora nie miałem niczego oprócz karty abonenckiej.[...] po zakończeniu umowy z Cyfrą+ za kilka miesięcy zmigruję. Najpewniej do Cyfrowego Polsatu. Chyba że NC+ do tego czasu jednak wprowadzi moduły, ale bardzo w to wątpię.
To do odbioru Polsatu można mieć własny dekoder? Nie trzeba brać "firmowego" ? Zadawałem to pytanie kilku osobom i twierdzą, że Polsat chodzi tylko na własnych dekoderach, które są sparowane z kartą abonencką ... i nie ma innego wyjścia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...