Skocz do zawartości

Osprzęt potrzebny do podłączenia platformy cyfrowej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po 20 latach użytkowania telewizji kablowej przechodzę na satelitę. W nowym domu w którym mieszkam nie mam zasięgu telewizji naziemnej, a i kablówki nikt z sąsiadów nie ma, więc tylko dla mnie nikt jej nie pociągnie.

 

Chcę podpisać umowę z telewizją "N" z funkcją multiroom ale nie chcę brać od nich osprzętu. Kupię go we własnym zakresie i teraz pytanie:

 

Co dokładnie muszę kupić aby instalatorzy od "N-ki" tylko przyjechali i podłączyli???

 

Chodzi mi o cały osprzęt włącznie z kablami? łączkami? mocowaniem? nie mam pojęcia co trzeba kupić, do tego stopnia jestem do tyłu w temacie, iż myślałam, że antena SAT to komplet, a okazało się, że antena to tylko sam talerz, bez niczego! do tego konwerter? dekoder czy dwa? jaki?

co trzeba dokupić? no właśnie co?

 

Co do kosztów nie ma problemu, ma być dobry sprzęt na lata!

 

Z góry przepraszam za głupie zapewne pytania, jestem kobietą ;-)

Dziękuję za pomoc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seeiko

Jeśli chodzi o dekoder (lub większą ich ilość w przypadku usługi Multiroom) to w przypadku platformy "n" skazany jesteś na korzystanie tylko i wyłącznie z dedykowanego dekodera tej platformy. Na żadnym innym nie uzyskasz dostępu do pełnej oferty "n-ki". Wszystko to dlatego, że "n-ka" paruje swoje karty ze swoimi dekoderami, co sprawia, że dana karta jest niejako przypisana do ściśle określonego dekodera "n-ki" i tylko z nim działa. Niestety, "n-ka" nie udostępnia dla swojej pełnej oferty modułów CAM, co by pozwalało na odbiór tej platformy także na własnym, niezależnym dekoderze ze złączem CI/CI+. W przypadku "n-ki", moduł CAM wraz ze sparowaną z nim kartą dostępny jest tylko dla tzw. "n na kartę HD", czyli bardzo okrojonej części platformy "n".

Swobodną możliwość odbioru na swoim własnym, niezależnym dekoderze daje w Polsce tylko CYFRA+, która nie paruje swoich kart z dekoderami. Ponadto, nie jest konieczne stosowanie dodatkowo modułu CAM, jeśli posiadamy swój dekoder z tzw. czytnikiem uniwersalnym.

Natomiast Cyfrowy Polsat również paruje swoje karty ze swoimi dedykowanymi dekoderami, jednak oprócz tego udostępnia także moduły CAM ze sparowaną kartą, dzięki czemu tutaj również mamy możliwość odbioru tej platformy na swoim własnym, niezależnym dekoderze, jeżeli posiada on odpowiednie wejście na moduł CAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałam ale dobrze, to w takim razie wezmę Cyfrę+. Zatem aby ją podłączyli co muszę kupić: antenę? konwektor? i jakieś mocowanie do komina? oraz dwa dekodery i chyba jakieś kable i do anteny i do dekoderów? Dlaczego upieram się na własny osprzęt, bo na "drodze" sygnału mam wysokie drzewa, sąsiedzi mają zamontowane takie ogromne talerze, hm.. chyba 120stki albo i większe, a takich nie daje żadna platforma telewizji cyfrowej i druga sprawa dekoder i dekodery, przy gorszym sygnale gorszej jakości dekodery również chyba? zaważą na jakości obraz? Dlatego chcę mieć dobry, markowy osprzęt. Tylko nie wiem dokładnie co mam kupić i jakich firm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są oczywiście różnice w obrazie, ale nie są tak duże, aby płacić np. 10 razy większą cenę.

Jeśli masz na myśli porównanie wysokości abonamentu w "n-ce" i w CYFRZE+ to piszesz bzdury. Abonament w CYFRZE+ nie jest 10 razy większy, niż ten w "n-ce", nawet porównując najdroższe pakiety. Fakt, CYFRA+ jest droższa od "n-ki", ale ma też bogatszą ofertę programową, no i też swobodę wyboru, jeśli chodzi o sprzęt odbiorczy. Minusem natomiast jest to, że dedykowane dekodery CYFRY+ są marnej jakości, ale za to, o czym już wyżej wspomniałem, możemy CYFRĘ+ odbierać również na swoim własnym, niezależnym i często o wiele lepszym dekoderze i to pełną jej ofertę, a nie tylko mocno okrojoną, jak w przypadku "n na kartę HD"... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYFRA+ jest droższa od "n-ki", ale ma też bogatszą ofertę programową, no i też swobodę wyboru, jeśli chodzi o sprzęt odbiorczy.

No właśnie! Więc jaki sprzęt mam kupić? Jaką antenę i wszystkie bajery żeby działała i jaki dekoder albo dwa (drugi tv) i kable, żeby to wszystko podłączyć i aby śmigało????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem poprzednich postów,ale żeby wykonać w domu instalacje do telewizji satelitarnej na 2 TV potrzebujesz (zakładając,że chcesz odbierać tylko jednego satelitę tj. HotBird 13E):

*Anteny satelitarnej 80cm-taki rozmiar spokojnie wystarczy do odbioru kanałów HD np. http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne ... d78-grafit

*Konwerter twin-podwójny tzn z dwoma wyjściami jeśli chcesz kupić dwa tunery z jedną głowicą lub konwerter quad-poczwórny jeżeli chcesz zakupić dwa tunery z dwiema głowicami (lub jeden z jedną i jeden z podwójną,bo nie ma konwertera z 3 wyjściami) np. http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/tw ... lack-ultra lub http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/qu ... lack-ultra

*Końcówki do kabla typu:"F" tzn takie coś: http://ten-pol.com/galerie/w/wtyk-f-zla ... 5_1287.jpg

*Kabel koncentryczny o impedancji falowej 75ohm najlepiej Triset 113 : http://www.hollex.pl/kabel/kabel-sateli ... -czarny-1m

*Co do uchwytów do mocowania anteny tu jest pełen wachlarz, antena satelitarna nie musi być zawieszona wysoko,ważne żeby nic jej nie przysłaniało. Lepiej zamontować antenę niżej i mieć do niej łatwy dostęp w razie potrzeby,niż montować ją najwyżej jak się da.

*Co do tunera\tunerów tu też jest duży wybór, musisz powiedzieć ile pieniędzy masz i czego oczekujesz,a my pomożemy coś Ci wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antenę to najlepiej od razu 80-tkę albo większą. 60-tkę to lepiej od razu sobie darować, bo gdy się mocno zachmurzy, a tym bardziej, gdy spadnie deszcz, odbiór za pomocą tak małej anteny może być utrudniony, a nawet niemożliwy, zwłaszcza w przypadku kanałów HD. Konwerter to też najlepiej markowy, np. Maximum, Inverto, czy Golden Interstar. Nie kupuj jakiegoś taniego, chińskiego badziewia, bo nie będziesz zadowolony.

Z dekoderów to mogę ci polecić Ferguson Ariva 202E. Oczywiście są też inne. Jednak ja z tego tunera jestem zadowolony. Działa u mnie prawidłowo. Wszystkie kanały CYFRY+, które mam w wykupionym przeze mnie pakiecie, są dekodowane prawidłowo. Karta jest w czytniku uniwersalnym. Mam też, co prawda, dodatkowo moduł CAM CYFRY+, ale praktycznie go nie używam. Na dekoderze tym można także odbierać dodatkowo "n na kartę HD" po zakupie modułu CAM tej platformy i umieszczeniu go w gnieździe CI tunera. Popularne są też dekodery marki Opticum, ale nie mają one czytnika uniwersalnego, a jedynie czytnik systemu Conax, co nie pozwala na bezpośredni odbiór CYFRY+. Można w nich, co prawda, zmienić oprogramowanie na takie, które zamienia czytnik Conax na tzw. uniwersalny i wówczas karta CYFRY+ zadziała, ale taka operacja nie jest wspierana przez producenta i wiąże się to z utratą gwarancji na tuner. Można tu wybrać też model ze złączem CI i umieścić w nim moduł CAM CYFRY+.

Więcej informacji odnośnie tunerów do odbioru CYFRY+ znajdziesz tutaj: viewtopic.php?f=6&t=5959

Co do kabla to nie doradzę ci tutaj niczego konkretnego. Ja mam zwyczajny, koncentryczny, biały i wszystko jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barti

Gdzie pisałem o różnicy w cenie abonamentu? Jakość na różnych platformach jest na ogół taka sama, bo lecą z tego samego transpondera. Miałem na myśli cenę w dekoderach. Ten za 2000 zł powinien dać lepszy obraz, niż ten za 200, ze względu na lepsze dekodery. Tak samo jak tv - niby ta sama matryca, ale procesory dekodujące, filtry i inne wspomagacze spowodują, że droższy tv wyświetli ładniejszy obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Szanowna Pani.

Ja zawsze zaczynam od najnowszych reklamówek platform cyfrowych.Biorę po kilka sztuk z każdej i w podobnych cenowo pakietach zaznaczam identyczne kanały , oraz tylko z danej platformy. Tych drugich

szukam w tygodnikach TV albo w necie. Jak poznam rozkład jazdy to wiem czy warte są grzechu.Jak zapadnie decyzja co do platformy myślimy w sprawie sprzętu do odbioru tych programów. Najwięcej opcji

daje Cyfra + i nad tym bym się pochylił. Nie dostaję kasy z tej firmy ale aktualna promocja +niezależny, ale dedykowany tuner z gotową lista kanałów pod tą platformę to by było to,[list=]https://forum.satkurier.pl/viewtopic.php?f=6&t=27082

a enki też trochę ugryzie.To już załatwione, lecimy dalej.Antenę ustawiamy na południe tak aby około godziny 12AM w miejscu gdzie

będzie przymocowana do podłoża będzie widać słońce bez żadnych przeszkód terenowych. A cha, ona ma być reprezentacyjna czy raczej niewidoczna? Od tego też zależy miejsce zaczepienia.Stojak pod

antenę Po ostatniej wizycie w Hollexsie wpadł mi w oko wspaniały uchwyt ścienny za 4 dychy na którym nie sposób nie złapać pionu, potężny 120 cm anteny spokojnie zawiśnie Kolor elewacji budynku,

jasny -jasna antena, cegła -czerwona, szara-szara,itp.Albo na za sadzie kontrastu. Kolor kabli uchwytów do nich też można w miarę dobrać. Ilość kabli to minim 2, optymalnie 3-4. Ładnie położone z daleka

wyglądają jak pojedynczy. I mamy(w połączeniu z postami kolegów zamieszczonych wyżej) zestaw do dwóch odbiorników z dwóch satelitów. Zestaw trochę drogi ale uniwersalny i na lata.

Pozdrawiam.

tadzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za wszelkie porady, no po prostu kompendium wiedzy w pigułce! Raz jeszcze dzięki. Teraz ostatnie pytanie, nie będę zakładać nowego tematu, zatem...

 

Cała moja działka jest otoczona drzewami i na drodze sygnału jest przeszkoda, której nie da się ominąć. Drzewa mają ok. 14m wysokości, dach mojego domu to wysokość rzędu 5 metrów, odległość od dachu do drzew to ok. 50 metrów. Czy da radę uzyskać dobry odbiór?

 

22475296202297016627_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, z tego, co wiem to anteny, które "patrzą w górę", czyli są skierowane niejako wprost w stronę satelity (podobnie jak ta na zdjęciu pod wyżej podanym linkiem) to są anteny paraboliczne. Z reguły są one większych wymiarów. Z kolei offsetowe to te, które są ustawione bardziej pionowo (z lekkim pochyleniem ku górze) i są też bardziej "płaskie" od parabolicznych, które to są bardziej "wklęsłe". Anteny offsetowe są też chyba najpopularniejsze, bo właśnie ich najwięcej widać. I są też dostępne w niewielkich wymiarach, np. popularne 60 cm średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo tego, iż jestem blondynką :wink: przeczytałam i wnioskuje:

 

ANTENY

 

Anteny satelitarne wykonywane są jako: paraboliczne, offsetowe, panelowe lub wieloogniskowe w układzie pojedyńczego, podwójnego zwierciadła lub bezzwierciadłowym.

 

 

Anteny paraboliczne

 

Konwerter umocowany jest dokładnie w środkowej, ogniskowej części czaszy a ognisko jest dość precyzyjne i niewielkie co zapewnia duży zysk i dobrą kierunkowość. Anteny paraboliczne wycelowuje się bezpośrednio w satelitę. Jednak jak zawsze nie ma rozwiązań idealnych, w tym przypadku to cień rzucany przez konwerter na czaszę anteny. W jego wyniku tracimy pewną część powierzchni czaszy (mniejszy zysk energetyczny) a także znaczne odchylenie od pionu, co prowadzi do zalegania wody deszczowej na jej powierzchni. Aby zlikwidować te wady przesunięto pozycje ogniska odchylając ku dołowi, a nowe rozwiązanie nazywając anteną offsetową.Paraboliczne - starszy typ anten, skierowanych wprost na satelitę.

 

 

Anteny offsetowe

 

Anteny nie skierowane bezpośrednio na obiekt - stosowane w celu wyeliminowania zjawiska blokady apertury. Blokowanie apertury to zjawisko zasłaniania przez promiennik i jego podpory reflektora, a co za tym idzie, zmniejszenie powierzchni skutecznej, a w konsekwencji zmniejszenie zysku energetycznego.

 

Anteny w układzie w układzie Gregoriana

 

Podobnie, jak w układzie Cassegraina, antena wykorzystująca dwukrotne odbicie (dwureflektorowa). Różnica polega na tym, że zastosowano reflektor pomocniczy o kształcie eliptyczym, posiadający dwa ogniska rzeczywiste (pierwsze pokrywa się z ogniskiem rzeczywistym reflektora głównego, w drugim umieszczony jest promiennik).

Budowa układu Cassegraina jest następująca:

 

reflektor główny: reflektor paraboliczny,

reflektor pomocniczy: reflektor hiperboliczny, posiadający dwa ogniska: rzeczywiste, w którym umieszczony jest promiennik, oraz pozorne, które pokrywa się z ogniskiem rzeczywistym reflektora parabolicznego.

 

 

Czyli o jaką mam prosić w sklepie bo zgłupiałam???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...